N.A.S.S.I.-RUBRIEK Aruba spreekt een REUZEN-woord mee! 4 Nassi-Activiteiten Nassi-Rotterdara gaf op 29 oktober zijn eerste grote propaganda-avond in de ruime Rivièra-hal, die zelfs met zijn duizend plaatsen nog te klein was. De Nassi-voorzitter Prof. Lemaire leidde deze geanimeerde avond met een aantrekkelijk cabaret programma, in met een rede waarin hij o.m. zeide: .Bij de afwikkeling van zaken met Indonesië heb ben wij op speculaties gebouwd. Helaas zijn deze verkeerd uitgevallen en toen er van de Unie tussen beide landen niets terecht kwam, was ook de rechtsgrond waarop men opteerde voor het Indo nesisch staatsburgerschap onwerkelijk geworden Een der voordracht-artiesten droeg het volgende gedicht voor, getiteld Het Spijtoptantjc Haast daag'lijks hoor je van die rauwe kreten Och het bralt gemak'lijk mee 't Gaat nog harder met z n twee En wat je schreeuwt is straks al weer vergeten 't Is dus vrijblijvend en het verplicht U heus tot niets. En daar zitten we dan in ons kikkerlandje We zitten zo veilig en knus bij elkaar Wij wonen, wij eten, wij lezen ons krantje En vinden de wereld maar raar Wie weet schreeuwt iemand plots om loonsverho ging 't Gaat om eigen portmonnaie En wie schreeuwt er dan niet mee?? Geschreeuw, gestaak, gejuich en een betoging Pas na de loonsverhoging zijn we weer tevree. Ja dat kan allemaal in ons kikkerlandje We suk'len gemoed'lijk ons leventje door En lezen we iets van een spijtoptantje Dan doen we een blinddoek voor Wie schreeuwt er nou eens voor de spijtoptanten? Ja nu blijft het reuze stil. Oh er is best goede wil Maar wie dat durft staat morgen in de kranten. Daarom doe je niet zo dwaas mee aan die gril. Want we zitten zo fijn in ons kikkerlandje We zitten hier veilig, we hebben ons brood Wie maakt zich nou druk om zo'n spijtoptantje Wie huilt er straks om zijn dood??? De drang naar vrijheid brengt ons in verrukking Maar de spijtoptanten dan Weten die daar heel niets van??? Die mensen raken daar in de verdrukking. Wanneer doen we hier in Holland daar iets aan??1? Wordt toch wakker hier in ons kikkerlandje Voer akties, werk mee aan kollektes op straat!!! Loop schreeuwend warm voor dat spijtoptantje. Misschien is Uw hulp niet te laat Propaganda-avond Ook Nassi-Groningen hield een druk bezochte pro paganda-avond met declamatie, zang, dans en muziek. Tjalie Robinson hield een toespraak, waar in hij de starre, mysterieuze houding hekelde van de overheid jegens de spijtoptanten, die stamver wanten zijn en kinderen van ons eigen volk terwijl heel de volksvertegenwoordiging bereid bleek en zelfs aandrong deze ereschuld spoedig in te lossen. Op deze geslaagde Groningse Nassi- avond trad ons Comité-lid Prof. Baudet op als verdienstelijk cellist. N.A.S.S.I.-evenementen Op 5 november gaf het plaatselijk Nassi-comité Eindhoven een reprise van Wim Kan's stuk Ro land ons Kind". Als bijzondere Nassi-evenementen in de naaste toe komst melden wij: Wassenaar 25 november, een kunstavond in kas teel Oud-Wassenaar met declamatie, gamelan-mu- ziek en Indische dansen. Tilburg 26 november, een feest-avond met collecte te geven door de Bond van Oud-Steurtjes. Den Haag 26 november. De Vereniging voor Ge- repatrieerden viert in de Dierentuin zijn tienjarig- bestaan met de opvoering van een Indisch toneel stuk uit het plantersleven: voorts plastische dan sen en groot bal na met muziek van de „The Hot Jumpers", „The South-Sea Crooners", en „de Black Shadows" met medewerking van Geor ge de Fretes. Netto-opbrengst voor Nassi. Studenten Naast deze stimulerende activiteiten van en voor Nassi vermelden wij nog een paar verheugende ad- hesie-betuigingen, waarmede ook de studentenwe reld blijk geeft van een groeiende belangstelling en sympathie voor ons Nassi-streven. De Neder landse Studentenraad te Leiden betuigde zijn vol ledige en hartelijke instemming met onze actie. Ditzelfde deed ook de Vrijzinnig Christelijke Stu- dentenbond, die van mening is „dat een dringende oplossing van het probleem der spijtoptanten uit menselijke overwegingen geboden is' Wij zijn zeer verheugd, dat ook de Nederlandse jongeren achter Nassi gaan staan; wij zijn hun voor deze waardevolle steun zeer dankbaar, omdat de zorg voor de jeugd zo'n belangrijke factor is van