Oud-Indische geslachten rtók VRAGEN EN ANTWOORDEN NOGMAALS LAMPEGAN Aangezien in de vacantiemaanden vele onzer trouwe medewerkers blijkbaar niet tot schrij ven kwamen, was de oogst aan binnengeko men antwoorden o.i. niet voldoende, om er een artikel mee te vullen. Nu het weer wat begint te lopen (vooral naar aanleiding van het artikel: Wat reeds bereikt werd) en ons blijkt, dat vele ouderen deze rubriek nog steeds spellen, onderbreken we even de Weijn- schenkserie om weer eens wat te ruimen, en in het nieuwe jaar onze lezers weer eens aan het ophalen hunner herinneringen te zetten. Een moeilijkheid bij deze rubriek is wel, dat wan neer men één antwoord ontvangen heeft, er weer drie andere vragen oprijzen als de my thologische slangenkoppen Antw. 19: Payen. Wij beginnen langzamer hand te vrezen, dat de door ons gevonden Payen's, niet afstammen van de leermeester van Raden Saleh, die Java al weer vrij snel verlaten schijnt te hebben, noch van de Nij meegse magistraten, maar van een der 2 he ren: Simon Joseph Payen, overleden te Mun- tok in Banka 11-4-1824, of van Jean Glaude Auguste Payen, geb. te Avesnes 28-10-1796, die in 1815 dienst nam bij het 5e legioen der Napoleontische armee, op 6-3- 1819 gepasporteerd werd, doch er blijkbaar niet genoeg van kon krijgen en op 15 april d.a.v. dienst nam bij het bataljon Jagers, dat naar Java uitzeilde. Men verwijst ons steeds naar dezelfde naam- draagster, maar daar deze dame niet reageert, lopen we daar vast. Antw. 20. Thepass. Een volledige genea logie zou in het bezit zijn van A. H. Thepass, Eereprijsweg 78, Zaandam, met wie wij in correspondentie traden, en aan een hem on bekend adres hielpen. Hij heeft daar inderdaad een bezoek gebracht, maar zijn gastvrouw me degedeeld, hij niets voelde gegevens aan T.T. ter inzage te geven! Indien er dus belangstel lenden zijn, weten ze waar ze terecht kunnen, maar Tong-Tong krijgt als dank voor zijn be middelende hulp, de deur voor de neus Antw. 22. Rhemrev. Losse gegevens komen genoeg binnen, maar geen fragmenten, waaruit wat op te bouwen valt, laat staan nu de oor sprong van de naam vast te stellen. Antw. 23. Grafschriften Nieuw Guinea. We moeten het eerste nog ontvangen, of is men druk bezig aan het verzamelen, straks is het te laat! Over de op de Lijst van eer" voor komende namen ontvingen we nog diverse brieven. Hoe gaat het met onze medewerker in Vries, we kijken vol belangstelling uit naar het vervolg van zijn gedenkschriften? Antw. 24. Calbo. Dank zij de medewerking van Mw. Dr. Cramer te 's Gravenhage, be schikken we thans over een complete genea logie dezer familie, vanaf hun vestiging op Java. Antw. 25. Vitalis. Een volledige geslachtlijst, die wij echter tot dusver nog niet onder ogen konden krijgen, zou berusten bij Mw. A. J. van Nieuwenhuijzen, Anth. Duijkstraat 79, den Haag. Antw. 26. Gonsalves. Slechts enkele losse ge gevens binnengekomen. Wie weet meer? Antw. 27. Ruytenbachlvan Blommesteijn. Nog onopgelost, maar er zou aan gewerkt worden. Antw. 28. Kitzitaff. Oorsprong volgens som migen Armeens, volgens andere inlichtingen Oost-Pruisisch. Dit is nu toch geen naam als Jansen of de Vries, zou er van de 300.000 gerepatrieerden nu niemand zijn, die iets weet of contact kan leggen? Antw. 29. Kleian. Volgens geruchten, zou de NILLMIJ jaarlijks een groot aantal exempla ren van het adresboek aangeschaft hebben. Is er nu nergens een set, die staat te verstoffen, en practisch nooit gebruikt wordt, we zouden er hier zo geweldig mee geholpen zijn. Antw. 30. Kraag. Over deze Jogjase familie kwamen vrijwel geen berichten binnen, en toch moet zij volgens informaties heel uitge breid zijn. In tegenstelling met de lezing, die de oorsprong van de naam in een Franse hoge uniformkraag ziet, wijzen andere inlichtingen op een Scandinaafse herkomst. Wie brengt ons in contact met leden dezer familie? Antw. 31. Noch over de begraafplaats te Am pel of Ngampel, noch over het echtpaar Akkerman/v.d. Vijver, noch ten slotte over de maar zelden voorkomende voornaam Mu- lock, mochten we iets vernemen. En dit lijkt ons nu juist zulk een interessante kwestie. Antw. 32. Wollrabe. We kregen contact met naamdragers te Heerlen en Krimpen a.d. IJs- sel, evenals een communicatie met onze trou we medewerker Dr. Catalani, merkwaardiger wijze sluiten geen der 3 fragmenten op elkaar, enhebben ze geen van drieën contact met de aanvraagster, in 1901 geboren, oud-on derwijzeres! Er schijnt ook nog een naamdra- ger bij de KLM te werken. Als nu ieder lezer of lezeres, die een naamdrager gekend heeft, ons dat eens opgaf, dan zouden we vermoede lijk de stukken van de puzzle wel aan elkaar kunnen lijmen. Antw. 33. Mehlbaum. Toen wij het verzoek van aanvraagster ontvingen, lichtten we haar zo goed mogelijk in, en verzochten haar de opgaven nog wat aan te vullen. Aangezien zij vrij dicht bij Navorser woonde, nodigden hij