Tu iVj Tü i h| r J VAN HIER EN GUNDER NjAl DASIMA" f 2,50 ,,Jabferbaal. Ehhebeur' 6e JAARGANG No. 19 Onafhankelijk Indisch Tijdschrift Prins Mauritslaan 36 - Den Haag Tel. 542.542 - Giro 6685 lk geef altijd mijn gelezen bladen door aan kennissenmaar hoewel zelf témpé's ergeren zij zich ook aan het z.g. petjoh, waarop steeds mijn antwoord: „Dit is juist muziek in mijn oren, hierdoor beleef ik mijn jeugd steeds weer opnieuw"Maar misschien hebben zij in de jaren 19061908 nooit in de N.l.S. gezeten, die om half zes richting Broemboeng, Tangoeng, de jacht streken aandeed met con ducteur langs koperen stang hij komt buiten om voor de kaartjes. Daar zat je dan, met al die kontjo's, de spuiten op je knie en de ene hij kijk alsmaar naar de hew eren van de an dere, van tjies tot bleör cal. 12. Nu wat was het heerlijk om in dit specifieke taaltje je te laten gaan, en ,,je moet heioven ister daarbij de bot ja's van directeur Escompto en andere hohe kangs, en deze zij spreken en adoe-tangan op de middelste bank net alssiepèh van boom-klerk, soms zij heten ook zo, of wor den zo genoemd. Als niet zo, niet lekker toch. Wij wisten wel, de slof van Ma of de djitak van Pa erbij te pas kwam, want zachtzinnig was de opvoeding toen nog niet, maar zó waren wij op school, dan was het weer precies als in de trein. Ach ik zie het weer, ga ik op dit chapiter door ik kan er niet mee ophouden, en toch was het oorspronkelijk bedoeld, als een zakelijke soe- rat. Uren kunnen wij immers achtereen over deze heerlijke tijden blijven spreken. Neemt U het mij niet kwalijk en ik eindig dan ook met de wens dat de Tong-Tong blijft slaan, opdat tenslotte ook zij, die nog niet dit ge luid horen, zich toch uiteindelijk te luisteren leggen en zich achter uw banen scharen. A. W. F. DE fONG Mijn hemel ja, die onvergetelijke vroege och tenden. Met het sadootje naar het station. Kartjies idjoe met vruchtenverkopers, stations klerkjes, enz. De geur van je geweerriem, de Eli-patronen, de ,,zelfgerolde", de slome ge sprekken, de vurige Baron van Miinchhausen- verhalen ja, zeg dat wel, ook (en juist mét) die ,,hoge kangs", die Goddank één dag van de formaliteiten thuis afwaren en ons taaltje met enthousiasme leerden om daardoor nóg meer „insider" te zijn... Het eerste ochtendgloren was even blauw als de lopen van je Sauer, de kopi toebroek op zo'n vergeten stationnetje in de ochtendnevels, de getoek of tales, de wandeling terug langs de baan waar je de boesjboesj binnenging. Een wonderlijk rijk leven, ver weg van alle taai fatsoen en standsfatsoen, waar je gewoon ech te-mensen-onder-mekaar was. Beste de Jong, discussieer er maar nooit over met anderen. They never understand. Maar vraag toch eens, waarom ze Tong-Tong zo graag gratis meelezen. T.R. MEELEZEN Lees altijd met veel genoegen Tong-Tong. Als er kennissen komen, mogen ze het aan de buitenkant bekijken; aan klaplopers heb ik een hekel. F 10,per jaar is heus wel op te brengen, als ze b.v. per maand één pakje sigaretten minder roken, en dat is nog goed voor de gezondheid ook. Daar mijn dochter bij mij inwoont, hebben wij twee bladen per keer, maar ze dénkt er niet aan te bedanken als abonnee. Ga rustig door en laat de griepers maar kletsen. C. B. Th. WIJTMAN Wij beschouwen het meelezen niet als klap- lopen. Er zijn vele oorzaken, die ook