Oud Indische families Nu de nakomelingenschap van Baron von Winckelmann, weer vastgelegd is, willen we voor de afwisseling weer eens VRAGEN ANTWOORDEN geven, al had de oogst op de vorige serie wel beter kunnen zijn. Onze lezers weten genoeg, maar om nu weer even in de penhouder te klimmen, kost nog vele overwegingen. Wij kregen daar twee typische brieven over, die we onze lezers niet willen onthouden. Een bijkans 80-jarige schrijft ons uit Zeist: Inderdaad ik herinner mij nog zeer veel Indische namen uit mijn jeugd, maar wat hebt U aan enkel namen? Over de jam. Thepas en Rhemrev schreej ik U reeds. Calbo was een schoolgenoot van me. Juffr. Vitalis hoor de in Jogja thuis. Gonsalves kende ik in Solo in 1892, een Kitzitaff in Batavia in 1908, evenals een juffr. Kraag. Lotje Kahle hielp mij in Pati omstr. 1900 altijd aan karbouwen vlees. Jan Wollrabe was mijn klasgenoot op de L. School in Bod jong 1896, op de HBS aldaar kende ik 1901/3 een paar meisjes Mehlbaum, evenals drie Anna's: Versteegh, Bijleveld Legerstee, en Jan Weijnschenk. Klaring van Beren berg kende ik in Temang- goeng en een andere in Donorogo. P. A. Dom, de contr. B.B. in Semarang, Popp, hoofdinsp. P.T.T. Batavia, Louis Stok zat naast me op de L. Sch. in Kediri in 1897. Een van Zeijl de Jong, kennis in Batavia in 1939, evenals een Engelbert van Bevervoorde. „Inderdaad het zijn maar losse gegevens maar op fiches geven ze ons tips die weer tot an dere aansluitingen kunnen voeren. Dezelfde heer vroeg ons of we interesse hadden voor een foto van een overgangsexamen van de HBS te Bodjong in 1904. Wat kan ons aller vriend Breton de Nijs daar geen plezier van hebben, temeer waar de bezitter vele van de daarop voorkomende personen nog kent. Wij dankten natuurlijk al bij voorbaat, en vroegen hem, gezien de vele plaatsen waar hij school gegaan had, ons iets over zijn leven te mel den. Wij kregen daarop een pittig artikeltje van een strijders-leven, met vele up's en down's, van 1884 af tot 1957 toe, en nu vecht hij nog, en veroverde in 1960 nog een werk kring in Holland, maar ja, we mogen het wel bewaren maar niet publiceren, ook die 6 kantjes staan weer vol met namen, heel heel hartelijk dank, trouwe correspondent! Voorts kregen we een brief uit Slotermeer, van een lezeres die vraagt waarom de mensen niet wat spontaner reageren. Om haar steen tje bij te dragen geeft ze adressen van per sonen, naar wier families gevraagd is en wel Wollrabe (2 adressen in den Haag, zouden die nu van niemand gehoord hebben, dat er naar hun familie gevraagd is?), Kleian, Kraag, Klaring von Berenberg. Als nu ieder onzer dat deed, kwamen we een stuk verder! Adresboeken. Dezer dagen ontvingen we van Mr. Hogerzeijl te 's-Graveland, een gesten cild adresboek van Soerabaja, 1940, waarin ook de respect, echtgenoten vermeld staan. Hier zit een schat van materiaal in voor de ficheerdienst. Door div. omstandigheden hebben we een drietal medewerkers en werk sters verloren, dus kunnen we wel weer nieu we krachten gebruiken. Merkwaardigerwijze melden zich meest personen, die nog een werkkring hebben en hun vrije tijd daarvoor willen besteden, maar uit de groep die wij oorspronkelijk op het oog hadden, nl. de bewoners van de gerepatrieerden-oorden, die toch wel een uurtje per dag vrij kunnen ma ken, merken we maar weinig. Wij jagen nog steeds op Kleian's, maar als er nog lezers zijn, die in hun barang adres- of telefoonboe ken hebben, houden we ons ook warm aan bevolen. Leest er het artikel van Tjalie: Van Numeri tot Navorser" maar eens na! Wij kunnen nog enorm veel doen, mits we samen werken en niet alles verwachten van enkele personen. Oud-Jogja. Een bekend schrijver heeft Na vorsers medewerking ingeroepen voor een speciaal werk over Oud-Jogja en zijn families. Nu weten alle Jogjanezen van oudsher, dat ze net als Dik Trom, bijzondere kinderen zijn, en meer samenkleven, dan de doorsnee Indische familie, die door Pa's ambtelijke loopbaan, de ganse archipel rondfladderden en heeft Navorser van oudsher ook een zwak plekje in zijn hart voor de Vorstenlanden en hun bewoners. Hoe dit werk precies wordt, een dikke familieroman, zo in de trant van Couperus, dan wel iets in de geest van Van de Wall's werk over de Molukken, moeten we nog afwachten. Voorlopig gaan we door met materiaal verzamelen over de Jogjase geslachten en kunnen dus alle materiaal (ge gevens, papieren, foto's, anecdotes (vooral) enz.) voor onze dosiers gebruiken. We heb ben er al ingericht voor de families Weijn schenk, von Baumgarten, Schalk, Dom, Stok, Emmen, Gobius, Wieseman, von Bornemann, Di Mönti, Israel, Saffrie, da Grata, Frowein, Kraag, maar er zijn er ongetwijfeld nog meer. Met bijzondere belangstelling