1 N.A.S.S.I.-RUBRIEK 4 Nassi-advies Het Nassi-bestuur zond aan de comité-leden, die zitting hebben gehad in de Tweede Kamer en aan de plaatselijke comité's een nota, waarin enige duidelijke richtlijnen worden voorgesteld om in het huidige accute stadium onze spijtoptanten op zo ruim mogelijke schaal zo spoedig mogelijk uit In donesië naar Nederland te krijgen. Om zijn belangrijkheid drukken wij deze nota hier bij af: „Door de verbreking van elk indirect diplomatiek contact door Indonesië is het probleem der spijt optanten thans in een accuut stadium gekomen. De noodzaak bestaat om thans elke overblijvende mogelijkheid te benutten om de spijtoptanten zo spoedig mogelijk en op zo ruim mogelijke schaal uit Indonesië naar Nederland te krijgen. „Toelating op zo ruim mogelijke schaal ware thans te effectueren in aansluiting aan ons adres aan de Staten-Generaal door toelating van met uit sluiting van onmaatschappelijke elementen a. alle ex-Nederlanders; b. alle maatschappelijke Nederlanders: 1. die met een vrouw zijn getrouwd van Ne derlandse nationaliteit van geboorte; 2. die door de Japanse of Indonesische Rege ring in krijgsgevangenschap zijn gehouden, zijn geïnterneerd of politiek gevangen zijn geweest; 3. die dienstplicht in het KNIL hebben ver vuld; 4. die in de jaren 1946 tot de souvereiniteits- overdracht aan Nederlandse zijde tegenover de Republiek Indonesia hebben gestaan; 5. die gedurende of na de oorlog met Japan daden hebben verricht, waaruit blijkt dat zij veel voor de Nederlandse zaak hebben geofferd; 6. waarvan de moeder of grootmoeder de Ne derlandse nationaliteit heeft of heeft gehad; 7. waarvan het enige familielid dan wel twee of meer familieleden in de eerste of tweede graad zich reeds in Nederland bevinden; 8. die een met een Nederlandse onderwijsin stelling concordante middelbare school heb ben doorlopen of voor hun opvoeding in Nederland zijn geweest. „Zijn voor de uitvoering van een en ander ad ministratieve werkzaamheden te verrichten, dan is het Comité N.A.S.S.I. uiteraard gaarne bereid om hierin alle steun te verlenen. „Voor een spoedig transport van de spijtoptanten naar Nederland waren in te leggen Nederlandse schepen, buitenlandse schepen en vliegtuigen. Zo nodig ware een voorlopig opvangcentrum in Sin gapore open te stellen. „Financiële bezwaren mogen in dit accute sta dium geen doorslag meer geven." Nassi-bijeenkomsten In verband met de kritieke situatie der spijtoptan ten werden openbare Nassi-bijeenkomsten gehou den te Groningen, Eindhoven en Haarlem, welke resulteerden in telegrammen en brieven aan de re gering, waarin met het oog op het huidig accuut stadium een nader dringend beroep wordt gedaan om de toelating van spijtoptanten zoveel mogelijk te verruimen en te versnellen conform de Nassi- suggesties in bovenbedoelde nota. Op de bijeenkomst in Groningen werd ook het woord gevoerd door enige onlangs in Nederland gearriveerde spijtoptanten, die op klemmende wijze getuigden van de nood en het leed van onze spijt optanten in Indonesië. Wij hopen van harte, dat deze betogen de regering tot grotere activiteit en voortvarendheid inzake haar toelatingsbeleid zullen bewegen. Minister Klompc Bij de behandeling van de begroting voor Maat schappelijk Werk in de le Kamer kwamen ook de spijtoptanten ter sprake. Minister Klompé reageer de daarop als volgt: „Ik kan U zeggen, dat dit vraagstuk mij niet al leen ontzettend bezighoudt, maar dat het een vraagstuk is dat ook zwaar op mijn geweten drukt en waarbij ik tracht met al mijn verstand en met mijn gehele hart zodanig mee te helpen be slissen in het Kabinet, dat ik voor mijzelf geheel verantwoord ben het juiste te hebben gedaan. Ik zou graag van deze gelegenheid gebruik maken. ook iedereen in Nederland die zich met deze zaak bezig houdt, op te roepen om beide faculteiten die men heeft, én het verstand, én het hart te laten werken, niet alleen in het belang van wat in Neder land leeft, maar ook in het belang van degenen, waarover men spreekt". Deze woorden kunnen een geruststelling zijn voor degenen, die menen dat de bezwaren tegen een ver snelde toelating h.t.l. van spijtoptanten zowel bij Justitie als bij Maatschappelijk Werk liggen. Nood in beeld Een Indische jongen, begaan met het leed der spijtoptanten, vonden wij bereid enige aspecten van de spijtoptanten-misère in beeld te brengen. Hier plaatsen wij zijn uitbeelding van bedelende spijtop tanten-kinderen. Dit is geen overdrijving maar bit tere werkelijkheid, geconstateerd in een kustplaats op Java. Moge ook dit trieste beeld tot de harten der Tong-Tong-lezers spreken. En tot het hart van onze regering! Radio Voor de K.R.O. hield Pater Ch. Knibbeler van de Bond zonder Naam uit Haarlem een uitstekende radio-rede over het probleem der spijtoptanten, dat hij samenvatte in de volgende woorden: „dat zich in Indonesië een drama voltrekt aan duizenden mensen en kinderen, die naar afkomst, opvoeding, leefwijze en maatschappelijke opvat tingen Nederlands georienteerd zijn en tot voor kort ook de