VAKANTIE IN SPANJE Hesta, Crans Co. r VAN HIER EN GUNDER J GEMEENTE HAARLEM U belt 18.42.50 en U krijgt het antwoord dat U zoekt bij Onafhankelijk Indisch Tijdschrift Prins Mauritslaan 36 Den Haag Tel. 542.542 - Giro 6685 Ter secretarie komt de betrekking vacant van CORRECTRICE Voor deze functie wordt gezocht naar algemeen ontwikkelde sollicitanten, die de moderne correspondentievormen beheersen en- bij voorkeur- enige ervaring hebben als correctrice bij een omvangrijke, zeer wisselende correspondentie. Eigenhandig geschreven sollicitaties, met uitvoerige gegevens omtrent opleiding en ervaring worden binnen 8 dagen na het verschijnen van dit blad ingewacht bij de burgemeester van Haarlem. In de linkerbovenhoek van de sollicitatiebrief vermelden: Nr. 47634 TT. Heeft U reeds kennis gemaakt met de ideale ITÉ-REIZEN, georganiseerd door NESPANDA TOURS, naar het zon overgoten Spanje? Vervoer heen en terug per vliegtuig en verblijf in goede Hotels (vol pension), villa's of bungalows, alles gecombineerd in één (sterk gereduceerde) prijs. Ook voor een langer verblijf kunt U in Spanje in een bungalow gemakkelijk van Uw pensioen leven. Velen doen dit reeds. Plein 22 - 's-Gravenhage 2 Van Hier en Gunder is onze belangrijkste rubriek. Voor het eerst in de historie van de Indische journalistiek bestaat ergens een vrije uitwisseling van gedachten over de meest uiteenlopende onder werpen. De Indische burger stuurde destijds haast nooit ingezonden stukken in en doet het nog steeds slecht in de Hollandse pers. Omdat wij hier vaak „als vreemden" spreken en niet verstaan worden. In TONG-TONG voeden wij elkaar op, sterker dan uit welke andere kolom ook in dit blad is hier de psychologie van de Indischman te herkennen. Hei spreekt vanzelf dat ik terugneem wat ik U een tijd terug zo sarcastisch schreef. Pas nu ik kennis neem van wat er met de spijtoptanten gebeurt en mij realiseer hoe Uw groep zich voelen moet, mij ook bewust wordend van zeker nog veel meer ge voelens van teruggesteldheid in Uw gelederen, be wonder ik Uw gematigde toon. Dat U mijn brief niet plaatste met een (ongetwijfeld verdiendver nietigend commentaar, pleit voor Uw beheerstheid niet alleen, maar wijst ook in de richting van vol komen rechtszekerheid, al kan ik veel nog niet begrijpen. ANONYMUS. Wij plaatsen nooit brieven van anonymi. Ook plaatsen wij lang niet elke hatelijke brief. Zoveel pagina's kunnen wij moeilijk opofferen aan af braak, waar nog zoveel opgebouwd moet worden. U bent waarschijnlijk nooit in Indië geweest. DUS zult U nog altijd niet veel begrijpen, zelfs al leest U Tong-Tong vele jaren lang. Maar U moet durven aannemen dat wij te goeder trouw zijn en opko men voor menselijke en nationale rechten op onze manier. Dit is de eerste en laatste keer dat wij een brief van een anonymus opnemen. Want juist omdat wij overtuigd zijn van onze goede rechten stellen wij in alles wat wij doen: „strijden met open vizier". Romantisch? Als dat zo is, wat moeten er dan nog vele goede waarden zijn in de romantiek! T. R. „Als je het meent, Tjalie, en als Tong-Tong moe dig durft te zijn, zullen er ook loffelijke artikelen gewijd moeten worden aan b.v. Atjehse vrijheids helden, nét zoals er loffelijke artikelen worden gewijd aan v. Heutz, Swart, v. d .Heijden, etc. Menselijkheid is overal waar mensen zijn. Dus ook menselijke moed. Ook bij de „vijand" nietwaar?" X Het was geloof ik maarschalk Leauty, die in Noord Afrika standbeelden wilde oprichten voor zijn overwonnen formidabele tegenstanders. Zelfs het volk van de leuze „Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap" heeft dat geweigerd. Laat staan de Nederlandse opinie. Het is bekend dat