1 1 1 1 TénÜVi HUISJE TE KOOP PIEKERANS VAN EEN STRAATSLIJPER Zeer persoonlijke indrukken nopens Negervraagstukken FONTEIJN CO. HORLOGES kant-en-klaar saus adverteer in Tong Tong Luxe verhuur moderne voorjtiars- en somercostumes TONG TONG (vervolg van pag. 6) is per infiltratie ontstaan. Door éen high- yellow, gelig, mulattenechtpaar. Waarna ehvanzelf de buurpercelen plus de hele straat en vervolgens het ganse stratencomplex leeg kwam te staan. Om dit thans uitpuilende (ongezonde) volgepakte stadsdeel te worden en met eigen ongeschreven gemeenteverorde ningen enadat. Men moet n.l. wel beseffen, dat de controverse vanzelfsprekend dieper ingrijpt dan puur de huidskleur.Zo geeft de ex-Afrikaan nu eenmaal weinig om zijn huis, dat hij uitwoont en zelden opknapt, met gevolg dat zo'n woon wijk zoniet vervuilt dan toch verveloos raakt. Na een paar weken kon ik en kan een ieder vanuit de wagen prompt zien wan neer we door een colored gedeelte gingen. Om te beginnen het grasachtige onkruid, dat de bewoners van staatswege verondersteld worden zelf in toom te houden, en dat dies in (ver)neger(de)-districten jolig tiert. En als zodanig een raciaal kenmerk van die „ghet tos" vormt. Nu zal er-nooit-geweest-zijnde tegenwerpen, dat die mensjes te arm en te opzettelijk dom gehouden zijn om op zulke uiterlijkheden te letten. Okay, buddy, daar zit wat in, maar als voor de (haveloze) deur en het (in mekaar zakkende) voorportaal een slee van een wagen staat, dan gaat Uw ver weer niet meer ZO hoog op Nu bestaat „Amerika" niet. Zomin als dé veelzijdige Indo of de phlegmatieke Engels man of dé wufte Franfaise óf dé van alles aanpakkende, dollardorstige Yank. Om te be ginnen zijn er alvast twee Amerikaanse stromingen: de noorderlingen oftewel de de Yankees in rassistische zin en de Souther ners, door eerstgenoemde „onderworpen" in de, momenteel jubilerende, burgeroorlog, welke de zuiderlingen liever noemen: de War between the States. Deze (politieke) partijen zijn zichtbaar gescheiden door de Ohio-rivier en psychisch door de bewuste en beruchte Mason Dixon Line. (HH.M. D. waren hoegenaamd geen negro beaters maar land meters van 13 in een dozijn, wier naam bloottoevallig in deze, door hen ambtelijk getekende, demarcatielijn vereeuwigd bleef). Kentucky, dat me touristisch buitengewoon bevallen is, is zo'n border- of grens-staat. De overgang heb ik aan de dorstige lijve ge voeld - Cincinatti, Ohio, net erboven, is duits, d.w.z. bewoond door Deutschamerika- ner, waar dé drank automatisch bier is. Al 100 km verderop eronder kon ik niét aan een glaasje pils komen: awful Yankee stuff, aint got it. Laten we dus nooit generaliseren doch doen alsde Amerikanen zelf. Bij kennis making bijv. aan boord meteen vragen: Which State? (tenzij je het al hoort) waarna elk American citizen prompt weet in welk vakje van her sociaal-raciaal columbarium of wel de maatschappelijke duiventil hij de ander psychisch moet onderbrengen. Nog iets, waarin de USA van andere dubbel- rassige of koloniale centra afwijkt: men kent en efkent er geen halfbloeden, mestiezen, stengas, kruislingen althans niet uit negers. Houdt de Braziliaan velerlei schakeringen in het oog van quadronen en octoronen tot cre ool en ten leste near-white, de Amerikaanse samenleving rekent ook de halfbreed of mulat tot het zwarte milieu. Wel mogelijk omdat men er in de rasknoop raakte met al die Porto-Ricanen (die als werkkrachten weer ónder de negers komen) die voor wit door gaan maar negroïde kenmerken vertonen, heeft men zojuist het, op het New Yorkse gemeentehuis, invullen van óf W. óf C. op schier alle formulieren afgeschaft. Mijn zoon is met een Amerikaanse getrouwd en op diens uiteraard Southern trouwboekje staat haast onder nommer satoe: W. Hoe „ras" men tor averechtse gevolgtrekkingen kan komen, blijke uit dit voorval: een aangetrouwde tante van onze jongen zei me zo terloops ovet huishoudelijke dingen babbelend: O, wé do love colored peopleDe volgende dag bleek, dat zij bedoelde: „we hebben liever gekleurde maids dan witte werksters, z.g. ontvangende huisvrouw, die tactvol haar baboes aan de gang weet te houden en geen 2 per uur neertelt voor liters koffie drinken en meu bels-aaien inplaats van behoorlijk afnemen en wrijven. G. DE JONG Deze Negro heeft dan nóg een slag voor op de ,,Kentuckie Hillbillies"die men ook zo graag uit de net bewoonde wijken houdt omdat ze zo onverschillig leven, en die zelfs geen keurige sleeën hebben, maar verwaar loosde rammelkasten. Deze Kentuckians zijn blank. Ik heb Negers gekend met een ver waarloosd huis en een prachtig opgepoetste „slee"Deze wagen is hun geluk in hun leven, waar ze halve dagen in leven. Ik mag ze graag. Ook heb ik in Curasao Negers opgezocht in „kanoekoe-huisjes"die er onaanzienlijk uit zien, maar zó prachtig onderhouden dat een propere Hollandse huisvrouw het niet verbete ren zou. Ook zijn er Negers als Ralph Bunche en de eerste Amerikaanse Minister Weaver, die correcter en beschaafder leven dan milli- oenen blanken. Alle misverstanden ontstaan door het té gemakkelijk generale definities maken wat bekrompen mensen graag doen. T. R. (Vervolg en slot in het volgende nummer) v/h te Djocja Vlamingstraat 5, Den Haag Telefoon 1 1.66.77 Pontiac - Mido - Prisma Vervolmaak uw rijstgerechten, vlees- en visschotels met de pittige Knorr kerriesaus. Verrukkelijk en praktisch kant en klaar in 5 minuten. 65 ct f 2CV VW A.R. Verzekering Voordelige tarieven Garage „Wodan" Nieuwe Loolersdwarsstr. 1 2 Amsterdam - Telefoon 31464 MALAGA, Spanje. 5 kamers, badka mer, 2 W C.'s, terras, balcon, uitzicht. PRIJS: 18.000.—. Brieven: Trinche, Calle Madre Dios 18-20, Malaga, Spanje. Bij „MAISON MARNELLI" v/h Maison „Marie Antoinette" Soerabaja Frankenstraat 12 Den Haag - Telefoon 54 23 70 vindt U een prachtcoilectie van de meest Indien U dit wenst, komen wij ook bij U (In Den Haag en omstreken) deei 1 en II door TJALIE ROBINSON Rechtsstreeks verkrijgbaar bij Pr. Mauritslaan 36, Den Haag of wat nóg gemakkelijker is: wanneer U ons het ver schuldigde bedrag (f 2.50 voor deel 1 en f 3.50 voor deel II) gireert, krijgt U de boekjes onmiddellijk thuisgestuurd 17

Tong Tong | 1962 | | pagina 17