KRONTJONG CONCOURS PUBER CHARLES B. FILET EEN VERRE„SUARA" BRUGGEN 10 Op 14 october zal door TONG-TONG in samen werking met NASSI in Den Haag een krontjong concours gehouden worden, het eerste dat ooit in Nederland georganiseerd is. Wij weten dat de krontjongmuziek nog steeds door velen beoefend wordt, maar hoe intensief en met een voorkeur voor welke genres weten wij niet. Dit eerste concours zal dus een oriënterend ka rakter dragen, al zal de beoordeling berusten bij een alleszins competente jury en al zullen direct diverse prijzen beschikbaar worden gesteld. Wij verzoeken onze krontjongliefhebbers dus niet al te bescheiden te zijn en zich anyway bij ons op te geven. Het wordt in elk geval een ouder wetse avond „onder ons". Er worden generlei ei sen gesteld t.a.v. de samenstelling van de ensem bles. Alleen wordt wel verwacht dat men bij de inschrijving opgeeft in welk genre en met welk repertoire men voor de dag wenst te komen. Uiteraard zullen de zware eisen uit de glorie dagen van „Lief Java" (nog) niet worden ge steld. Ook zijn wij zeer benieuwd of de beoefe ning van de krontjongmuziek in Hollandse huis kamers niet geleid heeft tot nieuwe variaties. Men kan inschrijven met een ensemble en voor „solo guitaar". Bij de ensembles wordt het accent bij de beoordeling gelegd op het gehalte van het gebodene. De kleinste groep kan dus nog met de eerste prijs gaan strijken! Melding liefst zo snel mogelijk, opdat des te eerder een doeltreffende organisatie kan worden opgezet, bij de Redactie van TONG-TONG. Wees niet bescheiden. Durf, „garde betoel! Wij zullen gegarandeerd een volle zaal krijgen en de spijtoptanten zullen ervan profiteren! Let op nadere aankondigingen! Ah, hier hebben we het woord dat Tjalie zo vaak naar het hoofd geslingerd wordt. Nee, hij gaat er niet voor uit de weg. Hij vindt het alleen maar zonderling dat men hem andere keren weer „uiterst intelligent", „rijp", en „bezonken vindt (uit recensies). Nou geen gezeur: of iemand is „bij" of hij is „niet bij", maar alle twee samen gaat moeilijk. Dunkt me. De ene maal vindt men het proza van Vincent Mahieu „meesterlijk „su bliem" en aan de andere kant is zijn taal „gewoon weg niet te verstouwenAlweer zo n tweeslach tig, inconsequent oordeel. En dat wordt maar niet beter. En het oordeel wordt maar niet „rijper bij deze zelfingenomen „rijpe" criticasters. Waar ligt nu eigenlijk de oplos sing van het „raadsel Ah, als wij hoofdartike len lezen over Indonesiërs, Negers, Amerikanen, Venezolanen, Perzen (maar dan natuurlijk altijd de boze artikelen want elders wordt die „wijs heid en schoonheid uit de Tropen" er altijd bij de haren bij gesleept), dan komen we dezelfde veroordelingen tegen van „kinderachtig „onrijp „onvolwassen". Leggen we ons oor te luisteren bij de veroordeelde volken en rassen en vragen hen naar een oordeel over de Europeaan, dan horen we weer de woor den vallen: „overrijp", „seniel", „verstard". Over de eigen „onrijpheden hoor je de qualificaties: „jong", „nieuw". Het komt ons voor dat het verschil tussen het jonge, vernieuwende denken, en het oude, beraden denken, ongeveer hetzelfde is als tussen „mngkl" (ja, zonder vocalen!) en „bonjot" in de betekenis van overrijp, bijna rot. Waarom moet er zo afgegeven worden op wat nog „op gang" is? De Indische tafel heeft aparte waar dering voor (en heeft bijzonder veel nut van) het begrip „mngkl", dat b.v. in roedjak zijn onweer legbare verdiensten heeft. Chemici hebben aange toond dat in de halfrijpe vrucht aparte voedings waarden schuilen van hoge waarde. Ja, als je een zwakke maag hebt Gek is dat in deze „Eeuw van het Kind", van (over) grote belangstelling voor de student, door ouwe, „wijze laffe mens jes zo graag het begrip „jong gebezigd wordt in denigrerende betekenis. Moeten jonge mensen ook bij mekaar op de koffie komen (maar niet te sterk, want m'n hart kan er niet meer tegen) om einde loos wauwelend over voorzichtigheden en risico s alleen maar besluiten met een „tot de volgende keer"? Ja, Tong-Tong is jong en voortvarend. Tong-Tong durft vaak „onberaden" te zijn en „brutaal te zijn. Omdat Goddank het merendeel van zijn oude lezers nog jong denken kan, en durven en doen. Er zit in het hele Europese leven een vreesachtig heid en lamlendigheid, die zich verschuilen wil achter „rijp beraad", maar in wezen niets anders is als waardeloze overrijpheid. Wie de carrière van een Verolme volgt zal ook hier merken dat deze man veroordeeld, uitgescholden, tegengewerkt is als „onbezonnen", „dwaas", enz. enz. En zelfs nu nu hij ongetwijfeld één van 's werelds groot ste