N.A.S.S.I.-RUBRIEK 4 Overgenomen uit „Het Vaderland" EEN ERESCHULD Aan de vooravond van de Troonrede VOOR HET GROTERE FORUM BETWETERS Kwartaal-Abonnees Vergeet LI NIET te gireren? 6685 Vergadering Op zaterdag 17 september vergaderde het NASSI- comité in Den Haag met de vertegenwoordigers van 14 plaatselijke NASSI-comité's, die volledige instemming betuigden met de brief van het Hoofd bestuur aan de Regering, waarin op grond van de steeds benarder wordende positie der spijtoptanten in Indonesië, met klem werd aangedrongen op wijziging der grondslagen van haar toelatingsbe leid in dier voege, dat spoedige toelating van alle visumaanvragers, met uitzondering van de maat schappelijk ongewenste elementen, wordt gewaar borgd. De troonrede Met spanning luisterden wij dan ook naar de Troonrede of daarin een weerslag van deze NAS- SI-actie te beluisteren zou zijn. Hoe groot was onze teleurstelling toen bleek, dat het klemmende probleem van 15000 in nood verkerende stamver wanten niet één regerings-woord waard werd ge acht! Betekent dit dat onze spijtoptanten voor deze regering, ne sont que des geuex Zijn wij hierdoor teleurgesteld? Ja. Zijn wij daar door ontmoedigd? Neen en honderdmaal neen. Wij vechten door, want het wel en wee van duizenden stamgenoten staat immers op het spel! Die ge dachte alleen moet ons de kracht geven door te zetten en te redden wat er nog te redden valt. Lichtpunten Gelukkig zijn er lichtpunten, dat is de groeiende NASSI-activiteit in verschillende steden. Hier zijn ze: een cabaret-avond in Drachten met een bruto- opbrengst van 1000,- een Indische avond in Hengelo met een saldo van 4300,verder een toneel- en dansuitvoering in Utrecht met een schets uit het vroegere plantersleven en Indische dansen; opbrengst 635,- -. In de komende weken staan op het NASSI-programma: Dordrecht: een pasar malam in gebouw Pictura met cabaret-programma op 24 sept., met een show mars van een jeugddrumband uit Breda. Haarlem: een pasar-malam op 30 sept., 1 en 2 oktober, uitgaande van de amusementsvereniging T.O.V.O. met George de Fretes en de dansgroep Ramayana. Eindhoven: een cabaret-avond op 8 oktober in Ti- voli onder regie van Berry Smeenk met conference van Leo Morein en muzikale omlijsting van de „Gender Valley Guys AmsterdamSlotermeer: op 7 oktober een ver koopavond ten bate van NASSI, uitgaande van de Gereformeerde Kring van repatrianten. Venlo: op 9 oktober een weldadigheidsavond in het R.K. Bondsgebouw, welke wordt georgani seerd door de Stichting van uit Indonesië Gerepa trieerde Nederlanders (S.I.G.N.). Den Haag: De Verg. voor Gerepatrieerden viert op 26 november haar 10-jarig bestaan met een feestavond in de Dierentuin; de dans-muziek wordt verzorgd door ,,The Hot Jumpers", ,,The South Sea Crooners" en „The Black Shadows"; voor het cabaret werken mee de toneelgroep van mevr. Drissen- Poth uit Utrecht en van mevr. Voor- ABONNEMENTEN BUITENLAND Per jaar Australië Per Luchtpost: f 40.—. Per Zeepost: f 12.- Nw. Zeeland, Zd. Afrika, Brazilië: Per Luchtpost: 30.—. Per Zeepost: 12.—. Nw. Guinea, Canada, U.S.A.: Per Luchtpost 24,Per Zeepost 12, Suriname, Antillen: Per Luchtpost 18,Per Zeepost: 12, West-Europese Landen: Per Luchtpost: f 12, Agent voor de Ver. Staten: Chris Deyker- hoff, 210 Heckelstreet, Belleville, New Jer- sy, U.S.A. Agente voor Canada: Mevr. E. Ie Sueur- Zimmer, 1 Richviewside Road, Weston. Ontario, Canada. nemanBerger uit Vlissingen. De netto-opbrengst is bestemd voor NASSI. U ziet, lezers van Tong-Tong, een hart-verwar- mende activiteit en sympathie voor ons NASSI- werk. Ook de dichters en dichteressen laten zich niet onbetuigd en dragen op hun wijze een steen tje bij voor het grote NASSI-doel. Mej. Mieke Veenhuijzen schreef met haar Ja pans smartegeld een bundeltje gevoelige verzen: „Met heel mijn hart De prijs is 0,50 en be stellingen kunnen worden gericht aan het NASSI- secretariaat: Prins Mauritslaan 36 Den Haag. Hun vaders kwamen mooglijk uit Schiedam, Hun moeders uit de buurt van Weltevreden, Al is hun bloed dan ook niet onversneden, Z,ij zijn, als wij, van Nederlandse stam. Zij hebben, met hun kroost, als wij, geleden. Ook in hun hart laaide de vrijheidsvlam. Het heldenmonument in Amsterdam Herinnert óók aan wat die