Soerabaja, 8 maart 1942 Arabisch spreekwoord COSTA DEL SOL in Zuid-Spanje copy' „Hallo Heulang, hallo Heulang, doorgeven via Piet!"... De stem door de radio stierf plotseling weg. In de eigenaardige stilte die daarop volgde klonk schril de telefoon, waar door een andere stem sprak, schor van emotie, maar toch beheerst: „Mevrouw S, bent U daar nog? U kunt nu naar huis gaan, nadat U vernietigd heeft wat U vernietigen moet; we hebben onvoorwaardelijk gecapituleerd, de oorlog is voor ons afgelopen. Wilt U dit aan de anderen doorgeven. Goeden middag". Toen was het of de wereld en de tijd stilston den. Dodelijke en onheilspellende stilte be sprong me en hield me in een wurgende greep; mijn ogen stonden wijd verschrikt, en deden pijn van een smart, die zich niet uiten kon. Mijn snelkloppend hart jammerde: „tanah djawa, mijn tanah djawa..." (als ik driftig of ontroerd ben verval ik in Maleis of Javaans) Automatisch deed ik wat me opgedragen was; ik was doodmoederziel alleen op 't L.B.D. kantoor. De andere dames hadden op tijd met hun mannen naar Australië kunnen vluchten... Daarna ging ik op weg naar huis toe. De wereld om me heen was gestorven... of niet?! Hoorde ik niet diep in de verte een dof ge brom en kijk! vloog daar niet nog een koetilang hoe bestaat 't we hebben gecapituleerd de oorlog is voorbij neen, wij zijn overwonnen wat gebeurt er toch eigenlijk wat doen ze met ons kijk daar loopt een hond nu komt mijn man gauw thuis; heerlijk (a sancta simplicitas) -God, ik word gek kind, 't is nog oorlog ik weet niet wat ik denken moet en plots weer de onheilspellende stilte. Thuis trok ik mijn L.B.D. kostuum uit, ging me mandiën en ging daarna met mijn kinderen op 't platje koffie drinken, gewapend met een boek, waarin ik niet las. Mijn hart klopte in mijn keel, de angst om klemde mijn keel en borst. Hoe zouden de bezetters zijn!? Toch bleef ik koppig (of was 't desondanks mijn spreekwoordelijke vrouwelijke nieuws gierigheid) op 't platje de Japs afwachten, die weldra in grote drommen lopend, fietsend en in trucks voorbij trokken. Toen ze mij zagen werd er door een of andere officier iets ge bruld, en zag ik allen hun hoofden naar me toekeren en mij salueren. Ik stond ze verbijsterd en verstijfd na te staren. Ze kwamen nog een keer terug en weer salueerden ze. Ik begreep en begrijp nu nog niet, waaraan ik dit eerbe wijs te danken had. Of zou 't misschien liggen aan 't feit dat ik de enige vrouw in die straat was, die op 't platje rustig(?) zat en haar huis wagenwijd open had staan na alle maanden van verduistering en vergrendeling?! De anderen hadden zich in hun huizen opge sloten. De bezetters installeerden zich tot overmaat van ramp in 't grote huis naast ons en natuur lijk gluurde ik af en toe voorzichtig naar 't geen zich daar allemaal afspeelde, kwasi on verschillig en moedig, terwijl onzekerheid en angst mijn keel dichtsnoerden. Het was een hels kabaal van op- en afrijdende vrachtauto's vol Japanse soldaten, die brutaal overal heen keken, een onbegrijpelijk taaltje spraken, ter wijl snerpende bevelen weerklonken; zware voetstappen overal, vliegtuiggeronk en meteen werd de zuivere zeelucht van Soerabaja bezwangerd door een akelige wee-zoete geur. Deze geur zou ons drie-en-een-half jaar lang plagen: de geur van Dai Nippon. Intussen trachtte ik een weg te vinden in de chaos van allerlei op mij aanstormende