N.A.S.S.I.-RUBRIEK RADIO BOLLAND §y v Jpfj uilfUP Stort f 2.50 DE TOCHT De Nassi Kalender kan nu al besteld worden! op Giro 44.78.53 t.n.v. NASSI Antwerpsestraat 1 8 Scheveningen Gironummer 8U8 REDT EEN MENS! Vervolg van pag. 3: 4 Tweede kamer Het Afdelingsverslcig van de Tweede Kamer betref fende de Justitiebegroting voor 1962 heeft op een verheugende wijze grote aandacht gewijd aan het probleem der spijtoptanten. In 51 alinea's met ongeveer 70 vragen wordt critiek geleverd op het regeringsbeleid en de nodige gegevens ge vraagd t.a.v. alle aspecten van dit probleem. Wij kunnen wegens plaatsgebrek in deze Nassi-rubriek helaas niet alles opnemen en zijn dus gedwongen een keuze te doen uit de beschouwingen van dit Afdelingsverslag, waaruit de volgende aanhalingen: ,,Vele leden delen de van verschillende zijden tij dens het kamerdebat op 12 juli 1961 geuite ziens- w jze, dat verruimde toepassing van de richtlijnen niet hetzelfde is als de toepassing van verruimde richtlijnen zou zijn" Welke maatregelen zijn genomen om de betrok ken produktiecapaciteit te verhogen en het af doen van visumaanvragen te versnellen"? ..Bestrijdt de Minister de uitkomsten van de re gelmatig aan de kamerleden verstrekte arbeidsbe middelingsoverzichten, waaruit blijkt dat de uit In donesië gearriveerden op zeer korte termijn in het arbeidsproces kunnen worden ingeschakeld? Deelt de Minister de opvatting, dat Indische Nederlan ders, die onze taal machtig zijn, zich tenminste zo goed kunnen inwerken in onze samenleving aanpassen als de hier te werk gestelde Italiaanse en Spaanse arbeidskrachten? Heeft de Minister na het kamerdebat van 12 juli 1961 aan de adviescommissie gevraagd, op welke wijze een drastische versnelling en verruiming kan worden toegepast? Heeft de adviescommissie zich eventueel eigener beweging ter zake tot de Mi nister gewend? Welke zijn de resultaten van deze advies-aanvrage, e.g. van dit eigener beweging uit gebrachte advies?" ,.Wil de Minister duidelijk laten horen, waar de grens van het mogelijke ten aanzien van grotere opneming ligt? Kunnen wij bij voorbeeld 10.000 mensen in cén jaar opnemen, als dat nodig is, of ligt dit cijfer hoger of eventueel lager? Biedt het tot dusver gevoerde beleid enige ga rantie, dat wij nog kunnen helpen, wanneer de verhoudingen met Indonesië nog moeilijker zouden worden?" Rekent de Minister het aan betrokkenen zelf toe, of zij al dan niet krijgsgevangen werden gemaakt? Houdt de Minister thans rekening met geëvacu eerde militairen, .die buiten Indonesië doorvoch ten tegen Japan? Houdt de Minister thans reke ning met na de oorlog vervulde militieplicht? Hoe waardeert de Minister momenteel vrijwillige mili taire dienst? Hoe is de positie van dienstplichtigen, die om redenen van landsbelang in burgerfunctie moesten blijven en deswege niet krijgsgevangen kon den worden gemaakt? Schat de Minister interne ring als burger lager dan gevangenschap als mili- tieplichtigc? Gaat de Minister ervan uit, dat het nu eenmaal het risico van een beroepsmilitair is eventueel krijgsgevangenschap te moeten onder gaan en sluit hij daarom beroepsmilitairen van zijn nieuwe criterium uit? Waardeert de Minister ook ten aanzien van hun weduwen en kinderen positief de door militairen doorstane krijgsgevangenschap?" „Erkent het huidige Kabinet, dat door uitspraken van de zijde van de Nederlandse Overheid en het Nederlandse bedrijfsleven, Nederlanders zijn aan gemoedigd en sterk beïnvloed om te opteren en in Indonesië te blijven? Advertentie Stationsweg 141 - Tel. 60.17.03 - DEN HAAG Het adres voor gramofoonplaten Originele Krontjong en Cowboy o a nieuwe originele Import HAWAII - LP's In samenwerking met 's-werelds meest bekende DISC JOCKEY S DE NIEUWSTE wereld toppers Acht de Minister het dan juist om te spreken over het door hen zelf genomen besluit „los van welke invloed dan ook". Gaat het niet juist om deze „invloed". Blijkt zulks niet juist uit het feit, dat na de rede van de heer Lamping op 8 december 1951 het aantal opties tot het viervoudige van de voorafgaande dagen steeg?" „De Minister noemde het verklaarbaar, dat het percentage van hen, die zich zelf nog kunnen be druipen, thans uitermate gering is. Uit zijn daar op volgend betoog zou moeten worden afgeleid, dat hij de verklaring daarvan hierin gelegen ziet, dat velen van hen (zoals de bewindsman het merk waardiger wijze uitdrukte) Indo-Europeanen' zijn. Ligt de verklaring ook naar de mening van de Minister niet veeleer daarin, dat deze mensen door het jarenlange wachten in steeds verslechterde om standigheden door hun laatste reserves heen zijn?" „Is de Minister niet van mening, dat de finan ciële offers, welke de Nederlandse gemeenschap zich bij toelating in de vorm van voorschotten getrootst, grotendeels door de visumverkrijgers weer worden ongedaan gemaakt uit en overtrof fen als gevolg van hun arbeid