Give me land, lots of land, under starry skies above De kaart van Amerika maakt me altijd een beetje „bingoeng". Zoveel staten, steden, rassen, middelen van bestaan en zoveel mensen, hoe onthoud ik dat alle maal? Veel gemakkelijker om te onthouden is, dat op dit ogenblik in alle 50 staten, van Michigan tot Hawaii toe, Indische mensen wonen. Dezelfde mensen die wij kenden uit Djombang, Sitoebondo, Lawang of Telokbetong. Dezelfde mensen die we daarna nog ontmoet hebben in Alkmaar, Hoogezand, Almelo of Heerlen. Allemaal mensen met één verlangen: ruim leven, vrij leven en een „home" voor altijd. Uit de vele brieven die Tong-Tong van emigranten ontvangt, koos ik deze 3 huisvrouwen om U te vertellen hoe zij in de States leven en hoe zij het er vinden. L. D. 3 Allereerst is hier Marion aan het woord, die met man en kind in Mill Valley, California, woont. „Mijn man heeft een eenvoudige maar vaste baan in San Fransisco en is caretaker van de American Legion Building. Deze laatste job geeft ons recht op gratis huisvesting, wat ook alweer een belangrijke besparing betekent. Als de Legion een party geeft worden we altijd uitgenodigd als gast. Na de party, meest al met dinner, doen wij de afwas en verdienen samen nog 3.per uur. Een afwas van ongeveer 150 gasten, brengt gauw 4 uren werk en verdienen we zo'n avond 12.wat ruim voldoende is voor een week inkopen bij de kruidenier met vlees en kip en fruit toe In de ogen van de Amerikaan zijn we geen penny minder of we nou met een schort de afwas doen of netjes met hun aan het dinner zitten. Als ik je vertel dat mijn man hier een nieuw bestaan begon met slechts 25.op zak en 2 koffers met kleren, is het haast niet te geloven dat we nu zo'n rustig leven hebben met alle genoegens waar we aan mee kunnen doen en ons kind alles kunnen geven wat je als ouders je kind gunt. We hebben een eigen wagen, zelf gekocht en afbetaald, nieuwe meu bels en vloerbedekking en geen onbetaalde bills. Geregeld gaan we naar de tandarts en mijn dochtertje laat ik 1 keer in het jaar door een kinderspecialist chekken. Wat de kleren betreft: Je kleedt je hier zoals jezelf dat prettig en leuk vindt! Dit doet de Amerikaanse vrouw ook! In Indië en Holland kwam ik er nooit toe een hoed te dragen. Hier heb ik er nu al drie en draag ze ook! Handschoenen worden ook veel gedragen en je ziet haast geen blote benen! Je hebt hier ook de jaargetijden en men kleedt zich er dan naarZe vallen wel niet in ver schil zo sterk op als in de koude streken, maar we hebben hier ook Lente, Zomer, Herfst en Winter!!! Wat je je zeker moet aanschaffen en mee nemen zijn mantelpakjes! Niet erg dat ze wat oud zijn. Verder kun je hier alles dragen wat je staat en prettig vindt, niemand zal je daar scheel voor aankijkenIk geloof zelfs dat het hun hier niet opvalt hoe je ge kleed bent. In alle opzichten zijn wij hier VRIJDat realiseer je pas als je hier bent Amerika... dat betekent wennen aan de ruimte, de vrijheid om alle richtingen uit te kunnen gaan en op je zelf staat. Zeg, houd jij ook veel van bloemen als ik doe? Gisteren in S.F. zag ik in een zaak import tulpen in combinatie met witte angreks boelans en witte azaleas in de etalages staan. Hyacinten naast Japanse kersebloesems in grote hoeveelheden. Je weet in Amerika is alles immers groot en veel Weet je wat ze ook hier zo mooi hebben...?! Kunstbloemen.Net echt en zo goedkoop Aan mijn deur heeft mijn man van een kinder- Hollandse klomp, een deurklopper gemaakt. Nu heb ik in die klomp kunsttulpen gedaan: rode, gele en rose. Zo iets spreekt tot de AmerikaanEn dat staat dag en nacht buiten in regen en zon! Mijn dochtertje zat in de 4e klas toen we hier kwamen en werd ook in de 4e klas geplaatst. Ze kende geen woord Engels dan alleen: Yes, no and good bye. Ik leerde haar „Het Onze Vader" in het Engels. Nu spreekt ze zonder accent en vlotter Engels dan wij doen! Zij haalt steeds het hoogste cijfer voor spelling. Is op school erg populair door haar aanleg voor kameraadschap, rechtvaardigheid en eer lijkheid. Was in Holland een „Kabouter" hier „Browny", heel gauw joint ze the Girls Scouts. Is op school gekozen voor klaarovertje en doet trouw haar duty. Fietst elke dag naar school en is volgens de kinderarts: een zeer gezond kindIk heb voor mijn kind een nieu we Simplex gekocht en meegenomen. Zij doet alles per fiets, ook boodschappen voor mij Deze fiets zal ze ook kunnen gebruiken als ze naar high school gaat. Men betaalt geen schoolgeld, ook niet voor high school. Alleen de spullen die ze nodig hebben en contributies voor clubs enz. kost ons wat. Tegen die tijd zal ze dan zelf die kosten kunnen verdienen met baby-zitten. Geef jouw kinderen ieder een taak! Begin er nu mee en niet wachten dat jullie hier zijn! Niet steeds tegen de kinderen zeggen: „Straks als we in Amerika zijn... en je belooft hun gouden bergen.Niet doen! Wij volwassenen, wij weten ongeveer wat ons hier te wachten staatHet is aan ons om onze kinderen klaar te maken voor dit nieuwe bestaanEn je begint er mee nu Nu je nog in Holland bent! Een geregeld eerlijk leven dat een ieder naar eigen leeftijd en draagkracht, haar of zijn kleine of grote plichten of taken weet. En dat ook doet Maar heb je die richting gevonden, dan is je blik vrij en zie je de dingen zoals ze zijn! Alles gebaseerd op het geluk en welvaart van het gezin! Wij komen immers hier voor een gelukkiger leven En wat is geluk Im mers het elkaar prettig en aangenaam maken, ja toch? En niets is zo leuk dan alles SAMEN te doenNiet met hulp van instanties, maar gewoon samen, ons gezin Marion, Mill Valley, Calif. De volgende story komt van Fé Klerks-Kiibr en betreft haar eerste indrukken bij de aan komst en huisvesting in Madeira. Tegen de avond werden we opgehaald door de familie, waar we voorlopig zouden logeren. Hier kregen we het hoe en wat over onze huisvesting te horen. Oorspronkelijk zouden we in de basement van deze familie gratis kunnen wonen. Heb niet een te lage dunk van een „basement" in zo'n luxe-omgeving. In Holland zou je een kapitaal hebben moeten neertellen voor zo'n huisvesting: ruim, luchtig, centraal verwarmd, de muren met hout be timmerd en luxieus ingericht, met een aparte badkamer en W.C. De kook- en wasruimte was voorzien van een gtoot elektrisch fornuis en automatische wasmachine. Toen alles in kannen en kruiken was, kwam plotseling de city-manager, die ook diaken is van onze kerk, met de jobstijding, dat in een A-buurt geen twee gezinnen samen mogen wonen, tenzij zij door samen te koken en dergelijke, toch één gezin zouden vormen. Door deze verordening zouden hoogstens (Lees verder op volgende pagina) 13

Tong Tong | 1962 | | pagina 13