a VOOR DE VR GEVEN IS LEUK, MAAR ONTVANGEN OOK! VROUW 1001 AVONTUREN met de soetil BRIEF AAN TOET 1 1 Laten we voorop stellen dat niemand van ons deze week gelukkig is geweest met de voetbal toto, want met zo n 40.000 gulden kunt u 100 Sinterklazen tarten. U gaat gewoon naar een radiozaak en koop 20 transistor radiootjes, voor alle anaks en familieleden een. Dat zit altijd goed. Maar nu. Ik weet dat u zich ook ieder jaar weer voorneemt alleen de kleintjes wat te geven, maar uw aangeboren gevoel van „samen alles delen'1 zal ook nu wel weer spreken. Goed dan, maar hou het klein, denk aan Kerst en verspeel niet al uw kruid ineens. Zal ik in het wilde weg een paar tips geven? Kleintjes. „Doe meer met minder geld' of het warenhuis waar dat gebeurt is wel de grootste bron van inspiratie. Wat altijd lakoe blijft: kleur potloden of krijtjes, opschrijfboekjes (in alle prij zen vanaf 10 cent.) met een ballpoint; koop een zakje knikkers van 25 ct. en meng daar 10 toverballen doorheen! Meisjes blijven altijd verzot op ringetjes en broches, maar ook op doosjes om de spullen in te bewaren. Plakplaatjes en plak boeken (geef ze er een lijmpot bij). Bewaar de dure boeken voor Kerst en geef ze nu Pixieboek- jes (50 ct.) of „sprookjes in beeld" en Tarzari, Lone ranger en „Classics" voor de jongens. Cho coladeletters krijgen ze altijd van ooms of tantes. Waarom geen letters van veterdrop? Of de pakjes ermee vastbinden? Maak veel pakjes, het ple zier is het uitpakken. Maak briefjes met hun naam erop en stuur ze naar 5 of 10 plaatsen van het huis (via briefjes) vóór ze het pakje vinden. Geef ze bonnetjes voor een keertje Cineac of een kinderfilm. Pakjes bubblegum zijn geloof ik meer Hij is mijn trouwste bezoeker, „oom Tong-Tong" noemen de kinderen hem. Omdat hij iedere eerste en vijftiende van maand mampirt en het eerste wat hij vraagt als hij zijn jas uit heeft, is: „Heb je de Tong-Tong al ontvangen?" Hij is een fervent lezer en bewonderaar van Tong-Tong die oom Guus, zo erg, dat hij bij het naar huis gaan altijd vraagt: „Tjobah ik peem mee ja, je krijgt morgen wel terug!" Ik heb hem eens gevraagd waarom hij zelf geen abonnement nam. „Kan mijn bruintje niet trek ken, antwoordde hij en toen een beetje gepi- queerd: „Waarom, mag ik soms niet meer bij jouw lezen?" Een heel onredelijk antwoord, want zijn bruintje trekt hem wel iedere week minstens eenmaal naar de bioscoop. Maar geen kwartaal abonnement voor een riks, neen, dat kan er niet af. Hetzelfde geldt voor Mevrouw D„ die is ook trouwe lezeres van MIJN Tong-Tong. Maar zij brengt het krantje pas na een week terug, want zij heeft op haar beurt een na-lezer. Dit wil zeggen dat Tong-Tong 3 betalende abon- né's door mijn goedheid moet missen. Mijn goed heid èn de gemakzucht van Oom Guus, Mevrouw D en nalezer, kost Tong-Tong 7.50 per kwar taal. Is dat eerlijk? Het is gauw Kerst en dan mag je wel een beetje gul doen toch? Ik geef oom Guus een kwartaal abonnement en Mevrouw D ook. Vijf pop winst voor Tong-Tong en voor die twee klaplopers het plezier om een paar maanden niet meer te hoeven vragen naar mijn Tong-Tong. En wie weet be valt ze dat zo goed, dat ze dan zelf wel een riks overhebben voor het volgende kwartaal. Heeft u ook een oom Guss en een Mevrouw D.? welkom dan borstplaat of pepernoten. Bedenk dat een kind in Holland altijd minstens 3 Sint-feesten viert en maakt u niet al te druk om snoep. O ja, geef ze geen kleren ook al hebben ze die héél erg nodig. Ik herinner me dat ik altijd verlangde te huilen als ik een paar sokken kreeg! come Teenagers: Platenbon, boekenbon, maar vooral bioscoopbon. Abonnement op hun lijfblad, lipstick, nagellak (als ze daar aan toe is) maar kies de nieuwste kleur ook al vindt u die verschrikkelijk. Kijk eens in intereurzaken, daar vindt u enige dingen in ceramiek, snuisterijen, asbakken, aller lei dingetjes waar ze hun kamer of hoekje mee kunnen leuk maken en die ook nog practisch zijn. Een leuke coupon voor bloes, tas, kussen of wat maar ook. En waarom voor de zoon geen benzine bon als hij bromt? Meer dan bij wie ook geldt voor teenagers het ,,doe wel maar zie niet om." Houdt als u cadeautjes koopt voor de jonge gene ratie alleen rekening met hun smaak. Als ze de zelfde hebben als u mag ik u hartelijk feleciteren, want dan is kopen veel gemakkelijker. Sterkte! Om eens wat anders te presenteren dan speculaas en marsepein: Kwee mangkok 2 afgestreken glazen zelfrijzend bakmeel 1 afgestreken glas gemalen cocos 1 afgestreken glas donkerbruine suiker 2 volle eetlepels witte suiker 