HOE ONDERHOUD IK MIJN HUIS? 1001 AVONTUREN met de soetil Kokkies Sambel met Rijst Vóór jou, na U! „Vanavond eten we sekbah"zet je tegen man en kroost en dan wisten ze het: of de kokki was niet binnen, of je had zin in iets gemak kelijks en goedkoops. Gemakkelijk zeker, want de sekbah-verkoper kwam praktisch iedere middag langs. Die grote grijze pan waaruit de man op je aanwijzing de tahoe, de aardappelde sawi, het spek, de oesoes, de paroe uit de pan prikte. Dan sneed hij op een plankje alles in kleine stukjes deed alles over in je eigen pan en gaf er rijkelijk de saus bij. Nog een kommetje voor de sambel tjoeka. En klaar was de maaltijd. Met warme rijst! Wat denkt U ervan om zelf eens zo'n pan sekbah klaar te makenKunnen we een paar dagen heerlijk doorwerken aan de opruiming van ons huis. „Wie trek heeft, de pan staat op het fornuis, de rijst is in de stomer!" SEKBAH Nodig: Speklappen, tahoe, bouillonblok (Knor), ket jap, oesoes van het varken (of paroe long), vetsin, sawie asin (of kropsla) uien en aard appels, bawang poetih, peper, zout en sobah (boemboe babi panggang) Het bereiden: De speklappen bakken met wat bawang-poetih. zout, peper en sobah, zodra ze half gaar zijn, water erbij, bouillonblok er in, fijngesneden witte en rode uien naar smaak en dan laten doorsudderen. De tahoe bakken in stukken (diagonaalsgewijs snijden), dit met de bouil lon, darmen (paroe) en aardappelen doen, al naar gelang men dit wenst en weer wat water erbij, tot het een soepje wordt en dit doorkoken met wat ketjap (voor de kleur) tot het gaar is. Vetsin het laatst er in doen. Als er geen sawi asin is, de kropsla blad voor blad besprenkelen met wat zout en azijn (een paar druppels extract). Dan wordt de sekbah-soep opgeschept en alles (wat eetbaar is) in stukjes snijden, ook de slablaren in stukjes erbij doen en dan sambal er overheen. De sambel: tjabé merah (en rawit, wie van pedis ^houdt) een tikkeltje azijn erin, een puntje suiker, peper, zout N.b. de boemboe babi panggang kunt U kant en klaar per potje krijgen bij de meeste Indische winkels. Benefica is thans voetbalkampioen En daar is niets meer aan te doen Wilt U ook zo kunnen spelen, wees dan wijs. Eet dan geregeld Kokkies Rijstwinkels: Witte de Wlthstraat 1 28 Telefoon 89438 Slotermeerlaan 1 25 Telefoon 1 30362 AMSTERDAM-W „Een deel van het onderhoud komt voor re kening van de huurder, die tevens aansprake lijk is voor allerlei beschadigingen w.o. ook die, die een gevolg zijn van onoordeelkundig be handelen". Dat is een van de wetenswaardigheden die ik las in een boekje dat door het Bouwcentrum Rotterdam uitgegeven wordt. 80 Pagina's vol waaroms' en daaroms betref fende het onderhouden van onze woning. Ik weet niet wat U daaronder verstaat, maar ik heb tot mijn grote schrik ontdekt dat ik een zeer tropisch idee over dat „onderhoud" heb gehad. Gaat U zelf maar na, wat hadden we in Indië nou eigenlijk voor reparatie aan ons huis? Een paar dakpannen als het lekte, hier en daar wat teer of petroleum als er sporen van rajap te zien waren en om de twee jaar of eerder een grondige kapoer-beurt. En bij vochtplekken in de muur (adoe, zo lekker koel als je je hand ertegen hield!) dan ge bruikte je dat gedeelte van de kamer zo min mogelijk tot er wat aan gedaan was. Maar hier! Wist U, dat het tot de taak van de bewoner hoort de ventilatiemogelijkheden zo goed mogelijk te gebruiken... want de meeste vochtklachten ontstaan door vocht dat „Hoeveel krijgt U van me melkboer?" Jaar in, jaar uit, honderden keren stel ik mijn argeloze vraag aan een argeloze leverancier en opeens is die argeloosheid