„DUTCH REFUGEES FELLOWSHIP" Links en rechts: de collectie Indonesische kunst, die grote bewondering kreeg van de Amerikaanse gasten. Midden: de gast vrouwen van San Diego. Sponsoravond gehouden op 24 Juni 1961 te San Diego 1 1 Daar had je die sfeer weer, die gezellige Indische sfeer, die ons mensen uit Indië zo intens lief is. De sfeer van samenwerking, de sfeer van elkander begrijpen. Klokslag 1 uur n.m. kwam een ieder binnengerend met dozen, boxes, potten, pannen palmbladeren, planten, bloemen etc. etc. De zaal was een men gelmoes van mensen, die overliepen van energie. Energie, die in de beginne niet in de juiste rich ting gebruikt werd (dit door de welbekende zenuw") waardoor boxes, potten en pannen wel duizendmaal van links naar rechts werden gesleept om uiteindelijk daar te belanden waar ze niet be hoorden te zijn. Deze stemming deed ons allen denken aan de voor bereidingen van diverse bekende fuifjes in Indië, zoals de grote schoolfuiven in de soos, de club avondjes in verschillende clubzalen etc. etc., waar in de middag een ieder meehielp de zaal een ge zellige „finishing touch" te geven. Zo was deze middag op de 24e Juni 1961. De zon scheen net zo warm en net zo heerlijk (al trans pireerden we ons dood) als in Indië. Een ieder was net zo druk in de weer als tempo doeloe, de hele gemeenschap was net een grote gelukkige fa milie, een ieder vond zijn eigen hoekje om te hel pen en ik moet zeggen, dat wat 5 uren later uit deze chaos getoverd was, in één woord; „daverend" genoemd mag worden. De tafels waren gedekt voor ongeveer 220 personen, iedere plaats voorzien van de naam der gast. Het wit damasttafelpapier, ge- décoreerd met witte schelpen waarin gekleurde bloemetjes, rose kaarsen, rose servetjes en witte schuimplastic bekers (een nieuw snufje hier in Amerika) zagen er correct gezellig uit. Het podium was smaakvol opgemaakt met diverse sarongs waar uit hier en daar het groen van een groot waaier palmblad snoezig tevoorschijn kwam. In de hoeken van de eet- en expositiezaal stonden diverse le vende planten zoals, palmen, kembang sepatoe, pisang en katja piring. De expositie was in één woord: af! Niemand heeft ooit kunnen dromen dat door onze mensen zoveel moois uit ons dier baar Indië was mede genomen. Het was een pracht collectie van diverse stukken zoals: Dja- para's houtsnijwerk, filigrain zilverwerk van Kota- Gedang, Djocja's zilverwerk, Bali-beeldjes, leerbe- werking van diverse plaatsen, schilderstukken, handgeweven slendangs en kleden uit alle delen, bamboebewerking, de mooiste sarongs in honder den motieven, boeken, bladen etc. etc. In één woord: ongelooflijk! En ongelooflijk kostbaar! Om 7 uur kwamen de gasten zich melden en di rect na de officiële begroeting werd een aanvang gemaakt met het diner. Nadat een ieder zijn plaats had ingenomen werd door de voorzitter, de heer John van Buuren, een toespraak gehouden waarin hij verschillende gasten een hartelijk wel kom heette. Deze waren in de allereerste plaats, de afgevaardigde van de Burgemeester, Mrs. Helen Cobb en haar echtgenoot, Mr. Blome, Ned. Immi gratie attaché verbonden aan het Ned. Consulaat te Los Angeles, Mr. Lapré, directeur van de emi- gratiedienst te den Haag, die hier op doorreis was, Mrs. Ethel Johnson, afgevaardigde „Museum of Man" hier in San Diego en haar echtgenoot en af- Het feest-comitétje in San Diego dat met maar drie dagen voorbereiding een drukbezochte sam-sam uit de grond wist te stampen met een gezellig feest programma en een tjokvol buffet. Het gemiddelde Indische gezin in de U.S. heeft geleerd stevig zelf aan te pakken, heeft ook minder last van het oude „ieder-voor-zich enz.