1 glas water, theelepel zout, 1 pakje vanillesuiker. Meng alle ingrediënten goed dooreen. Kleine kom metjes of kopjes (mocca-kopjes geven presentabele kwee mangkoks) invetten met boter. Voor drie kwart vullen met het deeg een Yi uur laten stomen in de rijststomer. Voor witte kwee mangkok basterd suiker gebruiken inplaats van bruine suiker en voor rose, het deeg kleuren met keukenkleurstof. (Verkrijgbaar bij de drogist) Sagon Brinta, gemalen cocos, suiker, zout. De cocos even droogbraden in een ijzeren wadjan, vooral niet bruin laten worden, dus klein vuur. Na afkoeling vermengen met de Brinta, suiker en zout. Hoeveelheden naar eigen smaak. Toet, Je zult met je „Dik" op heel wat lange en toch al zere tenen hebben getrapt. Ik geloof ook niet dat het jouw taak is om onprettige dingen te ver tellen, ook al heb je gelijk en ook al hebben velen ook gegrinnikt om jouw visie van „dik". Be denk dat we Martie Verdenius, Eline Capit, Har- riet Freezer en Ina van de Beugel hebben die dagelijks stukjes schrijven die nog scherper en misschien nog onprettiger zijn. Maar ze zijn zelf Hollandse vrouwen en dus scheppen ze geen te genstellingen. Als je begrijpt was ik bedoel. Misschien vind je het wel leuk om te horen dat, even nadat ik je stukje had gelezen, ik door de radio een dokter hoorde vertellen dat 95 van te dikke vrouwen dit wijten aan teveel of verkeerd eten. Alleen 5 is dik door een afwijking in de schildklier, dus buiten haar schuld. Laten we dus aannemen dat je volkomen gelijk hebt. Maar wist je ook dat de doorsnee Hollandse vrouw een veel zwaardere structuur heeft dan haar andere Europese zusters en dat die weer zwaarder zijn gebouwd dan de Amerikaanse? Dit zag ik eens uitgedrukt in een tabel en die klopte ook wonder wel met onze maten 38-40-42 etc. Verder heb ik ergens gelezen dat de Siamese vrouw als de mooist gevormde ter wereld wordt beschouwd, wat ik, naar wat ik er op films, televisie en tijdschrif ten van gezien heb, direct aanneem. Je begrijpt dat dit mooi zijn, niets, maar dan ook niets te ma ken heeft met de super-volmaaktheid van Miss World of Miss Univérs. Wat ik nog wel wilde onderstrepen en wat uit jouw verhaaltje niet duidelijk genoeg sprak is: het gebrek aan élégance van de doorsnee vrouw hier. De volkomen bewegingloosheid van het li chaam terwijl ze toch vooruit komen. Waar ligt dat aan? Ik zag gister Ghanese vrouwen op de tv. enorme gevaarten, maar je moest zien hoe soepel ze liepen. Helaas kan met zulke vleesmas sa's heupwiegen lachwekkend worden, maar deze vrouwen kunnen wiegend lopen. Indische vrouwen (heus Toet, er zijn veel dikke bij hoor) hebben ook dat „lemesse" in de manier waarop ze hun voeten neerzetten en waardoor hun manier van lopen iets vrouwelijks krijgt. Toch geloof ik dat we op den duur ook wel plomp en lomp worden. Het kan niet anders met dit klimaat. We lópen niet op straat, we zetten ons schrap, tegen windkracht 7 of tegen een sner pende kou. Heb je opgelet dat de mensen er op een warme dag in de zomer veel losser bijlopen? En hoeveel dagen per jaar heb je hier maar om er „lekker los" bij te lopen. Neen, behalve dat verkeerde of teveel eten, kun nen ze er niets aan doen. Misschien ligt het aan de geaardheid van de mens, de geaardheid van het land tezamen met het klimaat. Gymnastiek doen? Heb je onze turnsters gezien? Onze zwemsters? Ik heb eens een maand lang op de huisvrouwen gymnastiekclub gezeten, ik vond mezelf veel en veel te dik. Die eerste keer ben ik heel erg geschrokken. Toet, de magerste huis vrouw daar was tweemaal zo dik als ik! Maar sterk en lenig dat ze waren! Wat ze al niet aan de ringen konden doen en aan de rekken. Sommi gen zaten ook al 3 jaar op die club! Er Was geen onsje vanaf gegaan blijkbaar! Maar dat was ook de bedoeling niet van dat gymmen. Ze voelden zich fitter, beter bestand tegen een stootje en ze waren flinker ter been. Daar heb je het weer: je schrap zetten, tegen kou, tegen moeheid, tegen, ja, tegen doodgewone lamlendigheid. Soedah Toet, het is niet erg om stevig te zijn in Holland, het moet nu eenmaal, je moet er niet de spot mee drijven, want het heeft z'n voordelen. Soms heus waar, als het vriest en ik loop op straat dan verlang ik gewoon aan de kant van het trottoir neer te hurken met m'n hoofd tussen de kniëen en te grienen. Dan ben ik jaloers op die Hollandse vrouwen die met rode, maar opgewekte gezichten lopen te sjouwen met zware boodschap pentassen. En dan denk ik, hoe lang nog, hoe lang nog voor je geassimileerd bent? LILIAN DUCELLE

Tong Tong | 1961 | | pagina 11