De KWIII-Fuif „LITERAIRE BANK" TUISONDO 5 WARME KW III-BRIEF UIT DE KOU Ja, het was géén „Réunie van Ex-Leerlingen van de KWIII school te Batavia", het was in hart en ziel een echt ouwerwetse en (blijkbaar) onsterfe lijke KWIII-fuif. Met de jeugdige levenslust van weleer (wij zagen dametjes van vijftig jaar huppen van plezier toen ze elkaar weer zagen; grijze heren elkaar weer op de rug slaan alsof ze nog 16-jarig athleet waren!) en tóch ook met de typische dis tinctie van de KWIII-fuiven van weleer. Bij al de spontane drukte immers (,,Ik word knetter gek!" zei organisator Boris" Harloff) werd het geen moment een „pan", werd het enthousiasme niet luidruchtig en al was de oorspronkelijk ont worpen orde niet meer houdbaar: geen seconde was er wanorde. En dit is typisch Indisch op z'n best; dus typisch KWIII. Men vergeve ons dat wij geen „normaal" ver slag maken. Dat wij b.v. niet zo'n alinea hebben: „Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op (volgen een aantal namen van Kandjeng Besars). Want lezers, het wémelde van kandjeng besars van allerlei soorten. Topfiguren uit het bank- of in dustriewezen, hoogleraren, hoofdofficieren, hoofd ambtenaren, maar ook voorvechters op politiek en cultureel terrein, sportkampioenen van grote glorie en dan nóg waren er vele oud-leer lingen, die waren maar gewoon-gewoon gebleven en zeker toch mensen van karakter, die je minuten lang de hand bleef schudden om een onverwachts herwonnen kameraadschap van allure. Daarom: geen namen. Wél zal Tong Tong later de lijst pu bliceren van alle reünisten. Omdat alleen zo'n lijst al publiciteits- en historische waarde heeft van eerste orde. Men mag daar buiten Indische kringen anders over denken (de belangstelling van pers en andere instanties was practisch nul) wij weten dat onderzoekers van later jaren met dank baarheid deze lijst zullen nalezen om hierin posi tieve indicaties te vinden hoe goed het onder wijs in Indië kon zijn, hoe goed in elk geval de KWIII was voor het opvoeden van vier genera ties van nuttige en waardevolle mensen. Howgh! Nu nog even een paar losse „tips": verhinderd om te komen was Opa Samson (77 jaar, trouw helper van Tong Tong), ambtenaar par sang, onkreukbaar, branie, „jongen-van-Kwitang" en zelfbewust Indo. Ook al kon hij niet komen; hij was aanwezig met een mooi bloemstuk en banjak selamats voor de toekomst! Aanwezig waren de eerste vrouwelijke leerlingen van de KWIII. Een eeuw geleden ging dat zo maar niet: jongens en meisjes „sam-sam" op één school. Meisjes bezochten meisjes-HBS-en. Pas na vele jaren gingen de KWIII-deuren ook open voor meisjes. En kijk eens aan: deze meisjes wa ren er nu ook! Bon sang Oudste leerling van allemaal was Ir. A. F. Net- scher, die in 1899 op de KWIII kwam. Ruim een halve eeuw geleden. En tóch tida bisa loepa. Hoe uitmuntend weerspiegelde deze reünie de overtui ging van Tong Tong: die jaren in Indië waren onze mooiste, onze beste, onze nuttigste dagen. Wij mógen ze niet vergeten. Wij (ikzelf, Tjalie) hebben honderden handen geschud en ja heus: zij die niet vergeten, zijn de beste van allemaal! Mevrouw C. W. Vooren (die zovele KWIII-ers kenden als de hartelijke en gastvrije echtgenote van directeur „Appie" Vooren) formuleerde het in een brief aan Harloff zo goed: „U noemde mij „Uw Zusje"; waren wij niet allen van één familie? De stemming, de sfeer, was perfect. Nogmaals dank en tot de volgende keer!" Dat „tot de volgende keer" zetten wij vet. Kijk eens wat een branie, wat een blik vooruit! Niet: de KWIII is achter ons, maar de geest van de KWIII opent nieuwe arbeidsterreinen voor ons. Bravo! Leuk was dat b.v. Harry Nitzschke overal mede „herkend" werd om zijn qualiteiten als voetbal ler (Vios). Zo ook door een grijze heer, die nota bene naast Harry gespeeld had. Nitzschke keek hem een beetje verbijsterd aan; kende dat gezicht absoluut niet. „Ik ben Nico Francken, die kleine rechtsbuiten!" Harry brulde gewoonweg van ver bazing. Hij had „die kleine krullebol" sindsdien immers nooit meer gezien. Die kleine krullebol is nu intussen mr. N. W. Francken. Hij was op de fuif met zijn broer ir. J. C. Francken, later leraar aan de KWIII. Leuk, ja? We willen wél nog wat zeggen over de gangma ker Mr. G. H. G. („Boris") Harloff, wiens aan dacht in juli getrokken werd door een langs de neus gemaakte opmerking in Tong Tong dat de KWIII 100 jaar zou bestaan. Meteen lag er in onze bus een briefkaartje: „Beste Tjalieop roep in Tong Tong als ik beschik over 1 kern, zal ik er wel 1 sneeuwbal maken Kortom: Bo ris werd zowat ge-„goeloeng" door die sneeuwbal ondanks de geweldige hulp van zijn echtgeno.c, „Toen Harloff nog een jongen was", toen zat hij op de KW III. Manis ja? Maar wat een spirit moet er toen al in gezeten hebben om na een halve eeuw nóg zo'n sneeuwbal als de reünie te ontketenen! het Kurhaus en enkele