TEMPO DOELOE DE KRONINGS FEESTEN Enige foto's uit het fotoboek „Tempo doeloe", dat E. Breton de Nijs op het ogenblik bezig is samen te stellen, en dat in de eerste helft van 1961 bij de firma Querido te Amsterdam verschijnen zal. Het zal ruim tweehonderd, meest grotere foto's bevatten uit de periode 1870 tot ongeveer 1914. Hier volgen er enige van met bij behorende tekst. Een uitzonderlijke gelegenheid om feest te vieren als de kroning van de jonge Koningin Wilhelmina in 1898, liet men zich in Indië niet ontgaan. Over al werd een week lang feest gevierd, van 31 augus tus tot 6 september. In de grotere steden en in de kleinere plaatsen organiseerde men spontaan en officieel plechtigheden en feestelijkheden: recepties en diners, gala-bals, gecostumeerde bals (voor vol wassenen en kinderen) allegorische optochten, bloemencorso's en voor de bevolking natuurlijk volksspelen als mastklimmen, zaklopen enz. Elke wijk, elke bevolkingsgroep werd gemobili seerd: elke „plaats" (aanduiding voor stad of dorp) had z'n versierde poorten, z'n vlaggen met wimpels en cocardes, z'n feestelijke verlichting met oliepitjes en gaslicht en z'n vuurwerk. Van deze kroningsfeesten zijn talrijke foto's ge maakt, al dan niet ingeplakt in herdenkingsal bums. Het mooiste album is misschien wel dat van Soerabaja, samengesteld door een van de bes te fotografen van die tijd, de firma Kurkdjian. Vandaar dat in deze reeks van oude foto's Soera baja fraaier vertegenwoordigd is dan Batavia. De feestelijkheden concentreerden zich vooral in de „plaatsen des vermaaks" en dat waren natuur lijk in de eerste plaats de sociëteiten, maar in de steden ook de café's en restaurants (die altijd „Maison" heetten). In Batavia waren het De Har monie, de Concordia, de Planten- en Dierentuin, Maison Versteeg, Houpt en Stam en Weyns en in Soerabaja de Stadstuin en Maison Grimm („patis siers, cuisiniers en glaciers op de hoek van Kra- mat Gantoeng en Pasar Besar. Weken tevoren ad verteerden de verschillende toko's en magazijnen (vert, van Fr. magasins) vlaggedoek, cocardes en frondelen met rozetten en koppluimen „in natio nale kleuren en geheel van oranje" voor de paar den. Bij de firma Krapp kon men, behalve met prachtige Franse namen aangeduide stoffen, ook waaiers van hout kopen „met de beeltenis van H.M. de Koningin, met de hand beschilderd of „charivaries met koninginnekoppen in goud ge vat." Op 5 september was de allegorische optocht met het bloemencorso. Het einde van de stoet was bij restaurant Grimm. Ze trok zeer veel be kijks, al had volgens het Soerabaiaasch Handelsblad het enthousiasme der burgerij wel wat groter kun nen zijn. Er was een Kroningswagen (een foto staat in het Gedenkboek Oud-Socrabaja door G. H. von Faber, 1931) waarop het borstbeeld van de Koningin geplaatst was. Bij restaurant Grimm waar de optocht eindigde, steeg de Nederlandse Maagd van de Provinciewagen „en plaatste een kroon op het borstbeeld van H.M. de Koningin.' Daarop volgde een défilé langs het gekroonde beeld door de aanwezige detachementen troepen. Het spreekt vanzelf dat het in Soerabaja bij Maison Grimm bijzonder druk was, zoals de foto's laten zien. De toiletten en de hoeden van de dames en meisjes waren óf uit Parijs geïmporteerd, óf door een gere nommeerde modiste gemaakt of eenvoudig door de djajt (naaister). Een zeer smaakvol versierde bendy, met twee allerliefste Indische meisjes reed in de allegorische optocht mee. Ze werden door de fotograaf op de 'gevoelige plaat' vastgelegd, en zo niet voor de eeuwigheid dan toch wel voor een groot aantal jaren. De foto bevindt zich na ruim zestig jaar in een voortreffelijke staat, geen vlekje, geen enkele verkleuring, slechts een enkel krasje. 16

Tong Tong | 1960 | | pagina 16