P.A.M.S.-C.M.S.-REUNIE BATIG SLOT D. M. G. KOCH BOEKHANDEL PAAGMAN „HET LEVEN BEGINT BIJ 40" Links: onze ouwe, trouwe P.A.M.S. Rechts: „Lange Haan', tweede van rechts, met enkele oud-leerlingen van de kweekschool 13 Deze boekbespreking schrijf ik ,,op de valreep op speciaal verzoek van een oud en goed vriend, Ivo Veenstra, Zijn vrienden zijn mijn vrienden. En dat geldt dus ook voor D.M.G. Koch, die ik per soonlijk gekend en zeer gewaardeerd heb al lag ik nogal eens met hem ,,in de clinch Het boek waar het om gaat, heet „Batig slot", behelst 24 korte biografieën van „prominente figuren uit het oude Indië", geschreven door Koch, en een slot- biografie van Ivo Veenstra over Koch zelf, die ons sinds kort door de dood ontvallen is. Het voorwoord van dit boek werd geschreven door prof. dr. I. Samkalden. Daarzo! Een socialistisch vuurwerkje in een ko loniaal blad als Tong-Tong! En vrienden van Tjalie! Toch zeg ik dit verre van met de bedoe ling om „geëxcuseerd" te zijn, maar alleen om duidelijk te maken, dat ik dit stukje moet schrij ven „op de valreep", d.w.z. met minder dan ge wone toewijding. En dat is nooit leuk als het om vriendenwerk gaat. Is het woordje „vriend niet te vaak gezegd? Per sé niet. Als ik U vertel dat in deze bundel de portretten verschijnen van zulke figuren als Van Heutsz, Dr. Tjipto Mangoenkoesoemo, mr. J. P. graaf van Limburg Stirum, Thamrin, Teun Otto- lander, E. F. E. Douwes Dekker, ir. Bosscha, Wijbrands, Hadji Agoes Salim, Berretty, ach zo veel mensen van wérkelijke allure, die ons dus her inneren aan Indië op zijn ruimst, zijn breedst, zijn braniest en zijn ondernemendst, dan begrijpt u wel: al deze mensen zijn op een bijzondere wijze vriend van ons allemaal. En ons dan opeens realiserend dat we ze eigen lijk zo slecht kennen hoewel ze onze tijd en onze historie op een fenomenale wijze hebben hel pen maken! dan kunnen we alleen maar dank baar zijn dat dit boek bestaat, dat wij het hebben móeten om mét ons pro en mèt ons contra in elk geval een solider en waardiger kennis te heb ben van ons tropische leven. Misschien zet u zich (evenals ik soms) alvast wenk brauwfronsend aan het lezen, denkend: dit wordt een „batjok-partij", of: dit wordt vast een zoete- stroop-smeerderij. En dan zult u (evenals ik) op een (in deze tijden van politieke dwarszitterij) ver rassend prettige wijze ontdekken dat Koch ze alle maal benaderd heeft als vriend, dus met de wil om ze allemaal zo eerlijk mogelijk te zien. Dus ook de verdienstelijke kanten aan de vijand, dus ook de feilen aan een vriend, juist omdat hij vriend is. Kortom: dit is een boek, samengesteld door een „ouder en wijzer Indischman". Er is nog steeds veel te weinig geschreven over Indië en over de mensen, die Indië boeiend en be langrijk maakten, ja meer nog: rijp voor het hui dige bestaan als zelfstandige staat Indonesia. Ze hebben er allemaal aan meegewerkt, van Van Heutz en Ottolander tot Soetomo en Tjipto toe. Heeft Koch ons dat willen zeggen met deze bundel? In elk geval zullen wij bij het lezen van deze bio grafieën ons vaak schamen over ons eigen véél te oppervlakkige en nochtans véél te aanmatigende oordeel over wat tóen gebeurde en wat nü als gevolg daarvan gebeurt. Hier is een man aan het woord, die op het eind van zijn leven alleen stond op een heel hoge top en van daar af wijd en breed en mild overzag. Hormat! Had Koch gebreken? Heeft dit boek gebreken? Ja. Goddank. We hebben vooral hier in Neder land zoveel volmaakte meningen van volmaakte allesweters moeten aanhoren, dat we er ijl van werden in het hoofd. En nu met Koch opeens weer vaste, menselijke grond onder onze voeten voelen. Maar „al bij al": beweegt ook Tong-Tong zich niet op het terrein van het liefdevolle en toch zo eerlijk mogelijke onderzoek van „Het Indische Ver leden van Nederland'" en doet ook Tong-Tong dat niet met tekortkomingen? Koch deed niet an ders. Dus is hij een van ons. „Old Man, you