Journalistieke Totems en Bonzen Lilian ■M N.V. Algemene Installatie Cie. Elektromonteurs Hulp- en leerlingmonteurs Loodgieters Leerling-loodgieters Lassers Verwarmings monteurs Hulp- en leerling-monteurs "4&NHEM Vervolg van pag. 9 rentuin had. K.W. (opzettelijk of bij onge luk, daar ging het nu juist om) de heer Ruempol 'n flinke trap op de hoofdcommis- sariale tenen gegeven, en deze, die vond dat dit helemaal niet mocht, probeerde de hoofd redacteur van het NIEUWS voor 'n paar we ken in de nor te krijgen. Aan alles komt een eind, en dus kwam de zaak tenslotte toch „voor". Ik weet niet of het mijn baas een slapeloze nacht bezorgde, maar dat dééd het mijn collega Van Loon. Van Loon was de enige getuige van het voor val, en het vonnis hing ervan af wat HIJ zou zeggen. Was die trap op de tenen op zettelijk geweest, of was het gebeurd bij ongeluk?... Op weg naar het Gerechtsgebouw had zijn baas Wybrands hem verteld, niet zonder enige bedreiging, wat hij zeggen moest. Een tevoren ook reeds herhaalde malen voorgekauwd lesje. Maar laat me nu die idi oot getuigen, dat de knauw opzettelijk was geweest Ge begrijpt, dat het onderhoud, dat daarop volgde, niet bepaald vriendelijk was. „Ik stond onder ede", klaagde Van Loon mij later zijn nood. „Ik wil veel doen voor meneer Wybrands, maar een valse eed, dat is toch te erg". Het vonnis („Uitspraak over veertien dagen", en toen zat de schuldige alweer op de boot) was mild. Geen bajes, slechts een kleine geldboete, en de kosten. Maar op de Redactie had Van Loon voor een lange tijd zijn wit voetje verloren. Enkele dagen na mijn entree op het NIEUWS kwam Gerrit Wybrands terug uit Europa, en dat bleek een man te zijn in elk opzicht het tegendeel van zijn broer. Aan Karei was alles aangewaaid: stijl, geest, genie, orginaliteit. Gerrit miste alle vier, maar hij won het verre in karakter, menslievendheid, kennnis, ijver en bekwaamheid. Ik meen te mogen zeggen, dat Karei niets dan vijanden had, terwijl Gerrit ieder met wie hij in aanraking kwam tot vriend werd. Maar ik kom nog we! op hem terug. Heel zijn leven is een roman geweest, een boeiend filmscenario. Karei Wybrands had - zoals het dagblad DE TELEGRAAF toendertijd in Nederland - de loffelijke gewoonte, alles .wat uitblonk en zich een naam begon te verwerven aan zijn onderneming te verbinden. Zo engageerde hij, in Europa, Henri van Wermeskerken, de gees tige zoon van de tegen het eind van de vorige eeuw in de Nederlandse letterengaarde be roemde schrijfster Johanna van Woude, wier boek EEN HOLLANDSCH BINNENHUIS JE stormenderhand de harten veroverd had van alles wat vrouw was in Indië en in de Lage Landen, de Pays-Bas. Haar aureool straalde af op haar enige kind, Henri. Dus werd deze Henri door K.W. geëngageerd en naar Batavia gestuurd. Hij kwam, met gade en dochter, enkele weken na mijn eerste op treden bij het NIEUWS. Van Wermeskerken was niet alleen een geestig stylist (zijn to neelstuk: DE SUIKERFREULE heeft tien duizenden landgenoten doen schateren van het lachen), hij was heel zijn levenlang het geen maar zelden daarmee samengaat: een goed zakenman. Hij verkreeg bij Wybrands een contract voor vijf jaar, op een salaris, dat zeker het mijne een weinig tebovenging, en waarin hij zich o.a. verbond om op Java zijn medewerking uitsluitend tot het NIEUWS te beperken. Dat „op Java" was