54.00.42 N.A.S.S.I.-RUBRIEK TELEFOONNUMMER NASSI DE EERSTE DAG IN INDIE JULI 1924 Maria Bigler DE LAATSTE WEGBRENGER ADOEH, ZO GULZIG TOH Memorie van antwoord Als geheel was dit antwoord van minister Beer man teleurstellend, omdat daarin de mede-ver antwoordelijkheid der regering voor de opties der spijtoptanten worden genegeerd en deze per sonen worden behandeld als „gewone vreemde lingen, die toelating vragen. De verruiming voor 1960 bestaat slechts uit 400 personen en dat op een groep van 15.000 wachtenden! Overwogen wordt de instelling van een commissie van ad vies, die de gevallen, waarin in eerste instantie een afwijzend standpunt is ingenomen, nog eens zal bestuderen. Wij zullen moeten afwachten of deze commissie op de toelating der spijtoptanten ook versnellend zal werken. Wij zijn zeer be nieuwd wat de mondelinge behandeling in de Tweede Kamer voor de spijtoptanten zal opleve- Beerman De figuur van deze minister inspireerde een in sider tot het volgende kinderliedje (op de wijs van: sluip door kruip door): Beerman, Beerman, kom tot inkeer gauw dan Kijk niet naar je zere been Let niet op je lange teen Geef eens gauw een handje Aan dat spijtoptantje Laat hem niet in Indië staan Haal 'm daar toch gauw vandaan Zet 'm dadelijk op de boot Anders gaat ie zeker dood Vaar er mee naar Holland toe Zit ie fijn bij Pa en Moe. Nassi-activitciten De afgelopen dagen hadden verschillende Nassi- manifestaties plaats. In de eerste plaats vermelden wij de druk bezochte receptie van oud KWIII-ers in het Kurhaus, welke gelegenheid bood tot ver koop van verschillende Nassi-artikelen en uitde ling van propaganda-materiaal. Verder de kunst avond in Wassenaar met Javaanse dansen en de cabaret-avond in de Haagse Dierentuin, georga niseerd door de Verg- voor Gerepatrieerden. Bei de avonden waren een groot succes. Soortgelijke Nassi-avonden vonden ook plaats in Bolsward en Zutphen met evenzeer een verblijdend resultaat. Langs deze weg willen wij ook nog de Tong-Tong abonnee bedanken uit de Purmer (zonder nader adres) die zelf niet naar den Haag kon komen voor de Nassi-fuif in de Haagse Dierentuin, maar 5,- zond waarvan 3,bestemd voor een entree-kaartje en de rest voor een kopje „koppi toebroek" of een glas tjendol. Hulde aan deze anonieme Nassi-sympathisant voor zijn vriende lijke geste. Indra Kamadjojo Van deze Indische danser kreeg Nassi een aan bieding voor de plaatselijke comités verschillen de dans-demonstraties te geven. Als voorbeelden noemde hij „Danslegenden uit het oude Oosten' „Lezingen met lichtbeelden en „Avonturen ABONNEMENTEN BUITENLAND Per jaar Australië Per Luchtpost: f 40.—. Per Zeepost: f 12.- Nw. Zeeland, Zd. Afrika, Brazilië: Per Luchtpost: 30,—. Per Zeepost: f 12, Nw. Guinea, Canada, U.S.A.: Per Luchtpost 24,Per Zeepost 12, Suriname, Antillen: Per Luchtpost 18,Per Zeepost: f 12, West-Europese Landen: Per Luchtpost: 12, Agent voor de Ver. Staten: Chris Deyker- hoff, 210 Heckelstreet, Belleville, New Jer sey, U.S.A. Agente voor Canada. Mevr E. Ie Sueur- Zimmer, 1 Richview Side Road. Weston, Ontario, Canada. van Kantjil en andere vertellingen" (jeugdpro gramma). Wij vestigen de bijzondere aandacht van de plaatselijke comité s op deze nieuwe moge lijkheid voor het organiseren van een interessante Nassi-avond. Maria Bigler Deze Indische zangeres van internationale repu tatie die reeds successen boekte in Rome, Bonn en Berlijn, komt op donderdag 22 december in Pul- chri Studio, Den Haag een zang-recital geven t.b.v. de spijtoptanten. Maria Bigler, geboren op Java, voltooide haar zang-studies onder moeilijke om standigheden aan het Amsterdamse conservato- Wij waren 's middags in Kaban Djahé aangekomen met de bus uit Medan en om ongeveer 5 uur stapten wij voor de Pasanggrahan uit. Een maand geleden waren wij samen uit Holland vertrokken, beiden de eersten uit de familie die naar Indië gingen, voorgoed, d.w.z. dat mijn man in dienst van het Gouvernement was. Wij waren toen 23 jaar. Hoewel we nog nooit een pasanggrahan hadden gezien, sliepen we die eerste nacht best. 