gelden voor andere tijdschriften. Tot onze verbazing zagen wij o.m. dat het bekende Am. weekblad „Time" met een millioenenoplage ook een ad vertentie richtte speciaal tot de meelezers. En tot de lezers om meelezers te bewegen zélf een abonnement te nemen. Afwijzing en critiek zijn geen goede middelen om lezers te win nen. Omdat we nooit weten wélke (eventuele serieuze) beweegredenen mensen nopen te aarzelen. Ongetwijfeld kent hr. Wijtman (en elke lezer) zijn pappenheimers ook wel. En weet dus iedereen welke gedragslijn gevolgd kan en moet worden. Vergeet echter nooit dat het onze VRIENDEN zijn die meelezen! Zeer binnenkort verschijnt: (Het slachtoffer van bedrog en misleiding) Een historische zedenroman van Batavia, door A. Th. MANUSAMA Een „uitgestorven" boek, door Tong-Tong opnieuw uitgegeven in beperkte oplaag, uitsluitend voor abonnees van dit blad. Typografisch uitstekend verzorgd, geïllustreerd, in pocket-vorm Een zeldzaam juweel in iedere Indische boekenkast. Bestelt en gireert tijdig. (Hierna op komst: „De schoonste triomf van een Indo-detective") BI] DE VOORPLAAT „Maar de artnste mensen zijn zindelijk in Indonesië veel zindelijker dan de doorsnee Engelsman en ze stellen er prijs op enige keren per dag een bad te nemen"constateerde met verbazing en bewondering de Britse jour nalist jatnes Mossmann. En hier zien we dan zo'n Indonesische „badgelegenheid"Geen marmeren of geglazuurde baden met douches en gedesinfecteerd water, maar God's eeuwige bruine rivieren onder God's eeuwig azuren luchten. Mensen baden samen met paarden en wassen hun kleren en rijst. Klaterende gesprekken van vrouwen, schaterend gelach van kinderen, de vrolijke rhytmische klop van geslagen was goed. De zon die recht boven het ivater staat, altijd. En mee helpt het water te ontsmetten. Want vreemd: hoe vuil dit water ook is, de baders hebben een gezonde, sterke, glanzende huid. En wat er aan microben binnenkotnt, schijnt zoveel anti-toxinen te kweken dat al lemaal gezond zijn en sterk. Hier ook is geen valse gêne, maar „een wel dadig aandoende onbevangenheid als bij die ren in een maagdelijke natuur"zoals een ander Engels schrijver zei. Is het daarom dat élk kijkje op zo'n kali elke Indischman goed doet, elke fotograaf verrukt en o'/ize redactie zonder aarzeling deze plaat deed kiezen als de plaat van de week Wonderlijk schoon lndië, wij vergelen U nooit Foto voorpagina uit: „The Java Gazette". Verschijnt: de 15de en 30ste van elke maand Prijs: per nummer 0.50 per kwartaal 2.50 per halfjaar 5. per jaar 10. Betaling geschiedt altijd VOORUIT ABONNEMENTEN BUITENLAND (per jaar): Australië: p. luchtpost: 43.-; p. zeepost: 15.- Nieuw-Zeeland, Zd. Afrika, Brazilië: p. luchtpost: 33.-; p. zeepost: 15.- Nieuw-Guinea, Canada, U.S.A.: p. luchtpost: 27.-; p. zeepost: 15.- Suriname, Antillen: p. luchtpost: 21.-; p. zeepost: 15.- West-Europese landen: p. luchtpost: 15.- Agente voor Canada: Mevr. E. Ie Sueur- Zimmer, 1 Richview Side Road, RR 1 Islington, Ontario, Canada. Agent voor Amerika: Roy J. Steevensz, 7919 Chatfield Ave, Whittier, Cal., U.S.A. Uitgave GAMBIR Uitgeverij voor Oost en West Onder redactie van TJALIE ROBINSON Zoekt op basis van de nuttige ervarin gen in de Gordel van Smaragd nieuwe interessen in Nederland te wekken voor de Tropengordel. 2

Tong Tong | 1962 | | pagina 2