Het huis van Frans Butteling RADIO BOLLAND CHINESE RESTAURANTS DE INDISCHMAN IN CURACAO DENK EERST AAN TONG TONG 6 Hier is een foto die me erg dierbaar is, al sta ik erop als „ploonjo nommer satoe' Deze foto is ge maakt voor het huis van Frans Butteling. Dat huis heeft hij met eigen handen opgebouwd in de oetan, samen met zijn vrouw Uul en de kinderen. En de ouwe Mbo Siroe, die op de foto naast me staat en van elk vliegtuig dat over het huis vliegt zegt: „Misschien komt Tjalie er wel mee...!" En dan staat op de foto ook nog de Volkswagen, elke dag prachtig opgepoetst want hij is al oud en zo best niet meer. Maar het enige en volmaakt onmisbare contact met de stad, waar de Buttelings ver van daan wonen. Nu moet U niet denken dat ik dat citaat daarboven van Mbö Siroe aanhaalde om mezelf een pluimpje te geven of zo. Deze simpele gedachte van deze oude Javaanse vrouw, die, net zoals bij ons in Indië vroeger) geheel in het familieleven is geïn corporeerd, zegt eigenlijk wat anders: „De komst van Tjalie heeft bewezen dat wij niet vergeten worden, al leven wij nóg zo primitief en zo ver van onze Grote Familie in Holland." Op deze Grote Familie, op U, lezers van Tong- Tong, doe ik nu een beroep. Laat mij U eerst ver tellen hoe geschokt ik was, toen ik bij deze familie Butteling logeerde. Ik sprong ineens vele decennia terug in onze eigen Indische historie, naar de tijd van onze jonge moeders, onze grootmoeders en overgrootmoeders. Die vaak ook zo leefden aan de rand van de oetan, zonder electriciteit, zonder ge makkelijke verbindingen met de beschaafde wereld, in een onaflnatbare strijd tegen de muskieten en veel gevaarlijke insecten van het oerwoud, tegen gifslangen en boa constrictors, tegen misoogsten, eeuwig onkruid, tegen isolement en tegen armoe. In een nimmer ophoudend zwaar werk van heel vroeg in de ochtend tot laat in de avond (de ge- Ik heb de laatste maanden Chinees eten gegeten in allerlei vreemde landen en met uitzondering van Nederland zijn in alle restaurants de menu's ge drukt in een spelling, waar je van omvalt. Ergens in m'n Piekerans heb ik er over geschreven in Bc- tawie. In Jamaica, Trinidad, New York, enz. enz. kwam ik die vertrouwde slecht gespelde maar daarom juist zo dierbaar gezellige menu's overal weer tegen. En las ik zulke misspellingen als: „Chinsse dishec" „If your wish a special service for your partier...", .Beef Choquette". Het laatste bleek een dood gewone croquet te zijn. Soms vind je geheel nieuwe Chinese schotels, b.v. „Tunggu Gai Kcw", een op heel aparte wijze be reide schotel van kip met Chinese paddestoelen. Soms zit onder een vreemde naam een ouwe sobat, b.v. „Wanton Soup" is gewoon „Pang Sit Tjah". Maar één ding is onomstotelijk waar: hoe verkeerd cr ook gespeld wordt, hoe onbekend ook de namen, het eten zelf is overal voortreffelijk. Van de Chi nese beschavingselementen staat de gastronomie ongetwijfeld aan de top van bekendheid. wassen, het vee, de zorg aan gebouwen en perceel). En in de avond niet zoals wij een gezellig etentje buiten, een bioscoopje of een concert. Bij hen vergeleken zijn wij steenrijk en uiterst veilig. Voor ons is er niet die steeds dreigende ondergang. Wij hebben misschien ook niet veel geld, maar wij hebben veel niet meer gebruikte spullen, waar de voddenman zo weinig voor geeft, dat wij het dan maar bewaren om er eens iemand een dienst mee te bewijzen. Hier is die iemand. Hier is die familie van „iemands". Laat ons a.s. zondag een pakket maken van alles wat wij missen kunnen en het maandag versturen naar Frans Butteling. P.O. Box 1042, Paramaribo, Suriname. De familie Butteling bestaat uit Pa, een goede veertiger, mager (maar oertaai en sterk), pl.min. 1,75 lang, Ma (zie de foto), oudste zoon (naast Ma op de foto). Ik ben zelf 1,78 lang, dus U kunt schatten hoe groot moe der en zoon zijn. En dan twee meisjes tussen de elf en vijftien oud. Wees niet bang dat je ze voor het hoofd stoot. Frans schreef mij in zijn laatste brief: „Vroeger gaf ik zelf veel weg, maar nu is het an dersom en ben ik die vrienden heel dankbaar, die mij hieraan helpen." Ik heb die avonden dat ik bij Frans logeerde (bij de lampoe templek en de muskieten) veel verhalen aangehoord van rampen en tegenslagen, van on gelooflijke tegenwerking en gebrek aan begrip. Frans liegt niet en Frans is ook geen huilebalk. In tegendeel, hij is een ongelooflijk geduldig, verdraag zaam, maar ook moedig mens. Als hij terugdenkt aan zijn rijke landgoed Singosari boven Malang destijds, doet hij dit niet in passief zelfbeklag, maar in een voortdurend herhaald besef: dat moet hier óók kunnen. Zijn zoon zou eigenlijk naar de tech nische school willen, is een pientere jongen met zeker ook zijn dromen voor de toekomst. Maar hij kan niet naar de avondschool omdat hij geen brom mer heeft om de enorme afstand naar de stad elke nacht weer af te leggen. Daarom helpt hij zijn