's Morgens waren we vroeg op en gingen naar bui ten. We vonden die goten om de pasanggrahan, waar je over heen moest stappen om op het gras te komen, maar erg merkwaardig. We genoten van de blauwe bergen en de blauwe Morning Glory's die over de heg en over de gang naar de bijgebouwen groeiden. Zo prachtig waren die grote blauwe klokken! Op de weg liepen Ba- tak vrouwen met blauwe hoofddoeken die in een driehoek om het hoofd waren gevouwen. Wij gingen naar binnen om te ontbijten. De tafel was met zorg gedekt en ik verwonderde mij over de kaas uit het blik met het blauwe etiket. Buiten was het geluid van iemand die de goten veegde. De mandoer bediende ons. Wij waren verrast en ge lukkig. Hoewel wij eerst drie dagen in Medan waren ge weest voor we naar Kaban Djahé gingen, zal in mijn herinnering deze dag met de blauwe bergen en de blauwe bloemen altijd als de eerste dag in Indië gelden. C. L. C.-W. Onze Tong Tong bevatte vorig jaar reeds een uit voerig artikel over Maria Bigler, wier portret wij hier nog een plaats geven. Nu eindelijk zijn wij in de gelegenheid haar mooie stem zelf te beluis teren. Zij woont te Hamburg en was een der eerste artiesten, die aanbood wat voor onze noodlijden de landgenoten te doen. De opera-duetten zingt zij met de tenor A. F. van Delden, terwijl zij aan de vleugel wordt begeleid door G. Laschek, die ook enige soli geeft van Chopin en Liszt. Laten wij door een grote opkomst onze sympa thie en waardering tonen voor deze genereuze ges te van Maria Bigler, die helemaal uit Berlijn over komt ten bate van onze spijtoptanten. Kaarten a 2,50 zijn verkrijgbaar bij het Nassi-secretariaat, Prins Mauritslaan 36. Nassi-kalenders Mogen wij de Tong Tong-lezers nogmaals her inneren aan onze fraaie Nassi-kalenders met zes mooie Indische foto's. Wie in het oude jaar nog iets goeds wil doen voor de spijtoptanten kope nog gauw een dezer Nassi-kalenders: verkrijg baar bij evengenoemd Nassi-secretariaat. Ik was eens met een kennis naar Priok gegaan om een oude sobat die naar Holland ging, uitgeleide te doen. Zoals het gewoonlijk gaat werden er aan boord voor het vertrek van de boot, de nodige glazen bier op de goede reis en een behouden aankomst gedronken. .Tegen 12 uur, toen er met de stoomfluit twee sto ten werden gegeven, was dit het sein, dat de weg brengers het schip moesten verlaten. Door de drukte die er aan boord heerste raakte ik mijn kennis kwijt maar maakte mij daar niet druk over, daar wij elkaar op de kade wel weer zouden ontmoeten. Voor de laatste maal werden er even later nog drie stoten met de stoomfluit gegeven, waarop de tros sen werden losgegooid en het schip door twee sleepboten van de kade werd getrokken. Het schip was al ongeveer een meter van de kade verwijderd, toen er plotseling een laadboom met het net waarmede de postzakken aan boord waren gehesen, naar buiten werd gedraaid en waarmee mijn kennis, die in het net zat, als laatste weg brenger op de kade werd neergelaten. Daar het die morgen nogal flink had geregend, be hoef ik U verder niet te vertellen hoe hij er uit zag, toen hij met zijn witte pakean uit het net was gekropen. Dat er zowel aan boord als op de kade onder hen die het drama hadden gezien, een hoeratje opging, zal ieder kunnen begrijpen. JEKA Op een treinreis met de Eendaagse van Batavia naar Soerabaia, kwam reeds tegen een uur of negen een restauratie-bediende (hier een kelner) met een bonboekje voor de lunch tegen twaalf uur. Ik bestelde „biefstuk-compleet", hetgeen be tekende: gebakken aardappelen met biefstuk en doperwten. Prompt om twaalf uur kwam de bediende mij halen, de tafel was gedekt. Ik vond een schotel met een bijzonder grote portie gebakken aard appelen, een tweede met twee stuks biefstuk en een derde, ook al met een grote portie doperwten. Ik dacht: „Wat zijn ze bij de S.S. (staatsspoor) royaal!" Ik had reuze honger en alles smaakte heerlijk. Toen ik alles naar binnen had gewerkt, verscheen de bediende, samen met een andere meneer. De be diende keek ontsteld naar de lege schotels en zei: „Het eten was bestemd voor twee personen, voor u en deze meneer!" VICTOR

Tong Tong | 1960 | | pagina 4