Ti NG TilMG Cabaret- en Dansavond o»l.v* Ben Snijders ï-asSSM !5S§: Eet Nederland heus meer rijst? Nationale Actie Steunt Spijtoptanten Indonesië - Afdeling Rotterdam Riviëra-Hal van de Diergaarde Blijdorp, v, Aerssenstraat 49, Rotterdam 13 ELODIE EXPOSEERT Voor abonnees t f 3,50 per 3regels, elke regel meer, één pop meer. Voor niet - abonnees t dubbel tarief. Alléén bij vooruitbetaling. Baroe op zaterdag 29 October 1960, te houden in de Georganiseerd met medewerking van gerepatrieerden. DANSMUZIEK VERZORGD DOOR: The Rhythm Brothers (van de Floriade) De opbrengst komt geheel ten bate van NASSI Toegangsprijs f 2.50 Aanvang 20 uur Sluiting 2.00 uur Zaal open 7.15 uur Het artikeltje „Nederland leert meer rijst eten" in Tong-Tong van 15 september j.l. is misleidend en hinkt bovendien op twee gedachten. Om met het laatste te beginnen: het opschrift suggereert, dat het gaat om het meerdere verbruik van rijst. Het eerste gedeelte van het artikel schijnt dit vermoe den te bevestigen. In de tweede helft wordt er ech ter opeens gesproken over bami, loempia s e.d., waarin bij mijn weten nog steeds geen rijst wordt verwerkt. Het gaat dus niet om rijst alléén maar eigenlijk om alle vormen van consumptie waaruit „Indische invloed" blijkt. Niettemin staat het er toch maar heel positief: Nederland leert meer rijst eten! (voorzien van een uitroepteken nog wel). Dit nu is wat ik misleidend vind. Want Nederland éét niet meer rijst dan vóór de oorlog, maar min der, zelfs veel minder! Volgens gegevens, verzameld door het Centraal Bureau voor de Statistiek (C.B.S.) was de con sumptie van rijst in gepelde, gebroken of gemalen vorm (inclusief rijst-kindermeel) in de volgende na oorlogse jaren als volgt: consumptie (in kilogrammen per hoofd der bevolking) 3,4 1,7 2.2 2.3 2,7 2.0 2.1 Vergelijken we deze cijfers nu met die van vóór de oorlog. jaar consumptie (in kilogrammen per hoofd der bevolking) 10,82 8,34 6,05 7,18 6,45 6,1 jaar 1950 1952 1954 1955 1956 1957 1958 Tot 22 oktober houdt Mevr. Elodie van Heems- kerck-Deux een expositie van haar Indische schil derijen in Kunstzaal „Kunst van onze tijd", Prins Mauritslaan 21-22 in Den Haag. Elodie, die zich eerst op vrij hoge leeftijd aan de schilderkunst wijdde, valt op door een zeer eigen stijl. En wel in meer dan één opzicht: in de eerste plaats door de keuze van haar onderwerpen, die heel vaak van originaliteit getuigt. Als voorbeeld hiervan zou ik willen noemen „kiekendief (No. 14) en „liedjeszangers" (No. 15). In de tweede plaats door haar gedurfde kleuren, heel apart in „vrouw met vruchten" (No. 10) en bijzonder aar dig in „de theepluksters", maar over het algemeen minder geslaagd in de bergen, jammer, dat we naast schilderijen, die van een zeer eigen visie en een verbazingwekkend geheugen voor vele details blijk geven, toch ook de gebruikelijke zoete tafe reeltjes vinden, die door hun onderwerp minder boeien en waarin de technische tekortkomingen dan sterk in het oog springen. Overigens heb ik veel bewondering voor deze vrouw, die door haar energie en doorzettingsvermogen een voorbeeld is voor vele jonqeren onder ons. ELLEN 1926 1927 1928 1929 1930 1937 1938 gemiddeld U ziet, dat het rijstverbruik vóór de oorlog 2 a 3 maal zo hoog was als na de oorlog! Een en ander ziet er nogal ongeloofwaardig uit. Ik heb dan ook de moeite genomen bovenstaande gegevens te ver gelijken met die uit andere bronnen. Het resultaat is teleurstellend, in zoverre als die andere bron nen hetzij weer naar het C.B.S. verwijzen, hetzij cijfers vermelden die slechts zeer weinig van de bovenstaande afwijken. Naar mijn mening is dan ook maar één conclusie mogelijk, die niet in strijd komt met de door iedereen waarneembare ver breiding van de rijsttafel: vóór de oorlog moet rijst in grotere hoeveelheden dan tegenwoordig, doch