VOOR EN OVER EMIGRANTEN VJ Wie wil er mee naar Malaga? HONDERD GULDEN (f 100.-) Onafhankelijk Indisch Tijdschrift Prins Mauritslaan 36 Den Haag Tel. 542.542 - Giro 6685 2 BIJ DE VOORPLAAT 1. Leer Engels. 2. Leer Engels. Ken de termen van uw vak in het Engels. 3. Leer Engels. Conversatie-Engels let wel. geen thema-Engels. Niet erg veel. Genoeg om een vlot gesprek te kunnen onderhouden. Genoeg om een ander te verstaan en zonder hakkelen wat terug te zeggen. Zeg niet: „Ik heb eind HBS. dus..." Word lid van een conversatie-club, dat is beter. Lees veel Engels. 4. Leer autorijden. Amerika is groter dan Indië. Je kan wonen in Buitenzorg en werken in Batavia; elke dag op en neer. Er zijn weinig bussen en trams in die kolossale Ame rikaanse steden. Met bus en tram kom je dus niet overal of je moet te veel lopen. Auto's zijn goedkoop voor 150 pop een goedkope 2de handse car benzine 30 ct. een gallon). Men is hier met het afnemen van rijbewijzen erg soepel. 5. Zet uit uw hoofd dat uw sponsor voor minstens een jaar voor u moet opdraaien De sponsor is voor zijn toelating van een immigrant verantwoording schuldig aan zijn regering. Aan niemand anders. Sommige Indischgasten hebben hier de markt lelijk bedorven door zich te willen laten bedienen een heel jaar lang. En maar geen hand uitsteken! Alles wat de sponsor extra geeft, dus b.v. een rijk gemeubileerd huis. voedsel voor zoveel weken is extra. Hij is er niet toe verplicht. Er zijn veel sponsors, die u een huis aanwijzen en indicaties waar naar werk te zoeken en that s all Dat som mige kerken zich zo geweldig voor immigranten hebben ingespannen, is loffelijk, maar men beschouwe het niet als een recht. Vergeet niet dat gemakzuchtige, bange en niet- Engels-lerende immigranten ook al veel bedorven hebben. F eat herbedding is een ge haat woord in Amerika. Bedenk dat niet Amerika u nodig heeft, maar u Amerika. Geen tinka's, geen eisen. 6. Sta niet halstarrig op uw diploma s. Als u merkt dat ze niet lakoe zijn, pak wat anders aan. Dat doet elke Amerikaan ook. Bovendien zou het dwaasheid zijn dat Amerika zich zou instellen op Hollandse diploma's. Sommige vaardigheden zijn gelijk aan de Hollandse, maar bewijs het al doende. Tekenaar b.v. of pijpleidinglasser, maar niemand hier kan met papiertjes wapperen. Elke goede Indische huisvrouw kan als dame van de huishouding practisch direct werk vinden en daar dan goede ervaring opdoen. Dood- gewone huisvrouwelijke kundigheden als strijken, koken, opruimen, worden ook hier goed gewaardeerd en goed betaaldJank nooit in Amerika. Vindt u dat u co/- doende gewaardeerd wordt, ga heen en zoek wat anders. Vergeet uw Hollandse "stan ding". Die is hier waardeloos. In Holland kan je zeggen: „Als officier (jurist, onder wijzer, enz. enz.) kan je dit of dat niet doen. In Amerika kan je het wél doen zonder een spikkeltje achting te verliezen. 7. Stel geen eisen t.a.v. de staat (California, Florida, enz.). Pak alles aan. Sla u er flink doorheen en verhuis later. Mensen die vestiging zonder aanvankelijke hulp in California verkozen hebben boven vestiging elders mét sponsoring, zijn er bijna altijd bekaaid van af gekomen of zijn kennissen tot last geweest. 8. Vertrouw niet te veel op anderen. Ontwikkeld uw zelfvertrouwen. Zeg niet te gauw: „Ik kan niet". U kunt wél. Al die, overdreven vakbekwaamheden en geschooldheden van Holland worden hier niet gevraagd. 9. Vergeet uw minderwaardigheidsgevoel. Bedenk dat tienduizenden onontwikkelde Fili pino's, Pucrtoricanen, Cubanen, Mexicanen, Chinezen, enz. enz. het leven hier ook aangedurfd hbeben. Op geen stukken na is zelfs de slechtste toestand te vergelijken met de Jappentijd. Wij zijn die teboven gekomen,- waarom een andere niet? 10. Wie zich te oud voelt of toch wel tevreden is in Holland, vertrekke niet. Het is dwaas heid om de voordelen van Amerika te wensen bovenop de voordelen van Holland. Men moet kiezen. Er zijn mensen die afgeschrikt worden door de ruimheid en grotere risico's van Amerika, omdat zij beter passen bij de knusse gezelligheid van Holland. Deze moeten liever niet gaan. Zij blijven heimwee kooesteren en blijven bang. 11. Nochtans: noem de emigranten geen dwazen. Laat ons proberen een hechte band te maken tussen onze Nederlandse en de Amerikaanse groep. Er kan nog zoveel gebeu ren in deze wisselvallige