New Yorker Shipscaptain verzeilt in de Oost „INGET MATI" „AD PATRES" Fa. Johs. Ouwejan Zn. Vele families uit ons voormalig Indië droegen „buitenlandse" namen, die erop wezen dat de voorvaders niet uit de Nederlandse gewesten afkomstig waren maar veeleer uit Frankrijk, Duitsland of Italië, waar emigratie nog aan lokkelijk bleek. Men emigreerde uit drang naar avontuur, wegens erezaken of dood gewoon om der wille van het dagelijks brood. Soms was er toeval in het spel dat een vreemdeling op Java's kusten landde. We ontdekten dit o.a. bij een noordamerikaans scheepskapitein met de bijbelse naam van ABIMELECH RIGGS, geboren 15 september 1793 in New York uit Samuel R. en Anna Wallace. Deze Riggs zag dus het levenslicht 17 jaar na de onafhankelijkheidsverklaring, tijdens het bewind van president George Washington en in een periode dat New York een kleine, rustige, laaggebouwde havenplaats was aan de brede Hudson. Voorouders. Het staat vast dat de familie Riggs in de U.S.A. een grote bekendheid heeft verworven. In vrijwel elk beroep of ambt komen personen van die naam voor. Verschillende familiegeschiedenissen zijn ver schenen, waarvan het grootste en meest samenvattende door John H. Wallace werd geschreven. Het tweedelig werk heet „Genea logy of the Riggs family, with a number of cognate branches descended from the original Edward through female lines, and many bio graphical outlines (New York 1901). De beroemde erfelijkheids-onderzoeker Char les B. Davenport vermeldt in zijn werk „Heredity in relation to eugenics" (Londen 1912) dat de familie Riggs tot de bekendste en In eugenetisch opzicht voortreffelijkste ge slachten der U.S.A. behoort. Hij zegt over genoemde familie: „a large proportion are governed by strong religious convictions and are active in religious thought and work. Many daughters of the family have married Presbyterian ministers and became mothers of ministers themselves" Levensloop. In hoeverre bovengenoemde Abi- melech Riggs aan al deze eigenschappen vol doet willen we niet beoordelen. Wel zullen we hem vergezellen op al zijn scheepsreizen, eerst vóór de mast, later als leerling-stuurman en tenslotte in kapiteinsuniform. Hij lijdt schipbreuk, levert strijd tegen slavenhalers en vaart contrabande naar China. Door zeerovers aangevallen en met verlies van schip en een deel van de bemanning op de kust van Borneo aan land gezet, weet hij een prauw te char teren en Batavia te bereiken. Flinke zeelieden zijn hier graag gewild en spoedig wordt hij aangesteld als kapitein op de schoener „Colo nial Trade", eigenaar A. Perkins, grootte 46 last, (ongeveer 90 bruto reg.ton) geregistreerd te Batavia en varend onder de rood-wit-blauwe vlag. Dit speelt zich af in het jaar 1825. Volgens de Almanak van N.O. Indië is Riggs vanaf 1827 opgenomen onder de inwoners, van Batavia. Dan gaat het opwaarts. Eerst maakt hij promotie naar het 150 last grote schip „Star" van Forestier Co en enkele Begrafenis- en Crematie-Onderneming Opgericht 1924 ROUWKAMERS en ONTVANGKAMERS AIRCONDITIONED Kantoren: Fred. Hendriklaan 7, Den Haag, Tel. 070-556427 (2 lijnen) jaren later koopt hij van H. P. Mühlenfeld, koopman te Semarang, de brik „Allen" groot 71 last. In die jaren is het als eigenaar-scheepskapitein exploiteren van een zeilschip een lucratief bestaan. Over Java lag weliswaar de grote postweg, maar interinsulair en naar buiten was men voor post, passage en goederen vervoer aangewezen op deze zeilschepen, aan gezien S.S., K.P.M., alsmede internationale rederijen nog niet bestonden. We ontlenen uit krantenberichten van 1830: Scheepsberigten5 Maart vertrokken van de reede van Batavia brik AllenA. Riggs, naar Soerabaija passagiers de heeren D. F. Everaars, echtgenoot en kind, H. H. Leconge en familie. Afhankelijk van wind en getij duurde de zeiltijd 5 tot 15 dagen. De laatste rustplaats van Riggs op het oude kerkhof te Oengaran. Elders uit een advertentie: Postkantoor Bata via wordt ter kennis van het publiek ge- bragt dat paketten voor brieven geopend zijn, om te worden verzonden naar: Bencoelen, brik Allen, A. Riggs de Postmeester P. A. Bik. Als Riggs het betrekkelijke alleenzijn moe