Paula Belvroy: onze eerste vrouwelijke volleybal scheidsrechter Anders dan gewoon Plaatjes bij praatjes probeer dat eenó Rubriek voor vrouwen die raad vragen, of raad weten voor alle grote en kleine huishoudelijke en gezinsproblemen. VOOR DE VROUW j&evr. E. v. L. geeft de volgende tips: In Hengelo bij de machinefabriek zit temidden van honderd mannelijke kollega s een technisch tekenares: Paula Belvroy. Ze komt uit Ban doeng is 21 jaar en was voor kort de enige vrouwelijke volleybal-scheidsrechter in Neder land. Een attente lezeres stuurde me een poosje geleden een knipsel uit het Hengelosch Dag blad toe waarin Paula Belvroy even in het zonnetje werd gezet om haar bijzondere spor tieve kwaliteiten. Na het interview dat dezelf de lezeres haar voor ons blad afnam en dat ik hieronder laat volgen, heb ik zelf ook even persoonlijk met Paula kennis kunnen maken. Hoe zou ze zijn, dacht ik. Vast een uitgesproken sporttype, brede schouders, ste vige armen, een jongensachtige stem. Maar inplaats daarvan zit een tenger „aloes" Indisch meisje tegenover me met opvallend slanke handen en polsen. Ze ziet er „ouder wets" lief uit ondanks een vlot kapsel, vlotte kleding. Gesoigneerd en toch geen make-up, gewoon ondenkbaar bij de moderne jeugd. Paula werd geboren in Sorong. Tot haar 14e jaar rondgezworven door heel Indië doordat Papa Belvroy een ambulante betrekking had. De laatste vier jaar settleden ze zich te Ban doeng, waar haar liefste vrije tijdsbesteding groeide. Ze speelde toen al in diverse wed strijden mee, o.a. tegen Djakarta (Vios-Kas). Wat ze zich van Indië herinnert? Het heerlij ke vrije leven, de vele gezellige uitstapjes naar Lembang en Dago; de fuifjes waar ze kon dansen tot in de morgen en soms wel de dag daarop verder! En dan de sport. Ze was het liefst op het sportveld en de grootste straf die moeder haar kon geven was, dat ze niet mocht sporten Ze heeft in Indonesië ook baseball en handbal gespeeld, maar volleybal vindt ze de fijnste sport. „Je wordt zoveel meer bij het spel be trokken'dan bij andere teamsporten", vindt ze. Voor korf- en handbal is ze eigenlijk een beetje te tenger. Ook al is ze watervlug en taai, een zetje van een forse speler of speel ster (en die' zijn hier in Holland!) en ze tuimelt omver. Toch houdt ze van alle bal sporten. „Alleen zo jammer dat het meestal binnens huis spelen wordt met dit nare weer. In Indië was het altijd buiten. Volleybal, de fijnste sport ...technisch tekenen, de fijnste job Twee jaar geleden was er in Hengelo een groot tekort aan scheidsrechters, zodat alle clubs kandidaten moesten opgeven om opge leid te worden. Bij H.S.V. voelde geen van de heren er veel voor, maar ik dacht dat het wel leuk zou zijn en volgde dus de wekelijkse lessen van mijnheer Bosscha. Na het examen werd ik als enige vrouwelijke scheidsrechter in Hengelo aangesteld want de andere meisjes die wel eens wedstrijden gefloten hadden, waren er inmiddels mee opgehouden. Mijn eerste wedstrijd was een herenwedstrijd. „Nu zullen we het hebben", dacht iedereen, 'maar ik heb toch maar doorgezet", vertelt Paula. Ze is ambitieus, zet graag door. Toen ze bij Stork solliciteerde kreeg ze een opleiding in de technische tekeninrichting. Dit „mannen werk" doet ze nu ruim 2 jaar met veel plezier en ze zou niet willen ruilen met een ander kantoorbaantje. Bovendien volgt ze nog een