VAN HIER EN GUNDER gaf- 6e JAARGANG No. 23 DROOM OF WERKELIJKHEID Buste Tjalie, Je artikel „Voor Kandjeng besars en Kandjeng ketjils" (Tong-Tong li mei) heejt me getrof fen. De ideeën die je daarin ontwikkelt, lijken mij een gezonde basis te vormen voor verdere ontwikkeling. Sedert mijn terugkomst uit Turkije houd ik mij bezig met promotingwerk op het gebied van bouw-projecten. Misschien kan ik jou en je medewerkers helpen met het aangeven van een praktische aanpak van deze materie en je met de juiste mensen in kontakt brengen. Indien je dus meentdat mijn hulp je van nut kan zijn, bel me dan even op teneinde een afspraak te maken voor een oriënterende be spreking. We kunnen dan tevens even praten over mijn deelname in je nieuwe N.V. waar voor ik je reeds in principe mijn toezegging Met vriendelijke groet, (Inzender bekend) Even scherp stellen: tegenover deze „kandjeng besar" (met grote Indische ervaring; uitsteken de aktiviteiten op bouwgebied) staan zegge en schrijve vijf mensen, die wel met een riksje over de brug willen komen! Terwijl iedereen zeker weet dat men over 20, 25 jaar op een leeftijd gekomen is dat velen onzer de een of andere vorm van hulp hard nodig zullen hebben. Er zijn straks natuurlijk hofjes, verzorgingsflats, etc. genoeg. Maar is daar straks wel plaats voor onsEn is een Hollands hofje wel dat wat wij op onze oude dag graag willen heb ben? Zou een hofje met Indische leiders, een Indische keuken, Indische huishouding niet veel en veel aangenamer zijn? Ja. Kunnen we het maken? Ja. Zullen zij die er veel geld in steken, hun rente wel behoorlijk terug krijgen? Dubbel en dwars. Denken anderen er misschien over om straks ,,weer weh" te gaan Hebben ze straks wel het geld om de boot of de plane te betalen? Alsmede de eerste kosten van vestiging? We zeggen nu wel ja, maar we hebben genoeg ondervonden in ons leven om ons in ernst niets meer wijs te maken. Zou het dan niet prachtig zijn als er een fonds was dat ons hielp? Ja. Zijn er deskundigen, die het goed kunnen beheren? Ja. Is er inzicht en initiatief genoeg? Nee. Inder daad, velen van ons leven als kippen: alleen de graantjes pikkend vlak voor hun neus. En de bakoel ver in de verte zien ze niet en willen ze niet zien. „Kom tét, kom rat!" zei Bentiet... en Bentiet is verdwenen van de aardbol. Wie niet verdwijnen wil, organisere NU. T. R. WAT KOMT ER VAN TERECHT? 1 Eind vorig jaar stortte ik 25,voor een Hofje voor Indische dametjes. Wat is ervan terecht gekomenNu lees ik weer over een j Indisch SteunfondsBestaan er aandeeltjes i van 50,Ir. H. de Haan Voor het Hofje is de belangstelling voorlopig te klein gebleken om iets op te zetten. Voor het Steunfonds dito-dito. We hadden de reeds gestorte bijdragen direkt kunnen terugsturen, want ze zijn uiteraard apart geboekt en wor den zorgvuldig bewaard. Maar we dachten: nog even teroes poekoelen. Onze groep is nu eenmaal erg traag en over-voorzichtig. Schieten we helemaal niet op, dan krijgt U uw geld weerom. Eerlijk gezegd begrijp ik niet, waarom men niet mee wil. Bang dat het geld „weg" raakt? Maar het wordt toch op een aparte rekening gestort? Of denkt men: „Ik maak m'n eigen zekerheid wel en moet niets hebben van meedoen?" Snapt men niet waarom het gaat? Kan men geen begrip vormen van de enorme kracht die onze lezerskring van tienduizenden kernen kan ontwikkelen? Denkt men dat het leven paradijzerig is en altijd zo zal blijven? Ik werk nu al vijf jaar samen met duizenden en heb tientallen plannen opgezet en voorlopig terzijde gezet. Ben ik dwaas? In elk geval houd ik mijn geloof in de Indische groep vast tot ik slaag of er bij neerval. Als de optimisten met mij zo lang geduld hebben of na mijn neervallen doorgaan, komen we er tóch. Op uw laatste vraag dit antwoord: van de deelname zal afhangen hoe de organisatie zal worden opgezet. T. R. BETER REDIGEREN? Sommige nummers vallen op door hun uitste kende inhoudandere vallen weer tegen. Is het niet mogelijk evenwichtiger te redigeren, zoals b.v. Reader's DigestDit is geen kritiek, maar ik meende dat bij de enorme stroom van kopy, waarvan U regelmatig gewaagt, gerich ter redactie mogelijk kon zijn. v. d. Weert Wij zouden inderdaad „evenwichtiger" kunnen redigeren, maar daarbij bewust enkele soorten kopy, voortgesproten uit een bepaalde geestes gesteldheid, moeten elimineren. Onze lezers groep is nu eenmaal een heel bijzondere lezersgroep, niet alleen bestaand