De bamboetjes en de Pajoeng c Twee hooibergen vJ Boeng Julius Spanje Canarische Eilanden WERKNUMMER ATTENTIE! Dit is een werknummer. Veel minder artikelen over tempo doeloe. Veel artikelen over plan nen en mogelijkheden. Wilt U alles goed lezen? Wilt U zich realiseren dat op het moment dat U dit leest, in tien duizend gezinnen en tienduizend gezinnen van meelezers dit num mer ook gelezen wordt? Wilt U zich realiseren dat op dit moment de mogelijkheid kan ontstaan om toe te tasten, ge deeld door honderden en mis schien wel duizenden? En dat U hiermee de deur heeft opengezet naar een zekerheid die LF in de nabije toekomst betreden kunt, in plaats van onzeker te wachten op een Paradijs dat mis schien wel zou kunnen komen? Nooit valt een paradijs uit de lucht. Alle Paradijzen zijn ge maakt. Met samenwerking, eens gezindheid, geloof en branie. Als U vanaf heden niet meer denkt „ik", maar „wij" en U ziet zich omringd door tienduizend mensen, bent U dan nog bang? Lees! Sla toe! Redactie Geachte Tjalie, Ik wil wel bijdragen voor een Nood-, Onder neming!- en Bouwfonds Tong-Tong, zoals door U geopperd in uw artikel ,,Voor Kand- jeng Besars en Kandjeng Ketjils" in de Tong- Tong van 15 mei j.l., hoewel het geven van steun in de vorm van geld voor mij gelijk staat aan het vullen van een bodemloze put en daarom niet mijn algehele instemming heeft. Aan deze vorm van steunverlening komt nooit een eind. Hoe meer men helpthoe meer er om hulp komen aankloppen. U heeft het heel pienter uitgerekend: tienduizend riksen per maand is f25.000,is 3 ton in 1 jaar en 6 ton in 2 jaar. Maar is dit bedrag genoeg? Nee. Voor het opbouwen van een verzorgings flat zoals in uw artikel werd gevraagd, is toch zeker al 3 ton nodig. In een oudere Tong-Tong vroeg iemand ook al om een hofje voor Indische mensen. T)at kost zeker ook 3 ton, en zo gaat het door. Maar soedah, ik wil wel bijdragen gedurende 2 jaar, elke maand een riksals er personen gevonden kunnen worden, die zich voor de vorming van dit fonds willen inspan nen. Ik ben geen Kandjetig Besar en zelfs geen Kandjeng Ketjil, zodat als er na 2 jaar nog niks van het fonds is terecht gekomen, ik mijn geld terug wil hebben. Dat kan ik dan beter gebruiken om mijzelf te helpen. Met vriendelijke groeten, F. F. HORNUNG U vergeet dat elk kapitaal rente afwerpt. En dat het, gestoken in ondernemingen, exploi tatieoverschotten (winsten) oplevert, die op hun beurt kapitalen vormen, tesamen met nieuwe beleggers. U kunt elke maand uw rijksdaalder opeten en in één dag verteerd hebben. U kunt hem opzij leggen en na een jaar 30,hebben (minus de doorlopende waardevermindering van de gulden), dat U in één na-wintertje verstookt. Maar in een onder neming wordt die dertig gulden een blijvend en eventueel verhandelbaar bezit, een rente- opleverend bezit en bovendien voor Uzelf of anderen een borgstelling voor de oude dag. Weet U hoe de exploitatie van een hofje of verzorgingsflat in elkaar zit ?Neem een hofje waarin 100 gepensioneerden wonen a 100. p. mnd. Dat betekent een maandelijks inkomen van 10.000. Daarvan wordt personeel, on derhoud gebouwen, renteafschrijving en afbe taling leningen betaald. Daar kan voor pien tere mensen dus een goede verdienste in zitten. Onze groep hoeft geen winst te maken of maar een heel lage winst, die goed geïnvesteerd in nevenondernemingen wéér geld maakt. Er is geen één vrees dat uw ringgit verloren is. Er is alleen één voorwaarde: dat er veel ring- gits bij mekaar komen. Met vijf ringgits en verder iedereen maar lukraak toto-formulieren invullen is nóch de persoon nóch de samen leving gediend. Kleine boengs zijn kleine stukjes bamboe, breekbaar en bros. Daarom vermogen ze niet veel. Grote boengs leveren het perkament waarmee vele kleine latjes bamboe georgani seerd worden tot een sterke pajoeng, waarin elk latje sterker staat en bovendien een totaal wordt gemaakt voor bescherming van anderen. Diverse prospekti liggen nu reeds klaar! Zorg ervoor dat ik bij mijn volgende besprekingen een VET pakket op tafel kan gooien met brie ven van U: „Ik doe mee!" Dan beginnen wij te poekoelen". Werp uw vrees af. Slaat de han den ineen. 