Indo s deden. Aan o[[ers, die zij brachten voor de Vlag Symbool van trouw, van vroomheid en van moed. Voor Hollands vlag vloeide ook Indisch bloed. Al maakt men daarvan nauwlijks meer gewag. Zij spreken" ónze taal, zij dragen ónze namen, Vouwen hun handen voor dezelfde God, En in Zijn handen leggen zij hun lot Nu zij vergeefs om hulp bij Holland kwamen. Is zó dc kruideniersgeest in ons volk gekropen Dat het geen deernis kerit met wie daar lijdt? Wij zijn bewogen om een kind dat schreit: Er schreien duizend kinderen in de tropen. Waar blijft de harde vuist, die dreunend daalt? Waar blijft dc volksstem, die zich luid laat horen: Redt onze broeders, want zij gaan verlóren, Een ereschuld. Regering, dient betaald. HEIN BUITENWEG Van vele zijden kregen wij reacties op het teen ager interview van Bob en Brigitte in „De Tele graaf" (onze „knipseldienst" in actie!). Laat ons erkentelijk zijn voor de wijze waarop een Indisch (en nationaal) probleem in de grotere publiciteit komt. We twijfelen er immers niet aan of het ge zonde verstand zal tenslotte zegevieren en in Ne derland zal een ruimer begrip voor en een nutti ger „gebruik" van de Indische Nederlander ont staan. Het is ook goed te weten dat de Indische Neder landers die niet accoord gaan met de passieve assimilatie-opvattingen, zich gebundeld hebben onder de groene parang roesak vaan. Eendracht maakt soliditeit en kracht. Poekcel teroes! Dat ook de mensen in Nieuw-Guinea met NASSI meeleven blijkt niet alleen uit een NASSI-Co- mité in Hollandia, maar ook uit het volgende ge dicht van A. C. de Jong uit Ransiki: MI]N BROEDER SPIJTOPTANT Ik weet niet hoe of ik 't je moet zeggen zo onvoorstelbaar ver staat ginds je huis. Wij wonen onder noordelijke sterrenbeelden. Jij leeft nog steeds onder hetzelfde Zuiderkruis. Ik weet niet, waarom jij opteerde voor het W.N.-schap, wat jou er toe dreef, misschien je idealen? of dwongen omstandigheden dat je achterbleef? Ik weet slechts dit meer hoef ik niet te weten jij bent VANDAAG DE DAG. in grote nood zodat aleer het straks TE LAAT is ik jou moet helpen, ja, NU. meer dan ooit. Geldt toch ook niet voor jou dit allermenselijkste recht van vrij te ademen en vrij te leven? Is het zóveel van ons gevraagd Jou en je vrouw, je kinderen dit te geven? „Wij hebben in Indonesië veel verloren een heleboel geld bij voorbeeld doch dat het daar niet gekomen is tot een bloedbad-regime zoals zich in de Kongo heeft ingezet, is vermoedelijk te dan ken aan het feit dat het Indonesische volk in vrij brede lagen een tamelijke ontwikkeling had ver kregen en dat zeer velen de capaciteiten hadden verworven die hen geschikt maakten tot besturen.' Aldus de rubriekschrijver van een groot Neder lands blad. En hij slaat daarbij zoveel planken te gelijkertijd mis, dat zelfs het enige plukje betrekke lijke waarheid erin (over de „tamelijke ontwikke ling") in het verband zijn waarde verliest. Zo wei nig begreep men er toen van. Zo weinig weet men er nu van! Als in Holland maar een duizendste gevloeid was van al het bloed dat in Indonesië is vergoten bij de machtswisseling, men zou nu nóg tranen met tuiten huilen! Maar wat wil je, we zitten hier lekker ver en veilig van alle smarten in de wereld en we kunnen er gezapig of met vibre rende ernst over praten en praten en praten en zo onwijs blijven als de eerste de beste dorpsgek. Luis ter maar niet naar de Nederlanders in Indië, niet naar de Belgen in de Kongo, en als alles misloopt, dan zeggen we: „Mmmmmmm, het loopt wel los, een moordje hier, een aanrandinkje daar waar praat je eigenlijk over! Je „verzet de bakens toch? Eerst noem je de Indonesiërs broeders en dan schurken; eerst noem je de Kongolezen „die arme door de Boeren vervolgde zielepoten" en dan schur ken en moordenaars. Verder geen nieuws! Zulke enorme machtsverschuivingen hebben plaats in de hele wereld, dat ieder weldenkend mens be zorgd raakt over de directe toekomst, en naarstig zoekt naar nieuwe, betere inzichten. En hier in Holland zit men met de vingertoppen tegen elkaar, lekker languit in de fauteuil bij de haard, EN WEET ALLES. En de Indischman sjokt braaf achter alles aan, dromend dat de volstrekte assi milatie het paradijs op aarde brengen zal.

Tong Tong | 1960 | | pagina 4