r VAN HIER EN GUNDER Meelezen Tong-Tong verschijnselen 6e JAARGANG No. 18 Onafhankelijk Indisch Tijdschrift Prins Mauritslaan 36 - Den Haag Tel. 542.542 - Giro 6685 „Als meelezer hoef ik natuurlijk geen ant woord van U te verwachten. Mijn argument „ik kan het niet betalen" is blijkbaar niet steekhoudend gebleken. Waar ik niet in be handeling kom, zal ik dus ook maar anoniem blijven. Maar als waar mocht zijn wat U herhaaldelijk als steek onder water debiteert, waarom vraagt U zich niet af, hoe het komt dat er zoveel meelezers zijn die niet willen betalen of niet mee willen doen? Wal geeft Tong-Tong wérkelijk voor die kostbare harde tien guldens per jaar?" 1. Over anonieme brieven hebben allerlei mensen zo hunmening. Hoeft niet in dis cussie te komen. Verandert toch nooit. 2. Normaal worden ze inderdaad niet behan deld. Aangezien deze meelezer echter meent te spreken namens de duizenden meelezers die er werkelijk zijn, wijken wij af van onze regel, al stellen we uitdrukkelijk vast dat wij er van overtuigd zijn dat zijn mening niet door alle meelezers wordt gedeeld. 3. Anonieme briefschrijvers kunnen uiteraard nooit antwoord krijgen. Vele meelezers weten echter uit ervaring, dat wij a. ook hun brieven beantwoorden, b. ook hen helpen als ze in nood zijn en wij helpen kunnen. Ook U weet dat. 4. We weten niet wat U met „steekhoudend" bedoelt. Dat bepaalt U toch Een blad heeft evenals schoenen, een das, een carbonade, uw werkkracht, een bepaalde kostenberekening. Men zegt toch ook niet: „Carbonaden zijn te duur, dus ik eet ze maar gratis bij buurman mee, want mijn argumentatie dat ze te duur zijn, is niet steekhoudend". De keuze van welke zaak ter wereld ook wordt bepaald door wat men ervoor over heeft; hoe méér dus, hoe hoger zaak. Overigens hebben wij mensen die ons duidelijk maakten dat ze niet zoveel konden betalen vaak genoeg een abon nement gegeven tegen gereduceerd tarief. Maar ook hier móeten limites zijn natuurlijk! Wij weten wél dat veel mensen heel goed weten dat hun argumentatie niet zo steek houdend is 1 5. Op elke evenwichtige en logische opinie van meelezers hebben wij altijd prijsgesteld. Wij horen ze alleen niet. 6. In deze vrij welvarende samenleving moeten wij toch werkelijk afleren om van elke gul den die wij neertellen te vragen: „Wat krijg ik ervoor?" (opgeheven hand), maar wat gééf ik ervoor. Tong-Tong doet zeer veel goed aan zeer veel mensen, niet (alleen) in „ping", maar dit blad geeft troost, vertrou wen, hulp, vriendschap en de mogelijkheid om vrienden en compagnons te winnen. U begrijpt dat in een vriendenkring van 20.000 (dus als deze meelezers actief meedoen) veel meer gegeven kan worden dan in een kring van 10.000. 7. Wij hebben geen hekel aan meelezers. We weten dat dit een onschuldige gewoonte is die wij uit Indië hebben overgehouden (Hol landers zijn geen leners en uitleners; althans niet van lectuur. Dat is niet „skakker", dat is besef van opbouw). We betreuren het al leen dat door dit meelezen zoveel tekort ge daan worden aan derden. 8. Ergens zit toch een foutje in dat lenen dat U niet kunt wegcijferen: met al dat lenen raakt U in de schuld. Heeft U geen schuld gevoel? Wat leent U ons terug? Betaalt U de helft van het abonnement van uw lezer? Als U in ruil voor het gratis „weglezen" bij uw vriend hém ook veel gratis terugdoet, bent U nog steeds niet helemaal quitte, want wat doet EI voor alle andere lezers van Tong- Tong terug, die meehelpen mogelijk maken dat U gratis leest? 9. Als er inderdaad zoveel fout is aan Tong- Tong, waarom leest U het dan toch? Zeker niet om U alleen maar lekker op te jutten over ander mans gebreken, maar toch ook op zijn minst om iets ondefinieerbaar goeds. Is dat geen betaling of waardering waard? En laat ons aannemen dat aan Tong-Tong letter lijk alles fout is, is het zich zacht spiegelen aan de fouten van een ander geen tien gulden per jaar waard? 