Nederlandse Nationaliteit bezaten". Spreker gaf ook antwoord op de vraag, waarom Nederland zo grandioos uit de hoek kon komen voor Congolezen, Marokkanen enz. en waarom slechts mondjesmaat als het spijtoptanten betreft. Zijn antwoord was: „In al deze gevallen gaat het over naastenliefde- op-afstand. We hoeven ons niet persoonlijk in te zetten. Men komt ervan af met een gift. Wanneer we de spijtoptant op deze wijze konden helpen, dan was het allang gebeurd en op grandioze wijze, zoals Nederland dit altijd heeft gedaan en doet. Maar nu moeten wij plaats maken in een dichtbe volkt gebied, krapper leven, woonruimte scheppen in een land waar woningtekort nog altijd „vijand No. 1" is. En men schrikt terug voor deze per soonlijke offers." Pater Knibbeler besluit zijn radiorede, die voor Nassi een grote steun betekent, met de volgende woorden. „Hier is geen kwestie, luisteraars, van rassendis criminatie, maar van schrik voor offers, die onze verplichting ons oplegt. En omdat we terugschrik ken voor die offers, proberen we te vergeten, de zaak minder erg voor te stellen dan ze in feite is, de mondjesmaat toe te passen om de eer te redden zonder het te erg te voelen. Deze houding is onwaardig. We mogen dit niet goedvinden. Dat is de reden waarom ik de kwestie spijtoptanten opnieuw onder uw belangstelling breng. Nu is het in deze zoals in alle kwesties, een tamelijk goedkoop argument te zeggen: de re gering moet dit en de regering moet dat. Het is niet alleen een kwestie van enkele bewindslieden, maar het raakt ons allemaal. De regering moet inderdaad zijn grenzen openstel len en zorgen voor een volledige oplossing op kor te termijn. Want de tijd dringt voor vele spijt optanten, maar daarnaast moet de regering een beroep kunnen doen op ieder van ons om de las ten te dragen die deze gewenste gezinsuitbreiding met zich brengt. De kwestie „spijtoptanten" raakt niet alleen de ernstige nood van duizenden mensen, maar even zeer de eer en de trouw van ons volk". Clinge Doorenbos Van de hand van deze dichter verscheen in de Telegraaf het volgende gedicht gewijd aan onze spijtoptanten. Rustig pellen wij ons eitje Bij ons Nederlands ontbijt; Ieder natje, ieder droogje Krijgen wij precies op tijd; Radio en Televisie, Schouwburg, film zo nu en dan, Sport, dans, vrije zaterdagen, Uitgebreid vakantieplan. Denken wij óók wel eens even Aan d'ontbering en het leed Van dat zielig troepje mensen, Ginds, dat spijtoptanten heet? Rechteloos, bedreigd, vernederd In een wreed, vijandig land. Met een hoofd vol zware zorgen Leeft daarginds de spijtoptant. Toestand is finaal onhoudbaar En de nood stijgt met de dag, 't is een nationale schande, Smet op onze mooie vlag Wilt u de regering zeggen (Het kost u maar een paar cent) Dat u vóór de inreisvisa Van de spijtoptanten bent, Stuur dan eventjes een briefkaart, Adresseer: NASSI, Den Haag En doe het zo spoedig mog'lijk, Liever gister dan vandaag. Schrijf er enkel maar uw naam op, Méér hoeft er niet op te staan. Vele honderdduizend mensen Hebben dit alreeds gedaan. Help getroffen medemensen Door de draadversperring heen. Alle kleine beetjes helpen, IEDER naampje is er één. Ziet u op tegen de moeite? Denk dan maar eens even, wat 't Zijn zou, als in die bende Met uw vrouw en kinders zat. Als reactie op dit gedicht mocht Nassi tot op 5 april reeds 187 adhesie-kaarten ontvangen. Nassi stelt er bijzonder prijs op de heer Doorenbos, ook in Tong-Tong, zijn hartelijke dank te betuigen voor deze waardevolle steun voor onze actie. Advocatenloon Het Nassi-comité ontving berichten, dat een ad vocaat h.t.l. een buitengewoon hoog honorarium vroeg voor het opmaken van (steun)-rekesten voor toelating van spijtoptanten. Het comité acht het zich verrijken ten koste van de nood waarin de spijtoptant in het algemeen verkeert, moreel on verantwoord en zeer afkeuringswaardig; dit te meer daar deze z.g. adviseurs geen invloed ten goede kunnen aanwenden om de toelating in Ne derland te effectueren. Bovendien is de inschake ling van deze z.g. adviseurs volkomen overbodig, omdat men zich kosteloos en beter steeds kan wenden tot het Visum-advies-bureau van Nassi, Antwerpsestraat 18, Scheveningen, tel 558978. Activiteiten ten bate van spijtoptanten De afdeling den Haag van Oost en West en het Alg. Ned. Verbond organiseerden een Indische avond in Pulchri Studio, waarop de Nassi-secreta- ris den Hamer critiek leverde op het regerings beleid inzake spijtoptanten; hij pleitte voor sterke verruiming der richtlijnen. Wanneer worden deze eens gepubliceerd? Hein Buitenweg besloot de avond met mooie dias van Java: „Droom en her innering". De stichting Protestants Indisch Geestelijk Leven (Pigl) hield in huize „Modjo", den Haag. een ge slaagde bazaar voor spijtoptanten. De totale op brengst van deze bazaar bedroeg 1.500,waar van Nassi 500,dankbaar in ontvangst mocht nemen; de rest ging naar een paar andere organi saties, die zich ook het lot van landgenoten in Indonesië en Indische gerepatrieerden aantrekken.

Tong Tong | 1961 | | pagina 4