lonely cry in the night" N.A.S.S.I.-RUBRIEK JOHAN FABRICIUS BEZOEKT DE WEST NATUURLIJK SELECTIEPROCES 4 ÉÉlÉÉiSSlp Dezer dagen vertrekt voor de tweede maal, na Tjalie Robinson, een Indisch schrijver voor het houden van causeriën naar de West, Dit maal is het onze „feuilletonschrijver" Johan Fabricius. Hij zal de 18de Mei in Paramaribo, de 25ste Mei in Curasao en de 4de Juni in Aruba aankomen. Wij hopen dat onze Tong Tong lezers daar hem warm zullen ontvangen. ..Ik weet zeker dat u veel abonnees verliest A. v. d. M. Ja, ik verlies abonnees. Een handvol. Gedurende onze hele groei hebben wij abonnees verloren. Handenvol. Maar we hebben dubbele handen vol gewonnen! Hoe konden we anders gekomen zijn bij de tienduizend en sterk op weg zijn naar de elfduizend? Het verlies van abonnees is een .natuurlijk selec tieproces' dat ons gehalte zéér ten goede komt. Het is goed, dat de bevreesden, de twijfelaars, de twistzoekers, de eigenwijzen, de begrensden, de an dersdenkenden, afvallen. Wij moeten overhouden een trots-bewuste, solidaire, breed-georienteerde groep. Wij moeten hebben een grote club van mensen, hoog genoeg van statuur om over dijken heen te zien. Jazeker, daarom zai ons abonnee-aantal beperkt blijven. I like it. Non multa, sed multum. Het waren de kleine brigades van Van Heutzs, (van blonde fuseliers en bruine Indo's, Ambonezen en Javanen), die de fenomenale speerstoten door de Atjehse jungle ondernamen. Het was het kleine Corps BB dat de millioenenmassa's vaderlijk en krachtig bestuurde. Het is het zich van zijn klein heid bewuste Nederland dat groot kan handelen (blufferige grootsprekers doen nooit wat). Yes, good. De kleine, solide stootkracht van de rent- jong, niet de logge zwaai van het levensgrote maar missende slagersmes. Yes, good! Niet de onhan teerbare massa van het ,,Elck wat wils". The heek, wij zijn geen dubbeltjes-warenhuis! Maar deze kleine groep, waarin tot mijn grote vreugde en trots het Totok-Indo geen controverse is, maar een splinternieuwe buigzame onbreekbare legering. Yes, good, good, good! Go ahead! T. R. Overal in Californië vind je zulke palmenallees als op deze foto. Met de grote erven en witte huizen eraan, die je doen denken aan de Palmenlaan in Soerabaja of de van Heutszboulevard in Batavia, krijg je telkens onweerstaanbaar het gevoel van doodgetOoon thuis" te zijn. Kulturele Kring Tong Tong Het programma van de Kulturele Kring Tong Tong voor mei zal zijn dinsdag 23 mei J. H. C. Herrebrugh, vertoont kleuren films met muzikale begeleiding. De Afro-Aziatische conferentie te Bandoeng 1955. - Bali, eiland der Goden. - Djakarta, donderdag 25 mei H. Friedericy (schrijver van „De Laatste Generaal". „De Raadsman", etc.) spreekt over en leest voor uit eigen werk. Deze uitvoeringen vinden plaats in het gebouw Prins Mauritslaan 36, aanv. 20.00 u. Ook niet-leden kunnen deze avonden*bezoeken tegen een entree van f 0.45. NootHet lidmaatschap van de Kulturele Kring be draagt slechts f 1.- p. p p tn. f 1.50 voor echtparen Nassi-gedicht van Clinge Doorenbos Nog steeds komen de adhesie-betuigingen binnen als reactie op het bekende gedicht van Clinge Doo renbos. Dezer dagen ontvingen wij de volgende briefkaart, die wij graag in onze Nassi-rubriek een plaats geven: „Gaarne voldoe ik aan de oproep van Clinge Doo renbos in „Tong-Tong" van 15 april jl. Wie zijn uit het hart gegrepen gedicht gelezen heeft en helpen kan en dat niet doet, moet wel een hart van steen hebben. Morgen, 1 mei is Holland in feeststemming, heel Holland juicht, behalve ik dan en met mij zeer velen, die zich het lot van de spijtoptant aantrekt." Bevrijdingsdag Na de herdenking van de gevallenen in de oorlog hebben wij op 5 mei onze bevrijdingsdag gevierd. Natuurlijk hebben wij op die dag extra onze ge dachten gericht op onze spijtoptanten in Indonesië, die na de oorlog eigenlijk nooit een echte bevrij dingsdag hebben beleefd en ook nu nog gebukt gaan in een toestand van ellende, rechteloosheid en haat. Is het een wonder dat velen in vertwijfeling komen? T elevisie Wij kunnen in deze rubriek alvast de verheugende mededeling doen, dat op 11 juni a.s. door de N.C.R.V. een televisie-uitzending aan de spijtoptan ten zal worden gewijd. Na een inleidend woord zal worden uitgebeeld een t.v.