N.A.S.S.I.-RUBRIEK Herderinnedans van Malati Devi Wies v. Maarseveen en Hein Buitenweg als Pieternel en Thomasvaer 8 tanten zoals bekend staat de Ned. studentenraad reeds aan onze zijde. En wie de jeugd heeft, enz. Dit is weer een van die lichtpunten op onze weg, die wij gaarne memoreren. Sleutelringen Naast de kalenders, lepeltjes en terracottas hebben wij een nieuw artikel gekregen voor onze propa ganda: sleutelringen met een Nassi-schildje. Wij hopen, dat deze ringen die 2,per stuk kos ten net zo vlot van de hand zullen gaan als de lepeltjes. Bestellingen kunnen worden geplaatst via de plaatselijke Nassi-comités of het secretariaat in den Haag. Vergadering met plaatselijke Comités Op zaterdagmiddag 4 februari heeft in den Haag (Hotel Centraal) de tweede bijeenkomst plaats met vertegenwoordigers der plaatselijke Nassi-comités. De bedoeling is in onderling overleg na te gaan wat ons verder te doen staat in het kader van onze Nassi-actie, mede in verband met de kritieke poli tieke situatie in Indonesië. Wij hopen, dat deze conferentie aan het Nassi-werk zeer ten goede zal komen. N.A S S.I.-activiteiten In Zutphen werd een actief werkcomité dat met een NASSI-avond meer dan f 900.in het laatje bracht, omgezet in een plaatselijk NASSI comité. Wij wensen deze jongste NASSl-afdeling veel suces toe. Voor N.A.S.S.I.-Groningen hield Breton de Nijs een lezing met lichtbeelden over Tempo Doeloe, waar in hij op vaak humoristische wijze een toelichting gaf op een groot aantal dias naar Indische foto s uit onze goede oude tijd. De Voorzitter van N.A.S.S.I.-Groningen, de heer Bastiaans, schetste in zijn inleiding de schrille tegenstelling tussen die tijd en de huidige nood-situatie van onze spijtop tanten. In den Haag gaf de danseres Malati Devi voor N.A.S.S.I. een mooie voorstelling in fraaie kleur rijke costuums van verschillende Hindoedansen (Lentedans, De nieuwe Sari, Herderinnedans, He- melnymph, Slangendans, enz.) welke door haar echtgenoot werden ingeleid en toegelicht. Wij kunnen deze artistieke, interessante dans-mani- festatie in alle opzichten aan onze plaatselijke N.A.S.S.I.-comité's aanbevelen, waarbij wij in her innering brengen dat enige haast geboden is omdat Malati Devi in maart voor goed naar India vertrekt. Op 18 februari heeft in de Haagsche Dierentuin weer een grote N.A.S.S.I.-avond plaats, welke wordt georganiseerd door de Vereniging van Ge- repatrieerden voor Leiden en Omstreken (VEGLO). Het programma bestaat uit cabaret, zang, ballet, toneel enz. Na afloop bal met muziek van ,,The Rocking Rhytm Boys' o.l.v. L. Gerla. Dit belooft weer een grote avond te worden. In dische Nederlanders in den Haag en omgeving, houdt deze datum daarvoor open U zult er geen spijt van hebben. T. Eén ding verbijstert mij, en t moet gezeid: Wie zouden warmer voor die armen kunnen pleiten Dan lótgenoten, uit dezelfde nood bevrijd En met hun kinderen nü hier in veiligheid? Zijn zij vergeten, wie daarginds nog lijdt? Zij zouden zij aan zij naast „Nassi" moeten gaan En luid en dringend moeten laten horen Aan des Ministers blijkbaar dove oren, wat die daar achterbleven hebben te doorstaan. Hun stem heb ik tot dusver niet vernomen, Maar mócht zij komen, laat zij dónd rend komen Eéns sprak van Hoëvell déze fiere taal: ,,Ik zal, zolang ik lid ben van de Staten-Generaal Luide mijn stem verheffen tegen slavernij. Laat, Overheid, in Indië de slaven vrij; Onmens'lijk, onrechtvaardig, Overheid, zijt Gij En deze toestand is een schande voor ons land." Dat zulke taal nü voor de spijtoptant, Opnieuw gehoord werd, volk van Nederland. Critieke situatie Intussen nemen de persberichten toe, die waar schuwen voor een komend conflict rond Nieuw- Guinea. Wij hopen, dat dit voor onze Regering een ernstige aanleiding vormt haar toelatings-beleid t.o.v. onze spijtoptanten te versnellen, omdat ,,de weg terug" voor hen anders wegvalt. In dit verband wachten wij met spanning op de resultaten van de door de Minister van Justitie ingestelde beroeps commissie voor toelating van spijtoptanten, onder voorzitterschap van Mr. van Vollenhoven. Jeugd en spijtoptanten Wij werden onlangs verrast door een brief van een scholiere uit Zaandam, die ons gegevens vroeg over spijtoptanten voor een scriptie op haar school. Wij hebben deze gegevens prompt gestuurd en ons ver heugd over deze groeiende belangstelling onder de Nederlandse jeugd voor het probleem