XVI LEVEN IN SAN DIEGO Mission Baij, san Diego De Avenida Revolution in Tijuana, Mexico 7 voor onze kinderen staat dezelfde wereld open als voor al onze wereldbezeilende voorzaten, van kinschoten af tot Birnie toe. Hier in Amerika zie ik hoe enorm veel particulieren voor „andermans kinderen" doen: grote bedragen geven voor scholen en beurzen, stichting van ontspannings- en studie doeleinden. Wat de Staat! WIJ zijn de Staat. Wie de Staat ziet als een kapstok, waar je je mense lijke verantwoordelijkheid mag weghangen, is een onwaardig burger en een zeer slecht christen. Wij kunnen allemaal vroeg of laat verkeerde dingen doen. Of liever: vervallen in het doen van ver keerde dingen. Klaar wij zijn ook allen geboren met het vermogen om goed te doen. Wie plant nu de boom, waaronder eens vele kinderen spelen kunnen? Misschien heeft men deze reisbrief niet van mij verwacht. Maar ik moet toch neerleggen de ken nis, die ik vergaar? Ik ben toch geen „tourist guide" of plaatjesvertoner? Ben ik klein en on betekenend? Jazeker. Nu nog. Maar Thomas Car- lyle zei al zo juist: „Every new opinion, at is starting, is precisely in a minority"! Wij beginnen allemaal als enkeling als de kleinst denkbare mi noriteit. Maar alleen wanneer we ons mannetje staan en vechten, zullen we winnen. Niemand wordt wijzer van „bij de pakken neerzitten en wachten op aalmoezen. De Indische groep wordt wakker. Zij zal het opnieuw ver brengen! Hoe verder je in de staat California naar het zuiden komt, hoe warmer het wordt. Zelfs in de winter is het in San Diego gemeen heet en 's nachts niet koeler dan in Bandoeng. De staat California is ongeveer 1000 kilometer lang en strekt zich dus ongeveer uit van Amsterdam tot Napels Met dit verschil dat het door de warme golfstroom langs de kust in het hoogste noorden nooit zo koud is als in Nederland (geen sneeuw in Francisco) en in San Diego ongeveer hetzelfde klimaat is als in Tunesië. California heeft verder een uitgesproken Spaans (Mexicaans) karakter, vergeleken met alle andere staten van Amerika. Dat komt omdat dit gebied oorspronkelijk Spaans gebied is geweest. Kijk maar op de kaart: het wemelt van de Spaanse plaats namen. En in de steden zelf van de Spaanse straatnamen. De Californiër is daar trots op en geeft ook alle nieuwe steden, straten, bruggen, etc. Spaanse namen. Wat meer zegt: hij spreekt ze Spaans uit. Men zegt dus niet San José maar San Hosé, niet La Jolla, Maar La Hoya. Dat is trouwens een karaktereigenschap, die me van de Amerikaan het allerbeste bevalt na al die verwoede assimilatie- en gelijkharkende Neder landse opvattingen: men verwelkomt alle vreem de mensen met hun hele vreemde achtergrond. Filippijnse restaurants zijn Filippijns, Hawaii zijn Hawaii, Chinese Chinees, Zwitserse Zwitsers, de taal die er gesproken wordt, de kleding die men er draagt en de spijzen die men er eet. Hier in California dus wemelt het van de Mexicaanse restaurants waar men „se habla espagnol en waar je echte taco's, enchilada's, tortilla's, enz., enz. eten kan of die vervaarlijke Mexicaanse borrel drinken, die tequilla heet, waarbij je eerst wat zout op de tong moet nemen, dan de borrel achter over slaan om dan op een citroenschijfje te zuigen om de brand te blussen. Maar je kan gerust ook in het restaurant daarnaast weer een ouwerwetse hai som tja eten of een Manillese adobo. Het schijnt dat een Hollander ook geprobeerd heeft een echt Hollands cafétje te openen, waar je knus jes een kopje thee of koffie nuttigen kan met wat gebak, maar die tent is over de kop gegaan. Het lange zitten achter een kopje thee zoals in "For mosa". dat