De Vereniging Tong Tong Rechts vooraan: Mej. de Haas, midden: Mevr. Holemann. Peter Ammerlaan VAN MAURITIUS NAAR SURINAME AUS DEM SüDEN? REÜNIE - K. W. III. 6 Het streven van onze vereniging, de bevordering en instandhouding van de goede geest onder de voormalige Indische Nederlanders, bleek een principe, voor 100 onderschreven door de enthousiaste medewerking ondervonden en de buitengewone opkomst op de oprichtingsvergadering in de „Dutch Inn" te Adelaide op vrijdag de 30ste juni. Omdat wij onmogelijk alle voor lidmaatschap in aanmerking komende personen wisten te vinden, werden toch 80 invitaties uitgezonden. Er waren evenwel 90 personen aanwezig, waarvan het groot ste gedeelte zich meteen als lid heeft laten inschrij ven, terwijl de resterende gasten dit naderhand ho- ten te doen. Tien personen waren verhinderd te komen, doch wensen lid te worden. Het bestuur werd als volgt samengesteld: Voor zitter: P. A. Ammerlaan, Vice Voorzitter: H. Scholten, Secretaris: A. F. Amrein, Penningmees ter: G. A. H. Mouthaan, Adv.: Mevr. N. Har wig, Mej. A. C. de Haas en Mevr. A. Holemann. Na een kort openings- en welkomstwoord van de Voorzitter en de verkiezing van het bestuur, werd unaniem besloten het erelidmaatschap aan te bie den aan de heer Tjalie Robinson, de buitengewoon begaafde en energieke voorvechter van de kleine man van gemengde bloede, de uitgever van het blad Tong-Tong en schrijver van verschillende Indische boeken, zoals Piekerans van een Straat slijper, Tjoek en Tjies. Het bestuur zal dit sym pathieke besluit naar Nederland overmaken. Over eengekomen werd, maandelijks bij elkaar te komen. Daarna werd het contributieschema aangenomen, welke volkomen gelijk is aan de andere bij Kami aangesloten verenigingen; statuten en reglemen ten zullen op de volgende vergadering worden aan geboden. Gedurende de vergadering bleek de enor- Bij Tong-Tong word je telkens gefronteerd met de wonderlijkste dingen. We schrijven over Frans Butteling. Er komen in heel Nederland twee riksjes binnen voor de brommer van Frans zoon. That's all. En dan komt opeens een brief uit Mauritius met twee briefjes van een Pound erin. Voor Suriname. De schenkster is niet rijk. In het welvarende, veilige Nederland zijn tiental len acties gehouden voor NASSI. Laat ons eer lijk opbiechten: sommige eindigden in een déficit! De opbrengst was vaak betrekkelijk pover. In Doom (Nw. Guinea) wordt één Pasar Malam ge houden voor NASSI. Opbrengst negen duizend gul den. In Californië is „schrikbarende werkeloosheid en armoede". Een klein clubje in San Diego, de „Dutch Refugees Fellowship" in San Diego, gaat éénmaal „met de pet rond" en stuurt 20 dollar voor het goede doel. Het is af en toe onbegrijpelijk. Zijn de mensen in Nederland harteloos, geldzuchtig? Ik geloof het niet. Is men hier dan eigenlijk dus tóch wel arm? Ergens zit iets scheef. Wie weet de oplossing van het raadsel? T.R. me belangstelling van de leden in de vragen en discussies waarvan een ruim gebruik werd ge maakt met een voor allen volkomen bevredi gend resultaat. Het buitengewone van deze bijeenkomst was, de hartelijkheid, de gezelligheid, de beschaafde toon en bovenal de volijverige medewerking van allen, waardoor zulk een prachtig resultaat bereikt werd. Iedereen die binnenkwam werd verwelkomd door een klein comité, waarvan het bijzondere was, dat een prachtige corsage werd opgespeld door lieftallige dames. Dit idee danken wij aan Mevr. Hartwig, die alles zelf klaar had gemaakt en do neerde. Het behoeft geen betoog dat iedereen dit ten zeerste waardeerde. Ons medelid, de bekende beeldhouwer en schilder, Paul Logger, zorgde voor een passend welkomstschild en beloofde muur decoraties te zullen maken, zoals een Balinese tem pel, een berglandschap, enz.; een en ander dat geweldig zal bijdragen voor een speciaal te schep pen atmosfeer. Dit aanbod werd dankbaar aan vaard. Bovendien stelden de heren Wijers en Bi- anchi hun Krontjong-troep ter onzer beschikking en beloofde de heer Pico onze volgende bijeen komst met zijn Hawaiian-gezelschap aanwezig te zijn. Specialisten op dit gebied. Wij zijn allen onze heer Mouthaan zeer dankbaar, die de gehele avond onvermoeid eerst de entreegelden incasseerde en daarna