ten nutte van de Nederlandse gemeenschap?" Verzamelt voor, stort op: NASSI, Laan v. Meerdervoort 1580 Den Haag Wij zijn de Tweede Kamer zeer erkentelijk voor zijn zeer ernstig streven naar een spoedige oplos sing van hei spijtoptantenprobleem, waardoor dui zenden in nood verkerende stamgenoten van ma teriële of geestelijke ondergang gered kunnen wor den. Moge de aanstaande Kamerzitting aan deze reeds jaren durende ellende definitief een einde maken. Nassi-activiteiten Intussen gaan onze Nassi-manifestaties door. Op vrijdag 3 november organiseerde Nassi-Zuid Lim burg een persconferentie in Maastricht, gevolgd door een speciale avond op zaterdag d.a.v. Dit is ongetwijfeld de Nassi-propaganda in Limburg zeer ten goede gekomen. Op 4 november belegde Groningen een culturele Nassi-avond met wajang-dansvoordrachten door Indra Kamadjojo. Op deze avond werd door de heer Algra, lid van de Eerste Kamer, een causerie gehouden over het spijtoptanten-vraagstuk. Door alle Nassi-afdelingen wordt thans op grote schaal een folder verspreid waarin aan de hand van foto s het leed en de nood der spijtoptanten duidelijk in beeld wordt gebracht. Moge ook deze folder tot vele harten spreken! Op straat: Bang, ini poekoel brapa, kira-kira. Kira-kira poekoel satoe. APA?!?! Van de lari, jongens! Met de trein maar. Als niet te duur. Het kostte maar twaalf cent of zoiets. Ik kwam om drie uur thuis. Sluipend door de achterdeur vanwege ,,ke-telaat-en' en één stuks schoen defèk. Waar kom je vandaan?! Van het kerkhof. Tar- doer-dar-geplok! Aldus Ma. Pa lachte homerisch. En toen al. Vre: id: die idiote tocht heb ik nooit kunnen verge en. En langzamerhand is zij vol symboliek g- aiki: eindigt niet elk gelukzoekend leven ten- slotje op he. kerkhof? Zouden wij dan maar liever „helemaal n-oi. iets willen"? M.a.w. moeten we van ons huis maar een kerkhof maken? Want wie nooit iets wil, nooit iets waagt, sterft toch. Maar mist het leven van horizon tot horizon. Waarom deze oir re herinnering en het symbolisch na-snikje" neergeschreven? Omdat men zegt dat het kerkhof van Tong-Tong in zicht is. A. Tjalie sprak laat t in mineur. Dus: habis Tong-Tong. Tjalie zegt: als je niet uitkijkt, rijd je de gracht in. Is dit „mineur 7 Al vijf jaar spreek ik „in mineur" (kata-nja) en Tong-Tong wordt tóch sterker. Dankzij de actie na de „mi neur LIW actie. Repeteer die actie, ouwe garde! B. Met Indonesië loopt het mis en dan wordt alles wat Indonesisch klinkt zó onpopulair, dat je beter kan maken dat je wegkomt. Antwoord: de sympatie voor Indonesië sterft nooit en de hoop op hernieuwde vriendschap blijft bestaan. Durf standvastig te zijn. Daarnaast moet dés te harder gewerkt worden aan (zie elk nummer pag 2 rechts onderaan): interessen voor de héle tropengordel. Howgh. Wie populair wil zijn, ga in vrede. Wie teroes poekoelt, blijft aan. C. Tjalie gaat tóch weg. Dus vallen wij maar al vast in puin. Antwoord: ik ben geen wegloper. Zal niet weggaan voor solide is opgebouwd. Zal daarna zéker weggaan. Eens zelfs doodgaan. Valt Indische werkkracht ineen als één man weggaat? Ken Llzelf beter. Als ik weg ben (Afrika, Azië of Amerika) blijf ik aan Tong Tong werken temid den van Uw geëmigreerde familie en kennissen en help daar bruggehoofden maken, die dit Hol landse bruggenhoofd straks hard nodig heeft. Ons nageslacht denkt en leeft straks even wijd als ons voorgeslacht. Geef ze de ruimte! Een groep aanpakkers heeft het initiatief genomen om ons „idealisme" een solide zakelijke basis te geven door Tjalie te geven wat hij zo vaak ge vraagd heeft: een N.V. TONG-TONG. Met kapi taal genoeg om in een drukkerij-uitgeverij de markt-mogelijkheden in onze groep te „ontginnen". 10.000 Contacten! Daar kunnen heel wat orders uit komen, die weer hun heel eigen vertrouwde afzet kunnen vinden in onze lezerskring. Niet al leen zal een groot aantal verlangens kunnen wor den gerealiseerd, maar hierdoor zal ook de lezers kring aanmerkelijk kunnen groeien. Teneinde ook onder de lezers met een kleine beurs de mogelijk heid van mede-activiteit te stimuleren hebben de initiatiefnemers zich voorgenomen ook een pakket kleine aandelen (ƒ50,te reserveren, zelfs „op afbetaling". Voor uiteenzettingen van meer technische aard is hier geen plaats. Lezers met fantasie plus zakelijk inzicht zullen de grote mogelijkheid van een In dische drukkerij-uitgeverij direct onderkennen. Als zij ons schrijven, dat zij geinteresseerd zijn, worden zij bij de opening van de inschrijving uitvoerig in gelicht. Een briefje met één regel is genoeg: „On dergetekende is geïnteresseerd." Naam en adres. Dan is Uw doel eindelijk bereikt: een zakelijke directie: een grote groep zakelijke medewerkers; een apparaat dat geld opbrengt om onze plannen „erdoor te slaan". Wacht niet. Schrijf snel! Weer een plan? Of eindelijk een doorbraak? TJALIE ROBINSON

Tong Tong | 1961 | | pagina 4