VERGEET MAAR! DE JAPANSE FILM DAT MIJN BRIEVENBUS VOLSTROME! WAAAHH! 5e JAARGANG, No. 8 31 OKTOBER 1960 Onafhankelijk Indisch Tijdschrift Prins Mauritslaan 36 Den Haag Tel. 542.542 Giro 6685 EEN ADIEU EN EEN BOODSCHAP Achteraf bleek het bericht over een kwetsende Japanse film over de Nederlandse vrouw in krijgs gevangenschap onjuist te zijn. We konden ons ar tikeltje ..Boomerang" in het vorige nummer nèt niet meer op tijd „bijwerken", maar in hoofdzaak blijft de strekking toch gehandhaafd: in Europa zal men zich zeer goed moeten realiseren dat de tijden veranderd zijn en dat er in Azië en Afrika boeken geschreven kunnen worden en films ge maakt over Europese zeden en gewoonten, al dan niet berustend op waarheid, die „zeer onaange naam kunnen zijn voor het Europese prestige en die zelfs economische en politieke lelaties in ge vaar kunnen brengen. Laat ons niet mopperen. De Europeaan en Ame rikaan hebben zélf decennia lang hun uiterste best gedaan om met een groot aantal smakeloze films een levendige export te verzorgen van Europese immoraliteit in Azië en Afrika. Al zou om de wille van de „cultuur" menige „nouvelle vague nodig zijn. het ware misschien beter deze films te merken met „not for export Als we overigens aan de „newsreels denken van de Kongo, dan beseffen we (aan onze eigen ber- siap-tijd denkend): „Er zijn nog vele andere Euro pese „cultuurproducten die we beter binnen eigen grenzen hadden kunnen houden. Want ook die kunnen „boomerangen"!" We praten zo gemakkelijk en arrogant over „uni verseel". De praktijk leert ons dat hogere cultuur verschijnselen niet universeel schijnen te kunnen worden, maar helaas de lagere en laagste des te gemakkelijker! TR. Bovenstaande zin was de slotzin van mijn oproep in Tong-Tong van 15 september, waarmee alle hobby-isten verzocht werd zich op te geven voor de vrije tijd manifestatie in Breda van 30 juni tot 15 augustus. Waar blijven de aanmeldingen? 1 11 Wacht U er niet te lang mee, want wij hebben ook onze tijd van voorbereiding nodig. AUes is welkom zoals foto's, schilderijen, knutsel werk, handwerken, maar ook zanggroepjes, dans- groepjes of amateurbandjes. Stuurt U mij een briefkaart en vermeld hierop welke hobby U beoefent. Laten we goed voor de dag komen! Nadere gegevens over transport, verzekering van de inzending (en) enz. ontvangt U t.z.t. persoonlijk. Ik reken op U vrije-tijd-besteders. W. F. Wanrooy, W. Pietersestraat 34 I, AmsterdamW Tel. 020—80411. Op de Amerikaanse boekenmarkt is een nieuw boek verschenen („The Child Buyer (De Kinder opkoper) van John Hersey) dat in de trant van Huxley een bittere satire geeft op het leven van thans en de nabije toekomst. Men weet dat de moderne wetenschap graag bijzonder intelligente jongelui opspoort op HBS-en en Hogescholen om ze onder speciale omstandigheden in labora toria de kans te geven zich te ontwikkelen tot „brain-monsters", die de knapste ontdekkingen doen (die eventueel nuttig gebruikt kunnen worden in oorlogen). In dit boek voert Hersey een firma op, die kin deren opkoopt om ze met „hersenwassingen en speciale hersenoperaties om te bouwen tot feno- Een aantal dringende werkzaamheden van onvoorziene aard hebben nodig gemaakt dat de reis van Tjalie Robinson naar de Ver. Staten uitgesteld moet worden tot in het eerste begin