het spijtoptanten-probleem. Algemeen Nederlands Verbond Ook dit, 1300 leden tellende verbond, dat beoogt een band te leggen en te onderhouden tussen allen, die door nationaliteit, taal en instelling tot de Ne derlandse cultuur-gemeenschap behoren, betuigde in een brief aan de fractie-voorzitters der beide Kamers zijn instemming met de voorstellen van Nassi aan de Regering. Wanneer men realiseert, dat vele spijtoptanten en maatschappelijke Neder landers o.a. door hun vasthouden ook met het oog op hun kinderen aan een Nederlands gees tesmerk en beschavingspatroon in moeilijkheden zijn gekomen, dan stemt deze adhesie-betuiging van het Nederlands Verbond tot extra voldoening. Visum-bureau N.A.S.S.I. en de Stichting „Hulp aan Landgenoten in Indonesië" hebben in onderlinge samenwerking een bureau ingesteld tot hulp en advies bij de bevordering van de spoedige afdoening van indivi duele verzoeken van spijtoptanten in Indonesië om toelating in Nederland. De instelling van het bureau is nodig gebleken om, gegeven het huidige regeringsbeleid, de traagheid van de behandeling der verzoeken (waarbij er zijn die van 1958 dateren), zoveel mogelijk op te hef fen en de belanghebbenden een waarborg te meer te verschaffen, dat niet op minder sterke gronden verzoeken worden afgewezen. De instelling van het bureau sluit niet uit, dat de Stichtingen onverminderd zullen blijven werken voor ombuiging van het regeringsbeleid naar globale toelating. Het voorlopig adres van dit bureau is: Prins Mau- ritslaan 36, Den Haag. N.A.S.S.I.-kalender Voor 1961 geeft N.A.S.S.I. uit een zeer mooie zesbladige kalender met heel fraaie Indische foto s van land en volk, pakkende slagzinnen stimuleren tot krachtige steun aan onze in nood verkerende stamgenoten in Indonesië. Wij wekken onze Tong-Tong lezers nu reeds op bestellingen voor deze N.A.S.S.I.-kalender in te zenden bij het N.A.S.S.I.-secretariaat (Prins Mau- ritslaan 36, Den Haag); de prijs is 5.— per stuk. Wij hopen met uw hulp deze nieuwe N.A.S.S.I.- actie tot een succes te maken. Zie advertentie pag. 13: Avond t. b. v. NASSI in Zutphen ABONNEMENTEN BUITENLAND Per jaar Australië Per Luchtpost: f 40.Per Zeepost: f 12.- Nw. Zeeland, Zd. Afrika, Brazilië: Per Luchtpost: 30,Per Zeepost: 12, Nw. Guinea, Canada, U.S.A.: Per Luchtpost 24,Per Zeepost 12, Suriname, Antillen: Per Luchtpost 18,Per Zeepost: 12, West-Europese Landen: Per Luchtpost: 12, Agent voor de Ver. Staten: Chris Deyker- hoff, 210 Heckelstreet, Belleville, New Jer sey, U.S.A. Agente voor Canada. Mevr E. Ie Sueur- Zimmer, 1 Richview Side Road, Weston. Ontario, Canada. Er is maar een heel klein groepje Indische jongens en meisjes in Aruba, maar nummer één: lezen ze Tong-Tong en zijn ze er ge lukkig mee, en nummer twee: staan ze altijd in de bres voor alle Indische belangen. Is dan boven dien een portie dynamiek aanwe zig, dan leidt dat tot manifesta ties die klinken als een klok. Dat heeft dat Indische clubje be wezen met een Dans- en Cabaret avond voor de Spijtoptanten-actie in de Aruba Palm Beach Club, die niet minder dan f 5.500 heeft opgebracht! En denkt U vooral niet dat dit bedrag bijeengebracht werd uit gulle gaven voor een kassian-actie „sadja", het publiek heeft een perfect programma ge offreerd gekregen dat het ge brachte geldelijke offer volkomen waard was. Een gevarieerd programma werd ingestudeerd en ten tonele ge bracht van folkloristische dansen, folkloristische klederdrachten en muziek uit Indië/Indonesië. Er was een goed gevulde bar met Rum-coke. Tia-maria en Gin-and-Tonic heel broederlijk naast tjendol en stroop soesoe met agar-agar. En een buffet waar naast satee Glodok, tahoe goreng Soerabaja te krijgen was, petjil en gado-gado. Er was een goede crew voor de toneel-technici, voor de requisieten, voor de decors. Kortom: goede organisatie en goede coördinatie, waar menig Indisch groepje in Nederland nog wat van kan leren. Enkele namen:'Heer en mevr. Hilgers. v. d. Smit te, Pascaut. v. Alphen, Rugebrecht Dias dUllois, Bruyn, v. Eyck, v. Kuyk, Lock, v. Maanen, Schuyt, Ahlers, Maas, Thenu allemaal bekende klan ken. nietwaar? Maar ook: een oude en niet te vernietigen spirit ook al zijn we nog „zo ver van huus Bravo. Aruba!

Tong Tong | 1960 | | pagina 4