verstoord. „Dat hoor ik nu pas", zegt mijn man, „dat je tegen de melkboer „U" zegt! Heb je dan geen gevoel voor maatschappelijke verhoudingen meer?" „Wat nou weer?" roep ik stomverbaasd, „die man moet 3,48 van me hebben. Mag ik dan geen U meer tegen hem zeggen?" „Natuurlijk niet. Heb je het de buurvrouwen wel eens horen zeggen? Zei je vroeger tegen de toekang sajoer of de toekang rombeng ook „toean?" Neen toch?" „Belachelijk". „Nou, dit is net zo belachelijk. Misplaatste beleefdheid, fout, absoluut niet nodig!" „De melkboer, de bakker, de groenteboer zijn mijn vriendjes niet", protesteer ik, „en mijn ouders hebben me geleerd afstand te bewaren. En met niets bewaar je zo goed afstand als met het woordje „U". „Onzin. Weet je wat de melkboer nu zegt? „Daar heb je nou weer zo'n mens uit dat apeland. Die heeft zo weinig mensen gezien dat ze meteen denkt dat ik minister van Landbouw ben". Dat denkt die man en gelijk heeft 'ie ook nog!" „Dan is die man geschift, dat is voor mij reden te meer om niet amicaal tegen hem te doen," is mijn zwak verweer. Maar U begrijpt het wel, het laatste woord is voor mijn professor in de sociologie-psychologie, hij heeft gelijk in alle standen. En ik beloof dat het voortaan „jij" en „jou" zal zijn tegen alles wat mij. Koningin Huisvrouw dient. Dat hoort zo in Holland. Het is maar dat je het weet. „Gaat U zitten", zegt de heer in het deftige grijze pak in de tram tegen me. „Dank je wel, hoeft echt niet, we moeten er de volgende halte al uit", wijs ik vriendelijk zijn aanbod af en als hij toch aanstalten maakt op te staan: „Je kunt heus wel blijven zitten!" „Kénnen we die man", vraagt mijn man als we uitgestapt zijn. „Nou ja kennen, kennen, ik zie hem wel eens", zeg ik. „Waarom dan dat ge-jij en jou?" „Hoezo, omdat ik hem tutoyeerde? Dat moet toch, het is onze kolen- man", antwoord ik droogjes. TOET niet weg kan! Koud of niet, zet geregeld het huis eens flink open en houd in ieder geval ventilatieroosters niet dicht. Als U eens wist wat een water er verdampt in huis. Bij het koken 2 liter per keer, bij afwassen 1/2 liter, baden 14, menselijke uit waseming 5 liter per etmaal. Om niet te spreken van de waterdamp die vrijkomt als U kleren in huis droogt! Verbaast U zich dan niet dat het behang zo gauw lelijk wordt en los laat! Er staat van alles in dat wijze boekje, dat ik vooral onder de aandacht breng van mensen die in een nieuwe woning wonen. Hoe maak je het sanitair goed schoon en waarmee? Welke schoonmaak-middelen en methoden zijn er voor verschillende delen van de woning? Hoe hangt men iets aan de muur? Misschien weet uw man dat allemaal al me vrouw, maar heus, het is toch wel handig om het nog eens te kunnen naslaan en zwart op wit te zien. En dan kunt U misschien ook de huisbaas eens wijzen op bepaalde gebreken van de woning. U kunt het boekje bestellen bij Weena, Post bus 299, Rotterdam-3. Het kost 2.en het is het waard. L. D. VIES Hollands vriendje: „Joh je bent belazerd!" Zoontje: „Ben jezelf ook. Maar ik mag geen lelijke woorden zeggen van m'n moeder! Vriendje: „Wat zeggen jullie dan als je be lazerd wil zeggen?"' Zoontje (een beetje aarzelend): „Mijn moeder zegt altijd „koerang adjar"." Vriendje: „En ik zal tegen mijn moeder zeg gen dat jij me vieze woorden leert!' Leuke foto: Zuster Minggus Mailoa van Soerabaja met een baby op de arm. En de bezitster van de foto weet niet van wie de baby is. En vraagt zich af: zou iemand in de grote Tong-Tong-kring het wél weten? Zulke raadsels heeft ons blad al heel vaak opgelost. We zijn benieuwd naar deze keer.

Tong Tong | 1962 | | pagina 14