Hawaii' een toekomst voor de Indische Nederlander ii.i.w 'f' i i Om dan maar meteen met de deur in huis te vallen (want ik weet dat er hevig optimisti sche, en daardoor m.i. onverantwoordelijke stukjes in de Nederlandse pers verschenen zijn over dit onderwerp)... fa en NEEN, waarmede gij, lieve lezer, het zult moeten doen voorlopig» Laat ik eerst zeer nadrukkelijk vaststellen: Hawaii, d.i. de hele archipel, is geen paradijs waar je met niets doen kunt leven als een vorst, waar bedienden voor je werken, etc. Sommige eilanden zijn schilderachtig mooi, maar van natuurschoon alleen kan men niet leven. Zoals iets later meer nadrukkelijk uit gelegd zal worden, wordt er hier hard, heel hard gewerkt om aan het dagelijks brood te komen. In de laatste paar jaren is een goed aantal Indische Nederlanders hierheen geëmi greerd. Op één of twee na zijn ze behoorlijk aan de kost gekomen, zij het soms na een benauwend lange, akelige periode van zoeken (van werk) en niet vinden. Maar géén van hen is milionnair of toean besar! De meesten waren „gesponsored" door een kerk, waardoor zij van meet af aan de steun (in het begin tenminste) van de kerk-gemeenschap achter zich hadden. Een niet te versmaden voordeel. Dit ter inleiding. Om U er een beetje in te laten komen: Hawaii' dóet vaak Indisch aan. Het klimaat is koel-tropisch. Vele oude be kenden uit planten- en vogelrijk zult U hier aantreffen. Wat dat betreft dus enorm aan trekkelijk. Maar men stare zich hier niet blind op. Dit leven moet U er dus niet Hét aantrek-punt van de archipel is Oahu, het dichtst bevolkte eiland met een uitgebrei de suiker- en ananas-cultuur (ook te vinden op de andere eilanden), een zich ontwikke lende (klein)industrie, en natuurlijk een ge weldig tourisme (van weinig of geen belang voor de immigrant). Men probeert op de andere eilanden ook een portie van deze eco nomische goudmijn aan te trekken, maar of dat zal lukken, zal de toekomst moeten uitwijzen. Mogelijkheden voor immigranten? Voorlopig nog steeds niet te klagen voor gespecialiseerde technici, timmerlieden, e.d., maar denk niet, dat men hier op U zit te wachten! En de spoeling begint dun te wor den. Technici, zoals op het gebied van elec- triciteit, electronics, lassen, motoren, etc., kun nen hier een zeer behoorlijke living maken, mits ze goed zijn! DIT IS NIET HET GE VAL VOOR DE ONGESCHOOLDE, OF DE KANTOORMAN. Die hebben het vaak heel moeilijk en blijven lange tijd scharrelaartjes. Een handige knaap (en ik bedoel handig met de handen, niet pienter boesoek) kan er ook goed komen, maar alleen met de grootste moeite, verdraaid hard (lichamelijk) werken, en na vele bittere teleurstellingen. Wie hier komt (en dat geldt voor de hele U.S.A.), moet zich geprepareerd hebben op hard zwoegen, zonder hulp van buiten. Er is hier nog maar het allereerste begin van soci ale voorzorgen (vergeleken met Holland ten minste). Beval je niet, dan lig je er onher roepelijk uit. Omgekeerd: bevalt het U niet, dan kunt U er ook rustig uit, zonder kwade gevoelens te schep pen. Lonen zijn hier heel hoog, maar het leven is ellendig duur waarmede de hoge lonen wegsmelten als sneeuw voor de zon. Een heel eenvoudig en klein huisje voor een gezin van man, vrouw en twee (klei ne) kinderen kost al gauw 65.00 per maand (griebus). Een beetje betere tempat al gauw 90.00, of meer. Voor eten ed. alléén voor zo'n familie moet men op z'n minst op $25.00 per week rekenen. Electriciteit, water, gas, alles duur, duur duur (pak weg: ge middeld respectieve lijk 15.00, 4.00 6.00 per maand, en dit is niet ruim gerekend). Belastin gen: hoog. Reken op een 