zit er in dit Amerikaanse leven met bij. Om op San Diego terug te komen. Deze stad ligt eigenlijk in een woestijngebied met droge, rode aarde, paarse hei-achtige begroeiing, cacteeen, enorme rotsformaties, ontzettende droogte. Als het hier regent, staan alle kranten er vol van en plaatst men foto's van volle canyons, plassen op straten en mensen in regenjassen. Indische mensen vinden het hier heerlijk. Ik vind trouwens heel California geweldig. Als je s morgens opstaat en in je pyama in de tuin staat, naar het oosten kijkend naar de bergen en naar het westen naar die onmetelijke Stille Zuidzee, ai, het is als in Kroei of Benkoelen destijds! Nu heeft men me ook wel gewaarschuwd dat de zomers gewoonweg ondraaglijk zijn. Ik weet nu ook wel dat alle toe komstige emigranten nu uitroepen: „Geen haar op m'n hoofd denkt erover om ergens anders naar toe te gaan dan naar California!", maar denk erom: hier is de recessie het grootst en de kans op sponsering dus het kleinst. Wie eigenwijs is en toch gaat, heeft het hier dus ook zo beroerd dat hij van alle voordelen hier niet meer genieten kan! Men zij gewaarschuwd. Nogmaals: emigreer liever overal elders in de States heen en kom pas later als je het Amerikaanse leven kent! Wees niet te gauw anderen tot last! Is San Diego al veel Mexicaanser dan welke andere stad in Amerika ook, als men de grens over gaat naar Tijuana spreekt uit: Tihoeana), is men opeens in een andere wereld: rommeliger, on verschilliger, gemakkelijker, stoffiger, lawaaieriger. De straten in Tijuana lijken precies Senen of Plampitan of Bantjeuj. Je loopt er ook te braden in de zon tussen allerlei straatverkopers, de wereld is kakelbont, het wemelt van goedkoop papieren speelgoed en koele drankjes van een paar centen. Ik had al direct een stang teboe te pakken en pro beerde later een soort gistende drank, die elo heet en bijzonder goerih en verkwikkend is. Je ziet daar op de groentenpasser zulke ouwe sobats als krai, laboe siem en asem, allerlei geestig vlecht- en aardewerk en ook prachtig en kostbaar leer- en borduurwerk. Daar zie je opeens ook weer de lotenverkopers, de bedelaars en de straatmuzikan ten net als op de kouwe hoek van Pasar Baroe. Alleen zijn deze muzikanten vaak prachtig uitge dost en slepen harpen of xylofoons mee. Ze musi ceren en zingen als voor de duurste uitzending van de Avro. Tijuana is op slag ook een massa goedkoper. Veel mensen laten zich hier knippen, hebben hier tand heelkundige behandeling en doen hier allerlei in kopen. Hier zijn ook de burlesques, de dobbelhui zen, de marihuana-smokkelaars, de stierengevech ten, de paarden- en windhondenrennen van Ca- liente (waar zwaar gegokt wordt en tienduizenden Amerikanen komen de parkinglot is gewoon weg onoverzienbaar daar!). San Diego is in vergelijking hiermee honderd procent Amerikaans met keurige asfaltwegen en trottoirs, ongelooflijk mooie en grote parken. De stad ligt aan één van de mooiste baaien die ik ooit gezien heb. Daar zag ik alweer een brokje van de Amerikaanse mottenballenvloot een armada op zichzelf. De Evertsen was juist voor een paar dagen op bezoekmatroze 1 werden door Hol landse burgers mee uit genomen dus ook veel Indische matrozen door Indische gezinnen. Hier bij de Mergharts hadden we er een heel stel. En een lol! Die Evertsen lijkt een machtig ding, maar had het ongeluk bij een Amerikaanse kruiser te liggen, gewoonweg een monster! En de Hollandse schoon heid wordt inderdaad hoog geprezen, maar de Amerikanen doen het werkelijk nóg beter. Een Hollands matroos, de blinkende netheid ziend van de Amerikaan, kon niet nalaten te mopperen: „Maar dat is ook een showboat! Heeft vast nooit gevaren!" Je leert hier werkelijk veel inbeeldingen duchtig corrigeren. Het is vaak niet leuk, maar het is reëel. Hier in San Diego liggen ook de machtige fabriekscomplexen van de Convairs en hier wordt de Atlas-missile gebouwd. Wie hier als tourist komt, raakt in geen maanden uitgekeken, maar wie hier leven moet, heeft in de eerste maanden (jaren misschien!) een zware dob ber. Over het algemeen immers is California ook een van de duurste staten van Amerika (al blijft een dubbeltje voor een pond bananen en drie cent voor een ei goedkoop!). Twee-slaapkamerhuizen (huiskamer, keuken, badkamer, garage, tuin) doen hier 90 tot 110 dollar per maand. Ook San Diego is erg groot, want het ligt als een massa villacom plexen uitgestrekt over een gebied, groter dan Amsterdam en Rotterdam samen. Hier alleen in het centrum grote gebouwen (weinig wolkenkrabbers), maar nog altijd winkelstraten als Fourth en Fifth Avenue, Broadway, die de duurste, modernste en chiqueste artikelen hebben naast dime-and-nickel stores. California heeft geloof ik het langste strand van de wereld, praktisch de hele kust van 1000 kilo meter lang en 't hele jaar door mogelijkheid om te baden. Die weg langs de kust, de 101 Highway, is werkelijk een adembenemend mooie weg met prachtig natuurschoon, dorpjes in Spaanse trant, moderne steden, farms en ranches en steeds weer dat mooie strand. De autoreis (per Greyhound- bus) duurt tien uren van San Francisco naar Los Angeles en dan nog drie uren naar San Diego. En het is aan één stuk goed hard rijden. Je houdt onvergetelijke herinneringen ook aan plaatsen als Ventura, Santa Barbara, San Luis Obispo, Sali nas, Santa Cruz, Je kan ook binnendoor rijden langs de higway 99, over Berkeley en Fresno. Deze weg is niet zo druk als de 101, een prachtig stuk wegenbouw met een doorbraak door het ge bergte bij Berkeley van zesbaans-strada's. Ik heb hier zelf ook gereden; de wegen zijn zo glad als biljarts. Maximumsnelheid 65 mijl. Ik reed af en toe wel meer, (maar kijk uit, de wegenpolitie is hier streng), maar die enorme afstanden geven je ook een gevoel van bezit van oneindigheid. Waar heb ik in de laatste zeven jaren zo gereden? Als je in Holland vierhonderd kilometer rijdt in één lijn, ben je een buitenlander. De Indische gemeenschap hier is nog geen vijf jaar oud. maar is al vrij aardig gesettled. Sommige gezinnen en zelfs personen hebben een inkomen van meer dan duizend dollar per maand. Meer en meer gaan er een eigen bedrijf opzetten. Hier kan in de toekomst een sterke Indische gemeenschap groeien. Als ik denk aan het vele gejammer in Holland om baantjes, rehabilitaties, herscholing, gelijke rechten, enz., enz. en ik zie de mensen hier zonder hulp of zekerheid van beneden af aan op bouwen om na vijf jaar al zelfstandig te zijn, petje af! O ja, er waren hier ook beroerlingen, mensen die in Holland snoefden dat ze alles aan durfden en zo, en hier vaak lang op kennissen of familie leden parasiteerden, maar vroeger of later vonden ze toch allemaal hun draai. Alleen aan het saam horigheidsgevoel ontbreekt nog veel na het zoveel jaren leven met het devies: „Ieder voor zich en God voor ons allen!", maar men komt hier in Amerika eindelijk los van die mentaliteit. Neen, ik denk dat deze kleine Indische volksgemeenschap hier binnen korte tijd een nuttig en sterk element zal zijn in het Amerikaanse volk. Dat komt misschien ook wel omdat de Indische jongen hier van een massa Hollands vooroordeel af is. Hier heeft niemand wat aan te merken op (Lees verder volgende pag)

Tong Tong | 1961 | | pagina 7