Ik herinner mij nog als de dag van gisteren I.K.K. TONG-TONG Pasar Malam Tong-Tong 1962 Op 29, 30 juni en 1 juli a.s. zal in de Haagse Dierentuin wederom worden gehouden de steeds populairder wordende PASAR MALAM TONG-TONG Heden, 15 april, begint de inschrijving voor het afhuren van stand ruimte. Informaties over tarieven, opstelling en alle andere bijzonder heden kunnen worden ingewonnen bij de Wees er tijdig bij met uw reserveringen, want evenals vorige jaren is de standruimte uitverkocht vóór U er een tweede keer aan denkt en dan is het helaas te laat. Ook ideeën voor expositie en amusement kunnen aan bovenstaand adres worden ingezonden. Een aantal bijzondere attracties is reeds op ons programma gezet. Streep deze drie dagen op uw kalender aan en kom beslist mampirrenAbonnees in Amerika, Azië, Afrika en Australië die reeds begonnen zijn met het contact voor inzending; wacht niet te lang! U mag op deze grote sam-sam van de Indische burgerij in Nederland niet ontbreken. In de komende nummers volgen nadere bijzonderheden over deze Pasar Malam. Houd ze in de gaten. Noteer de data: 29, 30, 1 jal dat ik mijn eerste wedstrijd in Soerabaja moest fluiten. In 1931 werd ik van Batavia overgeplaatst naar Soerabaja en het sprak na tuurlijk vanzelf, dat ik mij bij de S.V.B. als scheidsrechter aanmeldde. Nu moet ik helaas zeggen, dat het peil van de scheidsrechters in Soerabaja in -die dagen niet bijzonder hoog lag. Er waren n.l. enkelen onder, die, door het onderhouden van zake lijke relaties met de leiders van enkele voet balverenigingen, niet geheel vrij stonden of althans meenden niet vrij te staan. Hun beslissingen vielen dan ook nog wel eens teveel uit ten gunste van de club van de bevriendde leiders. Al spoedig na mijn aaanmelding kreeg ik van de S.V.B. een „zware" wedstrijd te leiden, waarbij het ging om het bezetten van de eers te plaats. De gegadigden waren H.B.S. en Tiong Hwa, twee clubs die werkelijk aan elkaar gewaagd waren. De wedstrijd werd gespeeld op het oude H.B.S.-veld aan Pasar Toeri (bij het N.I.S. Station). De publieke belangstelling was enorm en waar ik in feite nog nimmer in Batavia een dergelijke zware wedstrijd had moeten leiden, was het hele geval voor mij een echte opgave. Gelukkig had ik goede grensrechters en alles ging redelijk goed. Tot er zich in de tweede helft een incident voordeed, waarbij ik reso luut moest ingrijpen. Op zeker moment had Wim Voll (H.B.S.) de bal. Nu was mij al gebleken, dat Voll geen gemakkelijke jongen was, ik hoorde later dat hij ook een bekende bokser was, maar het ging alle perken te buiten toen hij door Sie Liong, de spil van Tiong Hwa, op een zeer unfaire manier werd getrapt. De enige straf die ik kon geven was, dat Sie Liong het veld moest verlaten. Toen had ik de poppen aan het dansen. In het veld stonden de spelers als kemphanen tegenover elkaar, op de tribunes werd gevoch ten en... Sie Long wilde het veld niet uit. Ik riep de aanvoerder van Tiong Hwa bij mij en zeide hem, dat ik de wedstrijd zou staken, met alle gevolgen daarvan voor rekening van Tiong Hwa, als Sie Liong niet uit het veld ging- Inmiddels was het veld overstroomd met pu bliek, zodat van doorspelen geen sprake was. Maar met behulp van het bestuur van H.B.S. en de aanwezige politie kon tenslotte het veld worden ontruimd, waarna ik de resterende tijd wilde laten uitspelen. Doch... ik telde op het moment dat ik weer wilde laten begin nen elf spelers van Tiong Hwa en dat kon natuurlijk niet. Weer de aanvoerder van Tiong Hwa laten komen en hem er op gewe zen, dat er geen sprake van een invaller kon zijn. Enfin, de wedstrijd werd onder hoogspanning uitgespeeld en bij het laatste fluitsignaal weer een stroom van publiek over het veld. Met veel belangstelling voor de scheidsrechter die het had aangedurfd om een speler van Tiong Hwa uit het veld te zenden. Er werden geen pogingen gedaan om mij te molesteren, maar erg happy voelde ik me niet, hetgeen ik echter niet liet blijken. De verslagen in de dagbladen schreven met lof over mijn debuut, maar ik vond deze re clame toch niet prettig. 