f i Voor deze extra-lekkere en aparte kerst recepten raadpleegde Tong Tong twee „kangs" op culinair gebied. In de eerste plaats Tante Truus, bij oud-Bandoengers welbekend als leidster van de Rode-Kruis- gaarkeukens. Zwaait nu de scepter in de keuken van haar eigen restaurant Oud Indië in Den Haag. Behaalde onlangs op ,,Gast en Gastheer'' een eerste prijs. En Tonny Knuivers, ook een oud-Ban- doenger. Eigenaar van Bogerijen, Ban doeng en nu van Banketbakkerij Bogerijen in Den Haag. Als er iets mis gaat tijdens het kokkerellen, dan heeft iets verkeerd gedaan, want deze recepten zijn betoel- betoel goed Canard I orangeade of zeg maa Een echte Engelse Plumpudding Het recept van TANTE TRUUS: .was het antwoord van Tante Truus, toen haar gevraagd werd hoe haar recept heette. U mag in plaats van de eend natuurlijk ook een doodgewone (maar o, zo lekkere!) ajam nemen of wanneer U het extra feestelijk wilt doen, een kalkoen. De bereiding blijft in alle gevallen vrijwel gelijk. De beestjes worden gevuld met een zalige gehakt. En schrikt U maar niet bij het idee, dat U de eendvogel of ajam of wat U dan ook kiest, hele maal zult moeten ontbenen, want daar heeft Tante Truus nu juist iets op gevonden. Voor we echter met dit „soetil-avontuur" gaan be ginnen is het gewenst dat de op dit gebied niet zo bedreven keukenprinsessen de volgende adviezen nauwkeurig lezen. algemene regels (voor het braden van kip/eend/ kalkoen in de oven) 1. de oven 10 min. voorverwarmen. 2. doe boter of braadvet in de braadslee en laat deze op de vlam lichtbruin worden. 3. wentel het gevogelte door de hete boter en braad het vlug aan alle kanten mooi bruin. 4. schuif de braadslee in het midden van de oven en temper de vlammen tot ze de grootte hebben van erwten. 5. laat het verder gaar stoven, terwijl U het om de tien minuten met jus bedruipt. Wordt de jus te bruin dan wat water of bouillon toevoegen. braadtijd. De braadtijd van een kip of eend voor 3 a 4 per sonen is 1 a \]/2 uur. Voor een kalkoen mag U wel rekenen op 1)^ a 2 uur. wenken. U moet vooral niet vergeten bij eend of kalkoen de traanklier weg te snijden, deze geeft nl. bij de bereiding een sterke wildsmaak. Voorts verdient het aanbeveling kort voor het braden de binnen- en buitenkant in te wrijven met een sausje van: peper, zout, citroensap en eventueel een fijngewre ven knoflookpitje. gevulde kip of kalkoen. Voor 4 tot 6 personen heeft U nodig: 1 braadkip van 1 kg 1 zure appel of 1 jonge kalkoen 1 klein blikje leverpastei 4 ons kalfsgehakt 1 ons kastanjes 4 ons varkensgehakt of 150-200 gr. boter of 4 ons rundergehakt braadvet 3 sneedjes oud brood in of 1 2 - 1 dl. slaolie of water geweekt braadolie peper, zout 2 dl. bouillon nootmuskaat, iets kruid- 1 eetlepel fijngehakte nagel sjalotten of gewone uitjes maggi 2 eedepels gebakken 2 rauwe eierdooiers uitjes 1 ons rauwe ham 1 borrelglas cognac of 1 klein blikje champig- 1 borrelglas madeira nons Het recept van TONNY KNUIVERS: r gewoon Bèbèk Djeroek Peres U gaat nu bij de bereiding als volgt te werk: de kip of kalkoen bij de rug opensnijden tot vlak bij het stuitje. De vleugels tot aan het okselgewricht en de poten tot aan het dijbeengewricht heel laten, dus niet ontbenen. U verwijdert dus alleen het karkas. U zult merken dat dit vrij gemakkelijk in zijn werk gaat en de kip blijft veel beter in vorm, dan wanneer U hem helemaal zou ontbenen. De kastanjes kruisen en 10 minuten in ruim wa ter koken. Daarna schillen en klein