DJ ALAN PLAN? Cultuurschool-Malang De Rotterdamsche Volksuniversiteit 9 Boeiend en Dynamisch THE RAINS CAME Jl Zeeman aan de wal in „good old Sourabaya". Van Maleis weet hij weinig meer dan „saja" en „tida". Het lopen in de stad wordt hem te moe. dus stapt hij in een dogcar. Het was vóór de tijd van kleine taxi's. Atax, Demmo's, Amko's en wat dies meer zij. Als goed zeeman neemt hij de plaats van vertrek goed op; hij gaat juist over een brug in reparatie en hij leest: DJALAN PLAN2. (langzaam rijden). Laat hij nu behalve „saja" en „tida", nog weten dat „djalan" o.a. „straat" betekenen kan. En dat wordt hem bijna rampzalig, want hij denkt in de Plan-planstraat te zitten. Als hij Passar-Baroe Gemblongan en Toendjoengan door is, denkt hij: dat is richting zuid ver genoeg, nu links af. En dan ben je meteen de winkelstraat uit zoals U weet; dus denkt hij weer: „nee, dat is fout, terug," en noemt zijn startpunt: Djalan Plan2. „Baik toewan," en het paard gaat halve kracht verder. Jammer, dat hij het „balik" niet weet, want „terug" was bij zeelui „balik", dat ze het op zijn kop zetten, dat mocht niet hinderen, want het effect was altijd goed. Maar onze zeeman kent geen balik, dus zegt hij nog eens: Djalan Plan2. Het rossinant loopt nu langzamer dan met „zekere lading" op het Molen vliet in Betawi. Er volgt echter geen koerswijzi ging. Eindelijk ziet hij in de stille buurt waarin hij nu gekomen is, een taxi, bedenkt zich geen ogenblik meer, de taxi gaat met 180° koersverschil en dat moet hij hebben, anders komt hij nooit meer bij Djalan plan'2! Hij betaalt de koetsier en jompt in de taxi, Mas „Sopir" heeft meer levenservaring als de „koesir" en brengt hem nog steeds plan2 rijdend, doch regelrecht terug naar de haven, want waar moet een zeeman anders heen op klaar lichte dag. en dan nog wel plan2. SEN-SIR AM In Tong Tong kom ik geregeld ingezonden stuk jes tegen van oud-Indië scholieren, anecdoten en andere korte verhalen over leerlingen en leraren van bekende en minder bekende scholen Zijn er in het hedendaagse Nederland dan geen ex-C.S.-ers? C.S. is de afkorting voor Cultuur school. In het vooroorlogse Indië waren er twee cultuurscholen, nl. te Soekaboemi en in Malang. In het jaar (als ik me niet vergis) 1934 is de Soe- kaboemi-C.S. opgeheven en bestond er nadien maar één en dat was de Malangse, onze C.S. ab soluut met hoofdletters geschreven, was in Ma- lang wel de beroemdste (of beruchtste) school. Ajo ex-C.S.-ers, laat onze herinneringen voort leven voor onze anaks en tjoetjoeks. Zijn jullie onze leraren al vergeten? Si-koetil? Bos-aap? B... T...? Deze laatste naam alleen de voorletters vanwege wordt toch gecensureerd! Suikerriettuin (D.l.52) van de Cultuur School Malang. foto: H. VERHOEVE. Loopt u met plannen rond Spaans of Italiaans te gaan leren? Of voelt u misschien meer voor Frans, Duits of Engels? Hebt u belangstelling voor ballet, tekenen en schilderen of wellicht kunstgeschiedenis? Voor dit alles kunt u terecht bij de Rotterdamsche Volksuniversiteit, die deze en nog verscheidene andere cursussen op haar grogramma heeft staan voor de komende winter. Als lid van de V.U. betaalt u slechts ƒ7,40 per 12 lessen voor de moderne talen, 10,per 12 les sen Spaans of Italiaans en 35,per 20 lessen kunstgeschiedenis, met inbegrip van de materialen. Misschien vergaat het u als die dame, die jaren aarzelde vóór ze zich liet inschrijven bij de V.U. Toen ze eindelijk doorzette, zei ze: „Ja, mijn ken nissen vertelden me altijd dat de V.U. alleen voor heel chique mensen is." Niets is minder waar. De V.U. is er voor iedereen. Voor de planter, die een nieuw bestaan wil opbouwen in Brazilië en dus wat Spaans moet kennen, de jongen, die in de Jap- pentijd te weinig van de Nederlandse grammatica heeft geleerd en er nu wat meer van af wil weten, voor de dame die zo aardig tekent, maar niets van de techniek hiervan afweet. Een gesprek met de charmante dames van Kem pen en M. J. C. Boom gaf ons een indruk van de enorme hoeveelheid werk, die verzet moet worden om alle cursussen, lezingen en filmvoorstellingen te organiseren. Denkt u echter vooral niet, dat de mensen van de V.U. hier tegen opzien! Juffrouw van Kempen werkt nu 25 jaar voor de Rotter damsche Voksuniversiteit. Wij vroegen haar: „Bent u nog altijd even enthousiast voor uw werk?" „Ja, beslist." antwoordde zij zonder enige aarzeling. „Het is prachtig