died, but you will never fade away! T]AL1E ROBINSON P.S. En dit persoonlijk voor jou, Ivo: net zo min als „Batig Slot" een „sentimenteel heim- wee-boekje" is, is ons werk aan Tong Tong een sentimenteel terugblikken op een voorbij leven. Nooit zijn de doden dood, als hun werk de leven den voorbij leeft. BATIG SLOT door D. M G KOCH Verkrijgbaar bij: Fred. Hendriklaan 217b - Den Haag Telefoon 543 700 Giro 185783 De doorsnee Indischman van tempo doeloe zag. als hij „de vier kruisjes erop had zitten' zijn pen sioengerechtigde leeftijd al voor de deur staan en maakte zich al klaar om te gojang kaki en te toeng- goe mati. Dat was tempo doeloe. De tijden zijn veranderd en daarmee de omstandigheden en dus ook de geestelijke instelling. De doorsnee Indisch man merkt hier in Holland b.v. dat die pensioen gerechtigde leeftijd nog een kwarteeuw veraf ligt en dat er nog heel wat te leven en te werken valt (Goddank). Maar helaas heeft hij ook vaak ge merkt dat men een leeftijd van veertig jaar om op nieuw te beginnen in het nieuwe vaderland onaan vaardbaar acht. De belangstelling schijnt bijna hoofdzakelijk uit te gaan naar werkkrachten van 20—30. Gelukkig is dat maar schijn. Talloze bedrijven en industrieën zien grager wat ouder en ervarener krachten in dienst komen dan de over het alge meen nogal rusteloze jongeren. Nu ziet men de advertenties voor oudere krachten verhoudingsge wijs niet zoveel in de honderdtallen dagbladen en periodieken in Nederland. Maar dat komt ook omdat er een in alle eenvoud (maar grote doeltref fendheid) werkende Stichting bestaat, die voor rechtstreekse contacten tussen bedrijven en veerti gers zorg draagt: de Stichting „Het leven begint bij Veertig". Deze stichting heeft in de zes jaren van haar bestaan niet minder dan 18000 veerti gers (mannen en vrouwen) aan betrekkingen ge holpen. En het cijfer stijgt (door het sterke ar beidstekort) nog steeds aanzienlijk. De Stichting heeft ook zeer veel nuttig werk gedaan voor re patrianten. Dat is in niet geringe mate te danken aan haar alg. secretaris, Jhr. H. C. W. Gockinga, ook een „oud-gast" met een langdurige en respec tabele staat van dienst, met daarna (ondanks de Jappenkampen!) nog zeer werkzame activiteiten o.m. als Thes. Gen. van het Rode Kruis afd. In donesia en lid van het Nassi-Comité. Met zijn „goede neus" voor wat de Indischman ligt en daarnaast zijn ruime kennis van het Nederlandse bedrijfsleven heeft hij menige voortreffelijke „sam- boengan" tot stand gebracht. Zeker wordt niet iedereen op zijn wenken bediend, maar wie zich als deelnemer inschrijft 10, per jaar) krijgt elke veertien dagen het orgaan van de Stichting toegestuurd met hele „rentengs ad vertenties. Dé kans móet komen! Advertenties waarin men zichzelf aanbiedt, kosten maar 0,75 per vier regels. En het orgaan wordt door alle werkgevers in Holland met grote aandacht gelezen! Wie nog aarzelt, schrijve nu toch maar gauw naar de Stichting, N.Z. Voorburgwal 288, Am sterdam C. Een goed begin in het nieuwe jaar is het halve werk! Op 7 Januari vond een (te kleine) koempoelan plaats van oud-leraren en -leerlingen van de Salemba-schol en en het weerzien van oude sobats wekte zó begeesterend dat onmiddellijk is besloten dit over te doen. Maar dan groter, nee groots! Waar zijn al die Salemba-C.M.S,-ers- P.A.M.sers enzovoorts! Kom lui. zijn jullie nóg bang voor lange Haan? Nee: dan volgende keer ook! Notéér alvast, houdt die datum vrij: 28 oktober 1961, Den Haag. Er volgt nog nader bericht. Laat ze in Den Ilaag weten dat „er is geen school op Java die de C.M.S. kan slaan." Je kunt dan al die leraren zo maar in t wild zien lopen en je hoeft niet meer te spieken. Maar geef wel alvast je adres op én van een eventuele niet- TONG-TONG-lezer-C.M.S.er (bestaan die lui?) die je kent. aan: J. H. WESSEL, Pieter Langendijkstraat 422, Den Haag, tel. 660528. En luister dan naar de TONG-TONG

Tong Tong | 1961 | | pagina 13