Carol houdt van zingen VOOR VROUW Op het houten podium in het St. Jozefgebouw in Almelo staat een fragiel figuurtje in een rose cocktail-jurk. Met veel pit en veel charme brengt ze de zaal teen-agers in verrukking met het lied: „Let's twist again". Op zichzelf een doodgewone zaak. Neen, in dit geval iets heel bijzonders. Want het zangeresje heet Carolien Tan Hoat-van Kerkvoorden en is moeder van zeven kinderen Pa's ei, Ma's ei, Ons ei Aardappelen Als ik haar 's avonds kom opzoeken vertelt ze me dat ze geboren is in Bandoeng. Als klein meisje reeds heeft ze een grote voor liefde voor zang en dans. Helaas kon ze haar muzikaliteit niet ontwikkelen. Moeder van Kerkvoorden vond het „unladylike" als een meisje voor publiek zong. Carol mocht piano lessen nemen, wat ze ook graag deed, maar haar hart ging toch uit naar de gitaar. „Stilletjes" leerde ze het instrument op eigen intuïtie bespelen, d.w.z. als de „boss" ervan, haar bioer, niet thuis was. Carol trouwde vroeg en door de komst van de kinderen, moest ze haar hobby eventjes bewaren „sampai ada tempo" In 1954 repatrieerde ze. Intussen werden de anaks groot cn kon Carol zich wijden aan haar liefhebberijen. Het begon met een amateurs bandje. In 1959 deed ze mee aan een ama teurswedstrijd in liet Cultureel Centrum te Almelo. Daarbii won ze een prijs. „Gaat het wel samen met de huishouding?" „Ja ik heb mijn moedei thuis, aan haar heb ik een reuze steun!" Ik vraag haar ot ze nog een andere hobby heeft. „Ja ik speel graag piano, Chopin en Beethoven". Ik bewonder haar oprecht. Zoals ze daar zit, helemaal ineengedoken in een grote stoel: een klein tenger vrouwtje in nan*i'"n en slobbertrui, zou je niet zeggen dat ze zoveel dynamische spirit bezit. Ze draagt het haar eenvoudig los, geen kapsel a la die en die. „Nu zijn we overgestapt naar de show-busi- ness. Deze maand beginnen we met onze buitenlandse tournee. Giessen, dat is in Duits land staat als nummero één op het program". „Valt dat reizen nogal mee?" „Och ja. Het vraagt ook wel offers natuurlijk. Ik ben wel eens twee maanden van huis. Dan mis ik de kinderen wel heel erg. Dit is nu eenmaal de keerzijde van het artistenleven". „U zult zeker ook wel ups and downs in de business hebben meegemaakt?" „O, genoeg!" „En hoe is de reactie, gauw moedeloos?" „O nee, je moet er tegen kunnen. Dat hoort erbij". We praten nog wat. Etty, haar oudste dochter die op het Erasmus Lyceum zit, brengt kopi toebroek en een schaal met heerlijke loem pia's. Carol's echtgenoot is leider van de band tevens drummer. Haar zoon Raymond is de melodie gitarist. „Carol and her Dragons" zo heet de hand, waarvan haar man aan het drumstel) de leider is en zoon Raymond melodie-gitarist. Het is intussen laat geworden. Carol tracht een geeuw te onderdrukken, maar het lukt haar niet. Ze is intens moe en snakt naar slaap. Ze heeft de laatste dagen druk ge traind met de band. Ik neem gauw afscheid en wens haar veel succes met haar show-business. L. v. d. WORM-PLOHR Nooit zullen mijn kinderen dat plezier ken nen van paaseieren zoeken in een grote be dauwde tuin op eerste paasmorgen. Eieren verstopt tussen de waaierpalmen, onder de dicht op elkaar staande vuurlelies, om het rozenperk of onder de melattistruiken. Of op het achtererf in de kronen van de ananas, tussen de uitstekende wortels van de oude djeroek Bali-boom. En niemand dacht eraan te gaan zoeken in de legnesten in het kippen hok, daar vond ik er 4 tegelijk! Ik herinner me ons Paasfeest met neefjes en nichtjes bij Oma en Opa buiten de stad. De lange ontbijttafel in de tuin, versierd met Afrikaantjes en groen van de kemoening. Schalen vol kadetjes en krentebrood, kaas (wat een heerlijke kaas was dat!) en dan natuurlijk je zelfgevonden eieren, die in mand jes bij elk bord lagen. De mooist geverfde eieren bewaarde je het langst. Na het ontbijt gingen de ouderen in dogcarts naar de kerk. De kinderen mochten een wan deling maken naar de sluizen. „Niet te ver en niet in de kali", waarschuwt oma nog. Het wordt vanzelf ver en Nono glijdt vanzelf uit op een steen en staat ineens tot zijn middel in de kali. Allemaal komen we met natte schoenen en vuile broeken en jurken thuis. Maar standjes krijgen we niet, er is nog meer tamoe gekomen en alle mensen zijn vrolijk en drinken dègan met klapper en vanillestroop. 's Middags is er soto ajam en sate met lon- tong. Tante Tien schilt aan een stuk door lontongs, de pengkie ligt vol met pisangbla deren. „Alles op, 200 lontongs" zegt ze te vreden. 's Avonds word je door Oma nog eens naar de badkamer gestuurd: „Kijk, je hielen zijn nog helemaal zwart. Hoe heb je toch gebaad, waar hebben jullie toch gespeeld?" Daar in de vuilnismand bij de èmperan liggen de resten van het eierfeest. Honderden stukjes kleurige eierschaal. Kijk, daar een stukje rood van Ma's ei, een Spaanse dame met een wit gezicht. Daar ligt het kapje van Pa's ei, een clown. Hier dit stukje paars dat is van Loe- loe's ei... „Binnenkomen!" roept Oma. In de schemerige tuin fladderen en tjetteren de kamprets als dollen om de vruchtbomen. De honden worden losgelaten en stormen dwars door de pagger heen om op andermans erf het hoognodige te doen. 's Avonds in je bed hoor je een knisterend, knerpend geluid onder je raam. Een tijger of een panter, of misschien een python? „Opa, hoort U dat?" „Dat is Bruno. Hij eet eierschalen, hij is dol op eierschalen", zegt Opa. In de tuin ligt een tapijt van eierschalen in fonkelende kleuren, blauw, rood, geel, groen, paars, schitterend als diamanten, glanzend als parels. Aan de bomen groeien trossen eieren; maar het zijn geen eieren, het zijn kleine wezentjes, danseressen en clowns, negertjes en bakerkindertjes... L. v. Z. Toen de dokter in Indië suikerziekte bij mij ontdekte, mocht ik geen rijst meer eten. Al leen maar aardappelen, bladgroente en wat fruit. Toen ik het mijn kokki vertelde begon ze prompt te huilen. Ik vroeg: „Waarom huil je?" Ze antwoordde: „Als mevrouw dan geen rijst meer mag eten dan gaat ze beslist dood Ik troostte haar toen met de belofte: „Nou kok, ik zal proberen niet zo gauw dood te gaan hoor!" Mevr. L. TIMMER 12

Tong Tong | 1962 | | pagina 12