GROEN GOUD en RODE AARDE In Misiones heb je ongeveer dezelfde warongs met kopi toebroek en teng-teng. Er wordt veel gejaagd op tjèlèngs en herten. De jachthonden zijn „kampongladakkers" als in Indië. Tapirs en jaguars zijn er ook en vissen bij de vleet. Krokodillen ontbreken niet, evenmin als apen, papegaaien en toekans, prachtige vlinders en larongs. En dan echte bèbèks en entoks. Vruchten zijn er in grote verscheidenheid. Pisang, mangga, djeroek in alle soorten, pa paja, ananas, advokaat en zuurzak. Men ver bouwt djagoeng, ketella, oebi, lombok en rijst. Merkwaardig genoeg ontbreekt de kang- koeng. Die zou je kunnen proberen te kwe ken". Ik vraag hem hoe het staat met cultures. Ted verteld enthousiast verder. „Er zijn volksplantingen van voornamelijk Duitsers en Polen, die renderende plantages hebben met thee, koffie, suikerriet, tabak en „tung"; de vrucht van de tung-plant lévert de olie die als grondstof gebruikt wordt voor verven en lakken. De tung-cultuur is stabiel door de uitvoer naar de U.S.A., betaling ge schiedt in dollars. Zeer populair is ook de aanplant van „yerba maté", die als thee ge dronken wordt. De plant werd in de 17e eeuw door Jezuïten-gemeenschappen geculti veerd, vanwege het grote vitaminegehalte. De oerwouden leveren vanzelfsprekend veel hout „groen goud"). Men is bezig in Misi ones een cellulose- en papierfabriek op te zet ten. De thee heeft een goede toekomst, omdat gebleken is dat de kwaliteit goed is. De Ne derlandse firma Crone heeft reeds een thee fabriek gevestigd in Monte Carlo aan de Alto Parana". Ted Thijssen heeft zich in zijn vrije tijd zo goed mogelijk op de hoogte gesteld van di verse cultuurmethodes. Wat hem erg intrigeert is de toepassing van bamboe. Die groeit in Misiones in overvloed en in diverse varië teiten. Voor de huizenbouw wordt veel atap gebruikt en bamboe in zijn geheel. Gedèk en bilik kent men er niet. Hoe maak je die eigenlijk? Dat zou een pracht project zijn voor iemand, die ervan op de hoogte is. Het zou een ommekeer in de huizenbouw kunnen betekenen, ook zouden er bepaalde fabrieksloodsen van kunnen worden gemaakt. Uit ervaring weten wij, dat bamboe uitste kend bouwmateriaal is (Vervolg op pag. 20) Een planter (rechts) met peones Martin met iguanaleguaan) en Armando met Aucdn toekan) Zo wordt de provincie Misiones genoemd, in de landstaal: „Oro Verde y Tierra Colorada". Misiones is het uiterste Noord-Oostelijke „uitsteeksel van Argen tinië ingeklemd tussen Paraguay en Brazilië en van deze staten gescheiden door de Rio Alto Parana en de Rio Uruguay en enkele zijrivieren. De provincie is on geveer zo groot als Nederland en telt een kleine 400,000 inwoners. Misiones doet in vele opzichten aan Indo nesië denken. Het klimaat, de oerwouden, de plantengroei en de diersoorten", zegt Theo („Ted") Thijssen. Wij zitten, met zijn vader in diens woning in Den Haag, gebogen ovei een grote kaart van de provincie. „Holland is een goed land, je komt er niets tekort, alles is perfect geregeld. Ik zou hier ook wel iets kunnen beginnen èn slagen. Ik heb het voor en tegen zorgvuldig tegen elkaar afgewogen en ik heb besloten terug te gaan naar Argen tinië. Ik mis hier iets, ik geloof dat het „ruimte" is. Begrijpt U wat ik bedoel?" Ik begrijp het maar al te goed. In zijn ogen zie ik die „verre" blik, die je zo vaak bij Indische mensen kunt waarnemen. Mensen die, in de ruimste betekenis, wijde horizon ten hebben gezien. Ted Thijssen is 42 jaar oud. Hij is in Coe- vorden geboren, maar ging al jong naar Den Haag. Op zijn negentiende jaar vertrok hij als radio-telegrafist aan boord van de „Chris- tiaan Huygens" naar Indië. Door het uitbre ken van de tweede wereldoorlog moest hij in Indië blijven en ging over naar de K.P.M. en later naar de J.C.J.L. Tijdens de Japanse bezetting verdween hij, als tienduizenden an deren, achter de kawat. Na de oorlog bouwde hij als sergeant-majoor KNIL het radiostation van Tjililitan op. Daarna nam hij de enorme installaties op Biak van de Amerikanen over, en wist met een hand vol helpers het station prachtig te runnen. Na zijn demob. werd hij wnd. Chef Radio- en Verbindingsdienst bij het K.L.M. Interinsulair Bedrijf. In 1950 keerde hij terug naar Holland, waar hij naam maakte als radio-amateur. Niet lang echter, want in 1951 trok hij naar Argentinië. Hij begon helemaal opnieuw als „peon" (los arbeider), onder meer als kabelspanner. Daar naast repareerde hij radio's, werkte als elec- triciën en leerde intussen ijverig Spaans „Het Ted Thijssen, radio-telegrafist en planter in spé is niet zo moeilijk als je Maleis kent. Als je een woord niet zo gauw kunt vinden, ben je eerder geneigd het Maleise equivalent te ge bruiken dan het Hollandse of Engelse Reeds na een jaar kwam hij in Buenos Aires bij Philips in dienst en kreeg de leiding van het installatieplan voor de Argentijnse rivier stations. Zijn werk voerde hem ook naar Mi siones. En Ted wist het meteen: dit is het! Hij vond hier terug wat hem in Indonesië fascineerde, kocht in 1952 een stuk grond van 70 ha. in de buurt van Aristóbulo del Valle en had er zo zijn eigen plannen mee. In 1953 kwam hij weer in dienst van de KLM-Zuid-Amerika. Maar ieder jaar ging hij naar Misiones en begon voorbereidingen te treffen het land te ontginnen. Intussen was hij getrouwd met een Argentijns meisje. Ze heb ben twee aardige kinderen. Ted liet zijn vader overkomen om een kijkje te nemen. Die was enthousiast en leerde in die korte tijd Spaans. Ik kan me er zelf van overtuigen, want intusen zijn de kinderen (een meisje en een jongen) de kamer binnen gekomen en een poosje is er geen woord Hollands bij In 1958 is Ted hier met verlof geweest en ook nu is hij weer in het land. Hij heeft zijn ontslag bij de KLM ingediend en wil zich nu helemaal wijden aan zijn plantage in Misiones. „Hier vind ik Indië terug. Dezelfde rimboe en bergen (de hoogste is 750 meter), dezelfde stijle bergpaden en koeda katjangs. De aarde is roodachtig van kleur. Je vindt er ossekar- ren en lampoe templek. Natuurlijk bandjirt het er ook, en er zijn watervallen en precies dezelfde pantjorans. Rotan tref je er veel aan en ook orchideeën en varens. Er zijn lantana- planten en soldatenbloemen; moerbei-bomen en de flamboyant, kembang sepatoe, oleander, bougainville en jasmijn; alamanda's, canna's en bruidstranen. 11

Tong Tong | 1962 | | pagina 11