TONG-TONG INTERNATIONAL Tong Tong Goed lezen, onthouden, meewerken HANS CHRISTOFFEL f Wat is dat, Tong-Tong International? Een club? Een handelmaatschappij? Een idee? Niets van dat alles en tóch alles tegelijk. De sleutel tot dit raadsel heeft U in uw hand: dit blad. Slechts weinig lezers hebben overzicht genoeg kunnen ontwikkelen op de groei van dit blad in de afgelopen jaren om te weten wat er vervallen en verloren is geraakt in de kring van vele duizenden gezinskernen, die Tong- Tong lezen. Maar ook wat erin hervonden is, opnieuw geformuleerd en zoekend naar een nieuwe en veel betere bestaansvorm. Tong-Tong is een ,,Serrez les rangs!" van de Indischgast. Verknocht aan het mooiste dat ons leven kénde in het oude Indië en daar door verbonden tot een onverbrekelijke vrien denkring, hebben wij elkander teruggevonden tot in de verste uithoeken van de wereld en het contact niet alleen hersteld, maar „gesam- bald met een verlangen om opnieuw samen te werken. Twee bewustheden zijn in de afgelopen jaren gegroeid 1. Tong-Tong is géén mokkende af zondering van een „wegstervende" Indische groep in Nederland, géén weemoedig verwijlen in een passief heimwee; géén warmgehouden con troverse tussen Nederland en Indië (Indonesië), maar: 2. Tong-Tong is een bewuste en ener gieke poging van internationaal denkende mensen om het rijke gees telijke leyen met andere rassen, volken, zeden en gewoonten vast te houden en tot nieuwe ontwikke ling te brengen. Dit is niet zo maar een plannetje, uitgebroed door een fantast. Dit is ik zou haast zeggen uit zichzelf meer en meer gegroeid. Elke post brengt er de bewijzen van; elk nummer groeit de stapel Tong-Tongs die naar het buitenland gaan. Elke keer als we de namen lezen op brieven met de wonderlijkste postzegels, dringt weer opnieuw tot ons door hoe wonderbaar lijk het Lot ons geleid heeft: schijnbaar ver strooid als stof in de wind en voorgoed ver dwenen, is De Grote Indische Familie één gebleven. Onze broeders en neven en nichten en vrien den en vriendinnen zijn Amerikaan geworden of Nieuw Zeelander, Argentijn of Chinees, Mexicaan of Indiër, Canadees of Indonesiër, Australiër, Spanjaard, Fransman, Duitser, Zuid-Afrikaan, Braziliaan. Trouwe lezers zit ten hoog in de Rocky Mountains of op een atol in de onmetelijke Pacific Ocean, in Chinese petakwoningen in Hongkong of ha cienda's in Zuid Amerika, in bungalows in Centraal Afrika en in glazen flats in Zweden, in papieren huizen in Japan en in de bamboe pondoks in Indonesië. Zij eten de wonderlijkste spijzen, spreken onverstaanbare talen, kleden zich soms zoals ze eens alleen durfden te doen op een bal costumé in de Dierentuin, bedrijven nieuwe vormen van politiek en hebben nieuwe zeden en gewoonten. En allemaal zijn zij Indischgast gebleven. Zij allen veren op met glinsterende ogen als ze namen horen vallen als Glodok, Simpang, Braga, Modjopanggoeng, krossie males, sam- bal-kemiri, Kali Besar, Bak Bish en „Nooit te leuk, Peh!" SCHOON VER VAN U Een klein gedeelte ran de Tong-Tong's, die iedere keer weer naar onze buitenlandse abon nees worden gestuurd. Gekke, wonderlijke, respectabele en dierbare Indischgast! Of je nou bruin bent of blank, toewan besar of assistent weegbrugger, kop pige aardappelvreter of petis-smulpaap. Halve Groninger/Ambonnees, knoert-echte