zien we uw be richten en zendingen tegemoet. Oud-Jogja II. In de 20er jaren verscheen een Gedenkboek over de Sociëteit te Jogja. Kort geleden werd een exemplaar antiquarisch aangeboden, doch wij waren te laat. Wie der heren Jogjanezen is nu geen lid der Soos geweest, en kan ons behalve sappige verha len (over Raaff bijv.) ons dit boek voor kor te tijd ter inzage doen toekomen? Jogja is in de 40er jaren voor ons een pijnlijk begrip geworden, maar laten we nu eens samenwer ken om het Jogja van tempo doeloe weer voor ons te laten herleven. Wiirttemb erger s. Na de descendenten von Wolzogen, hebben we nu ook de afstamme lingen von Winckelmann onder de loupe ge had. Kort na verschijning kregen we een brief, met verwijzing naar een dame op leeftijd, die ook diverse stukken zou bezitten. We gingen er direct op af, werden vriendelijk ontvangen, kregen alle stukken mee, en konden nog en kele allianties uitwerken, zo bijv. een familie Haase uit Bremen, vanaf 1789, thans bijna uitgestorven. Mw. v. d. P., hartelijk dank. van Hien. Naast het kruidenboek van Mw. Kloppenburg-Versteegh, was ook een der meest verspreide werken op Java: H. A. v. Hien: De Javaanse Geestenwereld waarvan ook een groot gedeelte door de Jappen ver brand is. Wie kan ons nog aan een exem plaar helpen, voor een week of wat? Volgens de familie was het hele werk groot 7 dln, wij kennen slechts I: De Primbongs, II: De Pawoekon's, III: De Ngelmoe's. De eerste druk van I verscheen in 1897, de 5e druk van II in 1912, de 5e druk van III in 1930. Wie heeft er een of meer dln van en kan het kor te tijd missen? ANTWOORDEN Vraag 1. Dat men nooit moet wanhopen, bleek ons dezer dagen, toen we een zgn. toe valtreffer hadden i.z. de oorsprong der familie Scipio. De familie zelf kwam steeds met het verhaal over de knotsen in het wapen, als symbool der afstamming uit Hercules, waarop de vele Romeinse voornamen ook zouden wijzen. Wijlen Dr. F. de Haan zocht de op lossing in de verbastering van de naam Sipon, een sergeant bij de O.I.C. uit Ostende, waar men Sipion van gemaakt zou hebben. Het bewijs is echter zwak, en schijnt deze alleen een dochter te hebben nagelaten. Eind 18e eeuw zaten zij in Semarang. Door een ont brekende klappering ontging ons echter, dat in het Resolutie boek van de Weeskamer te Batavia voorkomt Sc(h)ipio van Sumbawa met zijn vrouw Agatha van Java en hun dochtertje Margaritha van Batavia, een slaaf van Anna Elisabeth Rooselaar, weduwe van de gouverneur van Banda, Salomon Storm, stamvader der familie Storm de Grave. Het gezin krijgt uit haar nalatenschap 50 rijks daalders. Het werd dus toen een vrij gezin, en de nadien geboren kinderen zijn vrijge borenen. Of Scipio nog Storm-bloed in zich had vermeldt onze bron niet. Gonsalves. Van een onbekende, die zich slechts tekent „studiegenote" van Ellen M. Gonsalves, later scheik. Ing. en Directrice der R.K. Middelb. School v. Meisjes te VGravenhage, ontvingen we een foto waarop Adeline, Louis en Ellen M. Gonsalves. Mocht de familie er prijs op stellen, dan staat de foto ter harer beschikking. Vraag 37: Fraeyhoven. Van een naamdraag- ster ontvingen we een conceptstamboom, wa^r uit bleek, dat de stamvader uit België stamde en van Fruynhoven heette. Vraag 47: Stok. De genealoog der familie is L. F. Stok, Leiden, die ons een afschrift stam boom ter inzage gaf. NIEUWE VRAGEN 50. Riggs, Clarenbach, Nottebaert Catalani. Onze trouwe medewerker Dr. G. A. Catalani, heeft gedurende de oorlog, de sinds zijn gym nasiumjaren op het Landsarchief verzamelde stukken, o.a. vestigingsvergunningen zijner voorouders, verloren. Is er iemand onder onze lezers, die weet, hoe men te Djakarta met deze stukken is omgesprongen, of hij in zijn notities iets over bedoelde geslachten bezit. 31. Schardijn of Sjardijn Wie weet iets meer over deze families: Japara, Semarang (Kobong), Ngawi, Batoe, Sido- ardjo, Djombang. Volgens de familielegende, uit Frankrijk over Perzië Goa naar Java gekomen. De naam komt in Leiden ook voor, doch stamt dit geslacht van Hugenoten af, terwijl de Indische familie R.K. is. 52. van Ligten. Wie weet iets over deze uitgebreide Soera- bajase familie, die volgens onze kartotheek reeds omstr. 1800 op Java woonde. 53. Clapproth. Doordat deze familie zich voornamelijk in Celebes en Makasar ophield, vermelden de grafschriften etc. weinig of niets. Wie onzer lezers weet iets hierover? NAVORSER Ex-C.M.S.'ers en P.A.M.S.'ers! Reünie vindt plaats op zaterdag 5 mei 1962 te 20 uur in: Restaurant „De Goudenregen" Goudenregenstraat 170 (boven De Gruyter), Den Haag Opgave aan: Mej. A. V. Kolmus, Populierstraat 7, Den Haag, tel. 33 63 45 Kantoor: 18 48 90 toestel 35.

Tong Tong | 1962 | | pagina 10