Dat waren, dit zijn onze hobby's VOOR DE VROUW Eerlijk gezegd LAIN DAHOELOE, LAIN SEKARANG! Wat deed U het liefst in Indië en wat zijn uw hobbies nu? Dat vroeg ik U in de TT van 30 jan. en zoals ik verwacht had, waren de vele antwoorden die ik hierop kreeg even leerzaam, geestig als verrassend. „Eigenlijk gooit U met uw vraag een knuppel in ons gewetenhoenderhok", schreef een huis vrouw me. Ze gaf een opsomming van dat vele wat ze als kind, als teener, als jonge vrouw en als getrouwde vrouw deed. Veel sport, handwerken en handwerkvoorbeelden verzamelen, gedichten verzamelen. Hier in Holland geen tijd meer voor dit alles. In de sport geen kans meer door haar leeftijd, het huis en de kinderen eisen de tijd en zorg. Het handwerken uit liefhebberij heeft plaats moeten maken voor breien uit noodzaak. Een tikkeltje mineur-stemming maar toch sprak er geen ontevredenheid uit deze brief. Dan was er nog dat ene kostelijke antwoord van Mevr. A.: „Wat ik het liefst deed in Indië? Gojang kaki en poeter djempol". (vrij vertaald: luieren in de breedste zin van het woord „Of ik die liefhebberij ook hier kan doen?" Neen want hier moeten we boodschappen doen, kokki en baboe tjoetji spelen en alleen 's-avonds zijn wij pas njonja. En moe". Dat luieren niet helemaal een ongunstige be tekenis heeft legde een andere lezeres me uit die vrijwel het zelfde antwoord gaf, maar met een ietwat poëtisch-filosofische uitleg: „Het liefste wat ik deed was, wanneer de kinderen naar bedw waren in de krossie males in de donkere voorgalerij liggen. En later na het avondeten (de sepèn ging meestal vroeg naar huis) verhuisde ik naar de achtergalerij om te luisteren naar de geluiden van de avond: de tokèh en het „katjang goreng!" Het ophalen van het emmertje bij de put waar het vrouwvolk aan het mandiën was.O, die heerlijke tijd, hoe weinig waardeerde je dat toen... Hier is het afgelopen met rusten na gedane arbeid. Want nauwelijks zit je of., het eerste bezoek kondigt zich al aan. Op staan, zitten, koffie zetten afwas., dit blijft er over van mijn vrije tijd Dan was er nog die brief van die oudere dame die mij en misschien ook U tot lering kan strekken. Ze begon met te vertellen dat ze, hoe vreemd het ook mocht klinken, in Indië haast geen vrije tijd overhad, ondanks twee bedienden. Haar liefhebberijen beschreef ze eenvoudig als „horend bij de taak van een goede huisvrouw". Haar honden, orchi- deëen en haar tuin vol bloemen hadden haar meeste aandacht. Ze las veel, studeerde wijs begeerte (doet ze nu nog) en zaterdag en zondag waren voor de sport. Later werd ze sociaal werkster. Het enige wat ze hier nog steeds naar hartelust kan doen is lezen en wandelen. Voor deze laatste hobby staat ze zomers om 5 uur en 's winters om 6 uur op! Wie de dag zo vroeg begint kan vroeg klaar zijn. „Om 2 uur moet het huis werk af zijn, opdat ik me van 2 tot 5 kan wijden aan mijn hobbies. Als kind een zwerf ster, als jong meisje dito, nu als oma hier nog "n zwerfster en liefst helemaal alleen.." besluit deze bewonderenswaardige dame haar brief. Ik moet eerlijk bekennen dat me het schaamrood naar de kaken steeg. De langste wandelingen pleeg ik in de Bijenkorf, waar het warm en gezellig is, waar lunchrooms en koffiebars zijn. Maar om 6 uur 's-morgens is de Bijen korf nog niet open... Petje af voor Mevr. C. H. die in Indië bloe men, planten, vruchten kweekte en zelfs een hele aardbeien-aanplant had. „Zo'n kunst was het niet in het Pengalenganse met dat mooie klimaat. Hier in Holland is het een kunst om je planten in het leven te houden. We hebben een aardig stukje grond achter ons huis en daar probeer ik het iedere voorjarr maar weer met nieuwe moed. Als ik de sneeuwklokjes en crocusjes hun kopjes uit het gras zie steken jeuken mijn handen om weer te beginnen. Een jaar of 5 geleden plantte mijn dochter voor de aardigheid een mandarijnpitje: het kwam op en ik verzorgde het. Op het ogenblik staat mijn mandarijn in bloeiHandwerken doe ik in de wintermaan den, want dan is er in de tuin toch niets te doen." Handwerken, nog steeds de meest beoefende hobby. Dat bleek uit de tientallen brieven. Neen, veel tijd is er vaak niet voor, maar het verlangen om iets met de handen te doen is er bij de meeste vrouwen nog steeds „Als je iets werkelijk wilt, kun je er altijd tijd voor maken", schreef mevrouw T. uit Roermond. Ze heeft gelijk. U moest eens zien hoe heer lijk veel tijd ik weet te maken voor iets dat ik heel graag wil doen. Maar dan moet U niet bij me op bezoek komen want dan waadt U tot uw knieën door de rommel. Dan zeurt m'n dochtertje wanneer ik nu eindelijk eens haar kousen stop en klaagt mijn zoontje 's middags: „Alweer nasi goreng!" Aldus beste hobby-genoten, een welgemeende raad: maak er een hobby van een volmaakte huisvrouw te worden. Zo één als gewoonlijk in een damesblad beschreven wordt. Die zijn charmant, knap, artistiek, muzikaal en ze doen alles zelf! LILIAN DUCELLE Wie geeft haar mening over het volgende: 1. Vindt U het vervelend om iedere avond bezoek te krijgen of staat uw huis net als in Indië voor iedereen open Ook voor regelmatige tv- kijkers? 2. Ondergaat U lijdzaam ongewenst bezoek of zegt U tactisch (maar eerlijk) dat U graag alleen wilt zijn met uw gezin? 3. Wat is naar uw mening de beste oplossing voor de eeuwige „aan- wippers" Ik weet, het zijn heel moeilijke vragen die om een humaan en toch eerlijk antwoord vragen. Toch meen ik reden te hebben ze te mogen stellen. Uit brieven, maar ook uit een stukje dat een lezeres een paar maanden gele den schreef, denk ik dat er naar een oplossing gezocht wordt cm te komen tot meer „pri vacy" (moeilijk te vertalen). Helpt U mee? Brieven graag vóór 20 april te richten aan redactie ,,Myana" Zoals de ouden zongen Schaatsen de jongen! Twee generalies van Leeuwen ,,op" het water) 12

Tong Tong | 1962 | | pagina 12