wereld. Hoe kunnen wij elkaar in de toekomst nog helpen! En als u zoons en dochters hebt, die willen „uitvliegen", houd ze niet tegen. Moedig daarentegen aan de vorming van een gemeenschap in Amerika, die deze jonge mensen straks opvangen en in goede banen leiden kan. 12. Laat ons zonder onze herkomst te vergeten en de hoge waarden uit Indië te ver loochenen de blik ver vooruit gericht houden en in verdraagzaamheid en wil om elkander te helpen wegen uitstippelen naar de toekomst met minder egoisme, minder materialisme en ruimer levensmogelijkheden. Vergeet de grote menselijkheid van de tong-tong-gedachte nooit: in elke gemeenschap (hoe ver van de ander ook verwijderd) een tong-tong en een hulpbereidheid. Dat is een leven dat elke Indischman elk mens met een groot hart past. Velen van ons denken over emigranten in termen van „Opgeruimd staat netjes!" De hemel behoede ons voor tijden dat wij onder andere omstandigheden ook „spijtoptanten" zouden kunnen zijn en nergens een organisatie te hebben die ons helpen kan. Vaders en moeders, denk aan uw kinderen! TJALIE ROBINSON Transportkosten, heen en terug, in comfortabele autobus, van alle gemakken voorzien, slechts Aanvang der reis 30 april a.s. Terugreis plm. 17 mei. Verzoeke tijdige opgave onder No. 1391, Tong-Tong. Hoe vaak hebben we in Indië naar de bergen ge zien vanwaar Uwe hulpe komen zal...") hoe vaak ook hebben we van de bergen af naar de wereld gezien. En gezien hoe groot die wereld was en hoe klein! Wel eens op de PrangrangoGedeh gestaan op een heldere dag en in het verre Zuiden de Indische Oceaan zien liggen en in het verre Noorden de Java Zee? Als twee fasen van onmeetlijk azuur, waarin Java dreef „als een late bloem, op de ver toornde maatslag van de tijd"? Hoe diep begrijpen wij dat Mozes zich afzonderde op een bergtop om vandaar Het Beloofde Land te zien en dan rechtstreeks ten hemel te varen. Hoe logisch is het voor ons, dat Indische wijsgeren zich afzonderen op begren. Lali djiwozijn ziel ver geten met een voortdurende blik op de immense wijdheid der wereld. Ja, wij zijn rijk uit Indië ge komen. En hier zijn we getroffen geworden door de on gekende verbijsterende wijdheid van het Hollandse vlakke land. Tot we ons realiseren dat dit een soort gezichtsbedrog is. Dat ook ontstaat als we ons oog vlak bij een tafelrand brengen of ons hoofd laag bij de vloer. Dan lijkt het vlak dat we overzien óók veel groter. Ook dat kan nochtans een rijk gevoel geven van gelukzaligheid. Maar het onze van vroeger kunnen we nooit ver geten. Stel je voor dat in Holland een Rindjani of een Dempo stond. We zouden heel Holland op slag kunnen overzien. En er overheen naar België en Duitsland. We zouden de betrekkelijke kleinheid zien van Nederland en dus meteen de noodzakelijke relatie met de andere naties. Zo terugdenkend aan Indië, zien we Indië altijd als een trefpunt van drie enorme werelden: de Pa cific, Azië, Australië. We zien dus met één oog opslag zijn rijkheden en zijn mogelijkheden. We realiseren ons dat wij dit nieuwe Indonesië hebben helpen bouwen tot wat het nu is. En tot al het verdere grote dat alsnog kan komen. Om die reden zijn en blijven wij ambassadeurs van goodwill voor een Land dat het heden ver voorbij zal leven naar een grote toekomst, die zeker komen zal. Als Nederlander. Ja. Na al wat wij ondervonden hebben. Ja. Want wij hebben op bergen geleefd en kunnen vér zien. TJALIE ROBINSON Verschijnt de 15de en 30ste van elke maand Prijs per nummer f 0,40. Kwartaal 2,25 Halfjaar ƒ4, Per jaar ƒ7, Betaling geschiedt altijd VOORUIT ABONNEMENTEN BUITENLAND Per jaar Australië Per Luchtpost: ƒ40, Per Zeepost: ƒ12, Nw. Zeeland, Zd. Afrika, Brazilië: Per Luchtpost: ƒ30, Per Zeepost: ƒ12, Nw. Guinea, Canada, U.S.A.: Per Luchtpost: 24, Per Zeepost: ƒ12, Suriname, Antillen: Per Luchtpost: ƒ18, Per Zeepost: ƒ12, West-Europese landen: Per Luchtpost: ƒ12, Agent voor de Ver. Staten: Chris Deyker- hoff, 210 Heckelstreet, Belleville, New Jer sey, U.S.A. Agente voor Canada: Mevr. E. Ie Sueur- Zimmer, 1 Richview Side Road, Weston Ontario, Canada. Uitgave GAMBIR Uitgeverij voor Oost en West Onder redactie van TJALIE ROBINSON. Zoekt op basis van de nuttige ervaringen In de Gordel van Smaragd nieuwe interessen in Nederland te wekken voor de Tropen- gordel.

Tong Tong | 1961 | | pagina 2