opleiding om nog meer technische kennis te vergaren. Nog meer hobbies? Ja, zingen en ballet. „In Bandoeng les gehad bij Meloncelli, U weet toch wel?" Zingen deed ze in diverse bands, die voorna melijk in Duitsland optraden. Nu ze verloofd is zingt ze niet meer voor publiek, alleen in de revueclub van Stork, die elke winter een show op de planken brengt. Plannen voor de toekomst? Ze trouwt mis schien deze zomer al. „Maar sporten blijf ik beslist en volleybal heeft een warm plaatsje in mijn hart", verzekert Paula. We mogen trots zijn op dit eenvoudige maar toch zo pittige Indische meisje dat op haar eigen manier, zonder uiterlijk vertoon haar weg heeft gevonden in Nederland. B. Mooie en lekkere jus krijgt U door het meebraden van een gesneden tomaat. Wilt U met paprika kleuren, gebruik dan de „edele", de goedkope heeft een bijsmaak van verf. Lekkere biefstuk-jus: als de bief stuk uit de pan gehaald is, braadt D een goede hoeveelheid melkvel in de jus bruin. Eieren laten zich 's-winters alleen behoorlijk klutsen als ze een kamertemperatuur hebben. Dus vele uren tevoren in een verwarmde kamer zetten, maar niet te dicht bij de kachel, anders stolt het buitenste laagje eiwit. Klutsen met suiker doet ze vlugger stijf worden. Dooiers worden dik door roeren met wat zout en een paar druppels vers citroensap, (voor hete soep of bouillon, ragout, sausen) Basterdsuiker is zowel bruine, beige als witte fijne, zachte suiker voor flensjes en boterhammen. Doet denken aan arensuiker, maar niet zo gezond. Alle suiker van beet wortels onttrekt kalk aan het organisme. Resultaat op de duur: dunne scheurende nagels, uitvallend haar, gaatjes in het gebit en... het makkelijk breken van armen en benen. Levertraan verhelpt dit tekort weer of calcium Chefaro. Niet teveel vitamine D.-tabletjes, anders krijgt U last van blaas en nieren. Rietsuiker is alleen in Reform zaken te krijgen. Zout is hier ook schadelijk voor de gezond heid want het bevat veel natrium. (In tegenstelling met het Indische briketzout zeezout) Voor afwisseling: rammenas (doet denken aan lobak) en mierikwortel. De eerste is winterkost, de mierikwortel eten we 's-zo- mers. In dunne reepjes snijden en rauw eten met sambel petj el of sambel kemirie. Fé Klerks-Kühr (Madeira, Ohio) houdt links en rechts lezingen over „The Indonesian- Dutch and his backgrounds". Men heeft veel belangstelling voor deze „talks". Fé hield o.a. lezingen voor de Presbyterian Women Asso ciation, de groep van de Disciples of Christ Church en de Methodistische groep. „Ik heb geen dia's schrijft Fé", daarom 'illustreer ik mijn talks met foto's o.a. uit Breton de Nijs' Tempoe Doeloe. Ze zijn groot en kunnen uit de verte ook goed gezien worden. Ik houd het boek dan gewoon in de hoogte of laat het later rond gaan. Als je uitnodigingen aanneemt, moet je na- tuurlijk ook met tegeninvitaties komen, zodat ik daardoor heel wat mensen op de rijsttafel uitnodig. Deze rijsttafel heb ik echter aange past aan de Amerikaanse smaak. En met suc ces! Mijn South Pacific Citronella Chicken Soup vooral is beroemd geworden, (gewoon soto ajam, citronella is sereh zoals je weet). De Amerikanen vinden het erg interessant, dat het goedje dat ze gewoonlijk alleen tegen de muskieten gebruiken, ook nog in een gerecht gebruikt kan worden en zelfs delicious smaakt 12

Tong Tong | 1962 | | pagina 12