15% van het bru to inkomen voor de „kleine" man. maar het wordt al heel gauw 15-20%. Kleren, meubilair, ;tc. duur, duur, duur. De meesten kopen hier op afbetaling. Dat is zo gemak kelijk! Maar je zit hier dan voor 2-3 jaar diep in de schuld waar je niet met een verwachten lain boelan vanaf Foto uit: „Holiday" kunt komen. Betalen Eiland in de zon Het voorjaar nadert. En daarmee de tijd dat de onrust in de mens zijn kop opsteekt. De tijd van rustig bij de warme kachel zitten loopt ten einde. Wij willen onze vleugels uitslaan. En dit betekent voor ons: weg uit Holland. Gek eigenlijk dat dit gevoel juist in het voorjaar zo sterk is. Nu alles om ons heen zó prachtig wordt, dat wij eigenlijk verzoend raken met ons ver blijf hier. Misschien komt het doordat wij onderbewust dat willen: altijd in zo'n heerlijke omgeving. Wij willen emigreren. Onze gedachten vliegen uit: California, Hawaii. En wij zien dan alleen het mooie. Tong Tong heeft steeds aangedrongen op emigratie. Maar steeds op goed beraamde emigratie. En slechts daar waar er goede gronden voor zijn. Daarom zijn wij erg blij met dit arti kel van Prof. Van Weel, die op onze eerste aanvraag zich direct bereid toon de ons over de bestaande mogelijkhe den in te lichten. Een goede voorlich ting is heel veel waard. Dat zï], die over emigratie denken daarmede hun voordeel doen. Dat Prof. Van Weel voor ons Indische Nederlanders kan oordelen zal U dui delijk zijn als we vertellen dat hij, in Ambon geboren, na zijn biologische studie in Utrecht (waar hij promo veerde bij Prof. Dr. Jordannaar zijn geboorteland terugkeerde om daar aan de Medische Hogeschool zijn carrière te beginnen. Hij trouwde met een dochter van dokter Oscar van Dijk alle Batavianen kennen het dokters huis in Laan de Riemer! hij maak te de kamptijd mee, doceerde daarna weer aan de Medische Faculteit, en zit sinds 1950 in Honolulu. iedere maand, of anders wordt het je huis uit gedragen en je verliest je krediet, waardoor je nergens meer voor afbetaling terecht kunt! Iemand, die hierheen komt zonder baan of hulp in het vooruitzicht, moet geprepareerd zijn om het eerste halve jaar zichzelf te kun nen bedruipen en een 200.00 per maand is heel gauw op! Verder moet men behoorlijk Engels kennen, wil men gauw aan de slag willen komen. Niet alleen het gewone huis-, tuin-, of keuken-Engels, maar vooral het vak- Engels. M.a.w. een electricien moet de Engel se vak-termen goed kennen, alsmede de namen van alle werktuigen, onderdelen, meet-appa- ratuur, etc. Hetzelfde geldt uiteraard voor alle vakken. Wanneer men dat niet kent, kan men het natuurlijk wel al doende leren, al leen, ben je niet vlug van begrip, dan lig je er zo uit. Men heeft hier geen tijd om het je te leren. Je loon is te hoog ervoor en alleen met produktief werk ben je acceptabel. Kas sian heeft men hier niet, met niemand. Het motto is: werk hard en snel. Kan men dat niet, dan ligt men er onherroepelijk uit. De Amerikaan is een grappig wezen: Klaar om te helpen, als hij je mag. Maar wat werk be treft: geen flauwsies. Werk betekent: de dol lar, en als het om de dollar gaat, is de Ame rikaan keihard. Daar is een Hollander vaak maar een kleintje bij vergeleken. Geld verlie zen hoort niet bij het spel hier. Het verdere leven, aangenomen dat U een job heeft kunnen vinden? Op het eerste ge zicht zeer luxueus. Zowat ieder heeft hier een auto (vaak oud, maar dan toch een auto). Heb je echter hard nodig, daar de afstanden tot het werk hier heel groot zijn vaak. Dan heeft zowat iedereen een ijskast, wasmachine, groot (Lees verder pag. 21) 6

Tong Tong | 1962 | | pagina 6