VINCENT MAHIEU „TJOEK" BOEKEN - Speciaal voor U! QUERIDO SERIBOE KEAABANG SHELL FILMS Shell Nederland Filmcentrale BOEKHANDEL PAAGMAN GESLOTEN Ons nummer: 6685 We're going stronger and stonger! E. Breton de Nijs Vergeelde Portretten, pocket salamander, 1.75 p. A. Daum Goena-Goena, pocketsalamander 1,75 Maria Dermoüt Spel van Tifa-Gong's, 3.90 De tienduizendIdingen, 7.90 De^juwelen haarkam, 3.90 De Kist, 4.90, Nog pas giste ren, ƒ2.50, pocketsalamander ƒ1.75 H. J. Friedericy Vorsten, Vissers en Boeren, 4.90. De Raadsman, 4.90. De laatste generaal 2.50. R. Nieuwenhuys Bij het scheiden van de markt, bloemlezing uit de Indische bel lettrie, pocketsalamander, 1.75 M. H. Székely-Lulofs gutter, pocketsalamander, 1..75 De hongertocht van 1911, pocketsalamander, 1.75 Bep Vuyk Gerucht en Geweld, 4.90. Duizend Eilanden, 2.50, pocketsalamander 1.75. In iedere boekhandel te koop. Vervolg van pag. 5 ln Nederland kijken jaarlijks meer dan een miljoen mensen naar Shell-films. Mensen, die belang stellen in de zich snel ontwikkelende aardolie-industrie en in de onderwerpen, die daarmede ver band houden. Voor de toezending van een geïllustreer de catalogus, het in bruikleen afstaan of doen vertonen van Shell-films, wende men zich tot de Shell - Gebouw, Hofplein 20, Rotterdam Postbus 1 222, telefoon 010 - 13 25 00 De riekende: Balseminen, verbena, heliotrope, ook de zeer sterk geurende, de Peruviaanse. Het helblauwe slangenkruid; klimplanten, glycine, clematis, en die met de blauwe klokken zoals zij ook in Indonesië groeiden Alle herfstbloemen, dat zijn de schoonste omdat zij de laatste zijn. De Ulenpas is nog een mooi huis, met aan de achterkant de woonvertrekken, een geschilderd behang, een goede betimmering, uitkijkende op een natte groene vijver onder natte groene bomen er is niet één bloem Zijn daar die drie vrienden wel eens tezamen geweest? vervuld van dit alles? want dit waren in waarheid „duizend bloemen hun kleur, hun geur, en nog die andere niet te beschrijven geur en kleur van daar, van waar zij kwamen? Siberië, Rusland, Italië, Perzië, Afrika, waar ook uit de tropen, een eiland in de Molukken, Java, Ceylon. De beide Amerika's, Madagascar, een weitje aan de IJssel, een open plek in het bos vlakbij, vlak achter die vijver waar zij op keken? Er was een leliesoort naar de baron vernoemd, waarvan in de cata logus staat hoe de plant na veel moeite en zorg jaarlijks in een van de kassen op de Ulenpas bloeide, afkomstig uit Zeylona? met een vraagteken. Later bleek dat deze lelie niet uit Ceylon afkomstig is wat doet het er toe? wanneer zij daar, toen Linaeus David de Gorter baron van Rouwen- oort van de Ulenpas dachten van wel, misschien de naam „Zeylona' uit spraken, en misschien Java zeiden en Amboina en Larat en in de verte keken en wisten wat het Oosten was. DE nieuwe bundel vertellingen van TJALIE ROBINSON s f 6.90 Bestel direct een exemplaar. Wij zenden het tijdig voor de Kerstmis Frederik Hendriklaan 217 b - Den Haag - Telef. 543.700 - Giro 185783 Dit Kerstnummer is de vervroegde uitgave van nns 30 december-nummer. De eerstvolgende ontvangt U op 1 5 januari 1961. Ons kantoor is van 24 december tot 2 ons Tong-Tong j a n u a r Vergeet niet te gireren, wie aan een nieuw jaar abonnement toe is! En wie naar boven wil „afronden als Kerstcadeau aan een mooie toekomst van een mooi blad. aarzel niet! Vervolg van pag. 8. EEUWIG - EVEN Else liep achter de anderen over de lange galerijen, hoe meer ze de poort naderden hoe lichter het leek te worden. Ineens stonden ze buiten, in de volle zon. Op een rij gingen ze staan en bogen voor de japanse onderofficier. Hij beduidde: jullie naar links, jullie naar rechts. Else liep over het pad het veld op en knielde neer bij het aangewezen stukje grond waar onkruid gewied moest worden. Er stonden knolgewassen, de bladeren in grillige vormen zich heffend naar de zon. Het groentebed was goed verzorgd, de aarde vochtig en donker. Roerloos bleef Else geknield zitten. De zon doordrong haar geheel met gloeiende warmte, de aarde geurde zwaar, een rode mier begon over haar arm te kruipen maar ze had geen angst dat hij haar zou bijten.Verderop stond een onbekende bloem, geelachtig rood, met stijve stengel. Het was volkomen windstil. Else keek naar de roerloze warme aarde, ze keek naar de roerloze naar haar toegewende bloem. De hemel, wolkenloos blauw, wierp zijn wijd heid om haar heen als een koesterend gewaad, beschermend en bevrijdend tegelijk. De bloem, de aarde, de bladeren der gewassen, de hemel zij waren geladen met betekenis, zij richtten zich tot Else, zonder beweging en zonder geluid beduidden zij haar wat? woorden waren onmachtig, met denken was het niet te bereiken Iéts doordrong haar verweg hieven bomen hoog en trots hun groene bladerkronen, blijde deelgenoten in een eeuwig geheim. „Heeft iemand die kerstgans al zien waggelen?" werd er over het veld geroe- Else begon het onkruid te wieden. Rondom een kleine kern, blikkerend en on vergankelijk, voelde zij zich langzaam aan opnieuw vervuld worden van leven, in duizend lichter sensaties. 28

Tong Tong | 1960 | | pagina 28