van 1961. Het klinkt erg koud en zakelijk, maar een langgerekt „Waaahh!" heb ik toch wel moe ten slaken toen ik eergisteren de beslissing nemen moest na een ernstig onderzoek van alle omstandigheden. Maar uitstel is in dit geval zeker geen afstel. Integendeel: het zal mogelijk zijn door een rustiger voorbe reiding een nuttiger reis te maken. Tegen die tijd wordt contact opgenomen met al len, die reeds gastvrijheid en hulp hebben aangeboden. Verschijnt de 15de en 30ste ran elke maand Prijs per nummer f 0.40. Kwartaal f 2.25 Halfjaar 4,Per jaar 7, Betaling geschiedt altijd VOORUIT Voor BUITENLANDSE ABuNNEMENTEN zie pag. 4 Uitgave GAMBIR Uitgeverij voor Oost en West Onder redactie van TJALIE ROBINSON Met de volle inzet van ALLE NEDER LANDERS UIT INDIË. die het Ned. volk vertellen willen hoe wij W E R K E L IJ K leefden en die overtuigd zijn van de nood zaak om met veel van onze waarden het leven hier te verrijken. menale denkmonsters met een Intelligentie Quo tient van 1000 (daarom heet de firma „United Lymphomilloid"Eén van de operaties moet mo gelijk maken dat het kind beroofd wordt van zijn geheugen, zodat het zijn remmingen kwijt kan ra ken en met des te meer efficiency zich kan denken naar de toekomst. Het valt natuurlijk niet mee dit plan ten uitvoer te brengen. Eerst moeten Senaatsleden worden om gepraat en tenslotte ouders, die zo n kind moeten afstaan. Het verhaal spint zich dan om de teen ager Barry Rudd. Pa en Ma raken inderdaad om gepraat, maar de laatste die dan nog weerstand biedt drie dagen lang voordat hij capituleert is Barry. Die zich eigenlijk al gewonnen heeft gegeven als zijn laatste verdedigster, zijn moeder, toegeeft. Het boek eindigt met de pathetische overpeinzing van de kleine Barry: „Weet je, ik pieker eigenlijk het meest over die Vergeet Kamer. Als alle licht beelden gedoofd worden, als ik alles dus zou ver geten, waar gaan ze dan naar toe, die herinne ringen? Zo maar de lucht in? De hemel in? Blij ven ze misschien thuis om mijn bed geschaard staan, daar waar mijn dromen zijn?" Dezelfde harde wreedheid van de kinderopkoper vinden wij ook terug bij de mensen, die van de Indischgast verlangen dat hij Indië vergeet om des te profitabeler de toekomst te kunnen genieten. Alsmaar zeuren dat wij pathetisch terug verlangen en zo (wat niet waar is). Ah, die toekomst, dat weten we allemaal zo goed, die is zó heerlijk en rijk! En ook al zou dat alles waar zijn, wij vra gen ons af, wat moeten wij zijn zonder onze her inneringen? Wat moeten wij nog dromen als wij 's avonds te bedde gaan? Van gemoderniseerd Rembrandtplein? Van bewolkenkrabberd Neder land? Van een geatomiseerd leger? En waar zullen jullie dan blijven, herinneringen aan Tjilintjing en Pasir Poetih, Lawang en Soeka- boemi, koffietuin en Pasarbaroe Een van onze oudste abonnees, mej. E. Vincent, die boven haar abonnement nog elke maand een extra bijdrage gaf aan „Tong-Tong is onlangs plotseling overleden. Dezer dagen kregen wij be richt dat zij uit haar nalatenschap een bedrag van ƒ7,(dus van een jaarabonnement) had afgezonderd voor ons blad. Het is inderdaad de oude garde, die het best de zin verstaat (en in uiterste daden omzet) van het: „Zet door! Ver geet niet! Poekoel teroes!" Een boodschap, die niet is mis te verstaan.

Tong Tong | 1960 | | pagina 1