en zijn vrouw haar uit eens een avondje een kopje thee te komen drinken, om eens het een en ander te bespreken. We hoorden taal noch tekenInmiddels ontvingen we van een klein zoon van Alexander M. gehuwd met Albertina Carolina Volkert (Volkert-Versteegh: Ma- lang) héél interessante gegevens ook over de verm. stamvader, maar vragen ons af, wat de aanvraagster bewogen heeft om ons te schrij ven. Zo gaat het zo vaak, men krijgt door het lezen van Tong-Tong een opwelling, schrijft ons, wij gaan aan de slag, rr.aar tegen de tijd, dat wij wat bij elkaar hebben (alles gratis en franco), horen we niets meer! Nieuwe Vragen: Vraag 35. Kahle (Semarang). De aanvraag ster zoekt naar een fam. K. die tussen 1870- 1880 te Semarang woonde, onze (losse gege vens) rijken veel vroeger terug tot in het begin der 19e eeuw. Wie heeft zich hier ooit mee bezig gehouden? Vraag 36. Stenebome. Wie weet iets over een „Admiraal" van dien naam, wiens zoon huw de met een freule de Rivecourt, en in Soerabaja de apotheek „De Vriendschap" dreef Vraag 37: Praeyhoven. Een lezeres wil graag alle gegevens over haar afstamming van Va ders en Moederszijde. Aangezien voor zover ons bekend, nooit iets over de familie F. is gepubliceerd, en zij beschikt over een asal-oe- soel, vroegen wij haar ons die toe te zenden ter inzage, om haar daarna te kunnen berich ten, wat wij voor haar zouden kunnen doen. Dat is al weer een tijdje geleden, en we hoor den nog steeds niets. Wie weet wat over die familie? Vraag 38. De Weijnschenk artikelen hebben veel belangstelling bij de Jogjanezen verwekt, en we beloven hierbij gaarne, dat we ook hèn een beurt zullen geven, maar dan rekenen we ook op hun medewerking voor materiaal. Klaring (oorspronkelijk K. von Beerenberg,) die zaten reeds in de 18e eeuw in Jogja, en over de oudere generaties hebben we wel zo het een en ander, doch met de levende gene raties hebben we nog geen contact, al houden we er ons warm voor aanbevolen. Vraag 39: Emmen Een naamdrager wendde zich tot ons, met de mededeling, dat hem geen Indische relaties bekend waren. We heb ben hem toen een opgave van de familie uit Jogja gegeven, aanvangend met de landhuur der Wilhelmus Fredericus Emmen, geb. Jogja 3-6-1821. Er bestaan diverse gedrukte ge slachtlijsten dezer familie, waar de Indische takken echter niet in vermeld staan. Indien afstammelingen der Jogjase familie zich met ons in verbinding willen stellen, willen we gaarne trachten aansluiting met de Nederland se familie, waarvan wij de complete geslacht lijst bezitten, te vinden. Vraag 40: Dom. Sinds lang verzamelden we losse gegevens Dom, met de bedoeling daar na de Weijnschenk's eens een studie over te ge ven. De familie is zeer uitgebreid, en dus roe pen we hierbij eventuele naamdragers onder onze lezers, of hen, die uit andere hoofde wat over het geslacht weten, ons hun gege vens toe te zenden. Onder de aanverwante fa milies behoren ook: Vraag 41: Lammers (Lisnet) Vraag 42: von Wickermann Vraag 43: van Roubeek Vraag 44: Popp Vraag 45: Guise Vraag 46: de Calzin, all. Keppel en de Pré- vost. Vraag 47: Wie beschikt over een geslachtlijst Stok? Vr ag 48: Van Zeyl, ambtenaren S.S. (Jogja, Semarang, Bandoeng.) Vraag 49: Wij overwegen de publicatie van een geslachtslijst der fam. Von Winckelmann, waarvan de stamvader als kolonel der Würt- tembergse troepen over Ceylon naar Java kwam. Indertijd zijn daaromtrent gegevens verzameld door de ambt. Boswezen Engelbert Brascamp. Weet misschien iemand waar diens nagelaten geschriften gebleven zijn? Tijdens de laatste oorlog leefde hij in Nederland. De rest hangt van U af, beste lezers, een goed begin voor het Nieuwe Jaar, om daar eens over te puzzelen, en er eens een briefje over aan Navorser te sturen! NAVORSER Is het niet zo, dat vele plaatsen, en niet alleen die op Java liggen, hun naam aan een legende, speciale eigenschap, historische ge beurtenis of woordspeling te danken hebben? Het is wel eens aardig om dat na te gaan. Wat de naam Lampegan betreft deed zich tij dens een reis vanuit Djakarta, toen nog Bata via, het volgende voor. Een treintremmer kwam onze coupee binnen met een soort rij tuiglantaren bij zich. Wij vroegen hem: „Wat heb je daar in je handen?" Het antwoord luidde: „Lampoe Gan, over een paar minuten gaan wij door de tunnel, en ik ben nu bezig om alle ramen te sluiten". Toen wij uit de tunnel kwamen stopte de trein meteen voor het stationnetje Lampegan. Een van de reizi gers zei toen: „Dat is wel een zeer toepasse lijke naam". Zou het mogelijk zijn, dat de naam ontstaan is tijdens de werkzaamheden aan de tunnel? Zouden gedienstige koelies hun opzichters bij het betreden van de tunnel ook hebben ge vraagd: „Lampoe Gan?" Dan zou de naam dus voor elke reiziger kunnen betekenen: „Hebt gij ook een licht nodig voor de komen de duisternis op uw verdere (levens)reis?" M.J.O. 13

Tong Tong | 1962 | | pagina 13