Las Palmas een ideale woonplaats voor Indische Nederlanders Voor de Afrikaanse kust, ongeveer ter hoogte van Spaans Marokko, liggen de Canarische eilanden, Spaanse provincies op een breedte van 28 graden Noord, met een subtropisch klimaat, dat door de golfstroom geëgaliseerd wordt en winter en zomer door gelijkmatig en aangenaam is. Douanier-ooievaar Plaza de Santa Ana y Ayuntamiento in Las Palmas. Op één van de heuvelruggen op de achtergrond komen de door de Heer van Santen beschreven bungalows. De temperaturen schommelen tussen 18 en 28 graden Celsius. Het gevolg is, dat men er nimmer hoeft te stoken, altijd in zomerkleren kan lopen en het gehele jaar in zee kan zwem men, waartoe prachtige stranden de gelegen heid bieden. De eilanden, een zevental, zijn zeer vrucht baar en leveren een overvloed van tropische zowel als Europese gewassen op. Bekende Indische vruchten, als pisang, djeroek, papaja, zuurzak, ananas, tomaat, enz. groeien er in overvloed. De zee levert grote hoeveelheden vis van uitstekende kwaliteit, die evenals de overige produkten voor zeer redelijke prijzen op de pasars en in de winkels te koop is. Het leven op de Canarische eilanden is, zoals schrijver uit ervaring bekend is, zeer aange naam en makkelijk; de Spaanse bevolking is eenvoudig, vriendelijk, gastvrij en behulp zaam voor vreemdelingen; de natuur is er mooi, ook het bergachtige binnenland, en het leven is er bijzonder goedkoop, men kan er ongeveer tweemaal zoveel met zijn geld doen als in Nederland. Ook het wonen is er goed koop en comfortabel en men betaald geen inkomstenbelasting. De verbindingen met Nederland zijn goed en snel, men kan 2 maal per week per K.L.M. en 3 maal per week per Sabena in 10 uren naar Schiphol vliegen voor 720,retour; per schip in 5 a 6 dagen voor ongeveer 400,retour. Praktisch alle schepen op Zuid-Afrika en Zuid-Amerika lopen de Ca- De hoofdplaats van een der grootste eilanden, Las Palmas, een stad van 200.000 inwoners, is een vrijhaven, zodat allerlei artikelen er veel goedkoper zijn dan in Nederland, bijv. rookartikelen, sterke drank, fotokamera's, ra dio's enz. Bij schrijver dezes en enkele te Las Palmas wonende oud-indische gasten, is tijdens zijn laatste verblijf aldaar het idee opgekomen dat dit land eigenlijk een ideaal woonoord is voor die Indische Nederlanders, die iets anders zoeken dan het minder goede klimaat, de minder prettige woongelegenheid en het be trekkelijk dure leven in Nederland. Wij zijn toen op onderzoek uitgegaan en hebben ons verstaan met de burgemeester van Las Palmas, met eigenaren van terreinen en met een bekende plaatselijke architect. Het plaatselijk bestuur bleek zeer symphatiek te staan tegenover een eventuele vestiging van Indische Nederlanders te Las Palmas en heeft alle mogelijke steun toegezegd bij de uitvoering van een dergelijk plan. In een nieuw uitbreidingsplan van de gemeen te, ongeveer 4 kilometer van de stadskern, bleek een mooi tegen een heuvelrug gelegen terrein beschikbaar te zijn, vanwaar men een schitterend uitzicht over de stad en de zee heeft. Het terrein wordt aangesloten op rio- lerinjg, waterleiding, elektrijsche stroom en telefoon en krijgt een direkte busverbinding met de stadskern en de stranden (5 minuten rijden). Er komt een kerk, een restaurant-café, een zwembad en een centrale winkel. Er is gelegenheid voor de bouw van 100 a 200 bungalows, omgeven door een aardig stuk je grond, waar op men naar hartelust kan tuinieren en bananen, papaja's, enz. kan ver bouwen. Het eenvoudigste type bungalow (2 onder 1 kap), zou bestaan uit een overdekte voor galerij, grote zit-eetkamer, 2 slaapkamers, badkamer en keuken. Zeer geschikt voor een echtpaar, met gelegenheid voor 1, hoogstens 2 logé's. Aan de voorkant met uitzicht op zee, grote vensters. De huurprijs zou niet meer dan 60,a 65,hoeven te be dragen. Tempo doeloe kon je als douane-ambtenaar op een buitenpost heel wat beleven. Zo maak te ik het volgende mee op de kustplaats T. op Atjeh. Het K.P.M.