Robert Mahieu t Meten met 4 maten WAAROM „MYANA"? HAUTE COUTURE ÉÉN NUL 8 ,,Het idee", hoor ik u zeggen, „waar heeft Tong- Tong een aparte damesrubriek voor nodig? We hebben toch Margriet, Libelle, Eva, Prinses? Hon derden pagina's kleurendruk. Wat moeten we met nóg een rubriekje?" Niets. U moet er niets mee. Als u tevreden bent met al die damesbladen, dan ben ik heel blij voor u. Ik .lees ze ook vrij geregeld en ook wel met een zeker plezier. En toch ik spreek voor mezelf hoor! mis ik iets. Ik heb het gevoel dat ik er „niet bij hoor. Natuurlijk mag ik ook knippatronen bestellen en ik mag ook mijn hart uitstorten over alle moeilijke kinderen, echtgenoten, buren en ouders en dan krijg ik ook lieve wijze raad. Zou ik die ook krijgen als ik aankwam met een echt Indisch huisvrouwen probleem? Weet u, ik heb wel eens gevraagd: „Waarom staat er nooit eens iets in over Indische mensen en de manier waarop wij dingen zien, beleven, beoor delen?' Dan zegt de redactie: o ja, kijkt u maar naar het volgende nummer, daar hebben we een leuke reportage over „the Blue Diamonds en drie nummers geleden schreven we ook al iets over die zielige gerepatrieerden! Net alsof alle Indische mensen zielig zijn en close-harmony zingen. Voor de rest is het aanpassen. Breien, knutselen, recepten van appels met snijbonen, ver haaltje over Conny Froboes en Soraya, nog een verhaaltje met happy-end. Daarom maken we nu een eigen rubriek. Om aan duizenden Indische vrouwen die zich willen uit spreken de kans te geven. Om aan nog eens dui zend Indische vrouwen die wat te bieden hebben de kans te geven. Is deze pagina dan overbodig? Geniet gerust van uw lijf-damesblad en leer ervan. Met de feestelijke decembermaand in het vooruit zicht wil iedere vrouw er zelf ook graag feestelijk uitzien en dat betekent natuurlijk op zijn minst één nieuw japonnetje! Laat daar nu alvast Uw ge dachten over gaan. Holt U nu eens niet op het laatste moment naar de stad voor zo-maar-een- confectiejurkje, maar laat U iets persoonlijks ma ken, helemaal naar LIw smaak. Met genoegen ma ken wij U attent op Modehuis MARNELLI, Frankenstraat 12, Den Haag (zie ook de adv. op pag. 2). Haute Couture staat in dit geval voor „hoge" kwaliteit en niet voor „hoge prijzen. Mevrouw Circkens, die haar zaak een half jaar geleden begon, heeft een gedegen leerschool in indië achter de rug. Direct van meet af aan had zij succes, dank zij het feit dat zij prima werk afleverde tegen prijzen, die aangepast zijn aan onze beurs. Het is daarom beslist aan te raden Mo dehuis MARNELLI met een bezoekje te vere ren. Ook van buiten Den Haag neemt Mevr. Cir ckens werk aan. Maar beschouw deze rubriek als „iets erbij En als u er geen behoefte aan hebt, des te beter voor u, even goede vrienden toch? Ik hoop in de loop van de tijd veel goede mede werksters te krijgen. Want bij Tong-Tong is het zo, dat de lezers het blad maken. Wij maken samen onze „Myana Tjalie zegt, dat de meeste vrouwen actiever zijn dan mannen. Misschien wordt door onze activi teit TT nog eens een dik tijdschrift met hon derdmaal meer mogelijkheden. Nog wat. We kankeren niet, we batjokken niet. We proberen met veel humor en goede moed in dit Hollandse leven te staan. Zonder ook maar even te vergeten, dat we er recht op hebben, zo Indisch te zijn als we ons willen voelen. Zelf heb ik verschrikkelijk veel plannen. Maar ik zou het eerst aan u willen vragen: wat zou u graag op deze pagina willen zien? Schrijft u het me zo gauw mogelijk? Mijn adres is: Myana Lilian Ducelle Pr. Mauritslaan 36 Den Haag. Heel origineel van Robert Mahieu (onze enige Indische couturier in Nederland) om zijn najaars collectie 4 uitgangspunten te geven: 4 bruidjes in leeftijd variërend van 18 tot 60 jaar, die met een uitgebreide, welverzorgde garderobe op huwelijks reis gingen. Vanzelfsprekend leverde dit „meten met 4 maten" een veel ruimere basis voor zijn creaties. Ik kan niet anders zeggen dat Mahieu geen kans voorbij heeft laten gaan te tonen wat hij nu, na jaren hard werken waard is voor de Europese couture. Het teenager-bruidje droeg een simpel wijd jurkje van wit tinneroy met halve mouwtjes en enorme teruggeslagen manchetten: korte sluier en een paar gouden byoux. De bruid van 24 was in een nogal geraffineerd strak beige toilet van glanzend ja- quard met rijke bisam-kraag en stola. De vrouw van 40 trouwde in een wit-zwart wollen toilet met zwarte franje-garnering. Heel mooie accessoires, handschoenen van Laimbock en schoenen van Bata International maakten er een opvallend chic geheel van. Ietwat aan de sombere kant toog de bruid van 50 naar de burgerlijke stand. Een zwart jersey japon, heel sober van lijn met twee lange slippen afgezet met apehaar. Prachtige juwelen van Stuur man en Cohen te Haarlem die ook de andere sieraden bij de toiletten verzorgde. Deze zwarte japon opende een reeks van onge looflijk élegante creaties, speciaal ontworpen voor de vrouw