onze beste en hoogste officie ren zich herhaaldelijk ook openlijk en zelfs in rap porten van geleden nederlagen loffelijk en respect vol uitlieten over Atjehse tegenstanders. Deze stemmen zijn vergeten. En de historie van onze „vijand" is zó slecht bekend, dat ook al zouden wij het willen, wij geen artikel kunnen schrijven over Atjehse helden. Uw wens, mijnheer, is een wens die door alle tij den heen maar door een fractie van één procent van elk volk geapprecieerd is. Misschien zullen ook daarom oorlogen eeuwig bestaan. Nochtans hopen wij nog eens de beschikking te krijgen over een Atjehs „heldenverhaal". De lezer zal met ont roering ontdekken dat alleen al in de literaire ver diensten ervan een oceaan geopenbaar zal wor den van menselijke waardigheid. BIJ DE VOORPLAAT Aan de imperiale en koloniale tijdperken is geluk kig een eind gekomen. Alle volken zijn of worden vrij. Als men dan ook maar meteen democratisch werd wat crazy om nog te dénken aan commu nisme!), dan zouden geluk en welvaart ons binnen afzienbare tijd deelachtig worden. Jammer dat de Congolezen dat niet direct inzien en evenals de Belgen rustig ter stembus gaan zonder straatge vechten. Jammer dat de Papoea's ook niet gauw genoeg opschieten naar algemene verkiezingen. Eerst gauw-gauw allemaal naar school (liefst met leerplicht) en dan is binnen tien jaar alles okay immers? Jammer dat elders bevrijde volken door generaals worden geregeerd i.pl.v. door premiers zoals „onze goeie Jan" de Quay of „vader" Drees, die zich gemoedelijk laten optrommelen of wegstu ren op onze wens. Jammers dat in de „Bakermat van Wereldbeschaving" zoiets is als een IJzeren Gordijn en dat aan weerszijden ervan ondanks de geluksev angelies (democratie en communisme) weinig broederschap is. Wij uit Indië laatste telgen uit een „schanda lig" koloniaal verleden moeten maar liever niet meepraten hierover. Dat doen we ook niet. We zien toe en denken alleen. En we denken terug. Aan dat merkwaardige houten ding in die ouwe desa, de tong-tong, die zonder stemmen en zonder partijen voortdurend opriep tot waakzaamheid en hulpvaardigheid. En we denken: dit is pas demo cratie: dienbaar zijn aan de gemeenschap zonder systeem van beloningen over de toonbank, zonder rechten, eisen, zekerheden, overeenkomsten, trac- taf en. Goed doen zonder meer. Want alleen door het eindeloos goede dingen op de wereld brengen kan men het kwade overwinnen. Het gardoehuisje voor de tong-tong: geen paleis, geen hoofdkantoor, geen kapitool, maar waker voor onheil en bewustheid van verantwoordelijk heid. Zonder betaling, zonder eerbewijs mus kieten, garongs, roofdieren maar de schallende roep in de Nacht: „Woerdal!" Antwoord: „Prèng!" mijn waarden en een Nieuwe Dag breekt zeker aan. TJALIE ROBINSON Woerda werda; préng vriend. Verschijnt de 15de en 30ste van elke maand Prijs per nummer f 0,40. Kwartaal 2,25 Halfjaar ƒ4, Per jaar f7, Betaling geschiedt altijd VOORUIT ABONNEMENTEN BUITENLAND Per jaar Australië Per Luchtpost: 40, Per Zeepost: ƒ12, Nw. Zeeland, Zd. Afrika, Brazilië: Per Luchtpost: 30, Per Zeepost: ƒ12, Nw. Guinea, Canada, U.S.A.: Per Luchtpost: 24, Per Zeepost: ƒ12, Suriname, Antillen: Per Luchtpost: ƒ18, Per Zeepost: ƒ12, West-Europese landen: Per Luchtpost: 12, Agent voor de Ver. Staten: Chris Deyker- hoff, 210 Heckelstreet, Belleville, New Jer sey, U.S.A. Agente voor Canada: Mevr. E. Ie Sueur- Zimmer, 1 Richview Side Road, Weston Ontario, Canada. Uitgave GAMBIR Uitgeverij voor Oost en West Onder redactie van TJALIE ROBINSON. Zoekt op basis van de nuttige ervaringen in de Gordel van Smaragd nieuwe interessen in Nederland te wekken voor de Tropen- gordel.

Tong Tong | 1961 | | pagina 2