's Maandags kwam ik, in mijn funktie van makelaar, bij de Agent van het Oei Tjiong Ham Concern, de heer Lim, om zaken te bespreken. Maar wij spraken meer over de wedstrijd want... de heer Lim was voorzitter van Tiong Hwa, zodat U wel kunt begrijpen dat hij het met mijn beslissingen niet eens was. Gezien enkele vrij heftige gesprekken bij mij thuis met mijn vrouw over het al of niet verder leiden van wedstrijden, deelde ik de heer Lim mede, dat ik de Bond zou verzoeken mij geen wedstrijden meer te laten leiden waarbij Tiong Hwa betrokken was. En de heer Lim deelde mij daarop mede, dat Tiong Hwa er geen prijs op stelde, dat ik wedstrij den voor hen zou leiden. Doch het mooiste komt nu nog. Na verloop van een jaar ongeveer, waarin ik vele belangrijke wedstrijden kreeg (het was o.m. de periode dat Bep Bakhuis en Felix Smeets voor Thor in Soerabaja uitkwamen), zou Tiong Hwa ter gelegenheid van een jubi leum serie-wedstrijden organiseren. En... toen kreeg ik van het bestuur van Tiong Hwa de vererende uitnodiging om de finale te leiden. Hetgeen ik natuurlijk niet wilde weigeren. Ik heb nadien nog vele wedstrijden, waarbij Tiong Hwa betrokken was, geleid en tot te vredenheid van beide partijen. Ook de wed strijden van Nan Hwa uit Hongkong (met de bekende Number Nine) die door Tiong Hwa werden georganiseerd, zagen mij als leider. Werkelijk na het stormachtige begin van mijn Soerabaja-periode, heb ik daar tot 1936 met zeer veel genoegen gefloten, en behoud ik aan die tijd de aangenaamste herinneringen. HOOGEWOUD Egypte Op 5 april j.l. hield de heer Deetman, staf- employé bij de K.L.M., een boeiende lezing over het oude Egypte (Oude Rijk, Midden Rijk, Nieuwe Rijk). De heer Deetman studeert (in zijn vrije tijd 's avonds!) in Leiden Egyptologie, bij wijze van hobby en kan daar met verve en veel overtuigingskracht over spreken. In vogelvlucht behandelde hij de dynastiën en de kenmerken ervan. De hiëro- glyphen werden in het begin nauwelijks ge bruikt, later in steeds grotere mate totdat in de laatste periode ieder plekje van het inwen dige van een koningsgraf gebruikt werd om de glorie van de farao te beschrijven. Al werd niet altijd bloemrijke taal gebezigd! De heer Deetman kon de opschriften op de gra ven, op dia's vertoond, vlot vertalen. De dia's waren fotografisch zeer knap en ook als illustratiemateriaal buitengewoon geschikt. Prachtige foto's o.a. van de Koningsvallei aan de Westoever van de Nijl en het graf van Toet-anch-Amon. Dit graf, in 1921 door Carter ontdekt, was ongeschonden en tot de nok vol gouden gebruiksvoorwerpen, waar onder een sarcofaag van puur goud met lapis lazuli ingelegd en vele massief gouden beel den van farao. De opkomst van de kringleden was zeer behoorlijk en het was verheugend verschei dene nieuwe gezichten te ontdekken. Iedereen was zeer enthousiast over het gebodene. De heer Deetman was bereid nog een causerie te verzorgen. Het zal beslist weer de moeite waard zijn! K. v. D. De volgende kringavond zal plaats vinden op 19 april a.s. De heer HUUG SACHS zal „Nonnie" van Jan Fahricius voordragen. Dat wordt een zeer bijzonder evenement en dat wordt lachen! Rt. Afdeling Propaganda en Publiciteit Tong-Tong Prins Mauritslaan 36 - Den Haag 17

Tong Tong | 1962 | | pagina 17