van middelbare leeftijd. Ik ken geen couturier die zich met zoveel toewijding heeft geworpen op het ontwerpen voor juist deze moeilijke leeftijd en dit moeilijke figuur. De gar derobe van deze oudere bruid was het k:jken en uiteraard het kopen waard. Slank-makende dia- perieën, meestal a-symetrisch, prinsessselijn met Meestal kun je ruiken waar Indische mensen wonen. Dat is waar. Als u mijn huisdeur binnen komt slaat de geur van boemboe roedjak en de tempé goreng u tegemoet. Daar heb ik op een dag wat tegen gedaan. On danks kou en wind de hele ochtend twee ramen tegen elkaar opengezet, het hele huis door laten waaien. Toen een halve fles air-wick leeggespoten. De kinderen komen uit school. Ik hoor ze op de gang jassen uittrekken. Ik hoor de oudste diep snuiven: „Hè, het ruikt zo anders Weer snui ven. „Ja hè, waar ruikt het zo naar? Toch wel lekker Netnet." ook mijn dochtertje snuift en denkt. En dan: „Nou weet ik waar het zo lekker naar ruikt! naar het toilet van de bioscoop!" En opgelucht over de conclusie stormen ze de huiskamer bin nen Als u het mij vraagt, ik heb eigenlijk niets tegen de lucht van boemboe roedjak en tempé goreng Zulke malle ervaringen hebt u ongetwijfeld ook wel. Mensen die anders reageren dan u verwacht, dingen die heel anders gezegd worden dan ze bedoeld zijn Toe, schrijft u die ervaringen eens op en zendt ze naar „Myana" dan kunnen anderen ook lachen. En u krijgt van ons een rijksdaalder. Geen lange verhaaltjes, als ze maar leuk zijn. Voor iedere geplaatste inzending 2.50. REDACTIE MYANA een moderne touche, aangeknipte halve of drie kwart mouwen dit waren Mahieu's kenmerken. Nergens was sprake van zomaar een „maatje 44' maar overal die bijzondere aandacht om een lijn zo flatteus mogelijk te doen uitkomen. Het zou - - misschien is dit wel een boute wens goed zijn als de oudere dame die representatief moet verschijnen, eens Robert Mahieu s hulp inriep. Maar om terug te keren naar de jongere generatie. Er waren sportieve geklede deux-en trois pièces. Overal nog de korte rok, wijde, rechtvallende jasjes met shawlkragen, veel leergarnering: Sherlock Hol- mes-achtige capes van herfstbruin tweed. Heel mooi was een biljartgroen wollen japon met pretentieloos jasje en a-symmetrische sluiting; een zwarte teener-overgooier en imitatie-panter blous- je met wijde mouwen en rolkraag. De namiddag- en cocktailtoiletten waren van war me kleuren bruin, groen, aubergine, brons. Veel wijde halzen met bijna afglijdende schouders. Ma hieu heeft zijn liefde voor naar-achter gedrapeerde rokken niet kunnen laten varen. Hij komt er rond voor uit dat hij van welgevormde heupen houdt, een bloesende taille op de juiste plaats, een ranke hals. Brillianten clips, veel-rijige snoer en of Cleopatra-achtige halskettingen van gouden plaat jes en bijpassende armbanden werden met veel smaak en het juiste begrip voor de modelijn ge kozen. Ook de handschoenen van Laimböck, meest al de halve onderarm bedekkend (wat zie je ze hier toch nog weinig dragen!), soms in fel con trasterende, soms in precies dezelfde kleur als het toilet, droegen bij tot het succes van de show. Mooi, maar naar mijn persoonlijke mening vaak geheel te onpas gedragen, waren de bonthoeden van „Finia". Nu is het dragen van een bonthoed al een gebeurtenis op zichzelf. De meeste vrouwen zetten er een gezicht bij of hun iets is overkomen. De 4 mannequins droegen de bontcreaties wel met flair en gratie, doch de modellen waren beslist te bizar, te pompeus om een juist „vocal point te zijn. Bij de cocktailtoiletten waren ze volkomen misplaatst. Het was trouwens ook jammer van de prachtige coiffures die de bekende de la Croix speciaal voor deze show ontworpen had. Wel fraai stonden ze bij de bontjassen. Er was veel Persianer met Breitschwanz effect, bisam-rug en nertz en geslaagde combinaties van deze bont soorten. Werkelijk heel mooie jassen, niet opval lend, maar voor vele vrouwen heel begerenswaard. Ondanks een paar speelse vondsten, b.v. (Lees verder volgende pag.) Herinnert u zich nog onze daon iler of Miana? Groeide op alle erven in de bergen, de vlakte. Donker-bruinrode gekartelde bladeren, paarse bloempjes, geneeskrachtige en onmisbaar voor ik weet niet hoeveel djamoes. Slaat u er Kloppenburg maar op na. Miana in talrijke variëteiten, in alle kleuren rood, met groene randjes, soms zijn de bladeren zelfs uitgegroeid tot wijde volants. De eerste keer dat ik door Amsterdam wandelde zag ik haar op een vensterbank in een pot. Gracieus, trots, vrouwlijk als geen andere plant. Het was alsof ze wilde zeggen: „Zie je wel dat ik het hier ook doe? Mijn geneeskracht hebben ze weggekweekt maar ik groei, ik bloei, ik ben nog mooi. En daarom heb ik nog mijn nut, nu als sierplant. Daarom noemen we deze pagina naar haar „Myana". Want we kunnen op een of andere manier nuttig zijn, in elk land', zoals we vroeger nuttig waren in Indië. r

Tong Tong | 1961 | | pagina 8