iets, waar zijn mede-ondertekenaer zeker overheen gelezen had, want daarmee was de weg vrij voor me dewerking in Deli, waar de DELI-COURANT gretig een wekelijkse bijdrage van hem accep teerde en goed betaalde. Gerrit dorst daar niet veel tegen in te bren gen, maar toen Karei weer eens voor een paar maanden aan de Kali Besar zat, kwamen de poppen aan het dansen. Het gaf op de Redactie, een middag van allerhevigste ruzie. Een die zo hoog liep, aan beide kanten, dat de hysterische zenuwknoop die Van Wermeskerken was, flauw viel. Daar op werd zijn tegenstander eerst recht hels, want nu vlogen alle woorden, wat hij ook schreeuwen mocht, in een luchtledig! Maar daar wist hij ook wel weer wat op. „Hamia!", riep hij (Hamia was het inlandse factotum), „Hamia, kassi tempat air!" En K.W. smeet een emmer koud water de bewusteloos weggezakte Van Wermeskerken in het gezicht, als was 't een te blussen bin nenbrandje. Rillend en druipend, rees de aldus weder tot bewustzijn geroepene overeind en zei: „Ik voel me niet goed, mijnheer Wybrands. Mag ik naar huis gaan?" Zakenman. En zakenman ook weer, enkele dagen later, toen hij, vergezeld van een deurwaarder, op bureau kwam, teneinde wettelijk te doen con stateren, dat niet hij het contract verbrak. Het ongewone onderhoud, dat daaruit voort vloeide, bracht ook nog een aardig incident. Karei Wybrands en Henri van Wermeskerken spraken tegelijk tegen de man van de wet, hem het proces-verbaal dicterend, elk hoe langer zo meer de stem verheffend om zich verstaan baar te maken. Daarop had de deurwaarder (die in de loop der jaren al heel wat ver diend had en nog hoopte te verdienen aan de manitoux van het NIEUWS) dit heerlijke woord tot zijn cliënt: „Hou U nou eens even uw mond!!" (Met een smalende nadruk op die U). De ietwat komische situatie deed zich voor, dat geen van beide tegenstanders de verantwoordelijk heid op zich wilde nemen het contract te hebben verbroken. Daar echter geen van bei den meer de ander kon luchten of zien, werd het geschil in der minne getoetoept. Vier en twintig uur later was Van Wermeskerken Bataviaasch correspondent van het SOERA- BAIASCH HANDELSBLAD". Acht jaren later logeerden wij, mijn vrouw en ik, bij de Van Wermeskerkens in Wannsee, in de prachtige villa, welke de Russen had den laten bouwen voor Maxim Gorki, en die DE TELEGRAAF, aangezien de grote schrij ver uiteindelijk toch maar liever in Rusland bleef, voor enige millioenen Duitse marken (d.i. een paar gulden) had gekocht voor zijn Berlijnse correspondent. Van Wermeskerken is gestorven in Egypte, heel romantisch, tussen de voeten van de Sfynx. Maar ik hol te snel voort. Laat ons nog even in Batavia blijven. LEO FAUST (Wordt vervolgd) GAAT HET OM UW OGEN ga naar v/h J. H. GOLDBERG Surabaya. Overtoom 133, Amsterdam, Tel. 89537 Voor Ziekenfondsl. van 30-40% korting Bakkerstraat 15 - Arnhem - Tel. 36244 Algemeen technisch Installatiebureau voor ontwerp en uitvoering van: Centrale verwarming Lucht verwarming Oliestook Elektr. licht-, kracht- en zwakstroominstallaties Sanitaire installaties Neoninstallaties vraagt voor haar werken in de omgeving van Arnhem, Nijmegen,Tiel, Geldermalsen: Gunstige sociale voorzieningen Prettige werkkring Vrije zaterdag Aanmelden op maandag of vrijdag mon deling of schriftelijk: Bakkerstraat 15, Arnhem

Tong Tong | 1962 | | pagina 21