Tong Tong I.K.K. Tong-Tong Qpen brie Bungalowbouw te Las Palmas Als U nog geen lid bent, kunt U zich echter ook in de vakantiemaanden op geven. Maar waarom niet NU? Het sekretariaat: Weimarstraat 121, Den Haag zal uw naam met genoegen note renHet lidmaatschap bedraagt ƒ1. per persoon per maand. Den Haag, 29 mei 1962 Beste Tom PaukaJan Eikelboom, Een dag of tien geleden interviewden jullie mij voor de uitzending van gisterenavond 9 uur voor de VARA: „Geen Nieuws uit het Moeras" in het kader van de vraag: Wie wil er oorlog om Nw. GuineaWij stelden voorop dat ik niet als representant 'van de Indische groep beschouwd kon worden dat weten jullie trouwens goed genoeg en dat mijn opinie een persoonlijke zou zijn. Ik bekeek het onderwerp dus van de historische kant en vertelde dat veel Indo's altijd gedroomd hebben van „een eigen vaderland", althans kolonisaties in Nw. Guinea, waar naar eigen aanleg aard en vermogen iets zou kunnen worden opgezet. Ik vertelde o.a. van de kolonisatie- poging van Pa van der Steur, van de sterke en nationaal gesteunde poging tn ate richting op de Pangkalpinang Conferentie, van de kruistochtvan duizenden Indo s naar Nw. Guinea, die doodliep in het Deta-drama toen toch maar werd afgezien van de mogelijkheid om iets in Nw. Guinea te beginnen in deze richting. En dat, hoe verder de kaart ook gespeeld wordt over Nw. Guinea, van deze „droom" toch niets terecht komt. Want zowel de Nederlanders, de Papoea's als de Indonesiërs hebben hun eigen ideeën over de toekomst van Nw. Guinea, waar geen Indo of Indo-plan aan te pas komt. Goed. Maar jullie hebben me toch weer verkeerd gepresenteerd: „Tjalie Robinson is de woordvoerder geworden van de Indische Nederlanders die hier kwamen zonder zich ooit te vestigen. Zij hebben het vage, onbestemde gevoel van iemand die bij een verre kennis logeert". Op de eerste plaats ben ik zelfs voor deze beperkte groep niet de woordvoerder en geen mens kan dat beter weten dan ik, omdat ik met tienduizend gezinskernen voortdurend kontakt heb. Ik verklaar en verdedig dat voortdurend, maar het helpt niet. Je weet ook nog dat ik bij jullie verzoek om een interview eerst gemord heb: „Waarom altijd ik; waarom geen ander?" En namen genoemd heb. Maar jullie wilden niet. Nochtans heb ik toegestemd. Want ik aanvaard iedere „challenge". Al pieker ik dan nachten lang: ,,0 hemel, als dat maar goed afloopt!' Verder is de kwalificatie van Tjalie onzuiver omdat zij veronderstelt dat hel gebrek bi] ont zit' wij passen niet goed genoeg aan. Maar jullie weten ook wel dat jullie ieid... zuilen (waar jullie zelf vaak op schelden) ons dwars zitten. Wij kunnen niets volkomen neutraal zeggen. Omdat alle publiciteitsorganen al een zuilen-„tjap" hebben. En men onze uitspraken uitlegt, mutileert of kanaliseert al naar de zuil het voorschrijft. Komt daar dan de foutieve opinie bij dat Tjalie woordvoerder is van groepen (omdat Europa gewend ts aan woordvoerders van groepen) dan ontstaan de gevaarlijkste en vaak ook belachelijkste misverstanden. Men vraagt privé: Wat eet je liever, Tjalie? Rijst of aardappelenIk *.eg. „Ik eet liever rijst, ook al omdat rijst voedzamer is". Prompt zegt een zuil: „De woordvoerder van de Indische groep verklaart dat rijst heter is dan aardappelen". Prompt een nerveus gehuil uit de Indische groep: „Wie zegt jou Tjalie, dat jij woordvoerder bent! (voel je de draai?) en „Ikzelf ben allang overgestapt van rijst op aardappelen! enz. En aan de hele Nederlandse kant: „Wat doen die ellendelingen dan hier met hun rijst. Laat ze opduvelenNee, lach niet. Ik ken dat nu