I.K.K. Tong-Tong Geslaagde Filmavond MISS TONG-TONG VERKIEZING DE PASAR MALAM PERSONEELSGEBREK DAMES JONGELUI De Parijzenaar Tot groot genoegen van het Kringbestuur was de zaal op 10 mei j.l. betoel-betoel vol! Kwam het misschien door de titel van de emigratiefilm? „Een Plaatsje in de Zon" dóét onverbeterlijke mata-hari zoekers al tijd iets. De film werd welwillend ter beschik king gesteld door de Nederlandse Emigratie- dienst en kundig gepresenteerd door een func- tionnaris van de Dienst, de heer Swager. Knap geregiseerd deze mooie kleurenfilm, die in sprekende beelden de emigratie van een Indisch gezin naar Amerika weergeeft. Voorzien van een verantwoord commentaar, dat ook waar schuwt voor onbezonnen emigratie de film zou ook kunnen heten „Aanpassen en Aanpak ken"!), verdient ze alle lof! Hierna was de beurt aan de heer Herrebrugh, die met vroegere filmvertoningen zijn sporen reeds had verdiend. Om bij de nieuwe wereld te blijven, begon hij met twee aardige en inte ressante zelfgemaakte filmpjes over Amerika in 1939 en de Niagara-watervallen, waarbij hij en zijn vrouw gezellig commentaar leverden. Uitstekend camerawerk, met name in de scène van Times Square bij het bekendmaken van het uitbreken van de tweede wereldoorlog! Na de pauze vertoonde de heer Herrebrugh een aantal films die hij in Indonesië had „ge schoten". Bali, Timor, en vooral de prachtige kleurenfilms van Flores (met de drie gekleur de meren), de Zandzee en het Idjen-plateau. Ook hier weer opvallend goed camera-werk, dat de sfeer uitstekend trof. Machtige berg- massieven en dreigende kratermonden, lieflijk sawah-landschap en slanke pinangpalmen, de grootste branding aan Java s Zuidkust. Het publiek was er helemaal in! Verraste uitroe pen, enthousiaste herkenning, vrolijk gebabbel, sssst'-geroep. Een ongedwongen, echt-Indische 'sfeer die trouwens alle Kringavonden ken merkt De Indische films en de emigratiefilm in combinatie gaven, merkwaardig genoeg, feite lijk een frappant beeld van de Indische Ne derlander „in de vaart der volkeren". Vice- voorztiter A. den Hamer bracht deze impres sie in zijn slotwoord tot uitdrukking: „Wij zijn hard bezig wereldburgers te worden!" Hulde aan de beide „operators", die ieder een blijvend aandenken aan deze volop geslaagde filmavond kregen aangebodenHulde ook aan het Kringbestuur dat iedere maand weer (in siders weten hoe moeilijk het is!) erin slaagt de leden iets bijzonders aan te bieden. Het was afR*' Bent U al lid van de Indische Kultuiele Kring „Tong-Tong"? De contributie bedraagt slechts 1.per persoon per maand. Geeft U NU op aan het Secretariaat: Weimarstraat 121, Den Haag. Mogen wij uw speciale aandacht vragen voor woensdagavond 23 mei a.s.? In het concert zaaltje van Voornveld en Spoor, Plaats 22 (dus niet in onze eigen zaal!), zal Edithe de Clerq Zubli gedichten voordragen uit eigen werk en uit werk van tijdgenoten. Na de pauze een piano recital door Eric van Nooijen, die o.m. werken van Mozart, Beet hoven en Bartok, en eigen Composities ten gehore zal brengen. Aanvang 20.00 uur. Aangezien ons nummer van 30 april j.l. wegens de feestdagen vrij laat is erschenen en de aanmeldingstermijn voor de „Miss Tong-Tong" ver kiezing daardoor wat krap werd, wordt de sluitingsdatum verschoven van 15 mei naar 31 mei a.s. Tot 31 mei kunt U zich dus nog opgeven, dames! Haast Uü! Dan sluit de inschrijving onherroepelijk. In ons nummer van 30 mei worden nadere bijzonderheden over de ver kiezing bekendgemaakt. (Zie voor bijzonderheden ons nummer van 30 april) De organisatie van de Pasar Malam bezorgt ons altijd vele hoofdbrekens en slapeloze nachten. Gelukkig wordt voor de meeste moeilijkheden wel een akal gevonden, maar één prpbleem hebben wij nog steeds niet kunnen oplossen: We hebben „hulptroepen" nodig en U kunt ons daarbij helpen. Op de drie Pasar-Malam-dagen: 29, 30 juni en 1 juli (vrijdag, zaterdag en zondag) hebben wij nodig: om te helpen in de tombolastand voor de kaartjesverkoop hij de danszaal en als hulp in de schiettenten JONGELUI in het bezit van een rijbewijs om het transport te verzorgen. Grote salarissen kunnen we U helaas niet beloven, daarvoor is Tong-Tong nog steeds te arm. Wel krijgt U één (of twee, dat hangt van de werktijd af) maaltijd (en), drie drankconsumpties en een kleine geldelijke vergoeding. Verder kunnen wij U garanderen, dat het behoorlijk ramé zal zijn en heel gezellig. Schrijft U ons even op welke dag U zich ter beschikking kunt stellen en hoe lang en voor welke werkzaamhe den? Richten aan: TONG-TONG, afd. Pu bliciteit, Prins Mauritslaan 36, Den Haag; onder het motto: „hulptroepen" Zoals een ieder weet leefden in het toenmalige Indië zo'n verscheidenheid van volken en ras sen, dat men zich gemakkelijk afvraagt hoe het dan eigenlijk ging met de taal en hoe men elkaar het één en ander moest uitleggen. Dat het helemaal geen probleem was, ge tuigt wel het volgende verhaaltje van een Fransman, die na een zwerftocht door de om Malang heen liggende kampongs de weg te rug naar de stad niet meer wist. Besluiteloos stond hij op een eenzaam landweggetje tussen de oneindige sawahs en wist niet welke rich ting hij uit moest. Hij besloot na een poosje dan ook maar op goed geluk zijn neus te volgen. Na een tijdje gelopen te hebben bereikte hij eindelijk een kampong waar hij een tani tegen kwam met een pikolan, waaraan een bos padi en enkele knollen oebi hingen, op de schouders. De Fransman hield de tani aan en vroeg in het Frans: „Spreekt U Frans? „Oui",1) antwoordde de tani, denkende dat de Fransman vroeg wat voor knollen hij op zijn pikolan had. Blij verrast over de schitterende gang van zaken, vroeg de Fransman met het élan de Fransen eigen: „hoe heet dit plaatsje, waar ik ben?" „Paris",2) antwoordde de tani in zuiver Frans, denkende dat de ander vroeg wat de bundel halmen was, die hij bij zich had. DANIEL HENDRIK 1) „Oui" oei laag Oost-Javaans voor oebi. 2) „Paris" pari laag Oost-Javaans voor padi. 15

Tong Tong | 1962 | | pagina 15