N.A.S.S.I.- RADIO BOLLAND RUBRIEK N.A.S.S.I. CONTACT-AVOND REDT EEN MENS! Telefoonnumers: 070-54.00.42 en 55 89.78 Gironummers: Penningmeester, Laan van Meerdervoort 1580: 8118 Secretariaat, Antwerpsestraat 18 44.78.53 DE BOND VAN OUD-STEURTJES organiseert op Zaterdag, 4 Maart a.s. een Met verschillende attracties en BAL NA tot 3 uur 'snachts in de zaal „DE DRIE STOEPEN" Prinsegracht 73, Den Haag Aanvang 8 uur Entree f 2.- p.p. voor niet-leden f 1p.p. voor leden 4 Dichters en spijtoptanten Het probleem der spijtoptanten werkt inspirerend - dit in tegenstelling tot onze Regering op verschillende dichterlijke talenten. Van een gere patrieerde uit Velp kregen wij een lang gedicht, te lang om in zijn geheel af te drukken, maar de meest saillante passages willen wij onze lezers niet onthouden: ,,In vele fasen v. d. Nederlands heerschappij Streed hij naast zijn Hollandse broeder, zij aan zij Onder deze omstandigheden werd hij door hen begrepen en dit maakte hem blij, Maar zo is de strijd gestreden, of hij stond weer alleen. Met al zijn problemen, zijn gemengde gevoelens, O God waar moet 't heen? Na deze strijd, werd hij door de Ned. regering, voor de keuze gesteld. Hij kon Nederlander blijven, maar als W.N.I.'er werd hem door hen een betere toekomst voorspeld Daarop volgt een beschrijving van de verslechte rende positie der spijtoptanten en de groeiende hoop op Nederland gevestigd. ,,De Nederlandse regering heeft al deze ellendigen hoop voor ogen gesteld Om dit na te komen, moet dit geschieden, in een tempo versneld. Duizenden en duizenden, staan aan de rand van ondergang. Een noodkreet welt op, help ons, red ons, doe t vlug, in ons belang. In Indonesië wonend, leefden wij gericht op Ne derland. 3K jaar hebben we gewacht en hoopten, dat ook wij mogen komen naar t beloofde land. In tijden van nood, gingen wij hand in hand, Zelfs ons leven stelden wij in dienst van t Vader land. Laat ons dan niet verloren gaan en laat God u leiden. Nog is 't niet te laat en helpt met spoed, ook deze groep bevrijden. Onze laatste hoop is gericht op 't Ned. volk, zijn regering en de Koningin. Wij zijn overtuigd van uw menslievendheid; ons laten zitten, kan er bij ons niet in." Als voorloper op de eerste propaganda-avond te Utrecht plaatste het LItrechtsch Nieuwsblad het volgende gedicht van Hippo Kreen over de Spijt optanten: „GEEN keus van eigen kant, Neen! 't lot had hun beschoren In „tropisch Nederland", Ver weg, te zijn geboren. Daar stond hun ouderhuis, Daar speelden zij als kind, Daar onder 't zuiderkruis, Scheen 't leven mild gezind. Creools van huid en taal, Creools van levenstrant: Maar 't hart bleef altemaal Met 't onze diep-verwant Plots nam het tij een keer. Weg viel 't vertrouwd gezag: Het rood-wit-blauw moest neer: Op rees een nieuwe vlag (Advertentie) Stationsweg 143 - Tel. 11.S0.86 - DEN HAAG Het adres voor de nieuwste gramofoonpl. Cowboy-, Krontjong- en Luxemburg Toppers Speciale aanbieding in draagbare transistorradio s Tevens hét adres voor RADIO en TELEVISIE Vervreemding, stap voor stap, Dringt 't landskind op tot kiezen: Of 't nieuw staatsburgerschap. Of post en plaats verliezen. Wat kan 't best zijn gedaan? Wie met zich zelf niet klaar is Vraagt informatie aan De Hoge Commissaris. Diens antwoord laat elk vrij: Alleen, zo meent hij wel: „De minste scha lijdt hij, „Die stemt voor 't nieuw bestel." Schijn-raad van wie 't niet deert: Vaarwel dan, patria! En menigeen opteert Voor Indonesia. Steeds slechter wordt hun staat De nacht drukt, zwaar en zwart: Komt hun berouw te laat? En sluiten wij ons hart? Wie nóóit verkeerd besloot, Mag spijt-optanten stuiten; Gij, anderen, handelt groot: Sluit mens'lijkheid niet buiten! Het NASSI-comité, Dat iets van 't leed wil stelpen, Zoekt ginder, overzee, De stamverwant te helpen Zes dezer komt 't bijeen, 's Avonds in Esplanade. Helpt mee, laat t niet alleen! Weet, 't hoogste recht is: genade!!! Verzamelt voor, stort op: Gironummer 8118 NASSI, Laan v. Meerdervoort 1580 Den Haag Eerste Kamer Als „bemoedigend voorspel op de a.s. behande ling der spijtoptanten bij de Justitiebegroting in de Ie Kamer verscheen een uitvoerig afdelings verslag, waarin vele critische beschouwingen aan het regeringsbeleid werden gewijd. Het begin luidt: „Zeer vele leden bleven met klem aandringen op een nog ruimere toelating van spijtoptanten. Zij stelden de vraag of, nu de Tweede Kamer ter ge legenheid van de openbare beraadslaging over dit begrotingshoofdstuk de motie van de heer Van Doorn c.s. (stuk nr. 12) zonder hoofdelijke stem ming had aanvaard, de Regering bereid is uit voering daaraan te geven en de richtlijnen voor de toelating te herzien. Velen der in de vorige alinea aan het woord zijnde leden wilden er in dit verband op wijzen, dat de opnemingscapaciteit van Nederland bij het toelatingsbeleid niet meer een belangrijke beteke nis behoeft te hebben. De instelling van een sub commissie van de permanente vreemdelingenad viescommissie achtten zij weliswaar een verbete ring, maar zij meenden te hebben begrepen, dat deze subcommissie aan de richtlijnen is gebonden." Verschillende leden bepleitten het aantal toe te laten personen op te voeren tot minstens 4000 per jaar. De Regering beïnvloedt met haar onjuiste houding tegenover spijtoptanten de openbare mening ten ongunste door steeds te spreken van „vreemdelingen" en de „politiek van toelating van vreemdelingen". Der Regering wordt verweten, dat zij te weinig aandacht heeft voor het op voeding- en onderwijsprobleem der kinderen, die „een knak voor hun leven krijgen". Deze leden verklaarden het onbetamelijk te achten, dat de minister zich met betrekking tot de toelating be roept op de hoge kosten. Wij willen het bij deze aanhalingen laten en de hoop uitspreken, dat evenals in de Tweede Kamer, ook de behandeling in de Eerste Kamer voor onze spijtoptanten gunstige, tastbare resultaten zal op leveren. „Beroepscommissie" voor Spijtoptanten Door de activiteit van onze NASSI-voorzitter in Utrecht kwamen wij in het bezit van de volledige taakomschrijving van de door de Minister van Justitie onlangs ingestelde „beroepscommissie" voor spijtoptanten, waarin wij in onze vorige Nas- si-rubriek melding maakten. Uit die volledige taakomschrijving blijkt nu, dat de commissie niet alleen als „beroepsinstantie" fungeert „in de ge vallen waarin het departement voorshands van mening zou zijn, dat een visumverzoek voor af wijzing in aanmerking zou komen", maar ook zich eigener beweging tot de minister kan wenden in zake algemene punten van toelatingsbeleid. Deze tweede bevoegdheid vond het departement van Justitie blijkbaar niet belangrijk genoeg om haar aan de Nederlandse Staatscourant toe te ver trouwen Wij achten haar het belangrijkst van de commissoriale taakomschrijving en hopen dat de commissie zelf daar ook zo over zal denken. Want hoe langer wij met het spijtoptantenprobleem bezig zijn, hoe sterker onze overtuiging wordt, dat de geldende richtlijnen v.z.v. wij die kennen gewijzigd moeten worden. Nassi-activiteiten Op 11 februari hield Nassi-Groningen een ge slaagde propaganda-avond. De actieve voorzitter de Heer Bastiaans, sprak wederom op gevoelvolle wijze over de nood van onze spijtoptanten in In donesië en Hein Buitenweg vertelde aan de hand van zijn mooie dia's over Java, droom en werke lijkheid. Voor een propvolle zaal vond op 18 februari in de Haagse Dierentuin een Nassi-avond ten bate van Spijtoptanten plaats, waarvan het aardige, zeer gevarieerde cabaret-programma op verdienstelijke wijze belangeloos werd verzorgd door de Ver. van Gerepatrieerden voor Leiden en omstreken Veglo) De Nassi-voorzitter Prof. Lemaire hield een boei ende inleiding, waarin hij op morele en rechts gronden met nadruk pleitte voor een spoedige hulp aan onze spijtoptanten, mede met het oog op de critieke politieke ontwikkeling aldaar.

Tong Tong | 1961 | | pagina 4