pasar malam De Kapodang of Wielewaal* OUDE SOBATS NOTEERT U ALVAST DE DATA? 29> 30 juni en 1 juli (indische jaarmarkt) IN DE HAAGSE DIERENTUIN Foto uit: Loke Wan Tho „A Company of bird" In onze tuin staat een grote, hoge Ketapang- boom en daarin heeft een paartje zijn nest gebouwd, bijna aan het uiterste puntje van een tak, waar zich nog een gaffel bevindt dus veilig! en het komvormige nest is daaraan opgehangen, In het nest bevinden zich twee jongen, die nog pas hier en daar wat veren hebben, dus met recht nog „lelijke eendjes" vergeleken bij hun prachtig gekleurde ouders. Zo nu en dan laten ze een geluid horen, dat wel een beetje lijkt op het gemauw van een hese" kat. Daar strijkt een der ouders neer, geheel on verschillig voor de toeschouwer met kijker en brengt de jongen een paar grote, vette rupsen, die bijna met geweld in de keel der jongen worden geduwd. Zij houden, als zij groter zijn geworden, ook wel van vruchten, maar rupsen zijn hun lievelingskostje. Als dit gebeurd is zijn de jongen even stil en dan klinkt de zoete, aangehouden roep van de ouder-vogel. Het klinkt als „whieow", daarna gevolgd door een helder klinkend ,,tjoekoe-!i-loew". Hun volle jodel-tonen zijn echter zeer moeilijk weer te geven. Als ze echter verontrust worden laten ze een scherpe, raspende roep horen, zoiets als „tjwerr", dat helemaal niet in har monie is met het zoete gefluit dat ze anders laten horen, en dat aantoont dat „schoonheid" altijd ook nog nog een klein beetje van het „beest" bezit! Ja, de kapodang is werkelijk een schoonheid, dank zij zijn vorstelijke goud gele kleur, afgewisseld door de roetzwarte vleugels en zwarte staartpennen met gele top pen, zijn rose snavel, het oranje gekleurde oog en de brede, zwarte band, die aan de wortel van de snavel begint en als een hoef ijzer achter langs de hele kop loopt, daarbij tevens de ogen omsluitend en de oranje kleur daarvan accentuerend. Hij brengt niet alleen kleur aan het wat een tonige tropische groen, maar bekoort ook elk een door zijn welluidende roep. In Batavia noemt men hem behalve Tjelalong ook wel Poelavati, dat een verbastering zou zijn van het Sanskriet-woord „Koelavan"het geen „van vorstelijke afkomst" betekent. On getwijfeld heeft hij deze naam te danken aan zijn goudgele kleur, die in het grootste deel van Oost-Azië een voorrecht vormt der vor stelijke families. C. H. Oriolus chinensis maculatus Vieill. Zie ook „onze Indische vogels" in TT van 15/2-"59. BRIEF UIT ENGELAND Enige tijd geleden werd mij een stapeltje Tong-Tong's opgezonden. Opeens wist ik wat mij mankeerde! Heimwee en een soort schaam tegevoel omdat ik zo eigenlijk het verleden tracht te vergeten. After all: ben ik niet ge boren in Bandoeng en daar opgeschoten voor 15 heerlijke en zonnige maar o zo korte jaren en woon nu al 8 jaren in Engeland? Ben in mijn typewriter geklommen en zou graag het volgende willen toevoegen als zijnde the ho nest opinion of si-Toet. 1) T.T. moet en mag niet ten onder 'gaan. In de verre toekomst zal het een waarde volle contributie tot history zijn. Wat mij wel eens treurig maakt is de gedachte dat onze achterkleinkinderen het alleen maar van horen-zeggen- of lezen willen kennen, that's to say life in the East. 2) Hartverwarmend hoe U tracht al de klein zielige „lapswanserigheid" (excusez le mot!!) uit de wereld te stampen. Zover ik weet en gelezen heb, dat komt in andere bladen niet voor. Er zijn veel te weinig idealisten in de wereld. So keep going 3) Wil abonné worden! Kan ik a crossed cheque for 2.naar Giro 6685 opzen den? Please let me know as soon as pos sible. Zou graag wat meer willen geven maar mijn man en ik zijn voorlopig nog armoedzaaiers en het leven in Engeland is duur. 4) Zou graag helpen opbouwen. Zijn er In dische Nederlanders in Engeland. Have not come across single one of them only "totok betoel". T.T. ziet er al heel aardig uit maar het moet nog mooier worden. Misschien in de toekomst in een „vertaling". But what about "petjoh" Untranslatable peh! Jam mer seh! Zou ook graag nog veel meer gedrukt wil len zien betreffende Indische folklore en natuurlijk tip-top photo's plus coloured one's for instance in Geographical Maga zine style. Well who knows. One never can tell. Wat ik mis hier in Engeland is een goede rijsttafelChinese and Indian lekkernijen are just that little bit different. Heb jongstleden "free-lance-writing" opgeno men. Tot nu toe geen succes maar heb juist een Indisch verhaal in elkaar geflanst voor a price contest. Mijn kennissen zeggen dat ik „te hoog vlieg". Maar wat geeft dat. Proberen-trachten-volhouden en niet op de kop laten zitten ook al heb je helemaal geen succes, dat maakt volgens mij het leven worth living. De aloverheersende wereldziekte is APATHY en iedereen die hier lijnrecht tegen in gaat, doet goed werk. Bravo Tong-Tong. Poekoel teroes! And help people to mature from infantile and negative hatred into a positive acceptance of life JOYCE M. PAYNE, London De bekende Indische snoeperijen en vele attracties: tombola en schiettenten dansen op muziek van de HOT JUMPERS en THE SKY ROC KETS. Miss TONG-TONG verkiezing (zie voor bijzonderheden pag. 15) Anneke Grönloh, The Candy Kids, The Padre Twins en vele anderen. 4

Tong Tong | 1962 | | pagina 4