vrienden zoals mr. Jan de Greef. Er was natuurlijk een sluitdatum voor in schrijving, maar de aanmeldingen kwamen onweer staanbaar daarna ook nog binnen tot zelfs de laatste dat tot vlak voor het diner toe (en zeg eess „nee" tegen een oud KWIII-er als je kunt!) zodat de lijsten nu nog steeds niet bijgewerkt zijn. Dat diner tussen twee haakjes werd reusachtig gezellig met tot tweemaal toe uitbreiding van aan geschoven tafels. Het menu vermeldde: Banane Batavienne Crème d'asperges a la Salemba Steak de veau Pédagogue petits pois Concordia pommes Weltevreden Bombe glacée Willem III En zoals Jan de Greef (één der vele speakers) op merkte bij het eerste gerecht (een soort compote opgediend in bananeschil)de tijden waren wél veranderd; vroeger aten we wel eens uit een pisang blad, nu uit een schil! A very very long way indeed van gado-gado uit het blad tot het banket in het Kurhaus! En hoe typisch KWIII! Ja, humor te over. Toen b.v. bij de aanvang van het diner om een ogenblik stilte verzocht werd (een attent Marineman was dat ondanks de ge zelligheid niet vergeten!), keek iedereen vol ver wachting gastheer Boris aan in de verwachting dat er een klinkende speech zou komen. Boris zelf was nog het meest onthutst, want hij had over geen speech gedacht. Toen klonk heel droog van het andere eind van de tafel verklarend: „Sem- bajaaang!" Hoe zeer het ons spijt, we moeten dit relaas af breken. Tot ziens een andere keer in het Kurhaus. Maar als er KWIII-ers onder onze lezers zijn, die gedenkwaardige ontmoetingen hebben gehad met anecdotische herinneringen, ajo! Voor de dag ermee. Vast komt er nog eens een Groot Gedenk boek KWIII en dat moeten we toch op de meest gevarieerde manier kunnen vullen, nietwaar? R Nieuwenhuys (de schrijver E. Breton de Nijs), ex-leerling en ex-leraar van de KW III, was er natuurlijk ook. Hij had op de KW III in dezelfde schoolbank gezeten, waar eens Louis Couperus zijn naam in gesneden had. Wie heeft er nog meer in die bank gezeten en wie zou er onbewust óók literair door „bemaakt" zijn? Onderzoek eens! Tussen twee haakjes: Nieuwenhuys' vader was directeur van Hotel des Indes. En Nieuwenhuys' vrouw was óók KW Ill-leerling: Fried van Bom mel. Haar vader was eens directeur van de pupil lenschool Gombong en later directeur van de Hall. Chin. Kweekschool te Mr. Cornelis. Nog maals: een naamlijst van de reünie is doodge woon een stuk belangrijke Indische historie! En dan nog een P.S. voor Rob: als je „Tempo Doeloe" gemaakt hebt, begin dan eens in je vrije tijd aan een anecdotisch gedenkboek van de KW III. Het wordt de mooiste bundel short stories van onze literatuur! Met grote interesse heb ik als oud K.W. Ill-er Tong Tong d.d. 30 november gelezen. Met groot genoegen las ik in de passage betreffende „Sport" van het artikel „Schoolherinneringen" een aan tekening betreffende de turnvereniging „Tysson- do Deze heb ik nl. zelf in 1929 opgericht. Toen werd de naam geschreven „Tuisondo", met name de eerste 2 letters van ieder der 4 woorden: „Tur nen is ons doel". Ik heb later tijdens mijn stu die in Delft wel begrepen dat de club na mijn ver trek in 1932 was voortgezet, uitgegroeid en zeer goede turners opleverde. Ir. C. C. v. HELSDINGEN SALUUT aan oud-directeuren, oud-leraren en alle „oudere jaars"! Waarde klas- en cursusgenoten, Nu jullie het feit mogen herdenken, dat honderd jaar geleden onze K.W. III werd opgericht, ben ik kruisend nabij de Noord poolcirkel, pro memori toch in jullie midden. Het lijkt me een heel prettige belevenis weer eens te kunnen verkeren tussen de oude „kontjó's". Nu en dan ontmoette ik er wel een en dan werd er natuurlijk een boom kras" opgezet, kortom een band bleek er toch te bestaan. Een genoegen is het mij ook, te kunnen con stateren, dat van ons Eindexamenjaar 1940, velen wel op een maatschappelijk hoog ni veau zijn gekomen. Zij zullen er vanavond ook wel zijn denk ik, mijn vrienden Ruud Utermöhlen, Majoor K.L.; Rinus Hage, Gezagvoerder ter Koop vaardij; Leen Walboom, Majoor Gen, Staf, die het nog steeds probeert op de degen van mij te winnen en nog vele anderen. Joop Sorber, met wie ik de „dartel periode" op de K.W. Ill in 1935 in dezelfde klasse be gonnen ben. Natuurlijk ben ik de „meisjes" uit onze H.B.S.-jaren niet vergeten! Ontvang mijn groeten van schip tot „Kurhaus"Wel jam mer, dat de dienst soms o zo wreed!) het niet toeliet een babbeltje of dansje met jullie te doen of kennis te maken met je vecht- genoot". Via deze brief wilde ik ook de heer Fran cken, oud-leerling, later leraar aan de K.W. Ill, s.s.t.t. groeten. Hij zal zich het geanimeerde gesprek nog wel heririneren, gevoerd tijdens de thuisrit van de EXPO 1958. Onder dankzegging voor de bemiddeling van de heer Harloff, wens ik alle reünisten een heel genoeglijk samenzijn toe TH. CARELS, Si GHV le officier

Tong Tong | 1960 | | pagina 5