Mokum- mer-van-Pengalengan, Fries/Soendanees of toe- roenan van de VOC-tijd met Spaans, Balisch, Limburgs, Atjehs, Frans, Zweeds, Javaans, Schots, Chinees bloed in de aderen en een stamboom waar het duurste blauwe bloed niet tegenop kan..., kortom: Tong-Tong-lezer, knorrige, vergevensgezinde, opvliegende, sen timentele vreemdeling. Je hebt een nieuw tehuis: deze Tong-Tong International Tong-Tong International is „een huis met vele woningen", een hoofdgebouw (Neder- Op woensdag 4 april is te Antwerpen in de ouderdom van 97 jaar overleden de beroemde vm. Kapitein van het Kon. Nederlands-Indisch Leger Hans Christoffel. In Zwitserland geboren, kwam hij in 1886 naar Nederland, waar hij in Harderwijk sol daat werd en nog in hetzelfde jaar naar Ned. Indië werd uitgezonden. Dank zij zijn buiten gewone moed, beleid, trouw en grote energie werd hij in 1903 benoemd tot 2e luitenant. Hij was schitterend gedecoreerd en was een van de „grandes Capitaines" onder van Heutsz, van Daalen en Swart. Hij was getrouwd met de dochter van de oud burgemeester van Antwerpen en vestigde zich daarom aldaar na zijn pensionering in 1910. Uiteraard komen wij later nog uitgebreid te rug op deze bijzondere figuur. Moge hij in vrede rusten! REDACTIE land) met vele paviljoens. En de kans is groot dat sommige paviljoens groter gaan worden dan het hoofdgebouw. Dat betekent dus dat de stelregels van het hoofdgebouw niet maatgevend kunnen blijven voor de pa viljoens noch politiek, noch raciaal, noch cultureel. Wij zijn opnieuw verdraagzaam bij elkaar, zoals we eens buurman Oemar Saleh en buurman Tan Eng Djie hun eigen leven gunden. Dat betekent dat er meer aandacht moet groeien voor wat er in sommige paviljoens aan het opbloeien is. Dat betekent dat er van onze staf-Nederland (h'm!) af en toe mensen op reis moeten gaan om elders te helpen op bouwen. En Indischgasten met een andere nationaliteit af en toe hier gaan werken. Want waar zoveel levensvormen aanwezig zijn, zijn ook cultuurwaarden en handelswaarden aan wezig, die nuttig geëxploiteerd kunnen wor den. U uit Indië weet allemaal hoe rijk onze tafel was, omdat ook de Indonesische en de Chinese tafel gastvrij opgenomen werden. We konden de aardappeltjes met het biefstukje regelmatig afwisselen met de rijsttafel, de gado-gado, de bamie. Zo kan onze geestelijke tafel nu open gesteld worden voor de waarden die onze vrienden uit Mexico, China, Afrika, Perzië ons kunnen brengen. Hieraan beginnen wc in dit jaar hard te werken. En nu zegt U: voor zo'n klein blad, is dat niet al te veel hooi op de vork? Waarde lezers, het IS er al opMouwen opstropen, tanden op mekaar, „hantem teroes!" TJALIE ROBINSON P.S. Hebt U al een abonnee gewonnen? Banjak terima kasih! Zo gaat het goed. U kunt nu voor al Uw drukorders ook terecht bij Wij nemen de grootste en ook de allerkleinste (visite kaartjes, briefpapier, etc.) orders aan. Bestellingen en informaties te richten aan: De Redactie Visitekaartjes per 100 t 8,30 per 50 f 5,30 Briefpapier kwarto, bedrukt met naam en adres per 100 f 10,— per 50 f 7,50 -k U betaalt niets meer dan waar ook Er wordt aparte aandacht aan Uw werk besteed U helpt Tong Tong opbouwen Prijzen voor ander drukwerk en bestellingen bij redactie Tong-Tong DE REDACTIE. 3

Tong Tong | 1962 | | pagina 3