10.000 Ringgits van kleine boengs. Daarbij komen vele duizendjes" van grote Boengs. We schieten in de roos! T. R. Met een schok vernamen wij het plotseling overlijden van Boeng Julius (de heer J. L. Dencher), een Blanda van het heel goede soort. Toen de lezerskring van Tong-Tong nog klein was, hadden we vaker kontakt met elkaar. Toen het aantal kontakten groeide, verloren we elkaar soms een hele tijd uit het oog. Boeng Julius is één van die bijzondere Blanda's van wie je om een onverklaarbare wijze denkt dat ze eeuwig leven. Altijd opgeruimd, vol grappen, vol toekomstoptimisme, zonder ake lige kastjes-vooroordelen. Dat Indonesië een goed land was en het Indonesische volk een prachtvolk was voor hem zó'n vanzelfspre kende waarheid, dat hij er geen woord twist aan wilde besteden. Dat het vroeger of later dus wel weer in orde zou komen, leed geen seconde twijfel. Dat er beroerlingen zijn onder de bruine broeders net zo goed als de blanke, verontrustte hem niet. Noch overwoog hij pessimistisch of het slechte ooit wel (blijvend) de overhand zou kunnen krijgen. Wie hem zag of hoorde, dacht automatisch aan bloeien de koffietuinen, aan een paitje in de Soos, gamelan op Hari Besar of een luisteravond naar Han Hollander. Misschien heeft hij een hele tijd voelen aankomen dat hij het land dat hij liefhad, niet weerom zou zien. Dus heeft hij dés te meer opgeruimd op zijn beste her inneringen geleefd. Puike kerel, die Boeng Julius. Héél goed soort Hollander. Zijn geest blijve eeuwig leven! Vele lezers „met plannen" zullen zich mis schien voelen als de ezel tussen twee hooiber gen. Wat zal ik kiezen? En wat adviseert men (of Tjalie) mij? Deze vraag is mij ook al vaak op de man af gesteld en even vaak heb ik geantwoord: U kiest. Ik ken U niet; ken uw eisen aan en verwachtingen van het leven niet; ken uiteindelijk de zich ontwikke lende mogelijkheden van beide gebieden niet. Beide gebieden zullen ongetwijfeld in de komende jaren een sterke groei doormaken. Anders zouden niet zoveel bouwers en indus triëlen er investeren. In beide gebieden is het in vergelijking met Nederland niet zo bèrès als men graag wil verwachen. Voor- en nadelen verschillen. En voor de een weegt het ene zwaarder dan het andere en omgekeerd. Het klimaat in de Canarische Eilanden is absoluut gunstiger. In Zuid-Spanje wil in de winter een straalkacheltje nog wel nodig zijn. In Zuid-Spanje kan het wel eens ondragelijk heet zijn, in Las Palmas niet. Het eiland-leven heeft aparte aantrekkelijkheden die het vaste land niet heeft. Op de Canarische Eilanden ligt men verder van het zorgelijke en „twist zieke" Europa. Spanje ligt „dichter bij huis" dan de Can. Eilanden. Wat verlangt men? De mensen die ik gespro ken heb in de Can. Eilanden willen niet ruilen met Spanje. Omgekeerd zullen er in Spanje zijn die niet naar de Can. Eilanden willen. Er zijn twee definitief gevormde sma ken, die men bij zichzelf ontdekken moet. Waarom is Tjalie wél gëinteresseerd in een Spanje-plan en niet in een Can. Eilanden plan? Het laatste ontwikkelde zich geheel buiten mij om. Ik kreeg er inzage van toen het klaar was. Maar ik bood publiciteit aan in Tong-Tong. Zoals voor elk project waarvan ik zeker weet dat het de Indische Groep treft. Het Spanje-plan ontwikkelde zich van zelf tijdens mijn reis en in kontakten met andere „plannenmakers". Daar zit ik dus door omstandigheden in. Nochtans heb ik geen persoonlijke voorkeur voor het één of het andere. Ik ken mijn Indi sche groep en weet de grote diversiteit van ideeën en aanleg. Het is net als met emigreren naar Amerika of Australië. Waarom kiest A dit en B dat? Het is als met het kiezen tussen Italië en Spanje, tussen Den Haag en Zeist. De keuze ligt bij UZELF. Ik ben ervan overtuigd dat zowel in Spanje als in de Can. Eilanden in de nabije toekomst Indische nederzettingen zullen groeien. Men hoeft straks geen voorbeelden van teleurstel ling of mislukking tegen mij uit te spelen. Het percentage dat doorzet en gelukkig zal zijn (net als in de V.S.) zal het grootst zijn. En laat de thuisblijvers blij zijn dat zich elders in de wereld Indische gemeenschappen zullen ontwikkelen, waar eens ook hulp van kan komen, en die de mooie tropisch-Nederlandse cultuurwaarden zullen blijven uitdragen tot in lengte van dagen. T. R.

Tong Tong | 1962 | | pagina 3