in heel andere vormen geconsumeerd zijn, bij voorbeeld in de vorm van rijstebrei, puddingen e.d. (zoals nu nog in Brabant en Limburg), rijstesoep, rijstepap en babyvoeding. Er zijn dus twee dingen gebeurd: het rijstverbruik is (gemiddeld) afge nomen èn de voedingsgewoonten zijn tamelijk in grijpend veranderd. Het is dus niet het rijst-eten, dat we Nederland hebben geleerd, we hebben het nederlandse volk alleen geleerd de rijst op een andere wijze te eten. G. L. CLEINTUAR 1. Inderdaad bedoelden wij met „meer r ij s t eten' „meer Indisch eten", Daarom spraken wij ook van bami, loempia, etc. Voor ons Indischgasten is „rijst eten" zowat synoniem met „Indisch eten en van bewuste misleiding is geen sprake. 2. Duidelijk is in elk gevat dat statistische cijfers zonder meer misleidend kunnen zijn. Wij schreven dus ook: welk overzicht verre van volledig kan zijn om een juist beeld te kurinen krijgen van onder meer het meerdere verbruik van rijst in Holland." 3. Een buitenstaander die alleen de CBS-cijfers zou lezen of alleen de HORECA-cijfers zou volko men tegenstrijdige opvattingen kunnen krijgen over het rijstverbruik in Nederland, terwijl het inder daad het „Indisch eten" is, dat ingrijpend is toe genomen. 4. Het is overigens wel jammer dat goede bedoe lingen zo gemakkelijk doorkruist kunnen worden door vrees voor misleiding. Tong-Tong is er juist voor om door het belichten van alle aspecten van Indische invloed een evenwichtig beeld te vormen. Grove Meniran 0,80 per oz. Prawan, Sakit kulit (onzuiver bloed) en Wonderzalf tegen ver moeidheid 1,per st. Telat bulan ƒ1,25. Giro 459155 v. Kempen, Den Haag. Te koop: Zundap Bella 200 cc., in zeer goede staat. Te bevr.: Trompstraat 18, Huizen, N.H. van 5 tot 8 uur, ook 's zondags. Te koop: Djamboe Iboe net ontvangen uit Indonesië, 1, p, pakje. Tel. 668400, Carelshavenstraat 38, Den Haag. Gevraagd: Ind. Dame in klein gezin voor de huis houding per 1 nov. tegen kost en inwoning te Leidschendam. Brieven No. 1329. De vacature vermeld in Ting Ting No. 1328 dd. 30/9 is vervuld. Foto's K.P.M. schepen gevraagd door verzame laar. Ook afvaartlijsten, folders, menu's en derg. Tevens enkele Java-bode's van vóór 1939. Bonefaas, Mesdagstraat 30. Den Haag. Te koop t.e.a.b. een antiek Chinees bed. Tel. 070—779707 of brieven onder No. 1330. Wie heeft voor vrijgezel Hagenaar onderdak in Amsterdam van 1 nov. tot 1 dec. Liefst bij Cen trum. Brieven No. 1332. Het adres voor loempia-pangsitvellen, Mie-telor, droge of verse (mie basah) zoals in Indonesië is „Mie Java", Corn. v. Alkemadestr. 61, Amster dam. Tel. 188480 of 135211. Verzending rembours. Voor winkeliers en restaurants speciale prijzen. GEM. VOORKAMER TE HUUR, met of zonder kost, aparte uitgang. Thomsonlaan 109, Den Haag Tel. 395335 Aangeb. voor Ind. Dame m.l. in nieuwe flat, par terre, gem. voork. m. centr. verw., medegebr. keuken Badk. aanw. brieven onder No. 1333 REDACTIE En dan was er nog de baroe die op de vraag hoe hij moest keliling, van de sarcastische baas te horen kreeg: „Dan span je een paar karbouwen voor de bendie en zo maar de paden af. Zodat Jaap Snugger een paar uur later met een feeste lijk versierde bendie vol blaren en pluimen en vol komen vastgelopen assen terug kwam „sèèèèt- sèèèèt" Voor ben die niet over eigen vervoer beschikken zijn bussen voor de thuisreis ingeschakeld. Vertrektijd richting Rijswgk/Den Haag, Voor ben, die me Kralingen, Schiebroek, Schiedam, Dordrecht, H. I. Ambacht, Rotterdam Zuid, Hoogvliet: 2.00 uur. iu„,i(.vv,anHel A W A Lichtenauer, Korte Lijnbaan 26, Rotterdam, I eletoon 118 lil. 6. *J.'' VerheuT^ijnsherenlaTn^óD', Rotterdam'(Z.), Tel. 171649. 7. H. M. Mallee, Ceeramstraat 31, Dordrecht. 8. Secretariaat NASSI, Prins Maurits laan 36, Den* Haag.^Telefoon 540042.

Tong Tong | 1960 | | pagina 13