vader op de boerderij. En allemaal hopen met harde ar beid gauw zo ver te zijn, dat zij voor de kinderen een goede school en een zekerder toekomst kunnen verdienen. Kunnen wij helpen. Grote Familie? Doe het NU. Doe het SNEL. Want wij zijn geboren om onze broeders te hoeden. TJALIE ROBINSON Advertentie Stationsweg 143 - Tel. 11.50.86 - DEN HAAG Voor alle soorten Gramo- foonplaten. Wij verzorgen ook Uw GESCHENKZENDINGEN naar Amerika, Australië, etc. Maak Uw familie blij met Hollandse of krontjongplaten. Tevens hét adres voor RADIO en TELEVISIE Zoals ik in mijn reisbrieven reeds meldde, hebben de Indische Nederlanders in Curasao een vereni ging opgericht, de I.V.C. Naar ons uit regelmatige correspondentie blijkt, is het niet bij een oprichting alleen gebleven (want daar schort het in het Indische kringleven wel eens aan: wel oprichten, maar niet doorzetten!) maar ontwikkelt zich een bewuste en krachtige activiteit op vele terreinen. Uit de voorlopige statuten en reglementen blijkt een frisse en gezonde mentaliteit. De vereniging beweegt zich uitsluitend op sociaal en cultureel ter rein en distancieert zich uitdrukkelijk van politieke en religieuze activiteiten (die zo vaak een bron zijn gebleken van grote verdeeldheid!). Ook ontbreken in deze statuten artikelen, die opwekken tot „strijd voor verzekering van rechten", maatschappelijke positieverbetering, rehabilitaties, enz. enz. Dat is een goed ding. Blijkbaar is de Indische burger in Cu rasao een zelfverzekerd burger, die zijn solide en nuttige plaats in de samenleving door persoonlijke kwaliteiten verzekert, die dus geen groepsbescher- ming nodig maken. Dit wijst dus ook op een gezon de Curagaose samenleving, die de Indischman ten volle geeft wat hem toekomt. Twee bijzonder be langrijke punten! In plaats echter van rustig te „gojang kaki" omdat men zijn natje en zijn droogje op tijd heeft, meent de Indischman wat verschuldigd te zijn aan zijn nieuwe wereld: hij wil behalve nuttige arbeid ook andere waarden organiseren, ontwikkelen en zijn maatschappij aanbieden. Er is dus een grote activi teit op het gebied van muziek, toneel, show, sport and last not least het introduceren van de Indische keuken in Curagao. En hier komt de bijzondere hoedanigheid van het Indische meisje op de voor grond! Eigenlijke programma's zijn in staat van ont wikkeling en uitvoering. We kunnen natuurlijk in dit beginstadium allerlei moeilijkheden voorzien: inwendige (onderlinge me ningsverschillen) en uitwendige (het bepalen van een juiste positie naar buiten) en wie de Indisch man kent en weet dat hij uitermate „pedes" kan zijn, weet dat er nog heel wat zorgen te verwachten zijn. Maar aan de andere kant is de positieve be wustwording dat elke burger aan zijn samenleving meer verplicht is dan arbeid sadja, en dat maat schappelijke verantwoordelijkheid ontwikkeld dient te worden, een vreugdegevend bewijs van volwas senheid. Al samenwerkend aan diverse projecten ontstaan mooie kwaliteiten als zin voor orde, disci pline, verantwoordelijkheidsgevoel, dienbaarheid en leiderschap. De I.V.G. zal in belangrijke mate op bouwend werken voor het betere burgerschapsge- voel van de Indischman. Wij wensen onze „sauda- ra's" in Curagao alle succes toe! TJALIE ROBINSON Moderne flatjes zijn vooral practisch: er zijn geen verloren hoekjes meer, geen diepe, donkere kasten en geen rommelzolders. Dat is prettig en overzichte lijk voor de huisvrouw, maar toch mis je iets. Je komt nu nooit eens meer voor verrassingen te staan, want alles is zo keurig ingedeeld, dat je precies weet wat je in huis hebt. De jeugd kan dat nu allemaal wel erg efficiënt vinden en de schouders ophalen voor die oudere generatie, die zoveel dierbare dingen maar bewaart en bewaart, maar het is toch maar zo, dat er onder die dierbare, ogenschijnlijk waardeloze voorwerpen veel is, dat voor Tong Tong van zeer veel belang is en veel historische waarde bevat. Foto's uit het oude Indië, boeken, brieven, documenten. Een dag of veertien geleden kreeg Tong Tong een brief uit Haarlem van Mevrouw Swart, ja inder daad: een dochter van de Generaal Swart. Me vrouw Swart ging verhuizen naar zo n practisch modern flatje en kon dus een heleboel dingen niet meer bergen. En zij dacht het eerst aan Tong Tong. Zij begreep onmiddellijk de waarde, die deze dingen voor ons zouden kunnen hebben. Wij zouden iedereen, die hetzij foto's, hetzij boeken of ander materiaal uit Indië wil opruimen, op het hart willen drukken: denk toch voordat u Iets weggooit eerst aan Tong Tong! Iets, waarvan, vooral de jongeren, de waarde niet kunnen schat ten, kan toch van historisch oogpunt bezien van zeer veel belang zijn. Aarzelt u dus nooit en bel ons even: 542.542. Wij komen graag even kijken. Volgt u het goede voorbeeld van Mevrouw Swart, die we op deze plaats nogmaals hartelijk dank zeggen voor haar gave. E.

Tong Tong | 1961 | | pagina 6