10. De duizenden hardnekkige meelezers ma ken dat wij beneden een bepaald oplagecijfer blijven, waardoor wij adverteerders verliezen. Uw meelezersschap berokkent daardoor schade in duizenden guldens ten nadele van onze lezerskring, rechtstreeks dus ook aan de abon nee van wie U dit blad leent. Staat daardoor uw vriendschap eigenlijk niet een beetje scheef? En als die abonnee dus blijkbaar tóch zo'n beste kerel is, is het feit dat er duizen den van die beste kerels zijn, eigenlijk toch ook niet een bewijs dat U bezwaren eigenlijk berusten op een zekere vooringenomenheid en dat er aan dit blad toch heus wel waarden zijn, die een argument waard zijn? 11. Schrijf gerust terug. Geen kwade vrien den. Als andere meelezers het niet met U of mij eens zijn, schrijf gerust! T.R. „Al is het dikwijls lastig kind van twee werelden te zijn, ik ben er trots op Indone sisch en Nederlands bloed in de aderen te hebben, in de vaste overtuiging van beide de beste karaktertrekken te hebben overgeërfd (dit is maar gekheid, hoor). Maar ik ben goede vrienden hoor, met Xndischen die dan opeens wat anders willen zijn: Jeder musz auf eigener Fa(on selig werden", zei Frederik de Grote. KOFFIEBOON We plaatsen dit brieffragment omdat zo bij uitstek scherp het karakter van de Tong- Tong-Iezer ermee getekend wordt; een ander te gunnen om te denken wat hij wil. Dat maakt de bestaansstrijd wél moeilijk in een maatschappij, waarin politiek, religieus, soci aal en cultureel zo graag de baas gespeeld wordt over anderen. Veel Indische mensen (blank en bruin) horen tot de „assimilatie evangelisten", de „anti-emigranten", de „an ti-Indonesiërs", enz. enz. en willen dat andere mensen óók zo denken. Zijn dan uit dien hoofde „principieel" en verwerven Tong- Tong, dat zij alleen maar gratis bij een ken nis willen lezen. Ik heb een goede vriend, bij wie elke maand omtreeks de 15de en 30ste een vriend komt mampirren om de laatste Tong-Tong te pak ken en die vervolgens in diepe stilte uit te lezen tot de laatste letter. Daarna tracteert hij de familie een uur of langer op ongezou ten critiek op Tjalie en Tong-Tong. Om dan tevreden weer weg te gaan. Als TT een paar dagen te laat komt, is hij bijna over z'n toeren van woede en voorspelt somber de ondergang van zijn gehate blad. Zulke mensen veroordelen? Wie ze goed kent, vindt vaak binnenin teleurgestelde, ge kwetste, eenzame of lege mensen. Ze hebben vrienden hard nodig. Zelfs Tong-Tong is voor hen een vriend, omdat dit blad zelfs in zijn onaanvaardbare opvattingen een goede bekende is. Het geld dat zij ervoor verd... uit te geven, moeten wij extra opbrengen. En dat gebeurt. Gekke Indische samenleving, ja? Zeker ook daarom: win nóg meer abonnees opdat wij nóg meer medelezers een plezier kunnen doen. BIJ DE VOORPLAAT Dit is voor verreweg de meesten van ons de laatste weg geweest, waarlangs wij reden in Indië (of Indonesië): de weg van Batavia (Djakarta) naar Tandjoeng Priok. Hoe heb ben we deze laatste rit beleefd? Met bitter heid omdat het goede definitief voorbij was en nooit meer terug zou komen? Met (voor de gepensioneerden vóór de oorlog) een ge voel van lichte weemoed omdat aan alles een einde komt? Met een vrolijk tot ziens" van hen die overtuigd waren terug te komen? En voor hoevelen kan deze weg „een weg terugworden? Geen van ons allen is nog dwaas genoeg om te denken dat deze weg ooit weer een weg kan zijn naar „tempo doe- loe". Maar voor allen is deze weg toch ge bleven een symbolische weg naar hersteld begrip, herstelde vriendschap. Mensen die nooit weggeweest zijn uit hun vaderland, kennen zo'n weg niet. Nergens ter wereld. Ze weten niet hoe een geest, een denk- en droomleven er alle dagen mee gevuld kan zijn. Ze noemen het geringschattend „heimwee"Ze weten niet dat elke weg, die ergens ligt als een afscheid, ook een weg kan (en moetzijn naar een „welkom"De poort waaraan eens weer mensen kunnen slaan met een prop in de keel en een traan in het oog om een herwonnen vriendschap. Omdat over ras, kleur, religie, beschaving en ideologie heen een brug hersteld is van menselijkheid, van een hogere orde. Foto uit: „The Java Gazette" Verschijnt: de 15de en 30ste van elke maand Prijs: per nummer 0.50 per kwartaal 2.50 per halfjaar 5.- per jaar 10. Betaling geschiedt altijd VOORUIT ABONNEMENTEN BUITENLAND (per jaar): Australië: p. luchtpost: ƒ43.-; p. zeepost: 15.- Nieuw-Zeeland, Zd. Afrika, Brazilië: p. luchtpost: 33.-; p. zeepost: 15.- Nieuw-Guinea, Canada, U.S.A.: p. luchtpost: 27.-; p. zeepost: 15.- Suriname, Antillen: p. luchtpost: 21.-; p. zeepost: 15.- West-Europese landen: p. luchtpost: 15.- Agente voor Canada: Mevr. E. Ie Sueur- Zimmer, 1 Richview Side Road, RR 1 Islington, Ontario, Canada. Agent voor Amerika: Roy J. Steevensz, 7919 Chatfield Ave, Whittier, Cal., U.S.A. Uitgave GAMBIR Uitgeverij voor Oost en West Onder redactie van TJALIE ROBINSON Zoekt op basis van de nuttige ervarin gen in de Gordel van Smaragd nieuwe interessen in Nederland te wekken voor de Tropengordel. 2

Tong Tong | 1962 | | pagina 2