scheepsbouwers is, nu blijft onze ouweheer-ka- chelzitter-lammeling afgunstig over Verolme praten. Laat ons, jonge mensen (ongeacht de grijze haren), ons even weinig aantrekken van het ,,puber"-ge- roep als de jonge vuurwerkafstekers op straat van het „wijs vermaan" der achter de ruiten-schuilen de mummelaars. Poekoel teroes! T.R. Ingesloten foto van de graduation van een IN DISCH NEDERLANDER. Naam: Charles B. Filet IBroertje van Si Cootje. Guus, Rudy Filet van Betawi weetjewei School: North-Easthern University. Boston. Grad: Electronic Engineer. Leeftijd: Eenenvijftig jaar. (51, jazeker). Wij zijn vier jaar geleden naar de States geëmi greerd. Hij heeft zich meteen laten inschrijven voor dc Ingenieursstudie. De studie duurt 4 jaar. Voor zover ik weet is dit het EERSTE graduationgeval van een Indo in 4 jaar tijds verblijf. Believe me, Tjalie, het was hard werken. Bloed, zweet, tranen - 4 jaar lang maar dapper heeft hij door de zure asem heengebeten. Ik dacht zo, dit is het vermelden waard. Don't you think? De leeftijd in aanmerking genomen ruim 30 jaar na zijn AMS-Salcmba heeft hij deze zware in genieurs-studie opgevat. Can you imagine? Dan nog. na zijn eerste College-jaar heeft hij een studiebeurs gewonnen en werd zijn studie verder door een CompanyJLab. For Electronics), waar voor hij thans werkt, betaald. Hij moet echter voor elk onderwerp minstens 75 halen. You see, Tjalie, here again, hoe terang en bening de brains van een Indischman is en met een Indische opleiding ..sadja". Dan nog iets Tjalie, wij hebben een huisje gekocht, dicht bij het strand. Zie foto. Dus je kunt altijd bij ons logeren. Heerlijk geen hospita's geween en ge klaag als wij sambel maken of sate bakken. TERESA FILET Met Charles Filet ging ik school in hetzelfde gebouw aan Salemba, hij op de „Ams". ik op de „Kweek". Wij woonden allebei in Meester Cor nells (wie kent de familie Filet niet uit de 20'er en 30'er jaren daar?). We dachten misschien: we gaan allebei ook wel in de Indische ambtelijke HBBL-molen en blijven er tot we pensioenrijp zijn en toen kena prang en toen wéh-Mèstèr en toen wéh allemaal en toen kena lagi met Tong- Tong! Poekoel teroes, Anak Mestérs over de hele wereld! En we zullen Anak Doenia zijn! Hor mat! TJALIE Regelmatig krijgen wij het orgaan toegestuurd van de Indische Vereniging Curasao, de „Suara I.V.C., een eenvoudig, gestencild blaadje, dat wij nochtans met plezier en trots lezen. Want dat klei ne wakkere groepje in Curasao werkt toch enorm constructief. Tussen de regels door lezen wij dat ook daar (natuurlijk) moeilijkheden en onenigheden zijn, maar daarnaast wordt een hulpbereidheid ont wikkeld die weldadig aandoet. Eén gezin is in nood en direct springt de hele groep bij om te helpen. En effectief! Er zijn sportmiddagen, contactavonden, filmavon den voor de jeugd, enz. enz. Kijk, dat is het ver schil met Holland vaak. Hier werkt de onenig heid vaak verlammend, daar prikkelt zij tot nóg groter werkzaamheid! Het blaadje, zo klein als het is, is uitstekend ge redigeerd. Er is belangstelling voor de historie in (met een goede feuilleton) er zijn zakelijke mede delingen die organiseren vér vooruit, er is rustige en continue propaganda in voor de Tong-Tong gedachte. er is humor in. „Suara I.V.C. is een mooie, sterke stem. Al is zij ver, zij is ons dierbaar. En hier dan zo'n mopje uit de Suara: Hemelvaartsdag in Indonesia. Amin klopte op de deur om me te wekken. Ik schrok wak ker en kwam tot de ontdekking dat het reeds 7 uur was. Geërgerd gooide ik de deur open en riep Amin toe: „Kenapa saja di bangunkan djam toedjoe? Amin verontwaardigd: „Toean, djangan marah, kapan ini hari van groot belang". Ik verbouwereerd: „Hari apa, Amin. Amin: „Ach, toean, ini hari Toehan Jezus klim-op. ..Al ach, boong. niet meer fegten dan, zwijg maar stil. Schrijf ons nog meer verhaaltjes over die hrooooote bruggen in America! Ik voorspel, met je permissie boong. je wordt nog eens zo hróóót als die brug. Hou je taai. Je Canadese sobat NORA Veel voorspellingen, veel spot, veel twijfel, veel ongeloof. En voor mij staat het op een simpele, maar onwankelbare wijze vast, dat met de Neder lands-Indische groep in De Nieuwe Wereld een werk opgebouwd kan worden, waar de Nederlan ders hier veel geluk aan beleven zullen. Een brug inderdaad naar ruimere begrippen, ruimere leef- mogelijkheden en betere levenskansen. Met en voor andere volken en volksgroepen. Het „zit er in". Nora, zullen we mekaar straks bij de Niagara Falls fuiven op .Indonesian salad and Dutch rijst tafel"? Doen ja? TJALIE

Tong Tong | 1961 | | pagina 10