-complex"We hebben de overtuiging dat deze jongelui in de nabije toekomst nog veel van zich zullen laten horen. aanbieden van een zeer kostbare filigrin zilver werk-set (huisjes) van Kota-Gedang Sumatra W. kust, wat door hun werd medegenomen bij het verlaten van Indië en dit werd door Mrs. Ethel Johnson bijzonder geapprecieerd. De Hr. Merghart gaf ook enkele ons zo bekende liedjes weg, waarbij hij zichzelf begeleidde op zijn guitaar. Na afloop van het diner werd door de voorzitter een speciaal woord van dank uitgesproken aan de 7 kooksters, de 12 meiskes, die de gasten op uit muntende wijze bedienden tijdens het diner en aan de onvermoeide helpsters in de keuken tijdens het diner. Fluks werden de tafels aan kant gezet om de danslustigen een kansje te geven hun kunsten in allerlei vorm ten uitvoer te brengen en werd tus sentijds door de ceremoniemeester, de heer Richard Landegent, op gezellige wijze hierin af wisseling gebracht met diverse spelletjes zoals stoelen-, balonnen-, krantendans etc. etc. Dat deze fantastische avond door allen zeer ge waardeerd is geworden, blijkt uit de vele ver zoeken om, bij een eventueel andere party, onze Am. vrinden beslist niet te vergeten. Moge wij, mensen, met dezelfde background, die het lief en leed in ons mooi Indië hebben leren delen, dit geven en nemen, in dit nieuwe vader land weer op een krachtige wijze uitdragen. Namens het Bestuur van de „Dutch Refugees Fellowship". EDITH ATTINGER gevaardigde van the House of Holland, Mr. Ducha- ron, De Ned. Vice-Consul, de heer Lubach kon door omstandigheden helaas niet aanwezig zijn. Na enkele woorden van dank aan de vice voor zitter en organisatrice van deze avond Mrs. Edith Attinger en haar staf; de manager Mr. Pete Junger voor zijn welwillende medewerking, het echtpaar Reinold-Grace Spaan voor het schilderen van de menu's, die schilderstukken op zichzelf waren, en Mr. Joop Cinqualbré, voor zijn schilderstuk „De tani en zijn twee karbouwen", werden door Mrs. Helen Cobb, Mr. Blome, en Mr. Lapré waarde rende woorden uitgesproken aan het adres van de zo jonge en toch zo krachtige vereniging, „The Dutch Refugees Fellowship", die beslist verschil de van menig andere immigranten-organisaties, die zij tot nog toe hadden bezocht. De heer Rinus Leydecker werd speciaal door de voorzitter naar voren geroepen voor zijn gebed, in dichtvorm, in het engels, gemaakt op de Ameri kaanse Constitutie, waarbij na voorlezing hiervan, het ingelijste stuk aan de afgevaardigde van de Burgemeester Mrs. H. Cobb werd overgedragen. Zij beloofde, dat dit prachtgedicht een plaatsje zou krijgen in één van de City-halls (gemeentehuis). De pledge of allegiance werd door de voorzitter opgedragen aan de commissaris Mr. Bill Merghart. Na de pledge gaf Rev. Dr. Coughdon de invoca tion, waarna door een ieder met graagte aan de rijsttafel werd begonnen. Voor vele Amerikanen was menig gerecht een nieuwtje en moest vooral de welbekende sambal-badjak met alle voorzichtig heid en omschrijving aangeboden worden. Dat een ieder zich de rijsttafel liet smaken, bewezen de bijgevulde rijstkommen en andere schalen. Tijdens het diner werd door Candia Kleian diverse dansen uitgevoerd zoals: serimpih, tarikpiring en hindu-dans. De fakir-hypnose, die door haar en haar echtgenoot werd voorgedragen, werd door een ieder met ingehouden adem gevolgd, dit was wel iets zeer bijzonders en fascinerend. Dat Terang-Boelan en Ninah Bobo, gezongen door de welbekende Amerikaanse opera-zangeres (te vens sponsor van de fam Spaan) Mrs. Mirabel Millard, in het maleis, geweldig insloeg, behoeft geen betoog. Zij werd hierbij begeleid door Mrs. Grace Spaan op de piano. De voorzitter en zijn echtgenote verrasten de af- gevaardige van Museum of Man te San D. met het

Tong Tong | 1961 | | pagina 11