der spijtop- Nieuwjaarsrede Voorzitter Kamer van Koophandel, Den Haag Ook de voorzitter van de Kamer van Koophandel in den Haag de heer van Geleuken, wijdde bijzon dere aandacht aan het probleem van onze spijt optanten; uit zijn nieuwjaarsrede halen wij met grote voldoening en instemming het volgende aan: ,,Een onderwerp, waarvoor in brede kring van het bedrijfsleven vanwege de vele banden met Indone sië in vroeger jaren, veel belangstelling en begrip bestaat is het vraagstuk van de spijtoptanten. ,,Ik moet hier wel aan toevoegen, dat ik nog steeds niet de indruk heb, dat het Nederlandse volk als geheel zich erg druk maakt over dit vraagstuk. Velen weten niet eens wat spijtoptanten nu eigen lijk zijn en maken zich, om dit in een gesprek niet te laten merken, er met een dooddoener van af, niet wetende met welk een schuld zij zichzelf hier door belasten. „Voor hen, die uit ervaring de verhoudingen in de maatschappij van weleer en de nieuwe Staat Indo nesië kennen, is het onbegrijpelijk, dat de Neder landse Regering het Indo-Europese gedeelte van de Nederlandse bevolkingsgroep op juridische gron den als vreemdelingen beschouwt. Velen van hen hebben vaak onder de dwang van hachelijke om standigheden hun Nederlanderschap losgelaten en er de consequenties niet van kunnen overzien. „Wat bij velen toentertijd de doorslag heeft gegeven was het woord van onze eigen Nederlandse Rege ring, die bij monde van haar Hoge Commissaris, de heer Lamping, deze eenvoudige en van politiek niets afwetende mensen door de radio aanraadde van de optiemogelijkheid gebruik te maken en het staatsburgerschap van Indonesië te aanvaarden, om dat hij dit voor hen de meest natuurlijke oplossing achtte. „Dat zij toen deze raad van hun Nederlandse Re gering aarzelend en met verdriet hebben opgevolgd, mag nu voor de Nederlandse Regering geen aan leiding vormen deze mensen buiten ons land te houden. „Nog afgezien van humanitaire overwegingen be hoort aan deze groep van enige duizenden mensen, onder wie velen als kleine ambtenaren en employe's in het voormalig Nederlands-Indië uitstekende dien sten hebben bewezen, uit morele overwegingen bin nen de kortst mogelijke tijd toestemming te worden verleend voor vertrek naar Nedeland. De zorge lijke toestand, waarin zij thans verkeren met de dreiging van internering boven het hoofd als Indo nesië voor zijn aspiraties inzake Nieuw-Guinea van geweld gebruik zal maken, laat niet toe, dat visum- aanvragen individueel worden onderzocht, hetgeen eindeloos duurt en tot gevolg heeft dat de visa mondjesmaat over een lengte van jaren worden ver strekt." Verhuizing Secretariaat Voor degenen, die het nog niet weten, herhalen wij hier nog eens, dat het Nassi-secretariaat van de Prins Mauritslaan verhuisd is naar de Antwerpse straat 18, Scheveningen. Ook het Adviesbureau voor visumkwesties is hier gevestigd; behoudens in dringende gevallen ware dit advies-bureau te be zoeken op dinsdag en vrijdag. Het secretariaat- Nassi heeft het oude telefoonnummer 540042 be houden; het telefoonnummer van het visumbureau is 558978. F'. Ja, Thomasvaer, een vrome wens voorwaar, Vaak op de lippen maar óók in het hart Zolang in 't land der Vrijheid vrijheid wordt ge knecht, waar men een dónker kind der blanken school ontzegt, Een kind, een kind, omdat het zwart is, wordt gesard, Is menselijkheid nog maar een léég gebaar. T. Zo is hei Piet, maar als wij daar de staf gaan breken, Moeten wij onze hand in éigen boezem steken: Heerst niet in eigen kring onmenslijkheid? Wat deert ons eigen volk, in zelfgenoegzaamheid Rondom de welvoorziene dis gezeten, Een stamverwant, die honger lijdt? Wat deert ons volk het leed der spijtoptanten? Het schudt meewarig slechts zijn bol: Het spijt ons maar ons land is vól Straks krijgen we misschien mislukte émigran ten P. Géén was er in de Kamers die niet sprak Ten gunste van die verre stamverwanten, Die over 's Lands beleid de staf niet brak, Maar Beerman hield zijn beide benen strak. EnNood is rekbaar", sprak een andre Excellentie Welzeker, heer de Quay, LIw broeders existentie IS rekbaar rekbaar tot de dóód. Zó rekbaar, Excellentie, is zijn nood Nieuwjaarsrijm Waar in onze vorige rubriek geen plaats meer was, willen wij hier nog een deel overnemen uit de Nieuwjaarsrijm, door Thomasvaer en Pieternel uitgesproken voor de Indische Kunstkring; het is nog steeds actueel:

Tong Tong | 1961 | | pagina 8