-schip „van Riebeeck" lag op de ree. Het vertrekuur naderde en de inscheping was in volle gang. De prauwtjes dansten op de onstuimige golven. De meeste passagiers waren dan ook al behoorlijk zeeziek toen ze aan boord kwamen. Onder hen bevond zich een jonge Chinese vrouw die in vergevorderde omstandigheden verkeerde. Haar man had haar sterk afgeraden op reis te gaan maar ze stond er op, haar eersteling in het ouderlijk huis te Sibolga ter wereld te brengen. Het vrouwtje was er bepaald naar aan toe en alles wees er op dat de blijde gebeurtenis niet lang meer op zich zou laten wachten. De hoofdwerktuigkundige die aan boord de funktie van „pil" vervulde keek bedenkelijk en zei tegen de K.P.M.-agent: „Beste kerel, ik weet op zijn tijd wel een kininetablet, een aspirietje of een middel tegen sakit peroet uit te delen maar van verlossingen heb ik geen kaas gegeten. Breng die vrouw maar als de wiedeweerga naar de wal terug. Jullie hebben daar immers een „echte" dokter. Zo snel mogelijk werd de aanstaande moeder naar de wal teruggeroeid. Bij mijn kantoor aangekomen kon ze niet verder. Haar huis lag tamelijk ver van de haven en een geschikt vervoermiddel was niet direkt beschikbaar. Wat nu? Snel handelen was geboden. Ik belde de dokter op. Uit het beambtenverblijf liet ik toen een tiker, een moltondeken en een hoofdkussen aanrukken. Daarna werd mijn schrijfbureau tot een „kraambed" gëim- proviseerd. Daar kwam de dokter gelukkig al aan. Na een kort onderzoek zei hij: „Het spel gaat beginnen. Blijf in de buurt, ik kon je wel eens nodig hebben". Vol spanning wachtten de echtgenoot en ik voor de kan toordeur. Weldra verkondigde baby's gekrijs dat de wereldbevolking met een schepseltje was verrijkt en wel met een welgeschapen kind van de mannelijke kunne. De vader was dolgelukkig, dankte ons voor de hulp en nodigde ons uit voor een lekker „makanan en minuman" eerstdaags bij hem thuis. Hij beloofde mij nog de volgende dag terug te komen met een spiksplinternieuwe tiker, deken en kussen. Het was voor de „dok" en mij een hele op luchting dat de „Operatie Ooievaar" zo goed was afgelopen en we spraken af die avond in .de kroeg een glas ijskoude „Koentjie" te gaan drinken op het welzijn van de nieuwe wereldburger en zijn ouders. A. J. C. H. Uiteraard zijn deze bungalows van beschei den afmetingen, totaal ongeveer 75 m2*) met een erf van 180 m2; voor hen die zich wat meer kunnen permiteren zouden grotere bun galows gebouwd kunnen worden. Zij ,die over enig geld beschikken zouden de bungalow ook kunnen kopen, waardoor men wat goed koper uitkomt, omdat men dan niet hoeft te delen in de algemene administratie-kosten en misschien ook zelf eenvoudig onderhoudswerk kan doen. De bedoeling van de initiatiefnemers is, indien er belangstelling voor bestaat, de zaak op te zetten op stichtingsbasis, zonder enig winst bejag. Hel is gewenst, dat zij die interesse voor het plan hebben, dit zo spoedig mogelijk melden aan de redactie van TONG-TONG. Er kan dan een bijeenkomst worden gehou den voor het geven van verdere inlichtingen en het beantwoorden van vragen. W. H. G. VAN SANTEN Bedenk wel, dat de meeste moderne huur flatjes nóg „bescheidener" van afmeting zijn: een 4-kamer hoogstens 65 m2 narische eilanden aan. Wij zouden een laaiend enthousiast stukje kunnen schrijven om dit plan te ondersteunen. Dat doen wij niet. Want het is juist de zakelijke voor lichting van de heer Van Santen die wij hier appreciëren. Vele van onze lezers zullen de heer Van Santen kennen, althans zijn naam. Hij woonde gedurende een kwart eeuw in Indië en was daar laatstelijk Direc teur van de Indische Pensioenfondsen. Dit staat er ook borg voor dat het hier om een serieuze onderneming gaat.

Tong Tong | 1962 | | pagina 15