Hoe zou je kunnen vergeten Militie-tijd De dood sloeg toe Sisindiran REMEMBER doodernstige modelschutter Vroeg in de morgen met de munitieploeg in taxi's naar Goenoeng Sari. En dan sjouwen met de zware onhandige schijven door de klei; na de oefening nog een keer. Nog niet de mars terug naar de halte van de stoomtram. In de kokendhete zon weet je pas, wat warm te is. Eerst beginnen je voeten te branden in de compiesschoenen, die bij ons infanterie- schoenen heten. Nu stijgt de hitte op langs je benen, je lijf; het is net of je vingers opge zwollen zijn, je kop voelt tweemaal zo dik als gewoonlijk. In het allervoorste rot van vier hebben ze Manuel neergepoot! Na de eerste twintig meter is Manuel afgezakt naar het tweede rot; een medelijdende kameraad heeft z'n geweer overgenomen. Successievelijk belandt Manuel in alle rotten van de eerste sectie, wordt liefderijk opgenomen in de twee de, in de derde en op het allerlaatst loopt hij met de korporaal-ziekenverpleger mee. In de tangsi wachten een paar teilen ijs stroop, door de zorgzame zeuntjes klaargemaakt. Na het verlossende „Ingerukt... mars', storten we ons op de verfrissing, terwijl de zeuntjes half geamuseerd toekijken, hoe het in de kelen sist. Daarbij vergeleken is deze schietoefening op Soenter in 1947 een plezierig uitje. Heen en terug met de truck; schieten zijn wij, ouwe De beer Moens zond ons een aardig artikel over zijn militietijd. Een tijd die voor zovelen van ons de prettigste herinneringen inhoudt. Wie vertelt nog meer leuke of interes sante ervaringen uit zijn diensttijd? Het leven in de tangsi, uitrukkende dienst of meerdaagse oefening en pa rades. En wie heeft de alom bekende militiefuiven in Bandoeng meegemaakt bij het „afzwaaien" Als het roem ruchte lied van de miliciens luidkeels werd gezongen: Miliciëntjeso, wat een bende; Miliciëntjes wat een ellen de; Miliciëntjes groot en klein Weet U nog wel? Na itoe! Ball-point in de aanslag en vuren maar! Rt. miels niet verleerd; schertsend dagen wij de M.B.A.-instructeurs uit om evenveel treffers te maken, wat ze lachend weigeren. En die doodernstige modelschutter op de foto is Clifford de Koek van Breugel. Zijn naam is niet zo lang als: Schaper der Alderwereld van Sint John, maar Clifford heeft het vol gende beleefd. Mah wel vertellen, ja Clif! Op een middag stond een groepje wachtsvolk aangetreden, waarvan Clifford ook deel uit maakte. Onderofficier van de wacht was een gloednieuwe sergeant, die ons nog niet ken de. Van de wachtlijst las hij de namen af, waarbij hij de mannekes één voor één mon sterde, zoals het hoort. Kwam de beurt aan si Clifford. Sergeant: Clifford Clifford: Present, sant! S De Koek! C Present, sant! Heel even kijkt de sergeant op. Hij heeft zich klaarblijkelijk vergist en gaat verder. S Van Breugel! C Present, sant! De sergeant ontploft en vaart uit: Zeg, denk jij me te C Pardon, sergeant, mijn naam is: Clifford de Koek van Breu- gel. S (onthutst) O, eh, neem me niet kwalijk; die rotnamen van jullie ook! V. N. MOENS Matr. I vsd. zm. 1098 D. (Tong-Tong van 28 februari 1962) „Mijn dochter en ik, lezeres en lezer van Tong-Tong, wensen hiermede uiting te geven aan hun diepe droefheid over het verlies van onze medebroeder en zusje in onze Tong- Tong-familie J. JALINK en A. FRANN, die in dienst van ons aller orgaan Tong-Tong, uit dit leven werden weggenomen Wij begrijpen niet waarom ttch deze jonge levens ten offer moesten vallen aan hun arbeid voor onze dierbare Tong-Tong. Wij buigen het hoofd voor hetgeen wij zien gebeuren zonder te begrijpen. Bij dit ervaren ontwelt ons uit ons diepste bewustzijn een zucht, uitdrukking gevend aan wat in ons leeft: Zij zijn niet dood, maar rusten in vrede". W. BURGER Wij leven in een wereld van enorme span ningen, van schokkende gebeurtenissen die ons in een verbijsterend snel tempo overspoe len, van een grauwe neerdrukkende sleur. Wij worden onherroepelijk meegetrokken in de maalstroom van onverschillige oppervlak kigheid en algemene apathie. Wij missen de tijd en de moed om een ogenblik tot bezinning te komen, positie te bepalen, koers te kiezen. Jachten, jachten... tempo, tempo! We leven snel, er gebeurt zo veel, zoveel mensen ster ven. En dan komt er een brief van meneer Burger, die je meteen op de plaats rust zet. Die je dwingt even afstand te nemen, die de Grote Apathie doorbreekt. De paar regels treffen door eenvoudige men selijkheid en diepdoorleefde levensbeschou wing. Ze doen opeens beseffen dat een verlies werkelijk een VERLIES betekent. Rt. Entong hajang roedjak hoeni rasana koerang oejahana Entong hajang ka koempeni Koempeni koerang bèlana. Verlang niet naar roedjak hoeni. De smaak is niet zout genoeg. Verlang niet naar de militairen. De militairen zijn niet trouw genoeg. De blik terug - de blik vooruit Tong-Tong blikt terug op het verleden niet in sentimenteel en passief heimwee, maar in een welbewust en georganiseerd streven om onze mooiste historische tradities uit Nederlands Indië te consolideren, opdat er nieuwe waarden in gevonden mogen worden voor de toekomst. Tong-Tong blikt ook vooruit: handhaaft en versterkt de banden met Indische Nederlan ders over de hele wereld om door uitwisse ling van nieuwe waarden onze geest te ver ruimen en onze maatschappij te verrijken. Door onvermoeid te streven naar invoering van méér nuttige tropische waarden in Ne derland. Niet blijven staan bij peper, note- muskaat en loempia sad ja, maar méér, hoger, mooier. Het kan. De Indische groep Neder landers is géén uitstervende groep, maar een nieuw zuurdesem. Met de leus „Poekoel te- roes" zullen wij slagen. Wij hebben veel reacties gekregen op onze oproep, zoveel dat wij de binnen gekomen copy over verschillende num mers in de komende maanden zullen verdelen. En het is niet uitgesloten dat U in augustus de volle portie krijgt, want dan zullen wij proberen met een spe ciaal „Kawat"-nummer uit te komen. Dus nog even geduld, lezers, al duurt het wat lang, uw bijdragen krijgen een plaatsje in Tong-Tong. En hartelijk dank voor uw actieve reactie! REDACTIE 5

Tong Tong | 1962 | | pagina 5