hakken. Ook de zure appel, de ham en de champignons in kleine stukjes snijden. De beide gehaktsoorten een paar maal door de vleesmolen halen tot ze goed fijn zijn (zéér belang rijk voor het verkrijgen van een mooi vulsel!), aan maken met het uitgeknepen brood, de kruiden en de eierdooiers. Vervolgens vermengen met de klein gesneden appel, ham, kastanjes en champignons, de fijngehakte rauwe uitjes, de eerst fijngewreven gebakken uitjes en de leverpastei. Vul de kip of kalkoen met dit mengsel en naai het beestje dicht. Niet te strak, anders heeft U kans dat het openbarst! Verder moet U er vooral om denken, dat U vlak voor het braden een paar keer in de kip of kal koen prikt. Ook al, om, net als bij saucusjes, open barsten te voorkomen. Tijdens het braden zelf gaat U te werk als hierboven beschreven onder: alge mene regels. Tenslotte maakt U de saus af met cognac of ma deira en dient het gevogelte op met een vruch- tencompöte naar keuze (perziken, peren, ananas, gemengde, etc) en gekookte of gebakken aardappe len. Wilt U het extra feestelijk doen en heeft U nog tijd over dan kunt U er pommes frites bij geven. Is Uw keuze op een (tamme) eend gevallen dan is hier tot slot de bereiding van. bèbèk djeroek peres De vulling bestaat in dit geval uit kleine stukjes appel en een klontje boter. Bij het braden gaat U als hierboven beschreven te werk. Voor de speciale „orangeade"-saus perst U twee sinaasappels en een citroen uit. De schil van één sinaasappel en 1 ci troen, ontdaan van al het wit snijdt U aan fijne reepjes. U kookt ze flink af, spoelt ze goed af met koud water en doet ze tezamen met fijngesneden sjalotte-uitjes bij de saus. (U. kunt ook een dessert lepel raspberry gelei, een halve citroen en 1 si naasappel nemen). Niet afmaken met cognac of madeira. Opdienen met vruchtencompöte of sla. En troost U zich, ook de haisvrouwen zonder oven kunnen al dit lekkers klaar maken. U stooft de kip, kalkoen of eend eerst een minuut of tien au bain marie, vervolgens braadt U het beestje mooi bruin, waarna U het verder, alweer au bain marie gaar stooft. Dit duurt 1 a 2 uur. Beslist niet moeilijk, misschien een beetje duur, maar absoluut de moeite waard! Wi U heeft nodig: 100 gram bloem 300 gram broodkruimels 3 eieren 200 gram vijgen 200 gram rozijnen 200 gram krenten 200 gram sucade 100 gram oranjesnippers 150 gram bruine suiker 100 gram honig 300 gram aan kleine stukjes gesneden kalfs- niervet 1 dl rum, kaneel, nootmuskaat. Dit alles roert LI goed door elkaar in een bak. Met melk aanmaken tot een beslag dat zo dik moet zijn, dat de rozijnen niet zakken. Nu 2 uur au bain marie koken. Wanneer LI geen speciale plumpuddingvorm heeft kunt U een kleine en een grote pan nemen. In de kleine doet u het beslag en zet deze in de grote waarin het water aan de kook wordt gebracht. Opdienen met een warme rumsaus. Hiervoor neemt U een halve liter melk (of half melk en room) 20 gram bloem, 8 dooiers, 150 gram suiker, 2 va nillestokjes, en véél rum! De bloem en de suiker vermengen, tot een glad papje roeren met de dooiers, voorzichtig de war me melk toevoegen en samen goed doorkoken. Van het vuur, dus het allerlaatst de rum toevoe gen. Bent U bang dat de dooiers zullen schiften dan alles koud vermengen en samen aan de kook bren gen. Dan wel voortdurend goed roeren. LI kunt natuurlijk de hoeveelheden halveren als U denkt dat de pudding te groot is voor LI. Tot slot rest ons nog U SLAMAT MAKAN te 22

Tong Tong | 1960 | | pagina 22