uit vele soorten totoks (en bedenkt U eens hoe enorm gevarieerd de totok is in 1001 kastjes!), maar nog veel meer soorten Indo's. Veel kopy, die U minderwaardig acht, is bij ernstiger studie- niet alleen zeer interessant, maar werpt een helder licht op sociologische en psychologische achtergronden, die nog niet doorvorst zijn. We reageren verder op a. ongevraagde bewijzen van enthousiasme uit onze lezerskring, b. uit spraken van letterkundigen, sociologen, histo rici. Complete jaargangen van Tong-Tong zullen nog vele decennia na onze verdwijning op menige universiteit onuitputtelijke bronnen blijken te zijn voor vele onderzoekingen. Red. V. D. PUTTEN ,,Ik, ben het met uw sympathie voor v. d. Put ten niet eens. Ik heb die tijd met hem meege maakt. Ik heb net als hij (en velen met ons) veel gezien. Waarom heejt v. d. Putten tóen niets gezegd? Hij was bang voor zijn hachje. Ik ook. Anderen ook. Maar om er dan 20 jaar later mee te komen aandragen, als het leed geschied is, als teveel bewijzen verloren zijn gegaan, dat gaat te veel op zelfverheerlijking lijken. Men wint er niets mee". X (Naam inzender bekend) 1. Leest U ons artikel nog eens driemaal goed over. Wij laten de zaak geheel buiten beschou wing, maar verklaren de geest achter de zaak: de stem van het geweten. Ook al spreekt die stem te laat, zij leeft en zal altijd blijven leven. Ons artikel legde dus de nadruk op de menselijke kant van de zaak. I 2. Wij geloven verder niet dat v. d. Putten een ,,oude koe uit de sloot gehaald heeft", maar dat onderzoek van minder zuivere toe standen nu tegen wil en dank onzuivere toe standen toen achter zich aan slepen. „God s molen maalt wel langzaam..." 3. Wie ééns een fout maakte en dat inziet en die fout wéér maakt, groeit zedelijk niet. V. d. Putten wil zijn fout van toen (als daar sprake van is) nu niet wéér maken. Nogmaals: wij zeggen niet dat v. d. Putten gelijk heeft (dat moet Justitie vaststellen), wij knopen aan de zaak-v. d. Putten, zélfs als zij „mis lukt", alleen deze uitspraak: „Durf als verant woordelijk burger altijd waakzaam te zijn voor het welzijn van de gemeenschap. Alleen als er voortdurend waakzaamheid is, kan het ge vaar van bederf van uw welzijn beteugeld worden". BIJ DE VOORPLAAT: Dit is Spanje: hel gelukde tevredenheid en de schoonheid van het kleine: een arm huisje, een naakte muur, maar fris gekapoerd en met een partij geraniums-in-pot net een anjer op een toeloep!). Altijd de azuren lucht, de schit terende zon, de intens blauwe Middellandse Zee (aan de Costa del Sol). Geen regen, geen kou, geen sneeuwgeen lage bedrukte wolkenhemels. En het zonnige zomerzonnetje, waar je hier alleen op hopen kan en voor een enkel dagje, dat heb je daar het hele jaar (voor niks kadool). Maar het is vooral het vermogen om met weinig gelukkig te kunnen zijn, dal mij het meest getroffen heeft. Een rij armelijke petakhuisjes met een saaie muur? Metsel ringen in die muur, zet potten met geraniums in die ringen: een lust tuin! Heb je geen geld voor biefstuk of de kostbaarste zeevis? Koop de goedkoopste visjes (zes peseta's een kilo), bereid ze op Spaanse manier goed gekruid; rijst; een glaasje witte Jerez (landwijn) en je eet als een vorst! Vandaar dat steeds meer Noord-Europeanen zich vestigen in het Zuiden van Spanje. Zullen de Nederlanders ook wel tijdig komen? Wee o wee, niets kan op tegen AOW! TJALIE ROBINSON Foto voorplaatCatala Roca Onafhankelijk Indisch Tijdschrift Prins Mauritslaan 36 - Den Haag Tel. 542.542 - Giro 6685 Verschijnt: de 15de en 30ste van elke maand Prijs: per nummer: 0.50 per kwartaal 2.50 per halfjaar 5. per jaar 10. Betaling geschiedt altijd VOORUIT ABONNEMENTEN BUITENLAND (per jaar): Australië: p. luchtpost: 43.-; p. zeepost: 15.- Nieuw-Zeeland, Zd. Afrika, Brazilië: p. luchtpost: 33.-; p. zeepost: 15.- Nieuw-Guinea, Canada, U.S.A.: p. luchtpost: 27.-; p. zeepost: 15.- Suriname, Antillen: p. luchtpost: 21.-; p. zeepost: 15.- West-Europese landen: p. luchtpost: 15.- Agente voor Canada: Mevr. E. Ie Sueur- Zimmer, 1 Richview Side Road, RR 1 Islington, Ontario, Canada. Agent voor Amerika: Roy J. Steevensz, 7919 Chatfield Ave, Whittier, Cal., U.S.A., tel. OX 8-8893. Uitgave GAMBIR Uitgeverij voor Oost en West Onder redactie van TJALIE ROBINSON Zoekt op basis van de nuttige ervarin gen in de Gordel van Smaragd nieuwe interessen in Nederland te wekken voor de Tropengordel j

Tong Tong | 1962 | | pagina 2