al acht jaren. Is het dan een wonder dat wij het gevoel hebben van logeren bij kennissen? De fout ligt niet bij ons, maar aan de andere kant. Men hoort nooit naar ons, tenzij wij voor een karretje gespannen moeten worden dat de nationale aandacht heeft. En dan weer. af met de geit! Dit is en blijft unfair. Mag ik een (herhaald) eerlijk aanbod doen: interview mij tien minuten (of langer voor de TV over alles wat je vragen wilt. Openlijk. Openbaar. Zonder mij bij voorbaat te binden aan een aktueel twistpunt. Het is niet in ons belang, maar in het belang van de Neder] "ndse maatschappij, die blijkbaar constant doorgaat verkeerde opinies te maken omtrent een derde millioen nieuwe burgers, die geen stem mogen uitspreken en daarom vreemdelingen blijven. Bij de zo vaak geroemde gastvrijheid m Nederland, is dat mogelijk? TJALIE ROBINSON U kunt nu voor al Uw drukorders ook terecht bij Wij nemen de grootste en ook de allerkleinste (visite kaartjes, briefpapier, etc.) orders aan. Bestellingen en informaties te richten aan: De Redactie Visitekaartjes per 100 f 8,30 per 50 f 5,30 Briefpapier kwarto, bedrukt met naam en adres per 100 f 10,— per 50 f 7,50 U betaalt niets meer dan waar ook Er wordt aparte aandacht aan Uw werk besteed U helpt Tong Tong opbouwen Prijzen voor ander drukwerk en bestellingen bij redactie Tong-Tong DE REDACTIE. Op zondag 17 juni a.s. wordt om 2 uur n.m. in de Houtrustrotonde te Den Haag, (Hout- rustweg 102) een bespreking gehouden met diegenen, die zich overeenkomstig de aanwij zingen in de circulaire van 14 april j.l. hebben aangemeld als gegadigde, voor een bungalow te Las Palmas. Er zijn echter nog velen, die mondeling of schriftelijk blijken van belangstelling voor de plannen hebben gegeven. Mochten er nog personen zijn, die nader be sloten hebben aan de bungalowbouw deel te nemen, dan wordt hun verzocht dit alsnog zo spoedig mogelijk aan ondergetekende te melden op de wijze, zoals in de eerder ge noemde circulaire aangegeven. Tot dusver is het niet gelukt een financierings regeling voor de huurkoopbungalows te vin den.. De enige financieringsmogelijkheid voor hen, die niet kontant kunnen kopen, is die aangeboden door de bouwer, de Interinsular de Construcciones S.A. te Las Palmas, die bereid is genoegen te nemen met de helft van de koopsom in kontanten, een vierde af te lossen in 3 jaren en daarnaast een vierde in 15 jaren, tegen een rentevergoeding van 5%. Dit betekent, dat voor een standaardbungalow van 7500,- een bedrag van 3750,— kontant moet worden betaald, de eerste drie jaren maandelijks ongeveer 85,tussen het vierde en vijftiende jaar maandbedragen van 25,aflopend tot 20, Verder zal een bungalow ontworpen worden, die 2 maal zo groot is als het standaard-type, tegen de prijs van 15.000, De bungalows zullen gebouwd worden in het uitbreidingspan ,,La Garita ongeveer 8 km. van Las Palmas in de nabijheid van de auto weg naar de Zuidkust en vlak bij het strand. W. H. G. VAN SANTEN, Hofdijck 54, Oegstgeest Evenals vorige jaren zal ook dit jaar de kunst kring gedurende de zo mermaanden sluiten. In deze periode gaat U heerlijk met vakantie (de zon tegemoet!) en zal het bestuur zich kunnen prepareren op de te geven uitvoeringen voor het seizoen 1962/1963. Vrijdag 15 juni werd door Tjalie Robinson een kritische beschouwing gegeven over de bereikte resultaten van alle Tong-Tong-aktivi- teiten gevolgd door een diskussie. Een verslag hierover vindt U in ons volgend nummer. Het bestuur wenst de leden van de kunstkring een prettige vakantie toe en tot september

Tong Tong | 1962 | | pagina 10