werk. Ik heb er nooit spijt van gehad, dat ik dit werk heb gekozen." Juffrouw van Kempen is altijd de naaste assistente geweest van juffrouw van Dugteren, de stuwende kracht, die 40 jaar lang directrice was van de V.U. in Rot terdam, nu gepensioneerd. Deze directrice is van de aanvang af met de volks universiteit verbonden geweest. De volksuniver siteiten werden 40 jaar geleden in Nederland op gericht in navolging van Engeland, waar men toen de University Extensions had. Deze waren be doeld om universitair onderwijs binnen ieders be reik te brengen. Hier schoeide men de V.U. op an dere leest. Het ideaal was algemene ontwikkeling ook binnen het bereik van mensen met een niet zo vette beurs te brengen. Later begonnen de volksuniversiteiten ook veel aandacht te be steden aan de ontspanning. Immers, voor velen was en is een bezoek aan een bioscoop of schouw burg een tè grote uitgave. Als lid van een volks universiteit echter kan men van vele films, to neelvoorstelling en opera's genieten voor een zeer gering bedrag. In Rotterdam bedraagt de contributie van de V.U. 3,per jaar (bij inschrijving als nieuw lid wordt dit bedrag met 50 ct. entreegeld verhoogd. Dit betaalt u het tweede jaar natuurlijk niet meer) en de toegangsprijs voor een film of lezing met lichtbeelden is dan gewoonlijk twee kwartjes. Vrijwel elke stad, die zichzelf respecteert, heeft een volksuniversiteit. Om een kleine greep te doen: Rotterdam, Den Haag, Amsterdam, Groningen, Nijmegen, Bussum, Leiden, Goes, enz. Natuurlijk worden niet overal precies dezelfde cursussen ge geven. De. V.U. zijn particuliere instellingen, ver enigd in de Bond van Volksuniversiteiten. Eén ding hebben zij allen gemeen, ze worden gedragen door mensen met een grote dosis energie en idea lisme. Juffrouw Boom vindt het heerlijk werk. Zij geeft o.a. les in de Italiaanse taal aan de Rot terdamsche V.U. Zij vertelde, dat vrijwel alle leerlingen haar kaarten sturen tijdens hun vacan- tie in Italië. Ook de andere docenten ontvangen altijd veel post van hun leerlingen, die op vacantie naar diverse landen gaan. Wel een bewijs dus, dat er een stevige band is tussen leraren en leerlingen. Indien u graag toneelvoorstellingen gaat zien of concerten wilt horen, stapt u dan eens binnen bij de V.U. van uw stad. U wordt er allervriendelijkst te woord gestaan. Men geeft u alle mogelijke inlichtingen, zonder enige verplichting. Drempel vrees hoeft u bij de V.U. niet te koesteren! HANNY LIM Zijn onze potelingen, ring- en rekstokwerkers al vergeten? Onze kloppartijen, onze fuifjes in de Concordia. En weet je nog onze ontgroeningstijd en Mail, onze es-seterop-tent en onze mooie 50 ha. tuin van onze school? Ik zie Mail nog de lange oprijlaan binnenwande len op weg naar onze directeur om zijn bemidde ling in te roepen om de wanbetalers tot betaling te manen. Vooruit laat van je horen! En mochten jullie ons schoollied zijn vergeten, hier is het dan weer om je geheugen op te frissen. HUP C.S. Eens zat er onder het lover van heel bekend plantsoen Een aardig vrijend paartje verscholen in het groen. Maar toen die vent zijn meisje een zoentje geven wou, klonk van achter het geboomte een langgerekt gejouw. Toen zei die heer ja, op m'n eer! Het zijn natuurlijk weer Refrein:) De C.s-ers, de C.s-ers Ach die laten je nooit met rust En wij C.s-ers, wij C.s-ers Hebben wij haar riiet es gekust En wij C.s-ers, wij C.s-ers Joelden, ga maar door met Lien, Want wij C.s-ers, wij C.s-ers Willen dat zo graag eens zien. Eens vroeg ik aan een meisje Zeg, vertel me nou eens gauw Wat is het ideaaltje van jullie meisjes nou Is het een tango-blousje met kantjes bovenaan Toert keek ze me waarachtig Heel verontwaardigd aan Ze zei: Gewis, je hebt het mis, ons ideaaltje is Een C.s-er, een C.s-er Want dat zijn kerels zo piek-Jijn Een C.s-er, een C.s-er Niemand anders kan het zijn De C.s-ers, de C.s-ers Zijn de enigste hier op aard De C.s-ers, de C.s-ers Zijn in Indië heel wat waard. KLEINE TOK Het doel is bereikt! Met het ,,Dewi Sri"-diploma voor het schoolgebouw. De inzender van deze foto, de heer H. Verhoeve, staat links van de vlaggestok. Administrateur tot snijvelder die zich veel te laat komt melden: „Waarom kom je zo laat?" Snijvelder: „Wah, nir, rehen hij haat paren met win, wor teboe roeboe!" (Regen, gepaard met wind, veroorzaakte vernielingen in de aanplant).

Tong Tong | 1960 | | pagina 9