-stuk, geschreven door Mr. Keuls, waarin het spijtoptanten-probleem in gedramatiseerde vorm zal worden weergegeven. Als sluitstuk zullen in een vraagstuk verschillende per sonen worden benaderd, Kamerleden leden van Nassi en C.C.K.P. die met dit probleem van nabij te maken hebben. Wij brengen de N.C.R.V. reeds thans gaarne dank voor deze voorgenomen t.v.-uitzending. diedaar twijfelen wij niet aan de belangstelling en sympathie van het Nederlandse publiek voor onze spijtoptanten belangrijk zal sti muleren. Nassi-activiteiten Nassi-Dieren organiseerde in Arnhem in Musis Sacrum een Nassi-avond, waarin een aardig caba retprogramma met Indische muziek en dansen werd opgevoerd. Vóór de pauze hield de Nassi-secre- taris den Hamer een toespraak over spijtoptanten, waarin hij mede de hoop uitsprak dat deze avond eveneens zou leiden tot de oprichting van een plaatselijke Nassi-afdeling in Arnhem. In Zutphen werd een Nassi forum-avond gehouden, waarop het publiek in de gelegenheid was over verschillende aspecten van het spijtoptantenprobleem vragen te stellen. Hiervan werd op ruime wijze gebruik gemaakt. De vragen werden mede beant woord door een paar voor deze gelegenheid van elders overgekomen spijtoptanten,, die kort geleden uit Indonesië arriveerden. Wij geven andere plaatselijke Nassi-comité's gaarne in overweging dit goede voorbeeld van Zutphen te volgen. Gisterenavond weer de eerste NASSI-bestuursver- gadering meegemaakt na mijn terugkomst uit Ame rika. En met droefheid de geringe vorderingen ge meten, die gemaakt zijn. Ja zelfs de positieve ach teruitgang: nu het niet meer mogelijk is door een kantoor in Djakarte visa uit te reiken, schijnt alle positieve arbeid technisch onmogelijk gemaakt! Minister Beerman zegt nog steeds koppig „neen", hierin geruggesteund door een nog steeds alge mene grote lauwheid. In de Indische groep blijven onmacht en besluiteloosheid domineren. Eén moment denk je: „Waarom geven we toch niet op? Het is tóch een verloren zaak!" En dan kijk je dat kleine kringetje rond: prof. Lemaire. Herman Sijthoff (die overigens binnenkort naar Amerika emigreert, maar daar voor de groep blijft werken! Bravo!) mevr. Spoor, Ab den Hamer, de ouwe (maar eeuwig jonge) Catalani (Bob Vervloet was er die avond niet), je hoort hoe ze naarstig al le kleine plusjes voor de goede zaak blijven verga ren, telkens weer opnieuw, onvermoeid, onver vaard, eindeloos koppig elke nieuwe kans weer proberen, mijn hemel, wat krijg je dan toch weer vertrouwen in het leven en in de mens. Zo lang er zulke taaie doorzetters blijven bestaan, zulke idealisten (ja ja, met al hun fouten! Goddank zijn het ménsen met tekortkomingen, geen waardeloze theoretische supermensen), dan ben je toch wel trots, weet je. Als je merkt dat er toch nog wel veel Nederlanders te vinden zijn, die helpen willen, die wéten dat NASSI een erezaak is, een gewetenszaak, waarmee niet getaward mag worden, dan voel je je tussen zoveel huilebalken, die maar al te graag wegkrui pen, soebatten, marchanderen, omzwaaien, „voor zichtig" zijn, toch wel sterk. Zal NASSI nooit wat bereiken? Is alle geld met deze actie „dus weggegooid"? Neen, mijn waar den, nooit! Met NASSI is altijd een rechtvaardig heidsbeginsel historisch geregistreerd, een symp toom van waakzaamheid bij de burgerij tegen fou ten van de Staat. Later zullen onze kinderen en kindskinderen (Indisch én Nederlands) tenminste met voldoening kunnen zeggen: ze sliepen niet al lemaal: ze waren niet allemeel lauw en bang. NASSI is „like a lonely cry in the night", een zaam, verlaten, zwak. Maar omdat zij onophoude lijk klinkt, steeds en steeds weer herhaald, zal zij gehoord worden. Ja, wij zijn inderdaad té beschei den, té fatsoenlijk, té sabarnaar Europese be grippen. Maar wij bestaan toch! En wij zullen win nen! (En mocht u nog last hebben van vervelend rin kelend kleingeld in uw zakken, het gironummer van NASSI is: 8118!)

Tong Tong | 1961 | | pagina 4