KONINKLIJKE WOORDEN N.A.S.S.I.- RUBRIEK De Paria van Glodok over Indonesië „Wij weten: wie behouden wil. zal steeds verliezen, en wie bereid is te verliezen, zal behouden „De onderlinge vriendschap der beide volken is immers, hoewel soms slapend, toch levend gebleven, en kan nu tot nieuw leven gewekt worden Kerstboodschap H.M. de Koningin. 23 december 1949 „Nederland staat tot helpen klaar, zodra en wanneer Indonesië daarom vraagt. Er spruit hier hulpvaardigheid voort uit een diep gewortelde ver bondenheid". Rede van H.M. de Koningin bij de overdracht van de Souvereiniteit over Indonesië 27 december 1949 Regering en Kamer. Zoals in ons vorig overzicht reeds vermeld nam de II Kamer op 12 juli met overgrote meerderheid van ïemmen een motie-van Doorn aan, waarin de regering werd gevraagd in overleg met de Vaste K i nercommissie voor de Repatriëring de toela tingsrichtlijnen aanmerkelijk te verruimen in dier voege, dat aan bepaalde gemakkelijk te verifiëren criteria terstond doorslaggevende betekenis ten gunste van de betrokkene wordt toegekend, en het onderzoek in de overige gevallen aanmerkelijk te versnellen: in dier voege, dat een aan het menselijk leed der aanvragers aangepaste werkwijze wordt toegepast. Toen in de pers het bericht kwam, dat de rege ring aan deze mo ie geen uitvoering zou geven, diende Mr. van Doorn terzake een schriftelijke vraag in, waarop Minister-President De Quay ant woordde: ..De op 12 juli jl. door de Tweede Kamer aan genomen motie Van Doorn c.s. heeft onderwerp van bespreking in het Kabinet uitgemaakt. De Regering betreurt het, dat de Kamer deze motie aannam, ondanks de mededelingen van de minis ter van Justitie omtrent de dit jaar geëffectueerde verruiming van het beleid en de in dit verband gedane toezeggingen tot spoedige afdoening van de nog aanhangige verzoeken. In de door de mi nister van Justitie uiteengezette omstandigheden blijft de regering van mening dat er geen aanleiding is voor verdere verruiming van het algemene toe latingsbeleid.' Wij wachten nu met spanning af wat de nieuwe Kamerzitting op dit punt zal brengen en of in de Troonrede iets naders over de regerings-plannen t.a.v. het toelatingsbeleid zal bevatten. Het wordt de hoogste tijd, dat het probleem der spijtoptanten eindelijk tot een bevredigende oplossing wordt ge bracht. Lezing Prof. van der Veur. Wij prijzen ons gelukkig deze grote kenner van de problemen der Indische Nederlanders, die do ceert aan de universiteit van Hawaii, bere'd te vinden een lezing te houden over ,.De Optie, welk onderwerp betrekking heeft op de omstandigheden, waaronder vele Nederlanders in Indonesië voor de Indonesische nationaliteit opteerden en de be tekenis voor hen van deze keuze. In onze volgende Nassi-rubriek zullen wij op deze lezing terugko men. Thans kunnen wij reeds enige belangrijke cijfers ontlenen aan zijn studie „Eurasian dilemma ii IndonesiaDaaruit blijkt hoevelen hun moei lijke keuze zolang mogelijk hebben uitgesteld. In de laatste maand december 1951 vond 48,8% van alle opties plaats, terwijl in de dagen direct na de bekende rede van de Ned. Hoge Commissaris Lamping het aantal opties verviervoudigd is. Hieruit blijkt wel duidelijk welk een grote invloed dit officiële advies, dat de optie voor de Indone sische nationaliteit als „een natuurlijke oplossing" aanprees, op de twijfelaars heeft gehad. Fin betekent dit niet een grote verantwoordelijk heid, die de Nederlandse Regering mede voor deze opties draagt? Mensen in nood. Onder de goede artikelen, die de laatste tijd in de Nederlandse pers verschenen over spijtoptan ten. trof ons een uitstekend artikel van H. v. W (ermeskerken) in de Nieuwe Zeister Courant van 9 augustus, dat ook in andere bladen werd over genomen. Het slot daarvan laten wij hier volgen: ,,Dat de Nederlandse regering hier neen blijft „zeggen en niet meer dan zo ongeveer 3.000 per „jaar wil laten overkomen, druist in tegen alle „menselijke en christelijke gevoelens van ons volk. „Men blijft in deze ontzettende nood der om „hulp roependen de ambtenaarlijke weg bewan delen. Men blijft de duizenden dossiers een „voor een bestuderen, nadere inlichtingen inwin- „nen, wikken en wegen of het geval voor repa triëring in aanmerking komt of soms niet „Men meent dat verplicht te zijn tegenover de „belangen van het Nederlandse volk en tegen over de problemen, die de repatrianten hier „straks zullen oproepen en moeten overwinnen. „Maar bij een dergelijke nood is er geen tijd „voor bezinning. Hier mag alleen gelden: redt „wat te redden valt. Wat doet het er bij zo „grote nood van zovelen toe of er dan ook men- „sen naar hier komen, die er misschien hele- „maal geen recht op hebben? Als zij in nood „verkeren hebben zij altijd dat recht, geboren „uit de naastenliefde. Huur schepen en stuur ze „naar Indonesië en laadt daar iedereen aan „boord, die een aanvraag om naar Holland te n igen komen heeft ingediend. Dat zou werke- „lijk betoon van naastenliefde betekenen. Laten „we hier dan maar wat met mo, 'kheden mei „ze komen te zitten. Die zouden we hier ook „wel weer overwinnen. Waar nood i helpt men, „ongeacht wat de gevolgen zullen zijn. Dat is „christenplicht en dat moge onze zich christe- „lijk noemende regering dan toch wel in de „eerste plaats nastreven". Versnelde procedure voor uitreisvisa in Indonesia. Wij kunnen in dit overzicht gelukkig een gunstig bericht opnemen uit Indonesia, nl. dat de procedure aldaar voor het verkrijgen van uitreispapieren aanzienlijk is vereenvoudigd en thans teruggebracht is tot ongeveer een week. De aanvragers zouden nu alleen nog te maken hebben met de Indone sische immigratiedienst, het kantoor van de pro cureur-generaal te Djakarta en het Indonesische overheid voor deze vereenvoudigde procedure, die de vertrekkende spijtoptanten veel misère bespaart. Forum-avond uitgaande van Haagse Jongeren. In de zaal van de Indische Culturele Kring aan de Prins Mauritslaan 36 in den Haag wordt op woensdag 20 september een forum-avond over het vraagstuk van de spijtoptanten belegd. Hiervoor zijn uitgenodigd: rectoren en directeuren van de middelbare scholen in Den Haag, de bestuursleden van de schoolverenigingen en de leden van de Haagse schoolpers. Het houden van deze forum avond is een idee van Boudewijn Verhoog, een leerling van het Johan de Wittlyceum, Het Nassi-Comité heeft aan dit verheugend initia tief gaarne zijn medewerking verleend en hoopt op een goed opkomst op deze forum-avond. Naamloze steun. Wij beleefden een ontroerend moment toen wij vandaag een brief openden van een naamloze af zender met ingesloten een gift van 25,verge zeld van de eenvoudige woorden: „Mijnheer, voor de arme mensen in Indonesië". Mogen wij de on bekende schenker (ster) langs deze weg onze harte lijke dank betuigen namens „onze arme mensen in Indonesië". NASSI, AFD. ROTTERDAM geeft op zaterdag, 30 september a.s. een KUNST- en DANSAVOND in de Rivièrahal van de Dier gaarde Blijdorp, van Aerssenstraat 49, Rotterdam. Aanvang 8 uur. Het voorprogramma wordt geheel verzorgd door Op 14 October a.s. zal in de Haagse Dierentuin onder auspiciën van NASSI en Tong-Tong Victor Ido's „De Paria van Glodok" worden opgevoerd door het Amsterdamse amateur toneelgezelschap „Dardanella". De voorstelling wordt gevolgd door een krontjonguitvoering van het krontjong-gezel schap „Nachtsirenen" en de avond wordt besloten met dansen. Aanvankelijk was gepland een toneelavond op 13 October en een krontjongconcours op 14 Octo ber. Het aantal inschrijvingen voor het concours bleef echter te laag, zodat besloten werd beide avonden te combineren. Het gezelschap „Nacht sirenen" heeft in haar gelederen zulke eminente figuren als „Goh" Dumas (fluit) en Leo Spel (zang), namen die voor elke oudgast boekdelen spreken. Verder: Guus Becker (zang). Jan Tomey (viool), Piet Lapré en Piet Koning (guitaar), Het- tinga (cello en zang), Fr. Grüner en Ketting Olivier (juke), Hillebrand (bas). De uitvoering wordt geïllustreerd met „kembangan pentjak' (oud en nieuw) door Joh. de Vries, Thijssen en Hettinga. Wie dit gezelschap „Krontjong Kemajo- ran", „Bintang Soerabaja' en „Djali-djali" reeds heeft horen spelen, weet dat er een bijzonder goede muzikale avond te verwachten is. Het toneelgezelschap bestaat, zoals gezegd uit amateurs. Alle spelers zijn echter a.h.w. begees terd door het nog steeds boeiende toneelstuk en vooral Becker's vertolking van de hoofdfiguur Leo is aangrijpend. In het volgende nummer worden bijzonderheden bekendgemaakt van plaatsbespreking enz. De toe gangsprijs bedraagt 2,50. De opbrengst van de avond is voor NASSI. de bekende danser INDRA KAMADJOJO. Daarna dansen op muziek can 2 dansorkesten, 0.a. THE JOLLY BOYS, MAKANAN KETJIL van mevrouw L. van Oort en medewerksters. Voor hen, die niet over eigen vervoer beschik ken zijn bussen voor de thuisreis ingeschakeld. Vertrektijd: 2.00 richting Rijswijk-Den Haag, H.I. Ambacht-Dordrecht, Hoogvliet, Kralingen, Schie- broek, Schiedam, Rotterdam-Zuid. Toegangsbewijzen en buskaartjes verkrijgbaar bij: 1. Muziekhandel A. W. A. Lichtenauer, Korte Lijn baan 26, Rotterdam; 2. Muziekinstr.handel Geutjes Hulswit, le Middellandstraat 50a, Rotterdam; 3. E. R. Davids, Chrysantstraat 7c, Schiebroek, broek, Rotterdam; 4. L. van Oort, Hontenissestraat 20, Pendrecht, Rotterdam-Z.: 5. J. Verheul, Mijns- herenlaan 26d. Rotterdam-Z.: 6. Secretariaat NASSI, Den Haag, Antwerpsestraat 18. Den Haag. 7. H M. Mallee, Ceramstraat 31, Dordrecht. 4

Tong Tong | 1961 | | pagina 4