wordt en hij op een gegeven ogenblik weer het chinese vasteland aandoet, neemt hij uit Hongkong zijn aanstaande echtgenote mee, oorspronkelijk genaamd Liem Tan Nio en vervolgens gedoopt als Elisabeth Sarah. Veel later, op 11.X.1849 zal Riggs het huwelijk met de moeder zijner kinderen, zoals het destijds heette, wettig laten voltrekken door de ambtenaar van de Burgerlijke Stand te Salatiga. (acte 1849 no. 4). Riggs koopt nu in Semarang een huis, be noemt zijn landgenoot A. Hudson tot gezag voerder van de „Allen" en gaat zelf de zaken te land behartigen, daarin bijgestaan door zijn in zakelijk oogpunt pientere vrouw. We ci teren uit het Samarangsch Advertentie Blad, gedrukt bij Oliphant Co, uitgegeven iederen zaterdag, zijnde de prijs der advertentie een gulden koper per vijf woorden, behalve het zegel voor den lande: Verkrijgbaar bij A. Riggs Botzen: Chinesche gember. Cham pagne, Macaronij, Ossetongen, Versche ham men, benevens een fraai assortiment dames la 1834 heeft Riggs zijn schip aan de reders Paine, Strieker Co verkocht en wordt door hem in het ontwikkelinggebied Tegal een „Huis van Negotie en Kommissie" opgericht. We vinden hem nu van 1834-44 onder de ingezetenen van deze plaats. Als Riggs ten slotte de schaapjes op het droge heeft koopt hij een landhuis in het koelere Oengaran, waar hij met vrouw en acht kinderen een vredig en landelijk bestaan leidt. Dit huis is steeds door één zijner kinderen of klein kinderen bewoond geworden, bevindt zich nog in goede staat en is momenteel het eigendom van ondergetekende. Rustplaats. Op 57-jarige leeftijd komt Riggs te overlijden en op het oude kerkhof te Oengaran (dessa Legogsari Kidul) wijst een eenvoudige gedenksteen zijn laatste rustplaats aan. Het grafschrift luidt: HIER RUST mijn geliefde echtgenoot A. RIGGS geboren den 15 September 1793 te New York Overleden den 8 Maart 1851 te Oengaran. Zijn echtgenote overleed 30.VI.1879 te Sema rang. Zij ligt op de Alg. Begraafplaats afd. A. no 85 tezamen met haar zoon Thomas Riggs (1845-89) en dochter Susanna Wodard Riggs (1843-1924), beiden ongehuwd. Nakomelingen. Hoewel in mannelijke lijn de naam Riggs in Indië is uitgestorven, bleek het na voortgezette naspeuringen dat zijn 6 gehuwde dochters in totaal 35 kinderen bezaten en omstreeks 180 kleinkinderen en verdere nakomelingen, des tijds allen in Indië, nu grotendeels gerepatri eerd. Deze dochters zijn 1. Elisabeth Guest Riggs (1831-96) gehuwd Wilhelm Rudolph Christiaan Wollrabe, postcommies (zoon van Ernst W. en Nelly Susanna von Stralendorff). Acht kinderen. 2. Hariot Rose Riggs (1833-94) gehuwd met Jan Hendrik Beer en later met Pierre Henri Nottebaert (1828-78) onderoff. K.N.I.L. Hieruit de families Beer, Mente, Nottebaert, Tietz, Zehenter, Vollenweider, Würthle, Clarenbach, Kastelijn, Draaisma (Rinnert M. Draaisma, D.C. 8-vliegtuig- bestuurder, onlangs bij Lissabon omge komen, behoort ertoe) Betist, Kooy, Dümpel, Wesenhagen, Leslie, von Grumb- kow, Sorin en Catalani. 3. Anna Riggs (1835-1923) gehuwd Remko Philippus Hendrikus Weiffenbach. Zeven kinderen, waaruit o.a. de families Weif fenbach, Brijnen, Keyzer, Valk, Canter Visscher, Betist, Giel, Moreau, Welling. (N.B. het was Capt. Riggs achterachter kleinzoon kapitein W. A. Giel van de „Tjisedane", die kortgeleden Tristan da Cunha evacueerde). 4. Margaret Riggs (1838-1912) gehuwd met Petrus Augustinus Lammerding en later met Jacobus Hendrikus Bassant. Vier kinderen waaruit o.a. de families Lam merding, Bassant, Meulemans, Farber, Justman en Rengers. 5. Mary Riggs (1841 -1949) gehuwd met Jan Ferdinand Lammerding. Zeven kinde ren waaruit o.a. de families Lammerding en Steinfort. 6. Adeline Riggs (1847-1921) gehuwd Bar tholomew Christianus Lammerding. Drie dochters waaruit o.a. de families Gosen- son, Bouman, Cramer en v. d. Zijl. Ook de Atjehgeneraal G. F. V. („Vic") Gosen- son, M.W.O. is één der afstammelingen. Voor aanvullingen, verbeteringen en informa ties betreffende deze talrijke geslachten, die deelgenoot waren in de opkomst, de glans periode en de neergang van N.O. Indië houdt onze dienst zich gaarne aanbevolen. DR. G. A. CATALANI 14

Tong Tong | 1962 | | pagina 14