de nieuwe leden inschreef, een taak die des te meer wordt gewaardeerd, als men nagaat dat ook Tong-Tong niet zonder geld kan fungeren. Merkwaardige ontmoetingen hadden plaats. Om slechts een voorbeeld te noemen; een oud vrijwilli ger tijdens de politionele actie werd eertijds gast vrij opgenomen bij en door een plantersfami lie en nu ontmoetten ze elkaar na 11 jaar weer. Deze eerste succesvolle avond is slechts een be scheiden begin geweest en we hopen op de weg te zijn naar betere verhoudingen en toekomst, in kameraadschap en vriendschap voor velen. A. M. AMREIN Secretaris Tong-Tong. 25 Malcolm Street, Glenelg East. Toen mijn kinderen nog op de schoolbanken za ten, kregen ze de meisjes onder hen dan nog al eens bezoek van vriendinnetjes, die toentertijd bij voorkeur onder elkaar het bikkelspel beoefen den. Echte hardkoperen bikkels verspreidden zich kletterend uit haar handjes over de betegelde vloer en werden dan vaardig, een voor een, met duim en wijsvinger, dan weer met de hele rechterhand alle vier (of vijf) bikkels tegelijk, opgeraapt, terwijl de speelstertjes in koor zongen: Tante Katrijn Zit achter het gordijn: Wat doet ze daar? Ze kamt haar haar. Zij vangt de bal Met éne hand Met twee handen, enz Nu hadden die meisjes een tante, die zeer lief voor hen was en toevallig ook Catrien heette. En zij hield veel van vis. En als ze dan, aan tafel de kinderen vroeg: „Van welke vis houden jullie het meest; van sprot of makreel?" (daar hield zij een voorraad van, makkelijk genoeg te Batavia en el ders in de Hollandse snoepwinkels te krijgen), dan klonk het una voce (met één stem) „Van bandeng of ikan kemboeng". „Met ketan?" „Ja met ketan en koffie toebroek De kinderen wisten toen al wat lekker was. Nu zijn ze mannen en vrouwen geworden in dit land. En ze hebben hier, wat makanan betreft, geens zins te klagen. Daarbij komt dat de Indische huis moeder de kunst verstaat om ook van Hollandse vis, als makreel etc., iets te bereiden, dat de fijn proevers het idee geeft dat ze smullen van pèpèsan bandeng (vertaald: gepeste bandeng). Nu kan het gebeuren, dat de een of ander, menend dat hem dichterlijk bloed door de aderen vloeit, naar zo'n gepeste makreel etende spijtoptant of repatriant, verwonderd staat te kijken en hem op de schou ders tikt, zeggend: Vriend, lijd je niet van tijd tot tijd aan dwang- neurose(n)? Ik begrijp, je wandelt hier zeker niet op rozen. Best, komt ge dus aus dem Süden Uw stem doet mij zulks vermuten. Dan antwoordt de viseter: Tida kenal itu duwang; Dari Neerlands Indië saja datang Saja harep tuan mengarti Satu ati spijtoptant, dan repatriant! Berkoempoel di NASSI. WÊBÉ K.W.IIIers, denk aan de „koempoelan" te houden op zaterdag 14 oktober 1961 in het Kurhaus te Scheveningen. 1518 uur reünie, onder genot van thee, koffie en/of borrel om oude contacten te vernieuwen. 1820 uur pauze, „makanan" naar eigen ver kiezing in het Kurhaus of elders. 2022 uur cabaret, onder leiding van Theo Scherer. met medewerking van Charlie Overbeek Bloem en Emile van Dinter, allen ex K.W.III-ers. 22 uur bal. De tijd dringt, stort zo spoedig mogelijk Uw bij drage van 2,50 per persoon op Gironummer 44.62.00 t.n.v. H. M. Nitzschke, Thorbeckelaan 631, 's-Gravenhage. Geeft U op per briefkaart, waarop Uw naam en die van Uw echtgenote, adres en eventueel tele foonnummer, aan de Secretaris-Penningmeester. K.W.III-ers, waarschuwt al Uw kennissen, vrienden en vriendinnen, zij mogen deze reünie niet missen. Velen hebben het zonde en jammer gevonden dat zij de eerste reünie op 26 november 1960 niet hebben meegemaakt. Stort echter p.o. Uw bijdrage op Gironummer 44.62.00. Zorgt dat U niet te laat bent met Uw storting, daar er anders geen plaats voor U is. Voor inlichtingen kunt U terecht bij het comité Mr. G. H. G. Harloff Ere-voorzitter, H. D. H. Sonntag Vice-Voorzitter, Aronskelkweg 60-C, Tel. 36.19.35, Den Haag; Mr. J. L. W. de Greef Lid, van Slingelandtstraat 153, Den Haag, Tel. 55.70.64, H. M. Nitzschke Secr. Penningmeester, Thorbeckelaan 631. Den Haag. K.W.III-ers, zegt het voort!!! WIE kan ons nog voor een keertje helpen aan de woorden en muziek van de K.W.III mars? Na gebruik wordt de mars teruggestuurd.

Tong Tong | 1961 | | pagina 6