gedach ten. Het lawaai naast ons en op straat bleef (Vervolg op pag. 22) Wie een man onderwijst, onderwijst een en keling; Wie een vrouw onderwijst, onderwijst een familie. Het is merkwaardig, maar dit Arabisch spreek woord, dat wij in één onzer eerste nummers (ruim vijf jaar geleden!) eigenlijk meer als curiositeit afdrukten, heeft althans voor Tong- Tong bewezen van grote vormende waarde te zijn. Want het is de huisvrouw en vaak zelfs de alleenstaande vrouw geweest, die de grote stuwende kracht achter dit blad bleek te zijn, de „winster" van nieuwe abonnees, de draagster van het juiste begrip (al was het vaak „maar" intuitief), de pro- ducente van gevarieerde en vooral nuttige Mannen bleken maar al te vaak bereid om in een verschil van opinie met Tjalie, afstand te doen van het blad Tong-Tong. Vrouwen bleken niet alleen verdraagzaam, maar ook in staat om over de falende mens heen de nooit falende geest van het Indische denk- en ge voelsleven te ontdekken. Mannen snappen hier vaak niet veel van (Tjalie incluis). Curieus was (en is) b.v. de bereidheid om steeds weer recepten in te sturen, terwijl er toch „kook boeken genoeg bestaan in de wereld". Men moet de vrouwelijke geest kunnen begrijpen om te weten dat inderdaad met één recept geen enkel gerecht „bekeken" is; dat er tien tallen variaties zijn en dat het in wezen gaat om het opnieuw en nieuw beleven van een oude waarheid. Dat geldt ook voor andere copy. Mannen zijn ergens altijd stug en te exact. De koloniale historie „kennen ze wel", het socialisme „kennen ze wel", Amerika „kennen ze wel". Het dringt vaak moeilijk tot ze door dat alle waarden in het leven (net als dat gerecht) voortdurend veranderen en dat voort durend nieuwe confrontatie met oude en nieu we realiteiten nodig is. De Britse universiteit Cambridge ontleent zijn grote betekenis niet aan de geijkte waarde van het onderwijs of aan het niveau van zijn professoren, maar aan „our ability to adept": ons vermogen om steeds weer opnieuw aan te passen. Tong-Tong zoekt voortdurend nieuwe aan passing: niet alleen bij oude Indische waarden die nooit verloren gaan, maar bij nieuwe (Europese) waarden die essentieel goed zijn (dus geen klakkeloze, critiekloze, blinde as similatie), en bij een beter begrip voor onze Indische abonnees overal elders in de wereld (dus niet afgeven op, maar leren van anders denkenden). Tong-Tong zoekt voortdurend naar „begrips verjonging". De vrouw weet het, misschien ook omdat ze altijd bewust moet blijven van wat goed is voor de kinderen, voor de nieuwe generatie. Ziet U wel... „onderwijst de fami lie". Poekoel teroes, „zwak geslacht"! T. R. MISS TONG-TONG VERKIEZING Dames! Mogen wij U er nog even aan herinneren? De eerste prijs bij de „Miss Tong-Tong verkiezing (op 29 juni en 1 juli a.s. tijdens onze Pasar Malam) is niet minder dan een reis van twee weken naar de Grijpt uw kans! De zon tegemoet! De inschrijving sluit 20 juni U kunt gebruik maken van onderstaand Invulformulier KNIP UIT OF SCHRIJF OVER INSCHRIJVINGSFORMULIER Naam Adres wenst deel te nemen aan de Miss Tong-Tong verkiezing op de Pasar Malam op 29 juni en 1 juli Handtekening In enveloppe sluiten, beplakt met 12 ct postzegel met vermelding: „Miss Tong-Tong verkiezing" in de linker bovenhoek en adresseren aan: Aid. Publiciteit en Reclame, Tong-Tong, Prins Mauritslaan 36, Den Haag 15

Tong Tong | 1962 | | pagina 15